Foto – Guntis Eniņš

Amatas krastu skaistie ieži un ainavas 1

Tā ir Latvijas straujākā – trakākā upe.
Upe, kas krastus kā kliņģerus grauž.
Tā ir upe, kas augstākās klintis lauž.
Upe, kas dejo rumbu un polku – 
skrien pa kreisi, griežas pa labi un atpakaļ.
 Upe, kas sevi mīlēt un apbrīnot liek. 
Tā upe lielākos kokus gāž un akmeņus veļ 
un loku lokiem bīstamus atvarus maļ. 
Tai visaugstākie krasti un brīnumu daudz, 
Senajā vārdā to upi par Amadu sauc.

 

LA
LA
Kokteilis
“Līdz šodienai neesmu sapratis, kur aizgāja tie 60 miljoni,” Maestro pēc simtgades svinībām, kas beidzās 2021. gadā
21 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis
2 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ne visi darbinieki apzinās, cik viņi izmaksā darba devējam,” Uzņēmējs atklāj, kam būtu jāmainās, lai varētu maksāt lielākas algas
19 stundas
Lasīt citas ziņas

Pirms 200 – 300 gadiem Amatas krastos nebija tie ieži un klintis, ko mēs redzam tagad; un krastu kraujām nebija vārdu. Ja bija, tad tie ir zuduši ar pašu stāvkrastu sabrukšanu pavasara ūdeņu mežonīgajās straumēs. Amatas skaistajos iežos nevar atrast senču buramburtus un vecākos gadskaitļus. Amatā nepludināja kokus, jo straume bija par traku. Par Amatas vareno krastu dinamiskajiem iežiem nav senatnē pierakstītu tautas teiku. Tikai šolaik tiek sagudrotas jaunas.

Ieži Amatas kraujās ir krituši, gāzušies, zuduši un radušies no jauna.

Zvārtes iezis savā krāšņumā parādījies pēc Pirmā pasaules kara, Dzilnas iezis pēc Otrā. Gubju smilšakmeņu stabs – 1978. gadā (sabruka 2003. g.). Par tiem lasiet manos 2012. gada rakstos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bet sarkani baltā un pelēki zilganā iežu krauja Kārļos, ko 1924. gadā nosauca par Ainavu krauju, tā gan savā vietā pastāv jau vairāk nekā 200-300 gadu.

Tā ir vecākā, augstākā, plašākā un kļuva par lielā atklājuma krastu Latvijā, seno latgaļu arheoloģijā.

 

Vācu pētnieku pierādījumi

Šīs kraujas iežus un ainavas, sākot ar 1791. gadu, pētījuši un zīmējuši, un rakstos apcerējuši slaveni vācu mākslinieki, dabas un vēstures pētnieki: Johans Vilhelms Krauze, Karls Gothards Grass un Johans Kristofers Broce, kā arī Vilhelms Fridrihs Ungerns-Šteinbergs.

Kārļu muižā viņi ieradās karietēs, droškās vai jāšus. Viņi ir sajūsmā par Amatas krauju Kārļu muižā, viņi to zīmē un cildina, apjūsmo lielisko ainavu, piemin smilšakmens alas, kazu gana grotu, ūdenskritumus, skatu laukumus, tiltiņus, paviljonus.

Bet V. F. Ungerns- Šteinbergs (1752 – 1832) raksta: “Tā ir Elizeja, apburta zeme, tā šķita kā dzīvo feju pasaule vai nezināma teātra dekorācijas… Šis ir skaistākais apvidus, ko esmu savā dzīvē ceļojumos redzējis… Ir nepieciešams iepazīstināt ar dzimtenes skaistākajām vietām vairāk svešzemju ceļotājus un pašus vidzemniekus…

Dabai šeit jābūt vienīgajai meistarienei, te nav jāieveido pārmēru saldi tempļi un acīs krītoši arhitektu būvējumi.”

18. gs. beigās Kārļu muižas īpašnieks grāfs Zīverss Ainavu krauju bija licis aprīkot ar kāpnēm, takām, tiltiņiem, skatu laukumiem, paviljoniem, ar peldu māju. Gravā, kas ir Ainavu kraujas ziemeļos, bija izveidoti pieci mākslīgi ūdenskritumi un ainavisku ūdenskritumu kaskādes. Tagad atlicis tikai viens, kas izskatās dabisks, un grava aizaugusi pirmatnējā mežonībā.

1905. gada revolūcijā Kārļumuižas pili nodedzināja. Nākamajos gados atjaunoja, bet Pirmā pasaules kara laikā tā atkal pārvērsta drupās.

Meklējot senos vietvārdus un pirms vairākiem gadu desmitiem taujājot vecākos iedzīvotājus, ir saklaušināts, ka zemnieki agrāk šo ainavisko romantiskām pastaigām aprīkoto krauju saukuši par Bizeni jeb Bizenes krastu, jo šeit bagātie nāca izbizoties.

 

Kā Ainavu krauja dabūja vārdu

Pēc Pirmā pasaules kara un Latvijas brīvības cīņām muižas zemi virs gleznainās kraujas sadalīja četriem universitātes studentiem: kraujas dienvidu stūri zemesraga galā uz augstāka paugura – iecerētās mājas vietu – jaunais īpašnieks nosauca par Ainavām. Bet tikko sāka rakt mājai pamatus, tā atklājās, ka te ir seno latgaļu 11. – 12. gs. apbedījumi. Arheoloģijas izrakumos tika atsegti 17 apbedījumi. Tika atrasta visbrīnišķīgākā villaine, izrakstīta ar smalkām bronzā darinātām ugunszīmēm. Šī laikam ir visskaistākā kapu vieta Latvijā, līdzīga tai Carnikavas kapsētas kalna galā, Gaujas krastā, kur guļ dzejnieki Ojārs Vācietis un Ludmila Azarova.

Un tā kādreizējā Bizene jeb kungu valodā Kārļumuižas iezis kļuva par Ainavu krauju – augstāko, plašāko, skaistāko, vecāko, senvēsturē zīmīgu un dārgu.

 

1986. gadā vēl bija skaista

1970. gadā biju braucis Amatas trakajā straumē un peldējis tās ledainajā ūdenī, lai izvilktu mantas un laivu. Biju nakšņojis zem Zvārtes ieža, iepazinis Lustūzi un citus iežus. Bet 1986. gadā, uzsākot sistemātiskus Amatas pētījumus, 4. maijā, kad nonācu virs Ainavu kraujas, piezīmju blokā ierakstīju: “Es atklāju Amatu. Ainava ir tik iespaidīga, ka Amatas priekšā man kauns izteikties par tās skaistumu, jo būšu stipri nepilnīgs. Dziļi, dziļi lejā šalc un vizuļo upe, sagriezdamās dubultcilpās, atsizdamās smilšakmeņu iežos, virs kuriem svinīgi paceļas tumši zaļas egļu katedrāles. Bērzu pumpuri tikko raisās, zaru raksti caurredzami, upes vizēšana caur tiem saskatāma. Dziļi lejā tilts, kalnu ceļš, vēsturiskās dzirnavas un perspektīvā abi Amatas augstie senkrasti aiziet tālumā un laika mūžībā kā ledus laikmeta liecinieki. Pamalē saskatāma ūdenskrātuve un kokos pilnīgi ieaugusi Dambja ieža vieta.

 

Unikāla ģeoloģiska vērtība


Ainavu krauja nav klints, un arī par iezi to nevar saukt. Kraujas slīpums ap 450. Tā noaugusi ar kokiem, un vasarā ainava vairs nebūs tik skaista un plaša. Ainavu krauja ir izrobota ar izbrukumiem, noslīdējumiem, piekritusi ar smilšakmeņu bluķiem, dolomītu plāksnēm, avoti, staignāji, iekšārāvēji, nošļukumi, plūstošu mālu lavīnas, slīdošu dolomīta šķembu sabirumi, avoti dažādos horizontos. Te ir savdabīga maza pasaule, pavērsta pret austrumiem. Dīvainas sugu piemērošanās spējas. Egļu zari kraujā kļuvuši ložņājoši, tie lien pa zemi uz leju vairākus metrus zem sava celma.

Ar vienkāršu paņēmienu es izmērīju Ainavu kraujas augstumu: nostiepu stipru auklu no pašas augšas līdz ūdenslīmenim, noteicu kraujas slīpuma leņķi, izmērīju auklas garumu, tad no šiem lielumiem noteicu kraujas augstumu. Tas iznāca 46 metri.

Augstākā krauja vairāk nekā puskilometru garumā bagāta ar iežu atsegumiem. Šie 46 m ir tāds kā mistikas robežskaitlis. Krauja virs Ķūķu klintīm arī 46 m. Zvārtes ieža tagadējais noslīdējums, rēķinot pēc padomju armijas 10 000 mēroga kartēm, arī sanāk 46 m.

Tagad ir moderno instrumentu laikmets. Bet tomēr ne Gaujas Nacionālā parka darbinieki, ne citi zinātnieki ar modernajiem GPS aparātiem nav noteikuši lielāko iežu, klinšu un krauju precīzu augstumu. Ekskursiju gidi var stāstīt un žurnālisti rakstīt pēc savām vajadzībām un vēlmēm.

Ainavu krauja ir arī vēl viena ģeoloģiska vērtība – tā ir pilns Amatas svītas griezums, pieņemts par tās stratotipu (pilnīgāko paraugu). Virs Amatas svītas smilšakmeņiem pašā augšā vēl Pļaviņu svītas dolomītu slāņi, zem tiem dažādu krāsu un dažāda biezuma smilšakmeņu joslas mijas ar mālu slāņojumiem, virs kuriem izplūst avoti.

 

Skumjas

Ainavu krauja zūd. Precīzāk: pati krauja jau pastāv, bet vasarā, kad salapo koki, plašāko, skaistāko Latvijas ainavu vairs grūti saskatīt. Ziemeļu un dienvidu galos atlikusi tikai šaura spraudziņa. Dambju iezis nav saskatāms. Tas tagad pilnīgi ieaudzis kokos, kaut gan 20. gadsimta 20. un 30. gados bija vertikāla kaila dolomīta siena.

Visskaistākā un plašākā visā puskilometra garumā Ainavu krauja (Bizene) ir bijusi pirms 200 gadiem. Skuju māju saimnieks Andrejs Skuja jau no bērnības gadiem un vēlāk atceras pārvērtības ar Ainavu krauju; un pēdējos divdesmit trīsdesmit gados tā ir aizaugusi visstraujāk.

Lai atjaunotu ainavu virs augstākās kraujas, vajadzētu rīkot koku izciršanas talkas un veidot vismaz dažas ainavas atvēruma joslas. Sava novada pētnieks Andrejs Skuja aicina pavasarī rīkot ekspedīciju, lai rūpīgi pārmeklētu Ainavu kraujas nogāzi. Viņš cer, ka izdotos atrast grāfa Zīversa ierīkoto kāpņu un taku liecības.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA
Kokteilis
“Līdz šodienai neesmu sapratis, kur aizgāja tie 60 miljoni,” Maestro pēc simtgades svinībām, kas beidzās 2021. gadā
21 stundas
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis
2 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ne visi darbinieki apzinās, cik viņi izmaksā darba devējam,” Uzņēmējs atklāj, kam būtu jāmainās, lai varētu maksāt lielākas algas
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Neviena valsts to vairs nespēj! Dumpis par testēšanu un omikronu 112
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
“Neiedomājos, ka suņa adopcija var izvērsties šādi”: “Ulubele” par 300 eiro adopcijā atdod neārstējami slimu suni
3 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA
Ziņas
“Mums priekšā ir sešas līdz astoņas ļoti grūtas nedēļas,” stāsta zinātnieks Ambainis
2 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
“Neiedomājos, ka suņa adopcija var izvērsties šādi”: “Ulubele” par 300 eiro adopcijā atdod neārstējami slimu suni
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pirmdienas vētra Rīgā var būt postošāka nekā piektdien 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Jelgavā, Ogrē, Salaspilī un Kauguros decembrī augušas sērijveida dzīvokļu cenas 3
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīcās ievietoto Covid-19 pacientu skaits pārsniedzis 600
12:01
LE
LETA
Ziņas
Šķeldas cenas kāpuma dēļ “Rīgas siltums” rīkos jaunus konkursus kurināmā iegādei
11:50
LE
LETA
Ziņas
Pirmdienas vētra Rīgā var būt postošāka nekā piektdien 2
10:26
LA
LA
Ziņas
“Mēs ārstējam arī narkomānus, tā ir mūsu nasta!” Latvieši par to, ka pasaulē ieviesīs nodokli pret Covid-19 nevakcinētajiem 14
18 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Sensacionālās ziņas ļoti patika – ka kāds nomušīts, par zādzībām, visādām nelaimēm. Tieši tāpat kā tagad!” stāsta Vilks un Daija
3 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu
3 stundas
AB
Armands Broks*
Ziņas
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību
3 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
Ar zaļo pāreju neiet gludi: sarūkot augu aizsardzības līdzekļu skaitam, aug to nelegālais tirgus
3 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ziņas
“Pētījumos iezīmējas, ka 1989. gads bija viens no lūzuma punktiem,” Karušs uzskata, ka arvien biežāk piedzīvosim ekstremālus laikapstākļus
3 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ne visi darbinieki apzinās, cik viņi izmaksā darba devējam,” Uzņēmējs atklāj, kam būtu jāmainās, lai varētu maksāt lielākas algas
19 stundas
LA
LA
Ziņas
“PVN samazinājums palīdzētu tiem, kas visvairāk tērē – silda lielas mājas, baseinus,” Dālderis skaidro valdības lēmumu 1
21 stundas
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Īres tirgus kļūst pievilcīgāks! Atklāj, kas ir galvenais faktors īrnieka izvēlei par labu konkrētam mājoklim
3 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Katrā karā visas puses veic kara noziegumus – lielākā vai mazākā apmērā. Galvenais ir nebūt zaudētāju pusē
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Plašķis, teicamas atzīmes, gari oficieru zābaki: Daniels Pavļuts parāda, kā viņš izskatījies 15 gadu vecumā 38
23 stundas
LA
LA
Ziņas
“Amerikā ārsti, kuriem ir omikrons vieglā formā, turpina strādāt,” Aizsilniece norāda, kāpēc Latvija atkal “iebremzē” 240
1 diena
LA
LA
Kokteilis
“Līdz šodienai neesmu sapratis, kur aizgāja tie 60 miljoni,” Maestro pēc simtgades svinībām, kas beidzās 2021. gadā
21 stundas
II
Ivars Ijabs
Ziņas
Turpmākos sešus mēnešus vadības grožus ar saukli “Atjaunotne, spēks, piederība” ES Padomē turēs Francija
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
“Es sevi dēvēju par veselīga un laimīga dzīvesveida entuziasti!” Jaunā “Māmiņu kluba” vadītāja Kristīne iepazīstina ar savu ikdienu 25
1 diena
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Vecāki ir iedomājušies, ka skolotāji, tāpat kā oficianti, ir tikai un vienīgi apkalpojošās sfēras pārstāvji 44
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Valdība māna mūs un mēs mānām valdību!” Brante emocionāli par to, ka nedrīkst cilvēkiem likt dzīvot mūžīgi aizliegumos 82
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Neviena valsts to vairs nespēj! Dumpis par testēšanu un omikronu 112
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Ja jūra pēkšņi izskalotu kādu pamatīgu, vērtīgu koka vraku, tad gan mums būtu lielas pro­blēmas!” Saruna ar arheologu Jāni Meinertu 6
1 diena
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
“Pasaules līderi mums teikuši, ka strādājam jau nākamajā gadsimtā!” Kā latvieši veido lietu interneta vēsturi 5
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Ja tiek skarti cilvēku maki, viņi uz lietām sāk skatīties citādi!” Politologi vērtē Kariņa izredzes vēlreiz vadīt valdību 45
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “To katram vajadzētu darīt brīvprātīgi, bet noteikti.” Iedzīvotāji izsaka viedokli par obligāto vakcināciju virs 60 gadiem 169
1 diena
VV
Vivanta Volkova
Praktiski
“Prieks, ka latviešu jaunās ģimenes vēlas te redzēt nākotni un sakārtot vidi!” Kā Agnese, divu bērnu māmiņa, “atdzīvina” virsnieku namu Karostā 5
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Zvejnieks: Kas no Tūnbergas baidās, tas mežā neiet 16
1 diena