Publicitātes foto

Ar lāčiem Latvijā būs jāsadzīvo 30

Ilgvars Zihmanis, žurnāls “Baltijas Koks”

Vēl pirms 10–20 gadiem lāča sastapšana pie mums bija īpašs gadījums. Taču pēdējā laikā šie senie Latvijas mežu iemītnieki sāk atgriezties. Pagaidām mūsu mežos lāču nav daudz – kādi 20–50 dzīvnieki. Tomēr ir skaidrs, ka Latvijā lāči ir, to kļūs arvien vairāk un cilvēkam ar lāci būs jāsadzīvo, kā to jau labi prot mūsu kaimiņi igauņi. Igaunijā, Somijā un Zviedrijā ir atļautas ierobežotas lāču medības, taču Latvijā lāči netiks medīti. Vismaz ne pārskatāmā nākotnē.

Lāči Latvijā ir

LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 10
22 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 97
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tu būsi lieliskā formā. Tev izdosies viss, kas tev “nāks pretī”! Horoskopi 7.maijam
15 stundas
Lasīt citas ziņas

Brūnais lācis (Ursus arctos) ir sens Latvijas mežu iemītnieks, kuru gan 1920. gados pie mums pilnībā izmedīja. Tagad, 100 gadu vēlāk, lāči sāk atgriezties, arvien vairāk ienākot pie mums no Igaunijas un Krievijas. Pēc Latvijas Valsts mežzinātnes institūta Silava pētnieku sacītā, ģenētiskās analīzes apstiprina, ka Latvijā pilnīgi droši mitinās 18 lāči, bet kopumā to skaits varētu sasniegt apmēram 50.

Lāču skaitu noteikt nav viegli, jo tiem patīk pārvietoties bieži un pat 50–70 kilometru tālu. Pie mums lāči pārsvarā uzturas Igaunijas un Krievijas robežu tuvumā. Ziņas par pamanītu lāci regulāri pienāk arī no Kurzemes, tādēļ ļoti iespējams, ka vismaz viens lācis apmeties uz pastāvīgu dzīvi arī tur.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvija atrodas lāču izplatības areāla malā, un šeit pārsvarā ierodas jauni tēviņi, kuri meklē sev dzīvesvietu. Lāču mātītes ir daudz konservatīvākas un uzturas savas dzimšanas vietas tuvumā, tādēļ mātīšu ierašanās notiek daudz lēnāk. Taču ļoti iespējams, ka arī Latvijā jau ir dzimuši lāču mazuļi – 2020. gada vasarā lācene ar maziem lācēniem tika manīta Limbažu novada Viļķenes pagastā, kas atrodas visai patālu no Igaunijas robežas.

Dzīvesvietas ziņā lāči nav īpaši izvēlīgi, tomēr necenšas līst cilvēkiem acīs un labprātāk apmetas lielos meža masīvos, kuru tuvumā ir purvi. Ir izplatīts stereotips, ka ziemas laikā lācis guļ ciešu miegu. Tā gluži nav – ziemā lācis gan guļ, taču ne pārāk ciešā miegā un, ja tiek iztraucēts, var pamosties.

Ziemas migu lācim patīk ierīkot nelielu eglīšu jaunaudzēs, kur tas aizlauž apkārtējos kociņus un zemē izklāj iedobi ar egļu zariem. Līdz ar lāču skaita pieaugumu Latvijā tiek uziets arvien lielāks ziemas migu skaits, un tagad vismaz pāris lāčiem gadā jārēķinās, ka tos no miega neapzināti uzmodinās cilvēki.

Par lāču postījumiem

Latvijā lācis ir nemedījama un aizsargājama suga un līdz ar to visas lāču būšanas (tostarp lāču nodarītie postījumi) atrodas Dabas aizsardzības pārvaldes pārziņā. Pēdējos gados pie mums arvien biežāk parādās ziņas par lāču izpostītām bišu dravām, bet Igaunijā bijuši gadījumi, ka lāči uzbrukuši mājlopiem.

Jāuzsver, ka lācis ir visēdājs, kas ļoti daudz ēd dažādus augus, ogas un ozolzīles, taču neatsakās arī no zivīm un gaļas. Arī medus lācim, protams, ļoti garšo (sevišķi rudens pusē, kad tuvojas ziema), un, ja lācis vēlēsies tikt pie medus, tad to arī izdarīs.

Lācim ir laba atmiņa, un, ja dzīvnieks sapratīs, ka ēdamo var viegli iegūt cilvēka tuvumā (piemēram, atkritumos), tad nekavēsies to izmantot. Ir gadījies dzirdēt viedokli, ka apkārtnē ir pilni meži lāču, kas izposta bišu stropus, taču beigās izrādās, ka visas dravas apstaigājis viens vienīgs lācis, kas specializējies uz stropiem.

Šeit ir vērts aplūkot kaimiņu igauņu pieredzi. Tiek lēsts, ka Igaunijā mitinās aptuveni 700 lāču, un 2016. gadā tie noplēsuši desmit aitu, divus liellopus, izpostījuši 170 bišu stropu un sabojājuši apmēram 150 skābsiena ruļļu.

Igauņi teic, ka pret dravu postījumiem itin labi (kaut arī ne vienmēr) palīdz elektriskais žogs. Tomēr jāteic, ka igauņiem ir viena liela priekšrocība – kompensācijas par lielo plēsēju (tostarp lāču) nodarītajiem postījumiem ir noteiktas ar likumu, un zaudējumus par mājlopiem, bišu dravām un skābsienu Igaunijas valsts kompensē pilnā apmērā.

Lāčus Latvijā nemedīs

Lāči Latvijā netiks medīti, vismaz ne pārskatāmā nākotnē. Iemesls tam ir vienkāršs – lāču pie mums joprojām ir ļoti maz, un tie nav bijuši medījamo sugu sarakstā, kopš Latvijā vispār tāds pastāv. Turklāt lāčus Eiropā aizsargā Dzīvotņu direktīva.

Savukārt kaimiņvalstīs, kurās lāčus medīja arī pirms Dzīvotņu direktīvas ratificēšanas un tie nebija apdraudēti, atļautas kontrolētas lāču medības, ievērojot stingrus termiņus un nomedīšanas apjomus. Piemēram, Somijā mitinās apmēram 2300–2500 lāču un gadā atļauts nomedīt aptuveni 300–350 no tiem. Apmēram tāpat ir arī Zviedrijā, kur dzīvo apmēram 3000 lāču un atļauts nomedīt 300 dzīvnieku.

Tuvākais piemērs laikam atkal būs Igaunija – kā jau teikts, Igaunijā ir apmēram 700 lāču, bet gadā nomedī 50–60 dzīvnieku. Igauņu mednieki uzskata, ka lāču medības ir viens no faktoriem, kas saglabā lāču dabiskās bailes no cilvēka un līdz ar to uzlabo sabiedrības spēju sadzīvot ar šiem dzīvniekiem.

Ko darīt, satiekoties ar lāci

Nav pamata uzskatam, ka lāči Latvijā var apdraudēt cilvēkus. Uzskatāms piemērs vēlreiz ir Igaunija, kur nav konstatēts neviens gadījums, ka lācis būtu uzbrucis cilvēkam. Lācis ir daudz manīgāks par cilvēku, tādēļ, to pamanījis, pacentīsies aiziet prom pirmais, tā ka cilvēks lielākoties pat nenojautīs, ka tuvumā bijis lācis.

Te gan jāsaka – lācis no cilvēka vairās, taču arī cilvēkam nevajag uzprasīties. Lāčiem sabiedrībā ir pozitīvs tēls, par ko parūpējies Vinnijs Pūks, lācītis Padingtons un citi grāmatu un multfilmu varoņi. Tādēļ, ieraugot mežā mazu lācēnu (un mazie ir ziņkārīgi!), var rasties vēlme jūsmot, paijāt un taisīt pašbildes. Tā nevajag darīt! Reālie lāči ir lieli, ļoti spēcīgi un veikli savvaļas plēsoņas.

Turpat tuvumā noteikti atradīsies arī lāču māte, kurai šāda jūsmošana par viņas mazo var ļoti nepatikt. Lāči spēj rāpties kokos, un mazajiem lācēniem tas ir vissvarīgāk. Tas tādēļ, ka pieauguši lāču tēviņi vēlas nogalināt svešus lācēnus, un mazie, ieraugot svešu lāci, instinktīvi mūk augšā kokā. Lielam lācim uzrāpties kokā ir daudz grūtāk. Tāpēc, ja grib patverties no lāča kokā, tad vēlams kāpt ļoti augstu un ļoti ātri.

Ko darīt? Ja negribas mežā pārsteigt lāci, tad, ejot pa mežu, vislabāk ir trokšņot, runāt un likt manīt par savu klātbūtni. Ja nu tomēr ir sagadījies lāci sastapt, tad vislabāk ir saglabāt mieru, netuvoties un lēnām, bez steigas atkāpties, nesatraucot dzīvnieku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Var nākties atbildēt ar savu maku!” “Rīgas mežu” bijušajai valdei prasīs atmaksāt miljonus
12 minūtes
LA
LA.LV
Laukos
Atbildīgi pret vidi? Skaidrojam elektrovelosipēda priekšrocības 8
1 diena
LA
LA.LV
Laukos
Atbildības ētikai jākļūst par vides aizsardzības pamatnosacījumu 6
3 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Vietējo ābolu un ogu nepietiek. Kāpēc uzņēmēji nespēj nodrošināt pieprasījumu? 14
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 10
21 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 97
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tu būsi lieliskā formā. Tev izdosies viss, kas tev “nāks pretī”! Horoskopi 7.maijam
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jāsāk veidot griķu krājumi? Eksperti skaidro, vai Latvijas iedzīvotājiem ir jāsatraucas par Krievijas griķu eksporta aizliegumu 33
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slepkavība tiks atklāta!” Iekšlietu ministrs dalās ar jaunāko informāciju nogalinātā Bezzubova lietā 15
3 stundas
Lasīt citas ziņas
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
“Pirms šos līdzekļus lietot, vajag padomāt, vai tie vispār ir jālieto. Cena dažkārt ir cilvēka dzīvība.” Vai antibiotiku ēras beigas? 8
Nedēļa
LA
LA.LV
Laukos
Skaidrojam! Kā veikalu plauktos atrast bioloģiski audzētus produktus? 13
Nedēļa
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Meža īpašniekiem un izstrādātājiem šogad galvassāpes acīmredzot sagādās kārtējais liegums 17
28. aprīlis, 2021
LE
LETA
Laukos
Prioritārajām vakcinējamo grupām pievienoti kritiski svarīgi kažokzvēru audzēšanas jomas darbinieki 5
27. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Atlīdzībās par nopostītajiem ziemāju sējumiem zemnieki saņem miljons eiro 2
26. aprīlis, 2021
JB
Jūlijs Beļavnieks
Laukos
Jūlijs Beļavnieks: Atgriežoties pie publicētā. Kas aizstāvēs piena ražotājus? 8
25. aprīlis, 2021
Ieva Ēvalde
Ziņas
No šodienas mūsu valstī atkal atļauts ieturēt maltīti kafejnīcu terasēs. Ar ko jārēķinās apmeklētājiem? 10
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slepkavība tiks atklāta!” Iekšlietu ministrs dalās ar jaunāko informāciju nogalinātā Bezzubova lietā 15
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Opozīcija ar pozīciju valdību padarīja par muļķiem!” Rēvalds par Saeimas lēmumu atvērt āra terases 10
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Piektdien iespējamas pērkona lietusgāzes ar krusu 2
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Vakcinācijas tempi Latvijā turpina kāpt. Cik cilvēku saņēmuši poti trešdien? 3
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kučinskis: Kariņa valdība ir iegājusi “ļoti lielā krīzē”, tai “nav nekādas saulainās perspektīvas” 3
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
Jaunā Dienvidkurzeme vecajās robežās: teritorijas platības ziņā lielākajā novadā ir trīs līdzvērtīgi attīstības centri
1 stunda
LE
LETA/AFP
Ziņas
Austrālijas robežas varētu palikt slēgtas līdz 2022.gada nogalei 2
59 minūtes
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, vajag mainīt valdību? 62
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Beidzot oficiāli atklāts prinča Filipa nāves iemesls 15
1 diena
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Trauslā un ļoti bīstamā robeža: mājās mazs bērns un suns. Kādas kļūdas visbiežāk pieļauj vecāki? 6
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 un neiroloģiskās slimības – izplatīta kombinācija 4
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Man vajadzēja piemeklēt maigākus izteicienus”: Viktors Ščerbatihs atvainojas, ka raidījumā saucis dažas sievietes par resnām 37
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīga un bezgalīgi garšīga: zupa kā lazanja – ar malto gaļu, tomātiem un pastu 2
22 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kad siltumnīca nav tikai siltumnīca: kā ierīkot savu oāzes stūrīti?
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Īrijas prezidenta suns TV tiešraidē dažās sekundēs “nozog” skatītāju uzmanību: neviens vairs neklausās, ko runā Maikls Higinss 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Mums visiem bija jāaiziet, karaliene tur palika viena…” – Elizabetes II mazmeitas vīrs Maiks atklājis, kas notika pēc prinča Filipa bērēm 13
1 diena
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Var nākties atbildēt ar savu maku!” “Rīgas mežu” bijušajai valdei prasīs atmaksāt miljonus
09:53
LE
LETA
Veselam
Kāpēc nevakcinē bērnus? Zavadska skaidro, vai Latvijā sāks bērnu vakcināciju pret Covid-19 2
09:23
LA
LA.LV
Veselam
Kā pareizi iet pirtī, lai pirts rituāli uzlabotu asinsriti un dotu spēku kā miesai, tā garam
09:13