Latvijā
Vēsture

1940. gada 9. jūlijā. “Demokrātisko latviešu” sagrāve0


Atis Ķeniņš (1874–1961).
Atis Ķeniņš (1874–1961).
Arhīva foto

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pirms 80 gadiem ar padomju okupētās Latvijas Augusta Kirhenšteina marionešu valdības iekšlietu ministra Viļa Lāča un jaunā Politiskās policijas priekšnieka Vikentija Latkovska ziņu vairāki desmiti miliču ielauzās “Demokrātisko latviešu vēlētāju sarak­sta”, saukta arī par Latvijas Demokrātisko bloku, biroja telpās, apcietināja tur esošo administratoru, konfiscēja un iznīcināja visus uzsaukumus un aģitācijas materiālus.

Demokrātiskais bloks tika dibināts 6. jūlijā nolūkā kandidēt 14.–15. jūlijā paredzētajās “Tautas Saeimas” vēlēšanās līdztekus okupantu uzspiestajam “Latvijas darba tautas blokam”.

Demokrātu līderi bija literāts, agrākais tieslietu un izglītības ministrs Atis Ķeniņš un advokāts Pēteris Berģis, sarakstam pieslējās vairāki populāri pilsoniskie politiķi, kas bija zināmi kā Kārļa Ulmaņa režīma kritiķi, tostarp Voldemārs Zāmuels, Hugo Celmiņš, Kārlis Skalbe, Mintauts un Konstantīns Čakstes, arī ģenerālis Jānis Balodis.

Ķeniņa un viņa domubiedru mērķis bija saglabāt jelkādu Latvijas neatkarību, tādēļ miliču konfiscētajos uzsaukumos pirmais punkts skanēja: “Mēs gribam saglabāt brīvo un neatkarīgo Latviju, mēs to negribam zaudēt”, vienlaikus uzsverot: “Mēs gribam cieši un pastāvīgi sadarboties ar Padomju Savienību un tās tautām.”

Saistītie raksti

Demokrātiskais bloks bija rēķinājies ar varas pretestību, taču tam neienāca prātā, ka “Tautas Saeimas” vēlēšanas ir simtprocentīgs farss bez alternatīvas.

Kad septembrī Ķeniņu arestēja un vēlāk izsūtīja uz Kazahstānu, viņa mēģinājums piedalīties vēlēšanās tika traktēts kā sakari ar “fašistiskā režīma varasvīriem” un “kontr­revolucionāra darbība, kas vērsta pret darba tautu”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

DJ
DIĀNA JANCE
Kultūra
“Man liekas, ka dzīvojam idilles stūrītī.” Saruna ar Jāņa Baltvilka balvas ieguvēju grāmatu mākslā Loti Vilmu Vītiņu
Intervija 10 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Tur tāds mazs rokfestivāls!” Viktora Coja fani piemin 30. gadadienu kopš mūziķa bojā ejas Latvijā
1 stunda
LA
LA.LV
Kultūra
Cilvēki atvadās no mūžībā aizgājušā rakstnieka un publicista Artūra Snipa
4 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Uz Liepājas šosejas notikusi smaga avārija
3 stundas
JAROSLAVS ŠAREKS
Pasaulē
Ļaunuma impērijas sakāve. Sāsts par vienu no izšķirošajiem notikumiem Eiropas un pasaules vēsturē
4 stundas