Latvijā
Sabiedrība

Vīķe-Freiberga: Putins ir cilvēks hameleons 16


Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.
Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.
Foto: LETA

“Viņš ir trenēts un labi izglītots čekists, labi māk spēlēt uz cilvēku jūtām, ļoti ātri atšifrēt cilvēka motivāciju, vājos punktus. Viņš provocē un ir kā hameleons, momentā var mainīt seju – te viņš ir bargais cars un skatās uz jums ar tādām blāvām beigtas zivs acīm. Uzstāj un mēģina jūs iebiedēt. Bet pēc tam izraida no telpas visus tulkus, ērti iesēžas krēslā un vācu valodā ļoti sirsnīgi un jauki ar jums tērzē. Jā, cilvēks hameleons, bet ļoti apdāvināts, īpaši apmācīts citu politiķu vājību atrašanā, kas viņu manās acīs padara par pasaules mērogā ļoti vērā ņemamu personāžu, no kura ir jāuzmanās un kuru nevar ņemt viegli. Viņš grib, lai viņu ņem nopietni. Un man šķiet, viņam ir taisnība, viņš ir jāņem nopietni,” tā par kaimiņvalsts prezidentu Vladimiru Putinu intervijā žurnālam “Mājas Viesis” saka bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Savas prezidentūras laikā Vīķe-Freiberga vairākas reizes tikusies ar kaimiņvalsts prezidentu V.Putinu.

Ceturtdien klajā nākušajā žurnālā “Mājas Viesis” plašā intervijā, atbildot uz jautājumu, kā viņa raksturotu V.Putinu, kurš nākamgad kandidēs Krievijas prezidenta vēlēšanās, V.Vīķe-Freiberga atgādina, ka “Putins pats intervijās ir izskaidrojis, kas ir viņa dzīves dziļākā motivācija kopš bērnības. Tā ir Krievijas varenība. Toreiz, kad visi Padomju Savienību un Krieviju lika zem vienlīdzības zīmes, krievu tautas varenība vampīriski barojās no citām, apspiestām tautām”. Piemēram, medaļas olimpiādēs izcīnīja dažādu tautību, tajā skaitā latviešu sportisti.

Bijusī prezidente atceras:”Mēs, trimdinieki, 1976.gada olimpiādes laikā rakstījām sašutuma vēstules Monreālas avīzei, ka latvietis Jānis Lūsis tās slejās bija nodēvēts par krievu šķēpmetēju. Putina un viņa pārstāvju retorika dažādās starptautiskās organizācijās ir tāda, ka padomju tautas, kļūstot neatkarīgas, krievu tautai darījušas pāri, ka viņi bija vareni un tad tas tika atņemts. Baltijas valstis viņiem atņēma iespēju bez vīzas braukt uz Jūrmalu vai kur citur Baltijas valstīs. Un es Putinam teicu, jā, bet daži labi bez vīzas brauca arī uz Sibīriju. Krievu tautai jau gadu simteņiem ilgi iestāstīts, ka viņiem vajag stingru roku, lai Krievija būtu varena. Pāreja no Padomju Savienības uz Krieviju bija ļoti smaga, psiholoģiskā ziņā daudz smagāka nekā Latvijā. Prezidents Putins ir solījis to labot, gādāt par Krievijas diženumu, un gatavs to lomu uzņemties.”

Interviju ar V.Vīķi – Freibergu lasiet jaunākajā žurnālā “Mājas Viesis” vai lasiet e-izdevumā ŠEIT

Saistītie raksti
LA.lv