Foto: SIPA/Scanpix/LETA

Dēls iestidzis pamatīgos parādos. Vai parādu piedzinēji var atņemt mātei īpašumu? 38

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

 

Mans radinieks, jauns cilvēks, ir aizņēmies naudu vairākās ātro kredītu firmās (Ondo.lv, Bino.lv, VIZIA u.c.) un pats palicis bez darba. Parādu kopējā summa tuvojas 5000 eiro. Pašam nekas nepieder, un šobrīd dzīvo pie mātes. Māte par parādiem neko nezina. Kas notiek tālāk, ja nauda netiek atmaksāta? Vai nesamaksātās naudas dēļ parādu piedzinēji var atņemt mātei zemi? Kāpēc šīs ātrās kredītiestādes izsniedz jaunu aizdevumu, ja nav nomaksāts cits? Vai tad viņi to nevar redzēt? Daiga Madonā

 

Par saviem parādiem atbild pats

LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 14
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dana Reizniece-Ozola par vīra eksplozīvo dabu un strīdiem: “Mēs ēdam no tiem traukiem, kas mājās vēl ir palikuši!” 37
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja mēs nesāksim dzīvot, tad mēs vienkārši nobeigsimies no kaut kā cita.” Ērglis par ierobežojumiem 68
1 diena
Lasīt citas ziņas

Ja persona ir pilngadīga (tādai tai jābūt, jo nepilngadīgajiem likums neļauj aizņemties), tad tikai pati atbild par savām finanšu saistībām.

Tas nozīmē – lai vai ko cilvēks būtu parādā un neatkarīgi no tā, kurš ir kreditors, viņš ir atbildīgs par šo kredītu vienpersoniski, izņemot gadījumus, ja kredītam ir galvotājs.
CITI ŠOBRĪD LASA

Konkrētajā situācijā – ja māte nav likusi parakstu uz kāda no dēla aizņēmuma līgumiem, uzņemoties atmaksāt saistības kā galvotāja brīdī, ja dēls nespēs izpildīt saistības, tad mātei atņemt neko nevar, un piedziņas process nevar tikt vērsts pret viņai vai citiem aizņēmēja radiniekiem piederošajiem nekustamajiem īpašumiem.

Vairākus gadus jau ir spēkā Patērētāju tiesību aizsardzības likums (PTAL), kas nosaka, ka aizdevējam pirms kredīta izsniegšanas jāizvērtē klienta spēja atmaksāt kredītu, pamatojoties uz pietiekamu informāciju, kas saņemta no paša patērētāja, un, ja nepieciešams, arī uz kredītinformācijas biroju datiem par personas ienākumiem un maksājumu saistību izpildi. Kredīta devējs var balstīties uz informāciju, kas saņemta tikai no patērētāja, ja tā ir pietiekama un dokumentāri pamatota.

 

Pirms kreditēšanas jāvērtē ienākumi un saistības

Tātad, ja uzņēmums pirms kredīta izsniegšanas pārbauda informāciju nepilnīgi, tas uzskatāms par likuma pārkāpumu. PTAL nosaka – kredīta devējs ir tiesīgs izsniegt kredītu tikai pēc tam, kad ir pārliecinājies, ka kredīta saistības tiks izpildītas. Savukārt, lai kredītdevējs varētu to pilnībā izdarīt, ir jābūt pieejamai informācijai, kas iekļauta arī kredītinformācijas biroju datubāzēs.

Parasti kreditētājiem ir noslēgts līgums ar vienu no birojiem, taču to pienākums ir, izvērtējot klienta spēju atdot aizdevumu, pieprasīt datus arī no pārējo kredītinformācijas biroju datubāzēm.

Ja persona tiešām vēl nav nomaksājusi citus kredītus, kad jau atkal izsniegts cits, ir pamats domāt, ka nav izvērtēta aizdevuma pieprasītāja spēja nomaksāt parādus. Tad klientam ir tiesības vērsties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) ar lūgumu izvērtēt konkrēto gadījumu, vai līguma parakstīšanas brīdī/kredītspējas izskatīšanas brīdī aizņēmēja dati pārbaudīti un izvērtēti.

Savukārt, ja personas finansiālā situācija ilgāku laika periodu bijusi stabila, bet pasliktinājusies pēkšņi, tad gan, iespējams, kreditētāji spēju atmaksāt aizdevumu ir izvērtējuši un problēmas atmaksāt aizņēmumus nav bijušas paredzamas. Pastāv arī iespēja, ka viens aizdevējs izpildījis likumā noteikto prasību pirms kredīta izsniegšanu, bet otrs nav.

 

Var nemaksāt kavējuma procentus

Ja tas nav darīts, tad kredītņēmējam, nonākot maksājuma grūtībās, ir tiesības izmantot PTAL 8. pantā noteiktos atvieglojumus, proti, iespēju nemaksāt papildu kavējuma procentus. Tiesa, tas attiecas tikai uz tiem gadījumiem, kad maksājumu kavējuma iemesls tiešām ir kredīta piešķiršanas brīdī neatbilstīgi novērtēta patērētāja spēja atmaksāt kredītu. Turklāt tas neatbrīvo patērētāju no pienākuma atmaksāt atlikušo kredīta summu saskaņā ar līgumu.

Prasību par kreditēšanas līguma procentu maksājuma samazinājumu atbilstīgi minētajam var celt tiesā triju gadu laikā no kreditēšanas līguma noslēgšanas dienas vai kredīta kopējās summas būtiskas palielināšanas dienas. Strīda gadījumā uzskatāms, ka kredīta devējs nav izpildījis likumā noteikto pienākumu izvērtēt spēju atmaksāt kredītu, ja vien kredīta devējs nepierāda pretējo.

Uz nebanku kreditētājiem attiecas PTAC vadlīnijas, kas precīzi nosaka, pie kādiem ienākumiem cik daudz drīkst aizdot. PTAC metodoloģijā aprakstīts, kā izvērtēt klientu, kāda informācija pārbaudāma, un arī norādīti piemēri, kā aprēķināt klienta kredītspēju.

 

Kredītus var apvienot un atmaksāt pakāpeniski

Tas, vai datus kāds no kreditētājiem ir pārbaudījis vismaz vienā no kredītinformācijas birojiem, klients var pārliecināties vietnēs: www.manakreditvesture.lv un www.crefobirojs.lv.

Ja persona neatrod ierakstu, ka pirms izsniegšanas dati pārbaudīti abās datubāzēs, tad noteikti vajag vērsties pie kreditētājiem ar lūgumu paskaidrot, vai dati ir pārbaudīti. Ja atbilde ir noliedzoša, tad tas jau ir pamats vērsties PTAC. Ja kreditētājs ignorē pieprasījumu, var vērsties PTAC nekavējoties.

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš pauž, ka ir grūti komentēt konkrēto situāciju par vairāku aizdevumu saņemšanu vienlaikus, jo nepieciešama papildu informācija par konkrēto aizņēmēju. Viņš apgalvo, ka nebanku kredītdevēji vienmēr rūpīgi izvērtējot klientu maksātspēju, lai aizņēmējs spētu pildīt savas saistības, bet uzņēmums saņemtu atpakaļ izsniegto aizdevumu. Viens no instrumentiem – jau minētās visu kredītinformācijas biroju datubāzes, kur pieejamas ziņas gan par patērētāju, gan galvinieku, to saistībām un izpildes gaitu.

SAISTĪTIE RAKSTI
Asociācija mudina grūtībās nonākušo kredītņēmēju izmantot bezmaksas pakalpojumu pakāpeniskai saistību segšanai.

“Grūtībās nonākušie kredītņēmēji, kas aizdevumus ņēmuši no vairākiem nebanku kredītdevējiem, bet nespēj pildīt uzņemtās saistības, var veikt aizdevumu apvienošanu, atmaksājot saistības pakāpeniski atbilstoši pieejamiem līdzekļiem,” skaidro asociācijas vadītājs. Šāds pakalpojums gan attiecas tikai uz asociācijas biedriem, kuru sarakstu un arī papildu informāciju par šo risinājumu var atrast tās mājaslapā: www.lafpa.lv.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
“Vēlos iegādāties sēklas, kas audzētas Latvijā, nevis no ārzemēm sūtītās paciņas”: vai tādas maz ir? 2
4 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Melns cilvēciņš tumsā uz melna ceļa: šoferu murgs un gājēju krievu rulete… 1
4 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ananāsu mafini ar kokosriekstu skaidiņām: ātri pagatavojami!
4 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Vislabākais puķu sējas laiks: kādas puķes un kad jāiesēj?
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 14
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dana Reizniece-Ozola par vīra eksplozīvo dabu un strīdiem: “Mēs ēdam no tiem traukiem, kas mājās vēl ir palikuši!” 37
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja mēs nesāksim dzīvot, tad mēs vienkārši nobeigsimies no kaut kā cita.” Ērglis par ierobežojumiem 68
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atklājies, ka prinča Viljama sieva Keita jau gadiem ilgi “skapī glabā skeletus”: reti kurš varēja iedomāties, ka viņai piemīt tāda “atkarība”! 22
3 dienas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Amerikāņu afēristi apkrāpj Latviju: pirmais tik augsta līmeņa valsts līdzekļu izšķērdēšanas skandāls 1
12 stundas
Lasīt citas ziņas
MB
Madara Briede
Praktiski
Gribu citu uzvārdu: vai likumīgi to var izdarīt?
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Labākās sējas dienas 2021.gadā: Bražūnu ģimenes sējas kalendārs
2 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Attālināta parakstīšanās jeb e-paraksts: vai kāds to nevar viltot un tas ir droši? 3
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Paštaisīts muslis: lētāk, veselīgāk, garšīgāk!
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Vasaras puķu sēšanas kalendārs 2021.gadam: šīs ir vislabākās dienas
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
3 galvenie iemesli, kāpēc kucēns kož rokās, kājās, apģērbā: vai tas ir normāli un to var novērst? 1
3 dienas
LE
LETA
Veselam
“AstraZeneca” vakcīnu piegāde Latvijai: datums pārcelts, apjoms samazināts
4 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Kurās pilsētās pēdējā diennaktī atklāti Covid-19 slimnieki?
36 minūtes
LE
LETA
Veselam
Kādēļ ģimenes ārsti nepieraksta seniorus Covid-19 vakcinēšanās rindā? 3
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijs pārvests uz cietumu ārpus Maskavas
25 minūtes
LE
LETA
Ziņas
“Īpaši lipīgā” dēļ Latvijas iedzīvotājiem jārēķinās, ka tuvākajā laikā var nākties pastiprināt ierobežojumus 46
6 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: Cilvēce ir uz katastrofas sliekšņa, bet mēs strīdamies, kura izpratne par dzimumu un ģimeni ir pareizāka 43
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šo te nostāju vajadzēja paust pirmajā Covid-19 vilnī.” Tiesībsargs Jansons par Valsts prezidenta paziņojumu 9
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plešs: Drošāk ir ļaut kontrolēti sniegt pakalpojumus, nevis pieļaut nelegālu darbību 10
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Ja grib sauļoties, guļot uz vēdera, krūtīm ir jāizrok “bedrītes”: mākslīgā skaistuma dieviete, latviešu modele Viktorija Vailda stāsta par savu ikdienu 1
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Tagad Puzes ezera krasta īpašumu nodos par pansionātu pensionāriem.” Egila Līcīša feļetons: “Hūtes vīrs aiz restēm” 22
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dana Reizniece-Ozola par vīra eksplozīvo dabu un strīdiem: “Mēs ēdam no tiem traukiem, kas mājās vēl ir palikuši!” 37
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Atklāts princeses Eiženijas dēliņa vārds: neviena no prognozēm nav piepildījusies. Lūk, kā sauc mazuli! 2
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja mēs nesāksim dzīvot, tad mēs vienkārši nobeigsimies no kaut kā cita.” Ērglis par ierobežojumiem 68
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“2032. gadā visi būsim vakcinēti! Tas ir absurds!” Zvejsalnieks iesaka Vakcinācijas birojam iegādāties kalkulatoru 76
1 diena
IF
Imants Frederiks Ozols
Ziņas
“Iznāca ne tik glīti, kā pašai būtu gribējies.” Kāpēc leģendāro diktori atlaida no darba? Sandras Glāzupas stāsts 31
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts atklāj, kas notiks, kad valstī izpaltīsies lipīgākais koronavīrusa paveids 45
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Puse Rīgas ir uzbūvēta uz Valsts drošības komitejas darbinieku naudas,” Kreituse par politisko hierarhiju 23
1 diena
LE
LETA
Veselam
“AstraZeneca” vakcīnu piegāde Latvijai: datums pārcelts, apjoms samazināts
20:31
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijs pārvests uz cietumu ārpus Maskavas
20:09
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā pabeigta mediķu vakcinēšana pret Covid-19
20:06