×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
10. janvāris, 2014
Drukāt

“Zemnieku saeima” un kooperatīvu asociācija grib būt starpnieki zemes pārdošanā vietējiem (6)

Foto: LETAFoto: LETA

Zemnieku saeimas priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja un Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas valdes loceklis Uldis Krievārs piedalās preses konferencē, kurā informē par lauksaimnieku organizāciju lobiju un publiskajām aktivitātēm.

Lai veicinātu zemes efektīvu izmantošanu, Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija (LLKA) un biedrība “Zemnieku saeima” (ZSA) gatavas uzņemties starpnieka lomu, atrodot piemērotāko pircēju lauksaimniecībā izmantojamajai zemei, tādā veidā aicinot zemes īpašniekus pārdošanas darījumā priekšroku dot vietējiem lauksaimniekiem.

Kā biznesa portālu “Nozare.lv” informēja organizāciju pārstāvji, patlaban liela daļa zemju potenciālo pārdevēju piemērota pircēja meklējumos vēršas pie ārvalstu zemju uzpircējiem. Informācijas trūkuma dēļ tas ir vienkāršākais ceļš īpašuma realizācijai. Tikmēr ir daudz saimniecību, kuras labprāt iegādātos zemi, tomēr potenciālie pārdevēji un pircēji cits par citu neuzzina, un lauksaimniecības zeme nonāk investoru rokās.

Lai novērstu šo problēmu, LLKA un ZSA ir izveidojušas vienotu informatīvu platformu, kurā aicinās iedzīvotājus un juridiskās personas pieteikt savus īpašumus, kuriem tiek meklēts pircējs. Visa informācija tiks apkopota un ievietota ZSA un LLKA mājaslapās.

“Ja zemes īpašnieki dzīvo tālu no īpašuma, viņi nepārzina vietējo situāciju, nepazīst kaimiņus, protams, ka viņiem vieglāk zemi pārdot pirmajam pircējam – ārzemniekam. Apzinoties šo situāciju, esam gatavi uzņemties tādu kā savedēja lomu, lai zeme nonāktu pie vietējiem lauksaimniekiem, kuri attīsta ražošanu un bieži vien nezina, ka tuvumā tiek tirgota zeme,” norāda ZSA priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja.

Lai veicinātu lauksaimniecības zemju izmantošanu lauksaimnieciskajai ražošanai, lauksaimnieku nevalstiskās organizācijas sadarbībā ar Zemkopības ministriju strādā pie kritērijiem, kuri turpmāk tiks piemēroti zemes iegādei. Piemēram, tie varētu būt lauksaimnieciskās zināšanas vai darba pieredze, obligāta zemes izmantošana lauksaimnieciskās produkcijas ražošanai, nosacījumi jaunajiem lauksaimniekiem. Kritēriji tiks iekļauti grozījumus likumā “Par zemes privatizāciju lauku apvidos”, ko tuvākajā laikā plānots skatīt valdībā. Likumprojekts gan neliegšot nelielu lauku īpašumu iegādi arī pilsētniekiem.

Kā ziņots, likums “Par zemes privatizāciju lauku apvidos” nosaka, ka ar 2014.gada 1.maiju ES dalībvalstu pilsoņi un ES dalībvalstīs reģistrētas juridiskās personas zemi var iegūt īpašumā pēc tādiem pašiem noteikumiem kā Latvijas pilsoņi, Latvijas valsts un pašvaldības, kā arī uzņēmumi.

Savukārt nacionālā apvienība “Visu Latvijai!” -“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK pērn 28.novembrī rosināja grozījumus likumā, paredzot ierobežot lauksaimniecības zemju tirgus liberalizāciju vismaz līdz 2020.gada 1.maijam, kad beigsies nākamais ES daudzgadu budžets.

Kā iepriekš Saeimas sēdē norādīja Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Edvards Smiltēns (V), zemes iegādes ierobežojumi ir bijuši spēkā jau ilgu laiku un tie ir bezjēdzīgi, jo investori slēpjas un nav iespējams noskaidrot, cik daudz zemes ir pārdots ārvalstniekiem. Ārvalstu investoru mājaslapās esot pieejama informācija par 10 000-20 000 un pat 100 000 hektāru iegādi Latvijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Lauku fašisti bildē Atbildēt

  Vēl nevar rimties? Vot kretīni. Taču ir tik daudz Real Estate uzņēmumi, ir LAF – vajag vēl vienu obligātu starpnieku ar obligātu maksājumu ieviest.
  Kas ir fašisms izlasat rakstos. Un salīdzinat šodienas situācijā šo darbonu aktivitātes ar teoriju. Kā kulaks uz acs.

 2. Nebūt savulaik uz 50 ha valmet vai džonīšu traktorus pirkuši,bet zemi ,ārzemniekiem nebūtu un arī uzpircējam.Bet nē gribējās lauku puikām ar padižoties kā tādiem “…” ar bmw.Tiesāsimies gan Eiropā,gan Latvijā,nav jau rapšaudzēšana vienīgā nodarbe laukos,skatat ka Eiropas “piķis” netiek atņemts:)

 3. Jā, jā, lielsaimnieki no ZSA un izbijušie kolhozi tagad būs starpnieki zemes pārdošanā savējiem, lai mazos zemniekus ātrāk “atbrīvotu” no rūpēm par savu zemi. Jūs pareizi sapratāt – viņi nevis atbalstīs jūs, kā jums labāk saimniekot uz savas zemes, bet kā jums ātrāk tikt no viņas vaļā!

 4. Zemnieku saeima” un kooperatīvu asociācija grib būt starpnieki zemes pārdošanā vietējiem …jeb savējiem?

 5. esam gatavi uzņemties tādu kā savedēja lomu… izklausās pēc …. KL.163.1 pants. Bordeļa izveidošana, uzturēšana, vadīšana un finansēšana

  Par bordeļa (neatļauta prostitūcijas pakalpojumu organizēšanas un sniegšanas vieta) izveidošanu, uzturēšanu, vadīšanu vai finansēšanu —

  soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Draugiem Facebook Twitter Google+