Rihards Millers ar saviem Alūksnes ezera kimlakiem.
Rihards Millers ar saviem Alūksnes ezera kimlakiem.
Foto no R. Millera personiskā arhīva

Makšķernieks Rikardions dzimtajā Liepā atvērs kafejnīcu, kurā piedāvās savu “Dienas lomu” 3

Aldis Sāvičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Sniegotā ziema pamazām zaudē kauju ar siltajiem pavasara vējiem, kūst sniegs, upēs iet ledus, un vēl tikai Latvijas austrumu rajonos saglabājusies ledus sega ezeros.

LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 231
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 238
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 236
1 diena
Lasīt citas ziņas

Īss, bet skaists bija šis zemledus makšķerēšanas laiks, vīri izbaudīja katru brīvbrīdi, lai dotos uz ledus, baudītu ziemas copes burvību un iegūtu kādu paša rokām ķertu naš­ķi.

Izņēmums nebija arī Rihards Millers, kuru plašāka sabiedrības daļa pazīst kā Rikardionu. Par copi, dabas baudīšanu un iedvesmošanos no tās aicināju mūziķi uz nelielu sarunu.

Saki, lūdzu, Rihard, kas tavā dzīvē bija pirmais – mūzika vai makšķerēšana?

CITI ŠOBRĪD LASA

Protams, ka makšķerēšana, lai arī tikai nesen sasniedzu Jēzus vecumu, pirms diviem gadiem pie ūdeņiem nosvinēju makšķerēšanas ceturtdaļgadsimta jubileju.

Uzaugu pie gleznainās Gaujas un jau puikas gados bieži devos peldināt pludiņu Gaujā un tās krāš­ņajās pietekās. Tieši tajā vietā, kur Rauna ietek Gaujā, nogriezu savu pirmo lazdas makšķerkātu un prieka pilns kopā ar vienaudžiem ķēru auslejas, karūsiņas, grunduļus un ķīšus.

Nepagāja jau pārāk ilgs laiks, un tiku arī pie savas pirmās līdakas. Tās sajūtas jau nevar aizmirst, no tā laika daudz ūdeņu aiztecējis, esmu ķēris daudz un dažādas zivis, bet pirmā zivs ir pirmā zivs. Tieši tāpēc Gauja kļuva par manu lielo mīlestību uz mūžu.

Pilnīgi droši varu teikt, ka upe manu mīlestību sajūt un atdara man ar to pašu, dāvājot skaistus un neaizmirstamus copes brīžus un lieliskus lomus.

Jebkuras upes gultne un arī straumes mainās, un upi katru gadu nākas iepazīt no jauna. Pēdējos divus gadus es to daru ar eholotes “Praktik” palīdzību – pats svarīgākais man ir saprast upes gultnes reljefu, jo, zinot zivju uzturēšanās vietas, var gūt lieliskus lomus.

Cik zinu, tu esi daudz­pusīgs makšķernieks. Varbūt kādam copes veidam dod priekšroku?

Es domāju, ka pašreiz esmu tajā fāzē, kad pie upes vēlos darboties ne tikai ar rokām, bet arī ar prātu.

Līdakas ir gandrīz visur, arī mūžam izsalkušie asari, bet noķert zivi, kurai ir pilnīgi noteikta uzturēšanās vieta, barošanās paražas un laiki, jau ir augsta pilotāža, un es pagājušā gada rudenī izbaudīju lielisku brekšu copi ar pludiņmakšķeri Gaujā.

Tā jau tikai šķiet, ka breksis ir tūļīgs un mazprasīgs. Būtībā tā nemaz nav, šī zivs ir ļoti manīga – iebarošana, rīku sagatavošana un, protams, pati makšķerēšana jāveic, izvairoties no jebkādiem liekiem trokšņiem un plunkšķiem.

Mazie breksēni vēl nav tik pieredzējuši, bet lielie, sajūtot kaut ko nelāgu, būs prom.

Priecājos, ka mana upes lasīšana un zivīgu vietu atrašana jau ir vainagojusies ar panākumiem – kādā skaistā rītā Gaujā noķēru sešus varenus brekšus, no kuriem divi lielākie bija virs trīs kilogramiem un arī pārējie četri nebija no knapajiem.

Protams, es vasarā jo­projām kāpju laivā un izbaudu arī asaru un līdaku spiningošanas smalkumus. Pirms kāda laika man pazīstams cilvēks par simbolisku cenu pārdeva savu makšķerēšanas inventāru.

Manā lietošanā nonāca arī smalks vieglais spinings ar 0,08 mm tievu pīto auklu. Pamēģināju un biju ļoti patīkami pārsteigts – tievā aukla plus jutīgā spininga spicīte ļāva sajust katru zāles pušķīti, akmentiņu upes dibenā un katru niecīgāko copīti.

Sapratu, ka arī ar smalkiem rīkiem tandēmā ar kāta amortizāciju, spoles bremzi un prātu var gūt lieliskus lomus, un zivju ņēmieni kļūst drošāki un lomi lielāki.

Tava lielā aizraušanās ziemā ir zemledus makšķerēšana, feisbukā esi licis lieliskus lomus. Vai arī ziemā izmanto smalku inventāru?

Domāju, ka mans ziemas inventārs nedarītu kaunu pat sportistiem, lietoju 0,08 mm tievu aukliņu (cilvēka mata resnums ir 0,05–0,1 mm).

Lai veiksmīgi izvadītu lielu zivi, esmu izgatavojis speciālas ziemas makšķerītes no mīkstas fīdera spicītes, kas iemontēta kātiņā un aprīkota ar spolīti un ļoti jutīgu sardziņu.

Sajūtot, ka pieķērusies liela zivs, ceļos kājās un lēnām eju prom no āliņģa, uzmanīgi kausējot zivi, kad tā jau pietuvojusies ledum, ietinu lieko auklu un zivs izcelšanu uz ledus veicu ar rokām.

Sākumā citi copmaņi par manām garajām makšķerītēm smīkņāja, bet, redzot manus lomus, viņu attieksme mainījās.

Savukārt es, redzot, ka man apkārt ir pieci vīri, kas uz mani dusmīgi skatās, sapratu, ka man ar copi viss ir kārtībā.

Galvenais nosacījums – tievajai aukliņai jābūt svaigai, lai tā būtu maksimāli elastīga un amortizētu zivs rāvienus. Lielākais asaris, ko pieveicu ar šādu aukliņu, svēra 830 gramus.

Agrāk daudz braucu copēt uz Peipusa ezeru. Meklēju lielos asarus ar palielām bļitkām, bet, kad atradu, atkal pārgāju uz mormišku. Ja cope pieklusa, āliņģī atkal kārtīgi izdancināju bļitku (uzsildīju zivis), un jampadracis atsākās ar jaunu sparu.

Asaru cope ziemā ir arī lielisks fiziskais treniņš, jo prāva asara meklējumos lielos ezeros nākas nostaigāt daudzus jo daudzus kilometrus. Bieži saņemu informāciju arī no draugiem par zivju uzturēšanās vietām, tās palīdz ātrāk atrast strīpaiņus un tikt pie loma un emocijām.

Pēdējos trīs gadus bieži ziemā apmeklēju Alūksnes ezeru – tuvāk nekā Peipuss, zivju resursu stāvoklis, pateicoties lieliskai ezera apsaimniekošanai un uzraudzībai, arī lielisks.

Kāpēc skriet kaut kur tālāk, ja var ķert nieka 110 km attālumā no mājām?! Savu lielāko asari arī izvilku tieši Alūksnes ezerā.

Kā tevi ietekmē atrašanās dabā?

Visnotaļ pozitīvi, uzlādē baterijas, ceļ tonusu, nomierina un, protams, iedvesmo jaunām muzikālām kompozīcijām.

Man kādreiz dīdžejs Aivis no Latvijas radio jautāja, kā es radot tādas dziesmas kā “Gliemezis”, “Odiņš”, “Muša”, bet, uzzinājis, ka esmu makšķernieks, teica, ka tagad skaidrs, kā tās top.

Arī dziesmas “Zelta zivtiņa” un “Rudens un tu” izsaka manas sajūtas pie ūdeņiem un pateicību mātei dabai.

Agros rītos brienot pa rasas pielietu pļavu, katrs zirnekļa tīkls zīmē sarežģītu nošu atslēgu, bet putnu koru melodijas pašas prasās, lai tās iemūžinātu kādā skaņdarbā.

Es arī teju vai katru noķerto zivi iemūžinu fotoattēlos, un, teikšu godīgi, vienreiz tas bija man pat ļoti izdevīgi, feisbukā uzdūros sludinājumam, ka makšķerlietu veikals ­”Eboat.lv” izsludina konkursu “Kimlaku medības”.

Viss, kas bija jāizdara, – jāiesūta fotogrāfija ar lieliem asariem – iesūtīju un savācu visvairāk “patīk”, par to tiku pie dāvanu kartes, kuru izmantoju jauna makšķerēšanas inventāra iegādei.

SAISTĪTIE RAKSTI

Zinu, ka tu, būdams dzimtenes un dzimtās Liepas patriots, savai dzimtajai vietai esi veltījis dziesmu. Bet vai taisnība, ka Liepas iedzīvotāji un viesi drīz varēs mieloties jaunatvērtā kafejnīcā Liepas centrā?

Jā, ja viss izdosies, kā cerēts, un Covid-19 pandēmija mūs neieliks jaunos žņaugos, līdz ar jaunās līdaku sezonas atklāšanu ceru atklāt arī savu kafejnīcu, un, iespējams, ka tās apmeklētājiem būs iespēja baudīt “Dienas lomu”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 44
1 diena
LE
LETA
Laukos
Nespējot izpildīt likuma prasības, zemnieku saimniecībai, iespējams, nāksies likvidēt taurgovis 49
3 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Meklējiet vietējos! 9
3 dienas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Jebkurš kubikmetrs, kas nāk no meža, saražo gan algas, gan nodokļus.” Saruna ar Arni Muižnieku 45
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 227
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar okupantiem nav jādraudzējas! Jūsu partija mērķtiecīgi grauj mūsu valsts pamatus!” Brante pārmet Zivtiņam 238
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 236
1 diena
LA
LA.LV
Praktiski
FOTO. Mākslinieces Ievas Bondares 10 idejas, kā pašam izgatavot Adventes vainagu 8
17 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu būsi iekāpis savas dzīves gaišajā joslā! Horoskopi 29.novembrim 1
9 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
Latvijas Avīze
Laukos
“Tas ir noziegums, kas bargi jāsoda.” Aicina nesastrādāt cūcības mežā 4
5 dienas
LE
LETA
Laukos
Asociācija: Cūkkopības nozare joprojām strādā zem pašizmaksas 7
5 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Man ir bail par atsevišķiem uzņēmumiem.” Šolks uzsver, ka pienrūpnieki cer uz valsts atbalstu 23
19. novembris, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Šobrīd izstrādātā ES Meža stratēģija vājinās ilgtspējīgas meža apsaimniekošanas vērtības Eiropā un neveicinās zaļā kursa mērķu sasniegšanu 6
17. novembris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
No 2023. gada Latvijas lauksaimniekiem lielāks atbalsts būs videi draudzīgākai saimniekošanai un mazajām saimniecībām 21
15. novembris, 2021
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Turpmākajos gados zemnieki saņems mazāku ES un valsts atbalstu 53
13. novembris, 2021
LE
LETA
Ziņas
LTV: “Daugavas stadiona” ledus halles būvnieks nav norēķinājies ar apakšuzņēmējiem un piegādātājiem 12
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rīgā iedegtas Ziemassvētku egles un sācies svētku gaidīšanas laiks 2
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: ES un NATO jādod skaidru signālu Krievijai, ka eskalācijas gadījumā tam būs “ļoti skaidras sekas” 78
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Dienvidāfrikas ārste: Cilvēki ar Covid-19 jauno paveidu nesaslimst nopietni 127
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ja nav sertifikāta, nevaru piekļūt bakomātam lielveikalā! Tiesībsargs saņēmis iedzīvotāju sūdzības 144
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinēts aplipināja otru vakcinēto, kurš nomira. Kāpēc potētājiem cilvēkiem dod tik lielu brīvību?” Uz skatītāja jautājumu atbild epidemioloģe 227
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arhitekts: Rīgas silueta galvenā simbola Pētera baznīcas dzīvība lēni dziest 76
14 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Cik lielai būtu jābūt Kariņa un Pavļuta algai? 172
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kā sievietei viņai trūkst piepildījuma, kā politiķe nesaprot, ko pārstāv!” Kreitusei skarbi nosoda Petravičas pikanto fotosesiju 236
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Briti” sapņo, ka viņu valsti vadītu Putins. Kā anonīmi interneta komentāri kļūst par ziņām vienā no ietekmīgākajiem propagandas medijiem 97
1 diena
LA
LA
Ziņas
“Mēs kā aitas sekojam un viens otrā redzam tikai ienaidnieku!” Krists un Rēzija Kalniņi pārdomās par mūsdienu sabiedrību 93
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Omicron – jaunais kovida paveids, par ko brīdina PVO un ECDC 155
1 diena
IA
Ieva Alberte
Ziņas
Vācijā skolās mācīs makšķerēt, dzīvnieku aizstāvji nosoda, ka “bērniem māca nogalināt” 78
1 diena
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
FOTO. Ādamsonu dzimtas dārgums pie simtgadīgā ozola. Kā dzīvoja galdnieks, kurš gatavoja mēbeles Ulmanim un Benjamiņai? 10
4 dienas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad par bērnu vakcināciju nebūtu jādomā!” Circene uzsver, kāda kļūda Latvijā pieļauta 193
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vienmēr, kad šādi cilvēki aiziet, ir sajūta, ka kaut kas pasaulē mainās.” Atceroties Mārtiņu Braunu… 16
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Mūžībā devies titulētais F-1 komandu vadītājs Frenks Viljamss
22:43
LE
LETA
Ziņas
LTV: “Daugavas stadiona” ledus halles būvnieks nav norēķinājies ar apakšuzņēmējiem un piegādātājiem 12
21:26
LE
LETA
Ziņas
Kurās pilsētās ir lielākais saslimstības līmenis ar Covid-19 Latvijā? 9
21:22