Publicitātes foto

Ar lāčiem Latvijā būs jāsadzīvo 28

Ilgvars Zihmanis, žurnāls “Baltijas Koks”

Vēl pirms 10–20 gadiem lāča sastapšana pie mums bija īpašs gadījums. Taču pēdējā laikā šie senie Latvijas mežu iemītnieki sāk atgriezties. Pagaidām mūsu mežos lāču nav daudz – kādi 20–50 dzīvnieki. Tomēr ir skaidrs, ka Latvijā lāči ir, to kļūs arvien vairāk un cilvēkam ar lāci būs jāsadzīvo, kā to jau labi prot mūsu kaimiņi igauņi. Igaunijā, Somijā un Zviedrijā ir atļautas ierobežotas lāču medības, taču Latvijā lāči netiks medīti. Vismaz ne pārskatāmā nākotnē.

Lāči Latvijā ir

LA
LA.LV
Ziņas
“Valstij ir nospļauties! Dēls, pērkot ģimenes māju, neiesniedza vienu “papīru” un, samaksā četras reizes lielāku nodevu!” Lasītāja sašutusi par likumdošanu 79
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kas notiek, ja tiek ignorētas VID vēstules? Stāsta VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Borance 16
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu valodā dziedošajam japānim Masaki Nakagava notikusi nelaime 26
1 diena
Lasīt citas ziņas

Brūnais lācis (Ursus arctos) ir sens Latvijas mežu iemītnieks, kuru gan 1920. gados pie mums pilnībā izmedīja. Tagad, 100 gadu vēlāk, lāči sāk atgriezties, arvien vairāk ienākot pie mums no Igaunijas un Krievijas. Pēc Latvijas Valsts mežzinātnes institūta Silava pētnieku sacītā, ģenētiskās analīzes apstiprina, ka Latvijā pilnīgi droši mitinās 18 lāči, bet kopumā to skaits varētu sasniegt apmēram 50.

Lāču skaitu noteikt nav viegli, jo tiem patīk pārvietoties bieži un pat 50–70 kilometru tālu. Pie mums lāči pārsvarā uzturas Igaunijas un Krievijas robežu tuvumā. Ziņas par pamanītu lāci regulāri pienāk arī no Kurzemes, tādēļ ļoti iespējams, ka vismaz viens lācis apmeties uz pastāvīgu dzīvi arī tur.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvija atrodas lāču izplatības areāla malā, un šeit pārsvarā ierodas jauni tēviņi, kuri meklē sev dzīvesvietu. Lāču mātītes ir daudz konservatīvākas un uzturas savas dzimšanas vietas tuvumā, tādēļ mātīšu ierašanās notiek daudz lēnāk. Taču ļoti iespējams, ka arī Latvijā jau ir dzimuši lāču mazuļi – 2020. gada vasarā lācene ar maziem lācēniem tika manīta Limbažu novada Viļķenes pagastā, kas atrodas visai patālu no Igaunijas robežas.

Dzīvesvietas ziņā lāči nav īpaši izvēlīgi, tomēr necenšas līst cilvēkiem acīs un labprātāk apmetas lielos meža masīvos, kuru tuvumā ir purvi. Ir izplatīts stereotips, ka ziemas laikā lācis guļ ciešu miegu. Tā gluži nav – ziemā lācis gan guļ, taču ne pārāk ciešā miegā un, ja tiek iztraucēts, var pamosties.

Ziemas migu lācim patīk ierīkot nelielu eglīšu jaunaudzēs, kur tas aizlauž apkārtējos kociņus un zemē izklāj iedobi ar egļu zariem. Līdz ar lāču skaita pieaugumu Latvijā tiek uziets arvien lielāks ziemas migu skaits, un tagad vismaz pāris lāčiem gadā jārēķinās, ka tos no miega neapzināti uzmodinās cilvēki.

Par lāču postījumiem

Latvijā lācis ir nemedījama un aizsargājama suga un līdz ar to visas lāču būšanas (tostarp lāču nodarītie postījumi) atrodas Dabas aizsardzības pārvaldes pārziņā. Pēdējos gados pie mums arvien biežāk parādās ziņas par lāču izpostītām bišu dravām, bet Igaunijā bijuši gadījumi, ka lāči uzbrukuši mājlopiem.

Jāuzsver, ka lācis ir visēdājs, kas ļoti daudz ēd dažādus augus, ogas un ozolzīles, taču neatsakās arī no zivīm un gaļas. Arī medus lācim, protams, ļoti garšo (sevišķi rudens pusē, kad tuvojas ziema), un, ja lācis vēlēsies tikt pie medus, tad to arī izdarīs.

Lācim ir laba atmiņa, un, ja dzīvnieks sapratīs, ka ēdamo var viegli iegūt cilvēka tuvumā (piemēram, atkritumos), tad nekavēsies to izmantot. Ir gadījies dzirdēt viedokli, ka apkārtnē ir pilni meži lāču, kas izposta bišu stropus, taču beigās izrādās, ka visas dravas apstaigājis viens vienīgs lācis, kas specializējies uz stropiem.

Šeit ir vērts aplūkot kaimiņu igauņu pieredzi. Tiek lēsts, ka Igaunijā mitinās aptuveni 700 lāču, un 2016. gadā tie noplēsuši desmit aitu, divus liellopus, izpostījuši 170 bišu stropu un sabojājuši apmēram 150 skābsiena ruļļu.

Igauņi teic, ka pret dravu postījumiem itin labi (kaut arī ne vienmēr) palīdz elektriskais žogs. Tomēr jāteic, ka igauņiem ir viena liela priekšrocība – kompensācijas par lielo plēsēju (tostarp lāču) nodarītajiem postījumiem ir noteiktas ar likumu, un zaudējumus par mājlopiem, bišu dravām un skābsienu Igaunijas valsts kompensē pilnā apmērā.

Lāčus Latvijā nemedīs

Lāči Latvijā netiks medīti, vismaz ne pārskatāmā nākotnē. Iemesls tam ir vienkāršs – lāču pie mums joprojām ir ļoti maz, un tie nav bijuši medījamo sugu sarakstā, kopš Latvijā vispār tāds pastāv. Turklāt lāčus Eiropā aizsargā Dzīvotņu direktīva.

Savukārt kaimiņvalstīs, kurās lāčus medīja arī pirms Dzīvotņu direktīvas ratificēšanas un tie nebija apdraudēti, atļautas kontrolētas lāču medības, ievērojot stingrus termiņus un nomedīšanas apjomus. Piemēram, Somijā mitinās apmēram 2300–2500 lāču un gadā atļauts nomedīt aptuveni 300–350 no tiem. Apmēram tāpat ir arī Zviedrijā, kur dzīvo apmēram 3000 lāču un atļauts nomedīt 300 dzīvnieku.

Tuvākais piemērs laikam atkal būs Igaunija – kā jau teikts, Igaunijā ir apmēram 700 lāču, bet gadā nomedī 50–60 dzīvnieku. Igauņu mednieki uzskata, ka lāču medības ir viens no faktoriem, kas saglabā lāču dabiskās bailes no cilvēka un līdz ar to uzlabo sabiedrības spēju sadzīvot ar šiem dzīvniekiem.

Ko darīt, satiekoties ar lāci

Nav pamata uzskatam, ka lāči Latvijā var apdraudēt cilvēkus. Uzskatāms piemērs vēlreiz ir Igaunija, kur nav konstatēts neviens gadījums, ka lācis būtu uzbrucis cilvēkam. Lācis ir daudz manīgāks par cilvēku, tādēļ, to pamanījis, pacentīsies aiziet prom pirmais, tā ka cilvēks lielākoties pat nenojautīs, ka tuvumā bijis lācis.

Te gan jāsaka – lācis no cilvēka vairās, taču arī cilvēkam nevajag uzprasīties. Lāčiem sabiedrībā ir pozitīvs tēls, par ko parūpējies Vinnijs Pūks, lācītis Padingtons un citi grāmatu un multfilmu varoņi. Tādēļ, ieraugot mežā mazu lācēnu (un mazie ir ziņkārīgi!), var rasties vēlme jūsmot, paijāt un taisīt pašbildes. Tā nevajag darīt! Reālie lāči ir lieli, ļoti spēcīgi un veikli savvaļas plēsoņas.

Turpat tuvumā noteikti atradīsies arī lāču māte, kurai šāda jūsmošana par viņas mazo var ļoti nepatikt. Lāči spēj rāpties kokos, un mazajiem lācēniem tas ir vissvarīgāk. Tas tādēļ, ka pieauguši lāču tēviņi vēlas nogalināt svešus lācēnus, un mazie, ieraugot svešu lāci, instinktīvi mūk augšā kokā. Lielam lācim uzrāpties kokā ir daudz grūtāk. Tāpēc, ja grib patverties no lāča kokā, tad vēlams kāpt ļoti augstu un ļoti ātri.

Ko darīt? Ja negribas mežā pārsteigt lāci, tad, ejot pa mežu, vislabāk ir trokšņot, runāt un likt manīt par savu klātbūtni. Ja nu tomēr ir sagadījies lāci sastapt, tad vislabāk ir saglabāt mieru, netuvoties un lēnām, bez steigas atkāpties, nesatraucot dzīvnieku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Koka paletēs no Ķīnas atklāts bīstams augu karantīnas kaitēklis
2 stundas
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
“Tie, kas kārklus iestādīja pirms gadiem pieciem, tagad tos pļauj.” Enerģētiskās kultūras un biomasa siltumenerģijas iegūšanai 5
2 dienas
Inita Šteinberga
Ziņas
“Pēc iespējas ātrāk ir jāapzina seno sēklu un augu mantojums.” Kļūsti par augu vēstnieku! 3
3 dienas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Zelta čiekura” laureāts Gatis Lācis: Sadzīvojot ar dabu, ir vajadzīgs līdzsvars 2
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Valstij ir nospļauties! Dēls, pērkot ģimenes māju, neiesniedza vienu “papīru” un, samaksā četras reizes lielāku nodevu!” Lasītāja sašutusi par likumdošanu 79
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kas notiek, ja tiek ignorētas VID vēstules? Stāsta VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Borance 16
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu valodā dziedošajam japānim Masaki Nakagava notikusi nelaime 26
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pirmo reizi vēsturē karaliene Elizabete II un viņas vīrs princis Filips tiks “izšķirti”
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Datus no manavakcina.lv neesam saņēmuši, visus apzvanām paši,” ģimenes ārsts atklāj, kā patiesībā notiek vakcinēšana 24
6 stundas
Lasīt citas ziņas
LB
Latvijas Bizness
Laukos
“HKScan Latvia” investē oglekļa neitrālas pārtikas ražošanā
23. februāris, 2021
OZ
Olafs Zvejnieks
Laukos
Lauksaimnieku vidū apdrošināšana kļūst arvien populārāka un uzņem apgriezienus
Nedēļa
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Vietējā tūrisma organizatori šim pavasarim sarūpējuši daudz interesantu piedāvājumu. Šoreiz vēlams kabatā ņemt līdzi vied­tālruni! 1
3 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Zemniekiem šogad atkal ļaus izmantot migrējošo zosu letālo atbaidīšanu 14
6 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Valsts atstāj uzņēmējus, lai viņi vieni cīnās par izdzīvošanu.” Saruna ar Saldus maiznīcas vadītāju Ivaru Skrebeli 10
Intervija 6 dienas
LE
LETA
Laukos
Augsti patogēnās putnu gripas izplatības dēļ mājputnu turētājiem putni jātur slēgtās telpās 2
23. februāris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Nosauc novadus, kuri vairs neatbilst “drošās skolas” principam
13 minūtes
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Gatavojamies nākotnes profesijām! Līdz 2025. gadam pusei no visiem šā brīža strādājošajiem vajadzēs pārkvalificēties 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs krietni aukstāks un snigs. Laika prognoze ceturtdienai
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Sauka: “Kad būs pavisam sūd*gi, Latvija saņemsies un būs Covid-19 veiksmes stāsts. Atceraties 2008. gadu?” 9
2 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Necilvēki tiesas zālē likuši apcietināt slimu, traumētu cilvēku un izmežģītai pēdai nav uzlikuši ne kompresi! Egila Līcīša feļetons 11
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pirmo reizi vēsturē karaliene Elizabete II un viņas vīrs princis Filips tiks “izšķirti”
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Dabu ir grūti prognozēt.” Pļaviņu pasargāšanai no plūdiem apsver ledus spridzināšanu
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Otrdien Latvijā reģistrēti 919 jauni Covid-19 gadījumi. Viens no 16 mirušajiem bijis vecumā no 30 līdz 39 gadiem 6
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu valodā dziedošajam japānim Masaki Nakagava notikusi nelaime 26
1 diena
LE
LETA
Kokteilis
Eiropa ir saņēmusi atbildi! “Eirovīzijas” organizatori paziņo, kā šogad norisināsies dziesmu konkurss 13
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kas notiek, ja tiek ignorētas VID vēstules? Stāsta VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Borance 16
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tālis, Tālavs un Marts
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. “Tas, ko jūs pateicāt, ir šokējoši!”: publicētie kadri no prinča Harija un Meganas Mārklas intervijas Opras Vinfrijas TV šova 10
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Lāsmiņa ir riktīga pa******”: par savu varoni “Limuzīnā Jāņu nakts krāsā” saka Diāna Zande 9
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir divi varianti – izcila vai blonda!” Šuplinska atklāj, ko plāno darīt pēc ministra krēsla atstāšanas 30
1 diena
IB
Indulis Burka
Praktiski
5 lietas, kas jāzina katram par sulu tecināšanu: kad un kā?
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Jauns auto par 10 000 eiro? Neticami, bet ir mūsdienās arī šādi auto – bez kruzuļiem un bez mājas televizoru cienīgiem ekrāniem 24
1 diena
LL
Lilija Limane
Stāsti
Plāni par spēka stacijas būvi pie Amatas ietekas Gaujā – akcionāriem sola bezmaksas gaisma uz visiem laikiem
16:58
LE
LETA
Ziņas
Nosauc novadus, kuri vairs neatbilst “drošās skolas” principam
16:47
LE
LETA
Ziņas
Kļūs krietni aukstāks un snigs. Laika prognoze ceturtdienai
15:43