Ekonomika
Īpašums

Palielina atbalstu ģimeņu mājoklim. Valsts garantiju varēs saņemt atkārtoti1


Ģimene pie loga.
Ģimene pie loga.
Foto: Ilmārs Znotiņš, Valsts prezidenta kanceleja

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Tā lēmusi valdība, apstiprinot grozījumus mājokļu iegādes valsts atbalsta programmā.

Būs lielākas garantijas pirmajai iemaksai

Valsts atbalsta programmas ietvaros pārmaiņas skar valsts piešķirtās garantijas pirmajai iemaksai komercbankās hipotekāro aizdevumu saņemšanai.

Pirmkārt mājokļa iegādes vai būvniecības darījuma summa palielināta līdz 250 000 eiro. Līdz šim tā bija 200 000 eiro.

Līdz šim valsts atbalsta programmas ietvaros ģimenes varēja pieprasīt šo garantiju tikai vienreiz. Turpmāk to varēs saņemt atkārtoti.

Piemēram, ja jaunais speciālists bez bērniem vienreiz jau bija saņēmis garantiju, tad vēlāk, kad ģimenē jau bija piedzimis mantinieks, viņam vairs nebija iespēju izmantot garantiju otrreiz, lai uzlabotu savus dzīves apstākļus, iegādājoties, piemēram, lielāku dzīvokli.

Valsts piešķirto garantiju apmēri turpmāk svārstīsies atkarībā no bērnu skaita ģimenē: ar vienu bērnu līdz 10% apmērā (līdz šim bija 10%); ar diviem bērniem 10 līdz 15% (līdz šim tikai 15%); ar trim bērniem – 10 līdz 20% (līdz šim tikai 20%); ar četriem vai vairāk bērniem – 10–30% no aizdevuma summas.

Garantijas apmērs palielināts par 5%, ja ģimene iegādājas vai būvē mājokli, kas atbilst valsts noteiktajām energoefektivitātes prasībām.

Paplašināts garantiju saņēmēju loks

Ar grozījumiem valsts atbalsta programmā vienlaikus paplašināts arī garantiju saņēmēju loks.

Turpmāk šo garantiju varēs saņemt arī tās jaunās ģimenes, kurās pieaugums vēl tikai gaidāms. Līdz šim to piešķīra tikai tad, ja bērns jau bija piedzimis.

Piemēram, ja ģimenē jau ir viens bērns, bet otrs jau ir ieņemts, tad turpmāk ģimene jau varēs pretendēt uz divu bērnu ģimenei paredzēto garantijas apmēru.

Pārmaiņas skar arī ģimenes, kurās ir četri un vairāk bērnu (tostarp tām, kurām ceturtais jau gaidāms). Turpmāk valsts piešķirtā garantija pirmajai iemaksai tām būs līdz 30% apmērā no aizdevuma summas, bet ne vairāk kā 30 000 eiro.

Līdz šim šīm daudzbērnu ģimenēm atsevišķi nekas vairāk nebija paredzēts. Garantijas apmērs bija tikai 20% apmērā no aizdevuma summas.

Ģimenēm piešķirs subsīdijas

Vislielākais jaunums ir valsts piešķirtās subsīdijas daudzbērnu ģimenēm valsts atbalsta programmas “Balsts” ietvaros.

Uz tām mājokļa iegādei varēs pretendēt daudzbērnu ģimenes ar trim un vairāk bērniem, kā arī ar diviem bērniem un gaidāmu trešo, kuras bankā aizņemas naudu mājokļa iegādei vai būvniecībai.

Lai saņemtu šo subsīdiju, izvēlētā nekustamā īpašuma vērtība nedrīkstēs pārsniegt 250 000 eiro. Savukārt ienākumiem vienam ģimenes loceklim pirms nodokļu nomaksas jābūt līdz 17 000 eiro gadā.

Tāpat atbalsta saņēmējam jābūt nodokļu maksātājam Latvijā vismaz pēdējos 12 mēnešus, īpašumā nevarēs būt cits mājoklis. Subsīdija nevarēs pārsniegt 50% no kopējā darījuma vai būvprojekta apjoma.

Subsīdiju apmērs triju bērnu ģimenēm, tostarp tām, kurām trešais vēl gaidāms, subsīdija būs 8000 eiro parastam mājoklim vai 10 000 eiro, ja mājoklis atbildīs energoefektivitātes prasībām.

Četru un vairāk bērnu ģimenēm, tostarp tām, kurās ceturto vēl gaida, subsīdija būs 10 000 eiro parastam mājoklim vai 12 000 eiro, ja mājoklis atbildīs energoefektivitātes prasībām.

Atbalsta programmas “Balsts” ietvaros piešķirtās subsīdijas ļaus samazināt mājokļa darījumam nepieciešamo aizdevuma summu, tādējādi ar ienākumiem atbilstošiem kredīta maksājumiem mēnesī ģimene varēs atļauties iegādāties lielāku vai labāku mājokli.

Piemēram, ja daudzbērnu ģimenes ienākumi ir 1400 eiro, kredīta maksājumam iespējams novirzīt līdz 20% no ienākumiem jeb 280 eiro mēnesī, kas atbilst aizdevumam 62 000 eiro apmērā (pirmā iemaksa 15%, 20 gadi, likme 2,5%), par ko Rīgas mikrorajonā jau var iegādāties 75 kvadrātmetru lielu dzīvokli.

Toties, izmantojot atbalsta programmu “Balsts”, ar tādiem pašiem ienākumiem triju bērnu ģimene var iegādāties vidēji par desmit kvadrātmetriem lielāku mājokli 70 000 eiro vērtībā.

Subsīdija ļaus saīsināt pirmās iemaksas uzkrāšanai nepieciešamo laiku. Ja ģimene ar 1400 eiro ienākumiem pirmajai iemaksai atliek 100 eiro mēnesī jeb 7%, tad pirmās iemaksas sakrāšanai 3500 eiro apmērā (5% no 70 000 eiro, izmantojot mājokļu galvojumu programmu) tai būtu nepieciešami aptuveni trīs gadi.

Bet ar “Balsta” subsīdiju ģimene varēs iegādāties mājokli ātrāk, jo tā aizstās pirmo iemaksu.

Atbalsta programmas “Balsts” finansējums iedzīvotājiem būs pieejams ar kredītiestāžu starpniecību, kas būs noslēgušas ar “Altum” sadarbības līgumus, sadarbības līgumos iekļaujot arī šī finansējuma izsniegšanas nosacījumus daudzbērnu ģimenēm.

Atbalsts aizbraukušajiem

Lai veicinātu no valsts aizbraukušo ģimeņu atgriešanos, turpmāk hipotekārā aizdevuma saņemšanai tām vairs nevajadzēs deklarēt dzīvesvietu Latvijā, tāpat aizņēmējam vairs nebūs jāpierāda apgādībā esošā bērna tiesiskais statuss.

Ekonomikas ministrijā lēš, ka papildus atbalstam daudzbērnu ģimenēm būs pieejami 3,5 miljoni eiro, kas ļaušot iegādāties jaunus mājokļus 400 daudzbērnu ģimenēm.

Valsts garantija aizdevumam mājokļa iegādei

Kopš 2015. gada ieviestajā valsts atbalsta pro­grammā garantija aizdevumam mājokļa iegādei vai būvniecībai tiek piešķirta ģimenēm ar bērniem, kurām ir pastāvīgi ienākumi, bet nav pietiekamu uzkrājumu bankas prasītajai pirmajai iemaksai.

Valsts garantija gan nenozīmē, ka sarūk komercbankā saņemtā aizdevuma apmērs.

Līdz šī gada 30. jūnijam valsts akciju sabiedrība “Attīstības finanšu institūcija “Altum”” piešķīrusi ģimenēm ar bērniem 14 228 garantijas 104,7 miljonu eiro apmērā.

Ar “Altum” garantiju komercbankas izsniegušas ģimenēm aizdevumus 944,2 miljonu eiro apmērā. Garantiju piešķiršanas brīdī šajās ģimenēs bija 20 400 bērni.

Savukārt jaunie speciālisti, kuriem valsts garantijas pieejamas kopš 2018. gada, līdz šim saņēmuši 2156 garantijas kopsummā par 15,8 miljoniem eiro.

Ar “Altum” garantiju komercbankas izsniegušas viņiem aizdevumos 128,7 miljonus eiro. Vidējā garantijas summa ģimenēm ar bērniem – 7400 eiro, vidējais komerc­bankā izsniegtais aizdevuma apmērs ar “Altum” garantijām – 66 000 eiro.

Baņķiere: liels pieprasījums pēc garantijām

“Altum” valdes locekle Inese Zīle: “Aizvadītajos piecos gados pēc valsts garantijām mājokļu iegādei bijis liels pieprasījums. Ik gadu “Altum” piešķir ap 3000 jaunu garantiju.

Saistītie raksti

Tās ļauj ģimenēm, kurām nepietiek naudas pirmajai iemaksai, aizņemties hipotekāros kredītus mājokļu iegādei vai jaunu būvniecībai. Pro­ grammas iespēju paplašināšana to kvalitatīvi pielāgo mūsdienu apstākļiem.

Pašlaik “Altum” notiek sagatavošanās, lai ģimenes ar bērniem varētu sākt izmantot jaunos piedāvājumus jau visdrīzākajā laikā.”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Pasaulē
Pasauli aizkustina medmāsa, kura Beirūtas sprādziena laikā izglāba trīs jaundzimušos
3 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
“Reti kura sasniedza 20 gadus, bet Rebeka tika vistālāk,” treneris pēc Kohas paziņojuma izvēlēties mīlestību velta mīļus atvadu vārdus
2 stundas
LK
Ligita Kovtuna
Latvijā
“2100. gadā Latvijā iedzīvotāju skaits saruks līdz 350 tūkstošiem!” Ārsts Gruntmanis par Latvijas pamešanu, Covid-19 un politiku 10
Intervija 9 stundas
LE
LETA
Dabā
Sola pamatīgu svelmi! Laikapstākļu prognoze piektdienai
1 stunda
LA
LA.LV
Latvijā
Raganā majonēzes paciņas dēļ sadur cilvēku
28 minūtes