×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
19. maijs, 2015
Drukāt

Virziens – uz Latvijas ziemeļu vārtiem

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Šis pavasaris ir zīmīgs ar to, ka aktuālo kultūras notikumu smagumcentrs ir būtiski novirzījies no Rīgas uz novadiem.

Tam piemērs ir Himnas goda dienas svinības līdz ar mūsu tautas lūgsnas autora Baumaņu Kārļa godināšanu 180. jubilejā, kas notiks sestdien, 23. maijā, viņa dzimtajā Viļķenē Limbažu novadā. Par to varat vairāk lasīt šodien “KZ”. Svētdien, 24. maijā, ar plašām svinībām un pils saimnieka Imanta Lancmaņa monogrāfijas atklāšanu 279. gadskārtu svinēs Rundāles pils.

“KZ” tomēr iesaka sestdien, 23. maijā, neslinkot un iegriezties arī Latvijas ziemeļu vārtu pilsētā Valkā, kur plkst. 22 brīvdabas estrādē notiks unikāls deju lieluzvedums “Pavasara nakts mistērijas”. Tajā divdesmit seši Latvijas izcilākie deju kolektīvi izdejos senā Tālavas novada mistērijas, kas sakņotas gadsimtos saglabātās ģimeņu tradīcijās un senās Valkas puses pavasara ieražās.

Deju izrādes radošā komanda ir horeogrāfe un mākslinieciskā vadītāja Gunta Skuja, horeogrāfi Taiga Ludborža, Ieva Adāviča, Jānis Purviņš un režisors Ai­vars Ikšelis. Skatuves noformējumu veido scenogrāfs Ivars­ Noviks. Lieluzveduma galvenie varoņi būs vidzemnieku ģimene. “Varēs izdzīvot stāstu par to, kā, saulei rietot, pavadām Jurģus un caur nakts mitoloģiskiem piedzīvojumiem kopā sagaidām saullēktu, jo tad būs lielais Valkas lopu tirgus un sāksies izpriecas Blusu krogā,” stāsta izrādes režisors un idejas autors Aivars Ikšelis. Izrāde veidota četrās daļās – “Jurģu dienu pavadot” (virsvadītāja Gunta Skuja), “Beltines svētki” (virsvadītāja Taiga Ludborža), “Lielais Valkas (lopu) tirgus” (virsvadītāja Ieva Adāviča) un “Balle Blusu krogā” (virsvadītājs Jānis Purviņš). Piecas jaunas dejas īpaši tai radījuši horeogrāfi Jānis Purviņš, Taiga Ludborža un Gunta Skuja. “Uzvedums veltīts senajiem latviešu pavasara svētkiem – Jurģiem jeb Ūsiņa dienai, kas ir viduspunkts starp abiem saulgriežiem. Tāpēc arī izrāde notiek maijā, kad mostas cilvēku jūtas, mīlestība un daba,” stāsta Gunta Skuja. Otrajā daļā skatītājus pārsteigs Valpurģu nakts rituāli un raganu ugunskuru tradīcijas. Deju lieluzvedumu noslēgs “Balle Blusu krogā”, kas savulaik valcēniešiem bijusi gan kultūras, gan pasta vieta. “Ar Raimonda Paula mūziku tā būs vareni lustīga deju izrādes izskaņa,” sola J. Purviņš. Deju izrādi organizē Valkas novada dome sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru.

Valkas viesiem pilsētas kultūras namā no plkst. 10 līdz 20 būs iespēja arī apskatīt trīs spilgtas starptautiskās kultūras un mākslas biennāles “Dzīve” ekspozīcijas – Parīzē dzīvojošās latviešu gleznotājas Daigas Alises Freimanes izstādi, mūsdienu mākslas triumfu grafiķa Māra Čačkas izstādē, kā arī Valeva Eleranda darbu izstādi “Sešas reminiscences par Aspaziju”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+