×
Mobilā versija
Brīdinājums +30.4°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
9. septembris, 2017
Drukāt

Uldis Šmits: “Zapad” scenārijs caur Kremļa brillēm (5)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Krievijas un Baltkrievijas aizsardzības ministrijas pagājušā mēneša beigās mazliet apmierināja sabiedrības interesi un nodeva atklātībai manevru “Zapad” scenārija, ja tā var sacīt, lirisko daļu, kas tika apcerēta arī mūsu presē.

Īsam atgādinājumam: triju “ieinteresēto valstu” jeb Veišnorijas, Lubenijas un Vesbarijas koalīcija cenšas “destabilizēt situāciju” Baltkrievijā un panākt tās attiecību pasliktināšanos ar sabiedroto Krieviju, kura “saskaņā ar esošo normatīvi tiesisko bāzi” sniedz Baltkrievijai palīdzību cīņā pret tur iesūtīto teroristu un diversantu grupām.

Veišnorija un abi pārējie nelietīgie veidojumi, protams, ģeogrāfiski atrodas Baltijas valstu un Polijas teritorijā (vai tad nav dzirdēts, ka Lietuvā tiek sagatavotas bruņotas bandas, kas nonāk Baltkrievijā). Kā “destabilizāciju” varētu uztvert protesta demonstrācijas (tādas Minskā paretam notiek). Tas, cik noprotams, būtu pamatots iemesls provokācijas izraisījušo veišnoriešu, lubeniešu un vesbariešu pārmācīšanai (vai, iespējams, “atbrīvošanai” 1940. gada stilā).

Baltkrievijas aizsardzības ministra pirmais vietnieks Oļegs Belokoņevs apgalvoja, ka scenārijs tapis, balstoties uz reālajām norisēm “Tuvajos Austrumos un Eiropā”, kur redzam “nelikumīgu bruņotu grupējumu, starptautisko separātistu un teroristu organizāciju aktivitāšu pieaugumu, kas saņem atbalstu no ārienes”.

Tā ir pilnīga taisnība, jo šim aprakstam atbilst gan Krimā pieredzētā “zaļo cilvēciņu” rosība, gan Donbasā izveidoto separātisko t. s. “tautas republiku” nelikumīgo bruņoto formējumu izdarības, kas turklāt “saņem atbalstu no ārienes”. Respektīvi, no Maskavas. Vienīgi Belokoņeva stāsts nepavisam netika attiecināts uz iepriekš minētajiem konkrētajiem gadījumiem. Scenārijā agresoru loma ir atvēlēta “rietumniekiem”.

Tiesa, īstie rietumnieki, rīkodami mācības, tāpat mēdz izgudrot dīvainas situācijas, kad, teiksim, Šveice dod pretsparu franču iebrucējiem, kas uzglūn Ženēvas banku seifiem, taču nevienam nenāk prātā saistīt armijnieku fantāzijas lidojumus ar aktuālo politiku reģionā. Un kaut kādi korektuma ietvari tomēr pastāv. Francijas ģenerālštāba simulācijas neparedz kodoltriecienu Bernei.

“Zapad” šāgada un agrākajos izfantazētajos scenārijos – ja arī tajos iekļautas zināmas blefa un iebiedēšanas ainas – starp rindām ir izlasāms, caur kādām brillēm Kremļa aprindas uzlūko pasauli visā nopietnībā. Skatiens pirmām kārtām vērsts uz Austrumeiropu un kaimiņzemēm, kuras tiek iztēlotas par draudu perēkļiem, piedēvējot “ieinteresētajām valstīm” noziedzīgus nodomus. Līdzīgus tiem, ko Putins jau īstenojis Ukrainā, kas viņa uztverē varbūt ir tikai neeksistējoša Lubenija vai Vesbarija.

Var rasties iespaids, ka “Zapad” scenāristi smēlušies iedvesmu no Krievijas televīzijas kanālu raidījumiem. Patiesībā militāristi un propagandisti strādā kopējās hibrīdkara lietas labā. Tēzes un izpausmes reizēm ir itin komiskas, toties sekas – traģiskas. Ar to jārēķinās, jo tuvākajā laikā briļļu nomaiņa Kremlī nav plānota.

Svarīgākais ir jautājums, cik labi mēs un īpaši mūsu politiķi šo realitāti redz.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Par šīm mācībām var teikt tikai vienu, ka tādā veidā Krievija bez jebkādas asinsizliešanas okupē Baltkrieviju un pēc mācību beigām demonstratīvi lielu daļu savējos aizvedīs bet stratēģiski svarīgie paliks, lai Baltkrievija pat sapņos neredzētu Rietumus, un Lukašenko to saprot labāk kā neviens un arī baidās,tā lūk.

 2. Pamatā ir kaimiņteriritorijas resursu sakampšana ko sadalīt. Liekos “pretī runātājus” iznīcina, bet vietējie kampēji piesmērējas jaunai varai, jo priekš tās un tās atbalstu ir kampuši uz nebēdu.

 3. Lembergs sen nav nācis klajā ar ticības apliecinājumu Putinam, nosodot rietumus!
  It kā prasās, tagad tatāru-krievu ordai ir tas nepieciešams.

 4. Vai politiķi to saprot? Labs jautājums. Redzot daudzu krievu un latviešu valodā runājošo politiķu neatvairāmo tieksmi iekļauties Krievijas ietekmes sfērā vai pat padarīt Latviju par Krievijas sastāvdaļu šis jautājums ir vēl aktuālāks.
  Domāju ka šoreiz tās būs mācības, kurās tiek noslīpēta Baltijas reokupācijas ideja. Taču īstās cīņas būs parlamenta vēlēšanās, kur prokrieviskais bloks būs monomīts, jo ir viens mērķis. Pilsoniskās partijas savukārt plēsīsies par balsu sadali un Krievijas propagandas ietekmē daudzi nebalsos vai balsos par prokrievisko bloku.
  Tad pienāktu laiks izspēlēt sociālo nemieru kārti, kuras rezultātā leģitīmais parlaments lūgtu Krievijas miera uzturētājus. DP vajadzētu visu prokrievisko politiķu sakarus noskaidrot pirms vēlēšanām lai VK var noraidīt savlaicīgi Latvijas neatkarībai nelojālos deputātu kandidātus

 5. Nabaga mužiki lien Eiropā kā utis — jau kopš Ivana Briesmīgā laikiem.Diemžēl, gudrāki nav palikuši. Laikam tā Impērija par lielu ….

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Par to domāšu rīt!

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amata konkursu izsludinās līdz augustam, taču pieteikšanās termiņš būs garš un uzvarētājs tiks nosaukts pēc Saeimas vēlēšanām, piektdien žurnālistus informēja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS). “Lēmums par jauno VID vadītāju jāpieņem pēc oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, lai samazinātu spriedzi, ko rada priekšvēlēšanu periods,” sacījusi ministre.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+