Ekonomika
Bizness

Alkohola tirgošana internetā – būs vai nebūs?0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Ieva Čīka/LETA

Šā gada maijā jau rakstījām, ka Latvijas Alkohola nozares asociācijas (LANA) iniciētos grozījumus Alkoholisko dzērienu aprites likumā, ar kuriem paredzēts atļaut alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecību internetā, atbalstīja gan Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijā, gan Ekonomikas ministrijā.

13. jūnijā grozījumi tika izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē, taču, kā atklāja ministrijā, likumprojekts vēl atrodas pēdējā skaņošanas procesā, kas nozīmē, ka no 1. janvāra grozījumi noteikti vēl netiks pieņemti. Līdz gada beigām EM gan vēl tos plāno iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā. Ja valdība grozījumus atbalstīs, tālāk par to būs jābalso Saeimai.

Ministrijā nevēlējās prognozēt, kad tas varētu notikt, taču LANA izpilddirektors Dāvis Vītols cer, ka pozitīvā notikumu attīstības gadījumā tirdzniecību internetā varētu sākt vēl nākamā gada laikā. LANA ar priekšlikumu grozīt likumu Saeimā vērsās vēl 12. Saeimas laikā, taču tolaik dzirdīgas ausis neatrada. Šī sasaukuma laikā minētā komisija bija pretimnākošāka.

Kādi ir LANA argumenti? Vītols stāsta, ka arī Latvijā dzīvo gana daudz cilvēku, kuri alkoholu iegādājas internetā, taču no ārzemēm.

Kamēr Latvijā internetveikali alkoholu pārdot nevar, neviens nav aizliedzis to darīt ārvalstu veikaliem. Nedz VID, nedz policija to nekādi nevar izkontrolēt, ņemot vērā, ka kurjeri pasūtījumus piegādā uz mājām.

Liela problēma ir arī tā, ka, par spīti aizliegumam tirgot alkoholu internetā, esot mājaslapas, kur to tomēr var izdarīt. Tas rada negodīgu konkurenci.

Trešais arguments ir saistīts ar mazajiem alus, sidra, vīna u. c. dzērienu ražotājiem, kuri bieži ražo unikālu produktu, kuru var iegādāties tikai noteiktās vietās, kas ierobežo noietu un iespējas attīstīties.

“Kā lai pircējs uzzina par tādu Aizputes vai Līgatnes vīna darītavu, ja to nevar iegādāties un pagaršot? Lielie veikalu tīkli šādus produktus nepiedāvā,” norāda Vītols.

Visbeidzot, Latvija kopā ar Poliju palikušās vienīgās valstis Eiropas Savienībā, kurās nav atļauta alkohola mazumtirdzniecība internetā.

Vītols norāda, ka konceptuāli pret grozījumiem ir Veselības ministrija, bet VARAM pieprasa ļoti stingru regulējumu. Tas negarantē grozījumu “iziešanu” caur valdību. Kādi ir pretargumenti? Bažījas, ka grozījumi dos zaļo gaismu alkohola iegādei internetā nepilngadīgajiem, kā arī alkohola tirdzniecībai pēc desmitiem vakarā. LANA izpilddirektors pirmo argumentu pilnībā noraida.

Saistītie raksti

“Internetā pārbaudes būs daudz nopietnākas nekā fiziskos veikalos. Notiks pircēja reģistrācija un identifikācija, kā arī pasūtījumu kurjers drīkstēs nodot tikai reģistrētajam pasūtītājam, pārliecinoties par viņa atbilstību visiem noteikumiem.”

Savukārt runājot par alkohola tirdzniecību pēc desmitiem, Vītols minēja, ka to varēs izkontrolēt tikai ar kontrolpirkumiem – līdzīgi kā to šobrīd dara veikalos.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ekonomika
Latvijā lēnākā ekonomikas izaugsme Baltijā
16 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Latvijas Būvuzņēmēju partnerību turpmāk vadīs Gints Miķelsons
17 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“Rīgas siltums” plāno no aprīļa par 7,4% samazināt siltumenerģijas tarifus
17 stundas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Pasaulē
Tramps uzdevis Pompeo parakstīt vienošanos ar talibiem
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atcelti “Novatours” čārterreisi no Rīgas uz Bergamo pilsētu Itālijā
9 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
Gulbis Po pilsētā tiek līdz pusfinālam
8 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Parīzē pēc protestētāju izraisīta ugunsgrēka evakuē Lionas staciju
7 stundas
AL
Agris Liepiņš
Latvijā
Agris Liepiņš: Ja mēģinām izmest pa durvīm, vīriešu diena ieraušas pa logu! 3
8 stundas