SIA “Zvērinātu advokātu birojs BDO Law” vecākā biznesa juriste Irita Aleksejenkova.
SIA “Zvērinātu advokātu birojs BDO Law” vecākā biznesa juriste Irita Aleksejenkova.
Publicitātes foto

Irita Aleksejenkova: Alternatīvais finansējums – daudzsološa perspektīva 2

Irita Aleksejenkova, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts?
TV24
“Viss ir slikti!” Krievijas karavīrs raudot dalās ar notiekošo frontē
“Kad esi ko parādā VID, atgādinājumi nāk nemitīgi, bet, ja esi strādājošs pensionārs, neviens neatgādina…” Iveta par pensionāru iespējām saņemt pārrēķinu
Lasīt citas ziņas

Jaunu inovāciju ienākšana tirgū ir būtisks nosacījums ekonomikas attīstībai, kā arī sabiedrības labklājības pieaugumam. Pandēmijas izraisīto ekonomisko aktivitāšu samazināšanās rezultātā uzņēmēji meklē jaunus risinājumus uzņēmējdarbības veicināšanai.

Lai Latvijā arī turpmāk sekmīgi attīstītu uzņēmējdarbību, it īpaši mazos un vidēja izmēra uzņēmumus, nepieciešama papildu finansējuma piesaiste. Klasiskais finansējums ar kreditēšanas instrumentiem no kredītiestādēm zaudē savu aktualitāti un nav uzņēmējiem īpaši draudzīgs – tas ir sarežģīts un laikietilpīgs process, kura laikā bankas ilgi vērtē visus iespējamos riskus saistībā ar aizdevuma izsniegšanu, aizsargājot sevi no nevēlamiem tirgus un finanšu riskiem, kas var rasties aizdevuma dzīves cikla laikā, papildus vēl nāk klāt augstas procentu likmes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā rāda pasaules tendences, alternatīvam finansējumam – profesionālo investoru piesaistei, Crowdfunding platformām, inovāciju centriem, valsts finansiālā un nefinansiālā atbalsta programmām, regulatīvās smilškastes instrumentiem, FinTech pakalpojumiem u. c. – ir daudzsološa perspektīva nākotnē, tikai Latvijā tā potenciāls ir nepietiekami novērtēts.

Profesionālo investoru piesaiste ir laikietilpīga un vienlaikus izaicinoša, jo būtiski ir atrast investoru, kuru tieši interesē konkrētā biznesa joma, un papildus uzņēmuma akciju iegādei investors vēlēsies iegūt kontroli pār uzņēmumu, lai spētu ietekmēt uzņēmuma galvenos lēmumus.

Regulatīvā smilškaste ir Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (turpmāk – FKTK) izveidota atbalsta programma, kas piedāvā speciālu regulatīvu režīmu, kas ļauj inovatīvu ideju virzītājiem, projektu komandām un jaunuzņēmumiem sadarbībā ar FKTK attīstīt jaunus biznesa modeļus vai pakalpojumus pirms to piedāvāšanas finanšu tirgū vai darbības mērogošanas Eiropas Savienībā. Kā arī ļauj uzraugam iepazīt un identificēt iespējamās barjeras inovāciju attīstībā.

Valsts līmenī ir izstrādātas vairākas gan finansiālas, gan nefinansiālas atbalsta programmas, kuras nevajadzētu ignorēt, bet svarīgi ņemt vērā, ka to iegūšanai būs nepieciešams izpildīt sarežģītas juridiskās prasības – arī pēc atbalsta iegūšanas. Savukārt gadījumā, ja pēc atbalsta iegūšanas noteiktās prasības netiek ievērotas, jārēķinās ar lieliem naudas sodiem.

Kolektīvās finansēšanas pakalpojumu jomās ir ļoti augsts pieprasījums, tāpēc uzraugošās institūcijas ir izstrādājušas normatīvo aktu bāzi, kas vērsta uz attīstību, lai stiprinātu šīs jomas tirgus stabilitāti un uzticamību, kā arī, lai nodrošinātu klientu interešu aizsardzību.

Kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniegšanā parasti ir iesaistīti trīs veidu dalībnieki: projekta īpašnieks, kurš ierosina finansējamo projektu, ieguldītāji, kuri finansē ierosināto projektu, un starpniekorganizācija kolektīvās finansēšanas pakalpojumu sniedzēja veidā, kas tiešsaistes platformā saved kopā projekta īpašniekus un ieguldītājus.

Kapitāla kolektīvās finansēšanas platformām ir konkurences priekšrocības attiecībā pret citiem alternatīvajiem finansēšanas veidiem, jo tās piedāvā relatīvi vienkāršus un skaidrus mehānismus finansējuma iegūšanai, investoriem piedāvājot akciju procentuālo daļu no 5 līdz 20%. Neraugoties uz to, ka publiskajā vidē ir pieejami vairāku veidu alternatīvā finansējuma mehānismi, šobrīd pieprasījums pēc alternatīvā finansējuma ir lielāks nekā piedāvājums. Kā arī salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm Latvija ievērojami iepaliek ar iespējām alternatīvo finansējumu piesaistei uzņēmējdarbības veicināšanas jomā.

Reklāma
Reklāma

Lai nodrošinātu privātās un riska kapitāla nozares darbību papildus publiskajam finansiālajam atbalstam, Latvijas valdības līmenī tiek plānots radīt tādus ap­stākļus, kas veicinās institucionālo un privāto investoru investīcijas riska kapitāla fondos, tostarp sekmēs uzņēmēju izpratni par dažādu veidu finansējuma pieejamību un šo veidu atbilstību uzņēmuma attīstības stratēģijai un fāzei, kā arī apņemas veicināt ilgtspējīgu investīciju izaugsmi.

* SIA “Zvērinātu advokātu birojs BDO Law” vecākā biznesa juriste

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.