Asaru paradumus un uzvedību vislabāk izpētījis viens no labākajiem Latvijas forelistiem  Igors Dzilna.
Asaru paradumus un uzvedību vislabāk izpētījis viens no labākajiem Latvijas forelistiem Igors Dzilna.
Foto: Aldis Sāvičs

Asaris aug lēnām un atšķirībā no citām zivīm prot “stučīt” 4

Aldis Sāvičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Kļūst vēsāks, lēnām birdina sniedziņš, kas Latvijas ziemeļaustrumos jau sasniedzis pieklājīga biezuma kārtu, un tajā galā jau viss notiek – zemledus cope iet pilnā sparā.

“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Lasīt citas ziņas

Tie prātīgie jau saprot, ka uz pirmo ledu nedrīkst skriet kā plikiem uz pirti, jābūt uzmanīgiem un katrs solis uz slidenā baltuma jāiztausta ar ledus cirtni (tautas valodā sauktu par vergu).

Protams, ka copmaņi uz pirmā ledus galvenokārt vilina plēsīgās zivis – asarus, līdakas un zandartus. Un pārsvarā jau gandrīz visi ziemas makšķerēšanas prieku baudītāji kā pirmos meklē tieši asarus, jo tie ir gan ļoti garšīgi, gan sportiski.

Asaris prot “stučīt”

CITI ŠOBRĪD LASA

Asaris aug lēnām, var sasniegt četrdesmit centimetru garumu un 1,5 kg svaru (īpaši labos barošanās apstākļos pat nedaudz vairāk), Latvijā vecākais zināmais asaris sasniedzis 15 gadu vecumu, pasaulē – par 11 gadiem vecāks.

Tas savā garajā mūžā redzējis gar acīm zibam neskaitāmas mormiškas un bļitkas, vairākas reizes izsprucis no copmaņu nagiem un kļuvis ellīgi uzmanīgs un piesardzīgs.

Lūk, ko par asariem saka to paradumus un uzvedību lieliski izkodušais, viens no labākajiem Latvijas forelistiem Igors Dzilna:

“Tas baidās no trokšņa. Pirms daudziem gadiem Peipusa ezera plašumos sapratu, cik tas ir bailīgs. Mēs makšķerējām divpadsmitajā kilometrā iepretim Kolkjai. Bijām neliela padsmit cilvēku grupa. Ņēma asari no 300 gramiem līdz puskilo. Trāpījās arī pa kādam nedaudz lielākam.

Es ievēroju, ka divsimt metru attālumā no mums sēž vietējais. Šķita, ka viņš neko neķer. Kad kāds no mūsu grupas paurbās viņam tuvāk, vietējais pagāja tālāk un spītīgi ieturēja distanci.

Vakarā viņu satikām, bija nodevis asarus uzpircējam. Lielākie vilka uz pusotru kilogramu, bet pats lielākais svēra vēl vairāk. Esot trokšņainā barā, lielu asari nenoķersi, un kur nu vēl lielā asara maģiskā “stučīšanas” prasme!

Pietiek vienam nosprukt no āķa, un tuvākajā apkārtnē visi zina, ka ir briesmas. Ne ar līdaku, ne zandartu tā nav. Šīs zivis turpina ķerties. Nepietiek ar to, ka ir zināma lielo uzturēšanās vieta, jābūt pacietībai to izsēdēt, piemeklēt atslēdziņu, ar ko pie­šmaukt kupraini!”

Ar tievo auklu

Ar ko tad vilināt lielo kārumu? Teiksiet, ar stipriem, izturīgiem rīkiem? Ar izturīgiem, jā, bet atkal jāatceras viena gudrība – kas izturīgs, tas parasti arī masīvs, šajā gadījumā resns, un aizdomu pilnais un uzmanīgais lielasaris mānekli, kas iesiets striķa galā, vienkārši ignorēs.

Atceros, ar kādu aizrautību un degsmi acīs par asaru copi man stāstīja mūsu zemledus makšķerēšanas lielmeistars divkārtējais pasaules čempions šajā sporta veidā Pēteris Lideris.

Toreiz man viņa pieminētie auklu resnumi atgādināja zīda diegus, ar kuriem labākajā gadījumā var karināt eglītē Jaungada mantiņas, bet manas domas mainījās, kad redzēju Pēteri darbībā Peipusa ezera plašumos, visu paveica viņa filigrānie pirksti, asaris tika celts ārā uzmanīgi un mierīgi, katru tā rāvienu apslāpējot ar auklas padošanu.

Pēc katras copītes un tai sekojošā piecirtiena meistars kātiņu ar spolīti pa vējam aizmeta prom no sevis un darbojās tikai ar auklu. Ar šo darbību viņš vienlaikus nomedīja divus zaķus – ieguva auklas rezervi asara izvadīšanai un novērsa tievās aukliņas sapīšanos vējā.

Motiļus ziemas spelgonī Pēteris glabāja uz krūtīm zem virsjakas pakārtā ādas maisiņā, kur tie vienmēr bija pa rokai un gatavi doties pēdējā kaujā.

Dubultāliņģis

Reiz aizrautīgais un prasmīgais makšķernieks Pēteris Lideris man izstāstīja cieņas un apbrīnas vērtu stāstu no savām garajām copmaņa gaitām. Tajā dienā Pēteris atkal bijis Peipusa ezerā un ar tievu aukliņu vilinājis asarus kā cimdus.

Kādā jaukā brīdī mazmakšķerītes sardziņš pacēlies uz augšu, viņš piecirtis un auklas galā sajutis krietnu smagumu, jau lielā dziļumā, tīrajā ūdenī redzējis, ka āliņģim tuvojas prāvs breksis, bet, ak vai, to pa asariem paredzēto 125 mm resno āliņģi nekādi nav izdevies izdabūt uz ledus.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pēteris zivi nogurdinājis maksimāli, un, kad tās pretošanās bijusi galā un tā, asti lēni kulstot, peldējusi uz riņķi ap āliņģi, gudrais makšķernieks mazmakšķerīti palicis zem kastes un devies pie netālu sēdošajiem copmaņiem, kuriem līdzi bijusi verga.

Pāris metru attālumā no sava āliņģa Pēteris izkalis jaunu, krietni vien lielāku, nogaidījis, kad zivs pietuvojusies jaunajam āliņģim un bijusi redzama aukla, Pēteris auklu aizķeksējis ar gafu, ievilcis jaunajā āliņģī, un jau pēc brīža dienasgaismu ieraudzījis pamatīgs Peipusa makans.

Pati lielākā balva – cilvēkam gudra galva!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Mednieku savienība: No lūšu medību aizlieguma cietīs zinātnieki un sabiedrība 9
Aizliegs medīt lūšus 16
Haralds Barviks: “Stašāne melo! Noteikumu projekts ar mums netika saskaņots!” 32
Mednieku savienība: Pēc nodevu pieauguma medniekiem gadā var nākties maksāt pat par 500 000 eiro vairāk 38
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Veselības ministrija sākusi darbu pie plāna Covid-19 ierobežojumu atcelšanai 31
“Pa logu izmeta 400 mārciņu pieprasīto kukuli un ar 137 km/h bēga no kolēģiem!” Kā Jevgeņijs Rēzeknē atmaskoja uzmācīgos un negodīgos ceļu policistus
Lasīt citas ziņas
Mednieku asociācija iebilst pret valsts nodevu palielināšanu par medībām 54
Darbu sācis jauns portāls makšķerniekiem
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 32
Daudz neskaidrību, bažu un neizpratnes: ar kādiem ierobežojumiem jārēķinās medniekiem ārkārtas situācijā? 14
“Cepiens” par medību atļaušanu pilsētās 13
Staltbriežu riests – brīdis, kad staltbriežu dzīvē dominē kaislības un cīņa
Ar slimnīcas ārstu konsīlija atzinumu nepietiks, vajadzēs vēl vienu. Kompensāciju pretendentus pamatīgi izsijās
Saslimstības rādītājs pieaudzis līdz 3584,4. Cik jauni kovida slimnieki atklāti trešdien?
Par balstvakcīnas nenodrošināšanu Lembergs no IeVP pieprasa kompensāciju 10 000 eiro apmērā 7
Kremlis: Krievijas apsvērumi ASV atbildē par “drošības garantijām” nav ņemti vērā
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 10
“Kur ir Patiesības ministrija?” Diskusija par dezinformācijas definīciju jeb to, kas ir meli un kas nav meli
Uz cik dienām apturēs vakcinācijas sertifikāta darbību, ja cilvēks saslimis ar kovidu? 1
Izcils reitings Vjačeslavam Dombrovskim, zems – Aldim Gobzemam un Aināram Šleseram. Bet cīņa vēl priekšā, vēsta medijs 100
“Šī gaļa nākotnē varētu būt 40% dārgāka!” Atklāj, kam bez tomātiem un gurķiem strauji augs cenas 40
Skatītāja: Uztaisiet šovu, lai prezidents un ministri parāda, kā izdzīvot ar 283 eiro mēnesī 235
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 132
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos? 37
PVO brīdina par omikrona apakšpaveida izplatīšanos, kurš nodēvēts par “zaglīgo omikronu”. Cik bīstams tas ir? 60
VIDEO, FOTO. Uz Pekinas olimpiskajām spēlēm devušies pirmie Latvijas sportisti 3
Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa: manās mājās suņi drīkst būt visur. Arī uz galda!
Stacionēto Covid-19 pacientu skaits slimnīcās sarucis
14:07
pareizi iestādīt koku: izrādās, vairums to nezina!
13:56
Ja pārdod mašīnu – vai jāmaksā valstij nodoklis?
13:47