Rihards Millers ar saviem Alūksnes ezera kimlakiem.
Rihards Millers ar saviem Alūksnes ezera kimlakiem.
Foto no R. Millera personiskā arhīva

Makšķernieks Rikardions dzimtajā Liepā atvērs kafejnīcu, kurā piedāvās savu “Dienas lomu” 3

Aldis Sāvičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Sniegotā ziema pamazām zaudē kauju ar siltajiem pavasara vējiem, kūst sniegs, upēs iet ledus, un vēl tikai Latvijas austrumu rajonos saglabājusies ledus sega ezeros.

LE
LETA
Ziņas
Latvijai no dienvidiem tuvojas ciklons. Laikapstākļu prognoze piektdienai 4
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Bijusī ministre kā ķēniņiene – par nodokļu maksātāju naudu ballītes, ceļojumi un šoferis sešu bērnu pulciņiem! Egila Līcīša feļetons 27
17 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Eksperti brīdina par gaidāmu cenu kāpumu. Vai spēsim samaksāt par pārtiku? 78
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Īss, bet skaists bija šis zemledus makšķerēšanas laiks, vīri izbaudīja katru brīvbrīdi, lai dotos uz ledus, baudītu ziemas copes burvību un iegūtu kādu paša rokām ķertu naš­ķi.

Izņēmums nebija arī Rihards Millers, kuru plašāka sabiedrības daļa pazīst kā Rikardionu. Par copi, dabas baudīšanu un iedvesmošanos no tās aicināju mūziķi uz nelielu sarunu.

Saki, lūdzu, Rihard, kas tavā dzīvē bija pirmais – mūzika vai makšķerēšana?

CITI ŠOBRĪD LASA

Protams, ka makšķerēšana, lai arī tikai nesen sasniedzu Jēzus vecumu, pirms diviem gadiem pie ūdeņiem nosvinēju makšķerēšanas ceturtdaļgadsimta jubileju.

Uzaugu pie gleznainās Gaujas un jau puikas gados bieži devos peldināt pludiņu Gaujā un tās krāš­ņajās pietekās. Tieši tajā vietā, kur Rauna ietek Gaujā, nogriezu savu pirmo lazdas makšķerkātu un prieka pilns kopā ar vienaudžiem ķēru auslejas, karūsiņas, grunduļus un ķīšus.

Nepagāja jau pārāk ilgs laiks, un tiku arī pie savas pirmās līdakas. Tās sajūtas jau nevar aizmirst, no tā laika daudz ūdeņu aiztecējis, esmu ķēris daudz un dažādas zivis, bet pirmā zivs ir pirmā zivs. Tieši tāpēc Gauja kļuva par manu lielo mīlestību uz mūžu.

Pilnīgi droši varu teikt, ka upe manu mīlestību sajūt un atdara man ar to pašu, dāvājot skaistus un neaizmirstamus copes brīžus un lieliskus lomus.

Jebkuras upes gultne un arī straumes mainās, un upi katru gadu nākas iepazīt no jauna. Pēdējos divus gadus es to daru ar eholotes “Praktik” palīdzību – pats svarīgākais man ir saprast upes gultnes reljefu, jo, zinot zivju uzturēšanās vietas, var gūt lieliskus lomus.

Cik zinu, tu esi daudz­pusīgs makšķernieks. Varbūt kādam copes veidam dod priekšroku?

Es domāju, ka pašreiz esmu tajā fāzē, kad pie upes vēlos darboties ne tikai ar rokām, bet arī ar prātu.

Līdakas ir gandrīz visur, arī mūžam izsalkušie asari, bet noķert zivi, kurai ir pilnīgi noteikta uzturēšanās vieta, barošanās paražas un laiki, jau ir augsta pilotāža, un es pagājušā gada rudenī izbaudīju lielisku brekšu copi ar pludiņmakšķeri Gaujā.

Tā jau tikai šķiet, ka breksis ir tūļīgs un mazprasīgs. Būtībā tā nemaz nav, šī zivs ir ļoti manīga – iebarošana, rīku sagatavošana un, protams, pati makšķerēšana jāveic, izvairoties no jebkādiem liekiem trokšņiem un plunkšķiem.

Mazie breksēni vēl nav tik pieredzējuši, bet lielie, sajūtot kaut ko nelāgu, būs prom.

Priecājos, ka mana upes lasīšana un zivīgu vietu atrašana jau ir vainagojusies ar panākumiem – kādā skaistā rītā Gaujā noķēru sešus varenus brekšus, no kuriem divi lielākie bija virs trīs kilogramiem un arī pārējie četri nebija no knapajiem.

Protams, es vasarā jo­projām kāpju laivā un izbaudu arī asaru un līdaku spiningošanas smalkumus. Pirms kāda laika man pazīstams cilvēks par simbolisku cenu pārdeva savu makšķerēšanas inventāru.

Manā lietošanā nonāca arī smalks vieglais spinings ar 0,08 mm tievu pīto auklu. Pamēģināju un biju ļoti patīkami pārsteigts – tievā aukla plus jutīgā spininga spicīte ļāva sajust katru zāles pušķīti, akmentiņu upes dibenā un katru niecīgāko copīti.

Sapratu, ka arī ar smalkiem rīkiem tandēmā ar kāta amortizāciju, spoles bremzi un prātu var gūt lieliskus lomus, un zivju ņēmieni kļūst drošāki un lomi lielāki.

Tava lielā aizraušanās ziemā ir zemledus makšķerēšana, feisbukā esi licis lieliskus lomus. Vai arī ziemā izmanto smalku inventāru?

Domāju, ka mans ziemas inventārs nedarītu kaunu pat sportistiem, lietoju 0,08 mm tievu aukliņu (cilvēka mata resnums ir 0,05–0,1 mm).

Lai veiksmīgi izvadītu lielu zivi, esmu izgatavojis speciālas ziemas makšķerītes no mīkstas fīdera spicītes, kas iemontēta kātiņā un aprīkota ar spolīti un ļoti jutīgu sardziņu.

Sajūtot, ka pieķērusies liela zivs, ceļos kājās un lēnām eju prom no āliņģa, uzmanīgi kausējot zivi, kad tā jau pietuvojusies ledum, ietinu lieko auklu un zivs izcelšanu uz ledus veicu ar rokām.

Sākumā citi copmaņi par manām garajām makšķerītēm smīkņāja, bet, redzot manus lomus, viņu attieksme mainījās.

Savukārt es, redzot, ka man apkārt ir pieci vīri, kas uz mani dusmīgi skatās, sapratu, ka man ar copi viss ir kārtībā.

Galvenais nosacījums – tievajai aukliņai jābūt svaigai, lai tā būtu maksimāli elastīga un amortizētu zivs rāvienus. Lielākais asaris, ko pieveicu ar šādu aukliņu, svēra 830 gramus.

Agrāk daudz braucu copēt uz Peipusa ezeru. Meklēju lielos asarus ar palielām bļitkām, bet, kad atradu, atkal pārgāju uz mormišku. Ja cope pieklusa, āliņģī atkal kārtīgi izdancināju bļitku (uzsildīju zivis), un jampadracis atsākās ar jaunu sparu.

Asaru cope ziemā ir arī lielisks fiziskais treniņš, jo prāva asara meklējumos lielos ezeros nākas nostaigāt daudzus jo daudzus kilometrus. Bieži saņemu informāciju arī no draugiem par zivju uzturēšanās vietām, tās palīdz ātrāk atrast strīpaiņus un tikt pie loma un emocijām.

Pēdējos trīs gadus bieži ziemā apmeklēju Alūksnes ezeru – tuvāk nekā Peipuss, zivju resursu stāvoklis, pateicoties lieliskai ezera apsaimniekošanai un uzraudzībai, arī lielisks.

Kāpēc skriet kaut kur tālāk, ja var ķert nieka 110 km attālumā no mājām?! Savu lielāko asari arī izvilku tieši Alūksnes ezerā.

Kā tevi ietekmē atrašanās dabā?

Visnotaļ pozitīvi, uzlādē baterijas, ceļ tonusu, nomierina un, protams, iedvesmo jaunām muzikālām kompozīcijām.

Man kādreiz dīdžejs Aivis no Latvijas radio jautāja, kā es radot tādas dziesmas kā “Gliemezis”, “Odiņš”, “Muša”, bet, uzzinājis, ka esmu makšķernieks, teica, ka tagad skaidrs, kā tās top.

Arī dziesmas “Zelta zivtiņa” un “Rudens un tu” izsaka manas sajūtas pie ūdeņiem un pateicību mātei dabai.

Agros rītos brienot pa rasas pielietu pļavu, katrs zirnekļa tīkls zīmē sarežģītu nošu atslēgu, bet putnu koru melodijas pašas prasās, lai tās iemūžinātu kādā skaņdarbā.

Es arī teju vai katru noķerto zivi iemūžinu fotoattēlos, un, teikšu godīgi, vienreiz tas bija man pat ļoti izdevīgi, feisbukā uzdūros sludinājumam, ka makšķerlietu veikals ­”Eboat.lv” izsludina konkursu “Kimlaku medības”.

Viss, kas bija jāizdara, – jāiesūta fotogrāfija ar lieliem asariem – iesūtīju un savācu visvairāk “patīk”, par to tiku pie dāvanu kartes, kuru izmantoju jauna makšķerēšanas inventāra iegādei.

SAISTĪTIE RAKSTI

Zinu, ka tu, būdams dzimtenes un dzimtās Liepas patriots, savai dzimtajai vietai esi veltījis dziesmu. Bet vai taisnība, ka Liepas iedzīvotāji un viesi drīz varēs mieloties jaunatvērtā kafejnīcā Liepas centrā?

Jā, ja viss izdosies, kā cerēts, un Covid-19 pandēmija mūs neieliks jaunos žņaugos, līdz ar jaunās līdaku sezonas atklāšanu ceru atklāt arī savu kafejnīcu, un, iespējams, ka tās apmeklētājiem būs iespēja baudīt “Dienas lomu”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Latvijas karoga kāts olimpiādes atklāšanā nav aizlienēts kaut kur Japānā, bet gan izgatavots tepat 3
2 dienas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Sižets Radio “EHR” nebija nejaušība, bet gan ilgstoša un sistemātiska problēma!” Lazdiņš par “pārmetumu cikliem” lauksaimniekiem 30
5 dienas
LE
LETA
Laukos
Ventspils pusē konstatēts Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām 5
6 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Sausuma dēļ ogas sīkas un raža – pieticīga! Cik šobrīd Centrāltirgū maksā Latvijas mellenes? 9
Nedēļa
LE
LETA
Ziņas
Latvijai no dienvidiem tuvojas ciklons. Laikapstākļu prognoze piektdienai 4
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Bijusī ministre kā ķēniņiene – par nodokļu maksātāju naudu ballītes, ceļojumi un šoferis sešu bērnu pulciņiem! Egila Līcīša feļetons 27
17 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Eksperti brīdina par gaidāmu cenu kāpumu. Vai spēsim samaksāt par pārtiku? 77
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jelgavā atrasti divu jaunu cilvēku līķi 10
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ārsti ir uzpirkti un melo… Ir iestājusies riktīga anarhija, jo cilvēki vairs netic nekam.” Belte par uzticamības krīzi 180
1 diena
Lasīt citas ziņas
UG
Uldis Graudiņš
Laukos
Saistība ir, amata un teikšanas neesot. Turcijas uzņēmējs par saistību ar parādiem Latvijas gaļas liellopu audzētājiem 6
28. jūlijs, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Jaunaudžu retināšanai piešķirs sešus miljonus 8
27. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Kaspars Kovaļenko: Putnu audzēšanā jāņem vērā arī infekcijas slimību risks 5
26. jūlijs, 2021
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Jelgavas novadā aizdegušies rugāji un labības lauks 16 hektāru platībā 16
26. jūlijs, 2021
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Eksperte: Jau gadiem spēkā ir regulējums uz latvāņiem, bet tie joprojām izplatās. Ko tas nozīmē? 38
25. jūlijs, 2021
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Varam teikt, ka esam pasaules līmenī” Latvijā ražotie disku arkli pieprasīti Kanādā un pat Islandē 22
24. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: “No Ghetto uz zeltu!” Fani ar sajūsmu uzņem olimpiskos čempionus 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kādu sodu saņems veikala apsargs, kurš nopludināja Kariņa bildes no alkoholisko dzērienu veikala kamerām 13
1 stunda
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Dāmas un kungi, lūdzu iepazīties – Gevins Habards, kurš tagad dzīvo kā Lorela Habarde!” Egila Līcīša feļetons 8
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Tur ir kā 2 zvaigžņu viesnīcā!” Navaļnija sieva pavadījusi trīs dienas Pokrovas kolonijā 8
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Celtas apsūdzības pret policijas amatpersonām par iespējamām nelikumībām policijas formastērpu iepirkumā 11
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Noskaidrots, kas būs Pļaviņa un Toča pretinieki cīņā par olimpisko bronzu 5
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Valsts kultūrkapitāla fonds ir tāda aizdomīga organizācija,” Maestro par “mīklainajiem” simtgades 60 miljoniem un kovidkrīzi kultūrā 43
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Bēres bija jāļauj, maratonos bija jāskrien…” Apinis par to, ka mājsēde ir noziegums pret cilvēkiem 42
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Izskatīgo TV personību Žaklīnu Cinovsku nosauc par “vecu grīdas lupatu” 32
11 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Bijusī ministre kā ķēniņiene – par nodokļu maksātāju naudu ballītes, ceļojumi un šoferis sešu bērnu pulciņiem! Egila Līcīša feļetons 27
17 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīga karstmaize, kas ļoti iecienīta Anglijā: ar tunci, kaperiem un kausētu sieru 2
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Vīriešiem ir jāsaprot, ka jūsu bērnu mamma ir pati labākā mamma saviem bērniem, nevis jūsu jaunā brūte!”: Sana Timma skarbi nosoda Lienes un Andra Kiviču “karu” pret Madaru 31
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Megana Mārkla nosvin 40.dzimšanas dienu un parāda savu darba kabinetu greznajā savrupnamā: skatītāju uzmanību piesaista kāds priekšmets uz galda 19
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Osvalds un Arvils
10 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
6 vērtīgi padomi, kā pasargāt savu velosipēdu no zagļiem 1
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV šova zvaigzne Magone Šutoviene Grieķijas kūrortā izklaidējas kopā ar citu vīrieti, kurš izrādās populārs mūziķis 18
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ārsti ir uzpirkti un melo… Ir iestājusies riktīga anarhija, jo cilvēki vairs netic nekam.” Belte par uzticamības krīzi 180
1 diena
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Caur brikšņiem, odiem un citiem asinssūcējiem, beidzot esam nokļuvuši pludmalē!” Jauns pārraugs sabiedriskajiem medijiem 1
21:51
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kādu sodu saņems veikala apsargs, kurš nopludināja Kariņa bildes no alkoholisko dzērienu veikala kamerām 13
21:24
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Dāmas un kungi, lūdzu iepazīties – Gevins Habards, kurš tagad dzīvo kā Lorela Habarde!” Egila Līcīša feļetons 8
21:09