Publicitātes foto

Ar lāčiem Latvijā būs jāsadzīvo 28

Ilgvars Zihmanis, žurnāls “Baltijas Koks”

Vēl pirms 10–20 gadiem lāča sastapšana pie mums bija īpašs gadījums. Taču pēdējā laikā šie senie Latvijas mežu iemītnieki sāk atgriezties. Pagaidām mūsu mežos lāču nav daudz – kādi 20–50 dzīvnieki. Tomēr ir skaidrs, ka Latvijā lāči ir, to kļūs arvien vairāk un cilvēkam ar lāci būs jāsadzīvo, kā to jau labi prot mūsu kaimiņi igauņi. Igaunijā, Somijā un Zviedrijā ir atļautas ierobežotas lāču medības, taču Latvijā lāči netiks medīti. Vismaz ne pārskatāmā nākotnē.

Lāči Latvijā ir

LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 33
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
21 stundas
Lasīt citas ziņas

Brūnais lācis (Ursus arctos) ir sens Latvijas mežu iemītnieks, kuru gan 1920. gados pie mums pilnībā izmedīja. Tagad, 100 gadu vēlāk, lāči sāk atgriezties, arvien vairāk ienākot pie mums no Igaunijas un Krievijas. Pēc Latvijas Valsts mežzinātnes institūta Silava pētnieku sacītā, ģenētiskās analīzes apstiprina, ka Latvijā pilnīgi droši mitinās 18 lāči, bet kopumā to skaits varētu sasniegt apmēram 50.

Lāču skaitu noteikt nav viegli, jo tiem patīk pārvietoties bieži un pat 50–70 kilometru tālu. Pie mums lāči pārsvarā uzturas Igaunijas un Krievijas robežu tuvumā. Ziņas par pamanītu lāci regulāri pienāk arī no Kurzemes, tādēļ ļoti iespējams, ka vismaz viens lācis apmeties uz pastāvīgu dzīvi arī tur.

Latvija atrodas lāču izplatības areāla malā, un šeit pārsvarā ierodas jauni tēviņi, kuri meklē sev dzīvesvietu. Lāču mātītes ir daudz konservatīvākas un uzturas savas dzimšanas vietas tuvumā, tādēļ mātīšu ierašanās notiek daudz lēnāk. Taču ļoti iespējams, ka arī Latvijā jau ir dzimuši lāču mazuļi – 2020. gada vasarā lācene ar maziem lācēniem tika manīta Limbažu novada Viļķenes pagastā, kas atrodas visai patālu no Igaunijas robežas.

Dzīvesvietas ziņā lāči nav īpaši izvēlīgi, tomēr necenšas līst cilvēkiem acīs un labprātāk apmetas lielos meža masīvos, kuru tuvumā ir purvi. Ir izplatīts stereotips, ka ziemas laikā lācis guļ ciešu miegu. Tā gluži nav – ziemā lācis gan guļ, taču ne pārāk ciešā miegā un, ja tiek iztraucēts, var pamosties.

Ziemas migu lācim patīk ierīkot nelielu eglīšu jaunaudzēs, kur tas aizlauž apkārtējos kociņus un zemē izklāj iedobi ar egļu zariem. Līdz ar lāču skaita pieaugumu Latvijā tiek uziets arvien lielāks ziemas migu skaits, un tagad vismaz pāris lāčiem gadā jārēķinās, ka tos no miega neapzināti uzmodinās cilvēki.

Par lāču postījumiem

Latvijā lācis ir nemedījama un aizsargājama suga un līdz ar to visas lāču būšanas (tostarp lāču nodarītie postījumi) atrodas Dabas aizsardzības pārvaldes pārziņā. Pēdējos gados pie mums arvien biežāk parādās ziņas par lāču izpostītām bišu dravām, bet Igaunijā bijuši gadījumi, ka lāči uzbrukuši mājlopiem.

Jāuzsver, ka lācis ir visēdājs, kas ļoti daudz ēd dažādus augus, ogas un ozolzīles, taču neatsakās arī no zivīm un gaļas. Arī medus lācim, protams, ļoti garšo (sevišķi rudens pusē, kad tuvojas ziema), un, ja lācis vēlēsies tikt pie medus, tad to arī izdarīs.

Lācim ir laba atmiņa, un, ja dzīvnieks sapratīs, ka ēdamo var viegli iegūt cilvēka tuvumā (piemēram, atkritumos), tad nekavēsies to izmantot. Ir gadījies dzirdēt viedokli, ka apkārtnē ir pilni meži lāču, kas izposta bišu stropus, taču beigās izrādās, ka visas dravas apstaigājis viens vienīgs lācis, kas specializējies uz stropiem.

Šeit ir vērts aplūkot kaimiņu igauņu pieredzi. Tiek lēsts, ka Igaunijā mitinās aptuveni 700 lāču, un 2016. gadā tie noplēsuši desmit aitu, divus liellopus, izpostījuši 170 bišu stropu un sabojājuši apmēram 150 skābsiena ruļļu.

Igauņi teic, ka pret dravu postījumiem itin labi (kaut arī ne vienmēr) palīdz elektriskais žogs. Tomēr jāteic, ka igauņiem ir viena liela priekšrocība – kompensācijas par lielo plēsēju (tostarp lāču) nodarītajiem postījumiem ir noteiktas ar likumu, un zaudējumus par mājlopiem, bišu dravām un skābsienu Igaunijas valsts kompensē pilnā apmērā.

Lāčus Latvijā nemedīs

Lāči Latvijā netiks medīti, vismaz ne pārskatāmā nākotnē. Iemesls tam ir vienkāršs – lāču pie mums joprojām ir ļoti maz, un tie nav bijuši medījamo sugu sarakstā, kopš Latvijā vispār tāds pastāv. Turklāt lāčus Eiropā aizsargā Dzīvotņu direktīva.

Savukārt kaimiņvalstīs, kurās lāčus medīja arī pirms Dzīvotņu direktīvas ratificēšanas un tie nebija apdraudēti, atļautas kontrolētas lāču medības, ievērojot stingrus termiņus un nomedīšanas apjomus. Piemēram, Somijā mitinās apmēram 2300–2500 lāču un gadā atļauts nomedīt aptuveni 300–350 no tiem. Apmēram tāpat ir arī Zviedrijā, kur dzīvo apmēram 3000 lāču un atļauts nomedīt 300 dzīvnieku.

Tuvākais piemērs laikam atkal būs Igaunija – kā jau teikts, Igaunijā ir apmēram 700 lāču, bet gadā nomedī 50–60 dzīvnieku. Igauņu mednieki uzskata, ka lāču medības ir viens no faktoriem, kas saglabā lāču dabiskās bailes no cilvēka un līdz ar to uzlabo sabiedrības spēju sadzīvot ar šiem dzīvniekiem.

Ko darīt, satiekoties ar lāci

Nav pamata uzskatam, ka lāči Latvijā var apdraudēt cilvēkus. Uzskatāms piemērs vēlreiz ir Igaunija, kur nav konstatēts neviens gadījums, ka lācis būtu uzbrucis cilvēkam. Lācis ir daudz manīgāks par cilvēku, tādēļ, to pamanījis, pacentīsies aiziet prom pirmais, tā ka cilvēks lielākoties pat nenojautīs, ka tuvumā bijis lācis.

Te gan jāsaka – lācis no cilvēka vairās, taču arī cilvēkam nevajag uzprasīties. Lāčiem sabiedrībā ir pozitīvs tēls, par ko parūpējies Vinnijs Pūks, lācītis Padingtons un citi grāmatu un multfilmu varoņi. Tādēļ, ieraugot mežā mazu lācēnu (un mazie ir ziņkārīgi!), var rasties vēlme jūsmot, paijāt un taisīt pašbildes. Tā nevajag darīt! Reālie lāči ir lieli, ļoti spēcīgi un veikli savvaļas plēsoņas.

Turpat tuvumā noteikti atradīsies arī lāču māte, kurai šāda jūsmošana par viņas mazo var ļoti nepatikt. Lāči spēj rāpties kokos, un mazajiem lācēniem tas ir vissvarīgāk. Tas tādēļ, ka pieauguši lāču tēviņi vēlas nogalināt svešus lācēnus, un mazie, ieraugot svešu lāci, instinktīvi mūk augšā kokā. Lielam lācim uzrāpties kokā ir daudz grūtāk. Tāpēc, ja grib patverties no lāča kokā, tad vēlams kāpt ļoti augstu un ļoti ātri.

Ko darīt? Ja negribas mežā pārsteigt lāci, tad, ejot pa mežu, vislabāk ir trokšņot, runāt un likt manīt par savu klātbūtni. Ja nu tomēr ir sagadījies lāci sastapt, tad vislabāk ir saglabāt mieru, netuvoties un lēnām, bez steigas atkāpties, nesatraucot dzīvnieku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Tītars ir ļoti cimperlīgs! Piņķerīgās audzēšanas dēļ Latvijā šos putnus turēt uzņemas vien daži 1
2 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Nav brīvu vietu.” Ziemas prieki pandēmijas apstākļos. Svarīgākais, kas jāzina
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietuvas Īpašais izmeklēšanas dienests: Vakcinācija netiek pienācīgi kontrolēta
1 diena
LE
LETA
Laukos
Lauksaimnieki varēs saņemt aizdevumu īpašuma iegādei 1
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 33
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 62
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 15
4 stundas
Lasīt citas ziņas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Viss sākās ar Covid-19 šoku pērn pavasarī.” Kā nišas produktu ražotāji Latvijā spēja noreaģēt un izmantot pašizolāciju 3
6 dienas
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
Latvijā plāno atbalstīt vien no atkritumiem ražotu biogāzi, rosinot ražotājus kļūt par sanitāriem
6 dienas
SK
Skaties.lv
Laukos
“Latvijas PVD ļauj šo preci tirgot Latvijas pārtikas veikalu tīklos!” Pircējs sašutis par maldināšanu 23
6 dienas
AO
Andris Ozoliņš
Laukos
Pētnieks Jānis Jaško veido nezāļu ravēšanas robotu, kurš šobrīd jau spēj atpazīt sešus kultūraugus 7
Nedēļa
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Pateicoties Covid-19 krīzei, kraukšķīgo pupu ražotājas guvušas otro elpu. “Pupuchi” kaļ plānus Eiropas iekarošanai 16
9. janvāris, 2021
LE
LETA
Laukos
Lietuvā konstatēta putnu gripas uzliesmojuma dēļ aicina stingri ievērot biodrošības pasākumus 1
8. janvāris, 2021
LE
LETA
Veselam
Aizvadītajā diennaktī pieaudzis Covid-19 pacientu skaits ar smagu slimības gaitu 1
1 stunda
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem 5
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Sals nedaudz atslābs. Laika prognoze pirmdienai
18 minūtes
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 15
4 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām 2
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 22
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas laikapstākļi mainīsies: sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai
5 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
Kovidsitienam bija gatavi: Kolkas uzņēmuma recepte krīzes rūdījumam 7
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 62
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 66
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 33
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 28
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 77
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 29
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tenis un Dravis
4 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Sals nedaudz atslābs. Laika prognoze pirmdienai
15:24
LE
LETA
Ziņas
Melnajā jūrā nogrimis Krievijas kravas kuģis; uzsākta apkalpes glābšanas operācija
14:48
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem 5
14:24