Rihards Millers ar saviem Alūksnes ezera kimlakiem.
Rihards Millers ar saviem Alūksnes ezera kimlakiem.
Foto no R. Millera personiskā arhīva

Makšķernieks Rikardions dzimtajā Liepā atvērs kafejnīcu, kurā piedāvās savu “Dienas lomu” 3

Aldis Sāvičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Sniegotā ziema pamazām zaudē kauju ar siltajiem pavasara vējiem, kūst sniegs, upēs iet ledus, un vēl tikai Latvijas austrumu rajonos saglabājusies ledus sega ezeros.

GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 49
21 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 113
1 diena
Lasīt citas ziņas

Īss, bet skaists bija šis zemledus makšķerēšanas laiks, vīri izbaudīja katru brīvbrīdi, lai dotos uz ledus, baudītu ziemas copes burvību un iegūtu kādu paša rokām ķertu naš­ķi.

Izņēmums nebija arī Rihards Millers, kuru plašāka sabiedrības daļa pazīst kā Rikardionu. Par copi, dabas baudīšanu un iedvesmošanos no tās aicināju mūziķi uz nelielu sarunu.

Saki, lūdzu, Rihard, kas tavā dzīvē bija pirmais – mūzika vai makšķerēšana?

CITI ŠOBRĪD LASA

Protams, ka makšķerēšana, lai arī tikai nesen sasniedzu Jēzus vecumu, pirms diviem gadiem pie ūdeņiem nosvinēju makšķerēšanas ceturtdaļgadsimta jubileju.

Uzaugu pie gleznainās Gaujas un jau puikas gados bieži devos peldināt pludiņu Gaujā un tās krāš­ņajās pietekās. Tieši tajā vietā, kur Rauna ietek Gaujā, nogriezu savu pirmo lazdas makšķerkātu un prieka pilns kopā ar vienaudžiem ķēru auslejas, karūsiņas, grunduļus un ķīšus.

Nepagāja jau pārāk ilgs laiks, un tiku arī pie savas pirmās līdakas. Tās sajūtas jau nevar aizmirst, no tā laika daudz ūdeņu aiztecējis, esmu ķēris daudz un dažādas zivis, bet pirmā zivs ir pirmā zivs. Tieši tāpēc Gauja kļuva par manu lielo mīlestību uz mūžu.

Pilnīgi droši varu teikt, ka upe manu mīlestību sajūt un atdara man ar to pašu, dāvājot skaistus un neaizmirstamus copes brīžus un lieliskus lomus.

Jebkuras upes gultne un arī straumes mainās, un upi katru gadu nākas iepazīt no jauna. Pēdējos divus gadus es to daru ar eholotes “Praktik” palīdzību – pats svarīgākais man ir saprast upes gultnes reljefu, jo, zinot zivju uzturēšanās vietas, var gūt lieliskus lomus.

Cik zinu, tu esi daudz­pusīgs makšķernieks. Varbūt kādam copes veidam dod priekšroku?

Es domāju, ka pašreiz esmu tajā fāzē, kad pie upes vēlos darboties ne tikai ar rokām, bet arī ar prātu.

Līdakas ir gandrīz visur, arī mūžam izsalkušie asari, bet noķert zivi, kurai ir pilnīgi noteikta uzturēšanās vieta, barošanās paražas un laiki, jau ir augsta pilotāža, un es pagājušā gada rudenī izbaudīju lielisku brekšu copi ar pludiņmakšķeri Gaujā.

Tā jau tikai šķiet, ka breksis ir tūļīgs un mazprasīgs. Būtībā tā nemaz nav, šī zivs ir ļoti manīga – iebarošana, rīku sagatavošana un, protams, pati makšķerēšana jāveic, izvairoties no jebkādiem liekiem trokšņiem un plunkšķiem.

Mazie breksēni vēl nav tik pieredzējuši, bet lielie, sajūtot kaut ko nelāgu, būs prom.

Priecājos, ka mana upes lasīšana un zivīgu vietu atrašana jau ir vainagojusies ar panākumiem – kādā skaistā rītā Gaujā noķēru sešus varenus brekšus, no kuriem divi lielākie bija virs trīs kilogramiem un arī pārējie četri nebija no knapajiem.

Protams, es vasarā jo­projām kāpju laivā un izbaudu arī asaru un līdaku spiningošanas smalkumus. Pirms kāda laika man pazīstams cilvēks par simbolisku cenu pārdeva savu makšķerēšanas inventāru.

Manā lietošanā nonāca arī smalks vieglais spinings ar 0,08 mm tievu pīto auklu. Pamēģināju un biju ļoti patīkami pārsteigts – tievā aukla plus jutīgā spininga spicīte ļāva sajust katru zāles pušķīti, akmentiņu upes dibenā un katru niecīgāko copīti.

Sapratu, ka arī ar smalkiem rīkiem tandēmā ar kāta amortizāciju, spoles bremzi un prātu var gūt lieliskus lomus, un zivju ņēmieni kļūst drošāki un lomi lielāki.

Tava lielā aizraušanās ziemā ir zemledus makšķerēšana, feisbukā esi licis lieliskus lomus. Vai arī ziemā izmanto smalku inventāru?

Domāju, ka mans ziemas inventārs nedarītu kaunu pat sportistiem, lietoju 0,08 mm tievu aukliņu (cilvēka mata resnums ir 0,05–0,1 mm).

Lai veiksmīgi izvadītu lielu zivi, esmu izgatavojis speciālas ziemas makšķerītes no mīkstas fīdera spicītes, kas iemontēta kātiņā un aprīkota ar spolīti un ļoti jutīgu sardziņu.

Sajūtot, ka pieķērusies liela zivs, ceļos kājās un lēnām eju prom no āliņģa, uzmanīgi kausējot zivi, kad tā jau pietuvojusies ledum, ietinu lieko auklu un zivs izcelšanu uz ledus veicu ar rokām.

Sākumā citi copmaņi par manām garajām makšķerītēm smīkņāja, bet, redzot manus lomus, viņu attieksme mainījās.

Savukārt es, redzot, ka man apkārt ir pieci vīri, kas uz mani dusmīgi skatās, sapratu, ka man ar copi viss ir kārtībā.

Galvenais nosacījums – tievajai aukliņai jābūt svaigai, lai tā būtu maksimāli elastīga un amortizētu zivs rāvienus. Lielākais asaris, ko pieveicu ar šādu aukliņu, svēra 830 gramus.

Agrāk daudz braucu copēt uz Peipusa ezeru. Meklēju lielos asarus ar palielām bļitkām, bet, kad atradu, atkal pārgāju uz mormišku. Ja cope pieklusa, āliņģī atkal kārtīgi izdancināju bļitku (uzsildīju zivis), un jampadracis atsākās ar jaunu sparu.

Asaru cope ziemā ir arī lielisks fiziskais treniņš, jo prāva asara meklējumos lielos ezeros nākas nostaigāt daudzus jo daudzus kilometrus. Bieži saņemu informāciju arī no draugiem par zivju uzturēšanās vietām, tās palīdz ātrāk atrast strīpaiņus un tikt pie loma un emocijām.

Pēdējos trīs gadus bieži ziemā apmeklēju Alūksnes ezeru – tuvāk nekā Peipuss, zivju resursu stāvoklis, pateicoties lieliskai ezera apsaimniekošanai un uzraudzībai, arī lielisks.

Kāpēc skriet kaut kur tālāk, ja var ķert nieka 110 km attālumā no mājām?! Savu lielāko asari arī izvilku tieši Alūksnes ezerā.

Kā tevi ietekmē atrašanās dabā?

Visnotaļ pozitīvi, uzlādē baterijas, ceļ tonusu, nomierina un, protams, iedvesmo jaunām muzikālām kompozīcijām.

Man kādreiz dīdžejs Aivis no Latvijas radio jautāja, kā es radot tādas dziesmas kā “Gliemezis”, “Odiņš”, “Muša”, bet, uzzinājis, ka esmu makšķernieks, teica, ka tagad skaidrs, kā tās top.

Arī dziesmas “Zelta zivtiņa” un “Rudens un tu” izsaka manas sajūtas pie ūdeņiem un pateicību mātei dabai.

Agros rītos brienot pa rasas pielietu pļavu, katrs zirnekļa tīkls zīmē sarežģītu nošu atslēgu, bet putnu koru melodijas pašas prasās, lai tās iemūžinātu kādā skaņdarbā.

Es arī teju vai katru noķerto zivi iemūžinu fotoattēlos, un, teikšu godīgi, vienreiz tas bija man pat ļoti izdevīgi, feisbukā uzdūros sludinājumam, ka makšķerlietu veikals ­”Eboat.lv” izsludina konkursu “Kimlaku medības”.

Viss, kas bija jāizdara, – jāiesūta fotogrāfija ar lieliem asariem – iesūtīju un savācu visvairāk “patīk”, par to tiku pie dāvanu kartes, kuru izmantoju jauna makšķerēšanas inventāra iegādei.

SAISTĪTIE RAKSTI

Zinu, ka tu, būdams dzimtenes un dzimtās Liepas patriots, savai dzimtajai vietai esi veltījis dziesmu. Bet vai taisnība, ka Liepas iedzīvotāji un viesi drīz varēs mieloties jaunatvērtā kafejnīcā Liepas centrā?

Jā, ja viss izdosies, kā cerēts, un Covid-19 pandēmija mūs neieliks jaunos žņaugos, līdz ar jaunās līdaku sezonas atklāšanu ceru atklāt arī savu kafejnīcu, un, iespējams, ka tās apmeklētājiem būs iespēja baudīt “Dienas lomu”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Lauki turpina iztukšoties: saimniecību skaits sarucis pat divkārt 35
2 dienas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Kūdras nozari sagaida tāds pats liktenis kā cukurfabrikas!” Uzņēmējus satrauc nodoms pārtraukt kūdras ieguvi Latvijā 53
3 dienas
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
Vai Latvijā notiek lauksaimnieku pretnostatīšana, nevis situācijas izvērtēšana ar skatu nākotnē? 18
5 dienas
LE
LETA
Laukos
Aptauja: Vai atbalsti pesticīdu jeb augu aizsardzības līdzekļu lietošanu lauksaimniecībā? 20
5 dienas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Meli un maldināšana par Covid-19 un pret to attīstītajām vakcīnām noteikti apdraud cilvēku dzīvību
15 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 113
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja Aminata publisko foto, kurā redzama ģērbusies tikai džinsos un zābakos 49
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Ieklausies tajā, ko tev saka tavi draugi! Horoskopi 16.maijs 1
12 stundas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šonedēļ dosi priekšroku vienatnei vai attiecībām ar pašiem tuvākajiem! Horoskopi no 17. līdz 23. maijam
10 stundas
Lasīt citas ziņas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Ukstiņu sīpolpīnes: pārcelšanās uz laukiem jaunu ģimeni rosina sākt sīpolu audzēšanu 4
Nedēļa
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Var nākties atbildēt ar savu maku!” “Rīgas mežu” bijušajai valdei prasīs atmaksāt miljonus 12
7. maijs, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Atbildīgi pret vidi? Skaidrojam elektrovelosipēda priekšrocības 8
5. maijs, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Atbildības ētikai jākļūst par vides aizsardzības pamatnosacījumu 6
3. maijs, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Vietējo ābolu un ogu nepietiek. Kāpēc uzņēmēji nespēj nodrošināt pieprasījumu? 14
3. maijs, 2021
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
“Pirms šos līdzekļus lietot, vajag padomāt, vai tie vispār ir jālieto. Cena dažkārt ir cilvēka dzīvība.” Vai antibiotiku ēras beigas? 8
30. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielākais drauds ir mutācijas, kas rodas tādās vietās kā Indija!” Rēvalds par maigo kovidu un vakcīnu efektivitāti pret jaunajiem Covid-19 veidiem 25
11 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Veicot vairāku lielveikalu stāvvietu apsekošanu, konstatēts, ka tās ir par šauru. Cik ilgi vēl skrambāsim savas un kaimiņu durvis?
12 stundas
LA
LA.LV
Medības
Vilku sāga turpinās! Meža kamerā uzfilmēts, kā sivēnmāte aizstāv sivēnus, kad uzbrūk vilki 15
13 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
“Viņš ir pierādījums tam, ka Latvija nav maza valsts!” Profesors Grēns, kurš trīsreiz atteicies no Triju Zvaigžņu ordeņa
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Latviete Telavivā nofilmē baisu skatu un ziņo par kāda vīrieša nāvi 29
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šovasar ieviesīs maksu par iebraukšanu bijušajā padomju armijas raķešu bāzē Zeltiņu pagastā 22
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Zināms, kā izskatīsies Samantas Tīnas uzstāšanās “Eirovīzijas” dziesmu konkursā 12
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt vajag vairāk līderības no premjera puses?” Pūce domā, ka Kariņš valdībā varētu izrādīt lielāku drosmi 5
9 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņas pacientiem jāparaksta īpaši sagatavots dokuments. Ārste iesaka pret vakcinēšanos izturēties ļoti nopietni un ziņot par blakusparādībām 62
19 stundas
PA
Pēteris Apinis
Laukos
“Šo inžu dēļ nedzimst bērni, vīriešiem nestāv, bērniem psihomotori traucējumi!” Pēteris Apinis par pesticīdiem un postu, ko tie nodara dabai un cilvēkam 113
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kurā novadā visvairāk inficēto? Publicē karti ar visām pašvaldībam 4
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viņķele: “Latvijā visus nevakcinētos sauc par nozombētiem vakcīnidiotiem, bet nedrīkst jaukt piesardzīgos ar “antivakseriem”! 307
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Sofija, Taiga, Arita un Airita 1
23 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Cerīgais jūnijs, kad varēs nevilkt maskas un doties uz koncertiem! Pavļuts brīdina, ka jāgatavojas revakcinācijai 106
2 dienas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Vardarbības pereklis vai civilizācijas pēdējais bastions? 120
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs intervijā paziņo, ka, dzīvojot britu karaliskajā ģimenē, esot juties kā “dzīvnieks zooloģiskajā dārzā” 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 15. līdz 21. maijam: kādas vēlmes piepildīsies
1 diena
LE
LETA
Uncategorized
Ķekavas novada pašvaldība pieteiksies uz valsts līdzfinansējumu veloceliņa izbūvei gar Bauskas šoseju 2
22:48
LE
LETA
Ziņas
“Varbūt vajag vairāk līderības no premjera puses?” Pūce domā, ka Kariņš valdībā varētu izrādīt lielāku drosmi 5
22:21
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Iepirkumu uzraudzības birojs pārbaudīs iepirkumus saistībā ar Jēkabpils domnieka Gavrilova būvuzņēmumu
21:57