×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
1. decembris, 2014
Drukāt

Zemnieki protesta akcijā Briselē ierēdņiem dalīs piena pudeles (2)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Lai uzturētu prasību palielināt atbalstu piensaimniekiem saistībā ar dramatiskajiem zaudējumiem Krievijas embargo dēļ, trešdien Briselē notiks divu dienu protesta akcija, kuru organizē triju Baltijas valstu un Somijas lauksaimnieki, informēja Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas pārstāve Sabīne Puķe.

“Akcijas formāts neparedz protestus uz ielām, bet gan tās būs demonstratīvas, koordinētas sarunas ar Eiropas Komisijas un parlamenta deputātiem. Tomēr pārsteiguma moments būs un preses uzmanību pievērsīsim – plānots, ka politiķiem tiks dalītas piena pudeles, uz kuru etiķetēm dažādās valodās būs kodolīgi uzraksti, demonstrējot katastrofālo situāciju nozarē un prasot apsvērt turpmākā atbalsta iespējas,” sacīja Puķe.

Plānots, ka protestētāju delegācijas sastāvā būs četri pārstāvji no katras valsts. Latviju pārstāvēs Maira Dzelzkalēja un Ieva Alpa-Eizenberga no biedrības “Zemnieku saeima”, Agnese Hauka no Latvijas Zemnieku federācijas un Uldis Krievārs no kooperatīvu asociācijas.

Kā ziņots, Eiropas Komisija (EK) 27.decembrī oficiāli publicējusi regulu par 7,7 miljonu eiro piešķīrumu Latvijas lauksaimniekiem, kas tiks novirzīts zaudējumu segšanai saistībā ar Krievijas aizliegumu ievest Eiropas Savienības lauksaimniecības produktus.

Kā iepriekš norādīja zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS), atbalsts tiks piešķirts tikai ražojošajām piensaimniecībām, savukārt naudas izsniegšanas kritēriji tiks izstrādāti steidzamības kārtā jau tuvākajās nedēļās.

Tikmēr lauksaimnieku organizāciju pārstāvji jau iepriekš atzina – lai gan ir apmierināti ar līdzšinējo valsts atbalstu, kā arī ministrijas reakciju saistībā ar ES atbalstu, tomēr nav atteikušies no plānotajām protesta akcijām kopā ar Igauniju, Lietuvu un Somiju, jo minētais atbalsts var segt tikai pāris mēnešu zaudējumus.

Zemnieki jau iepriekš norādījuši, ka sakarā ar Krievijas embargo ieviešanas piena iepirkuma cenas samazinājušās vidēji par 25%, piensaimniecību ieņēmumi kritušies līdz pat 40%, samazinās algas un ir problēmas ar bankām. Saskaņā ar Zemkopības ministrijas aplēsēm Krievijas sankcijas Latvijas piena ražotājiem no šā gada augusta līdz decembrim kopumā radīs zaudējumus 20,9 miljonu eiro apmērā.

Jau vēstīts, ka Krievija 7.augustā noteikusi pilnīgu embargo lielākajai daļai pārtikas produktu – liellopu gaļai, cūkgaļai, augļiem, dārzeņiem, mājputniem, zivīm, sieram, piena un piena produktiem, kas tiek importēti no Eiropas Savienības, ASV un citām rietumvalstīm, kuras ieviesušas sankcijas pret Maskavu.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. “Dramatiski zaudējumi”, “katastrofāla situācija” un citi sulīgi apzīmējumi nenozūd no preses un TV
    ziņām, kad tiek runāts par stāvokli piena nozarē valstī. Viena lieta ir saceltais troksnis, bet otra lieta ir realitāte. Kas tad ir tie lielākie bļāvēji? Pamatā tie ir lielo fermu īpašnieki, kam ir zināmas problēmas ar algu izmaksām un kredītu atdošanu, jo samazinājusies piena cena. Bet par sankcijam. Pēc ZM aplēsēm zaudējumi šogad piensaimniekiem esot 21 miljons eiro, bet valsts un EK jau ir piešķīrusi 22 miljonus eiro! Tad kur ir problēma? Aprunājos ar pazīstamu piena vedēju un pajautāju, cik tad piena fermu viņa sektorā ir bankrotējušas? “Neviena”, bija viņa atbilde! Piena cena esot nedaudz zemāka, bet fermām problēmas ar piena realizāciju neesot, jo visi vedot pienu uz Lietuvu, arī viņš tai skaitā, no turienes tālāk tas ceļojot uz Baltkrieviju un tālāk ar Baltkrievijas birku… uz Maskavu! Bet mūsu ierēdņi ZM ir par slinku, lai noskaidrotu patieso situāciju un vienkārši pakļaujas ZSA saceltajai ažiotāžai, prasot
    šai nozarei aizvien jaunas naudas “piešprices” valdībai un EK, miljoniem eiro vērtībā. Tā, lūk! Bet kā saka, kamēr būs aitas, būs arī cirpēji!

  2. Nu kā tad! Kritērijus jāizstrādā tuvākajās nedēļās! Varbūt jau vajadzēja tiem būt izstrādātiem??? Cik ilgi var marinēties un ūdeni ar pirkstu ūdeni maisīt??? Govij nepateiksi-tuvākajās nedēļās melasi un mikroelementus nedabūsi,jo naudas nav!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+