SIA “Broccoli” līdzīpašnieks Rinalds Trukšs: “Mēs Latvijā globālās problēmas tieši neizjūtam. Iespējams, neapzināmies, kas ir pārapdzīvotība vai piesārņojums, bet citiem tie ir nopietni jautājumi, kas jārisina.”
SIA “Broccoli” līdzīpašnieks Rinalds Trukšs: “Mēs Latvijā globālās problēmas tieši neizjūtam. Iespējams, neapzināmies, kas ir pārapdzīvotība vai piesārņojums, bet citiem tie ir nopietni jautājumi, kas jārisina.”
Foto: Timurs Subhankulovs

Latvija kļūst par izmēģinājuma vietu urbānai fermai, kurā zaļumi tiek izaudzēti rekordtempos 23

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Baziliks, piparmētras, lapu salāti, sinepes, timiāns – šādu ražu pagājušajā nedēļā novāca urbānās lauksaimniecības uzņēmums SIA “Broccoli”. Šāda veida ražošana gūst aizvien lielāku popularitāti pasaulē, īpaši tajās pilsētās, kur valda liela pārapdzīvotība, un valstīs, kur lauksaimniecības zemju pieejamība ir ierobežota. Un kā nu ne, iedzīvotāju skaits pasaulē strauji aug, un diskusijas par to, kā nākotnē paēdināt visus iedzīvotājus, kļūst aizvien aktuālākas.

 

Novāc pirmo ražu

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV un radio personība Sipeniece-Gavare pirmo reizi iepazīstina ar savu mammu Austru, izpelnoties gan apbrīnu, gan kritiku 19
1 diena
LE
LETA
Veselam
“Varam dot cilvēkiem skaidru signālu.” Pavļuts atklāj nosacījumus, pie kādiem var pārskatīt ierobežojumus 38
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielais aukstuma vilnis radīs pēdējos gados lielākās pārvērtības Latvijas dabā.” Bricis skaidro, kāpēc šī ziema ir tik svarīga Latvijas dabai 5
5 stundas
Lasīt citas ziņas

Savu risinājumu piedāvā SIA “Broccoli”, kas izveidots Rīgā. Viens no uzņēmuma dibinātājiem – uzņēmējs Rinalds Trukšs, kurš kopīgi ar partneri – pieredzējušu uzņēmēju, IT un mākslīgā intelekta speciālistu no Beļģijas – izveidojis jaunu kompāniju.

Pagājušajā nedēļā esam liecinieki, kā tiek novākta viena no pirmajām zaļumu ražām, kas aizceļo uz tirdzniecības vietām.

Speciāli aprīkotā konteinerā netālu no “Spices” pēc hidroponikas metodes tiek audzētas triju veidu piparmētras, lapu salāti, baziliks un citi zaļumi. Hidroponika – tā ir sakņu apūdeņošana ar ūdeni, kurā atrodas augam nepieciešamās barības vielas un mikroelementi. Augi – no pavisam maziem stādiņiem līdz gatavību sasniegušiem – atrodas vairākos stāvos un atgādina nelielu laboratoriju.

Audzētava aprīkota ar visu nepieciešamo – tajā ir LED apgaismojums, speciāls klimats, barības vielu padeve augiem, CO2 padeve, pat mākslīgais vējš, kas augu labsajūtai esot ļoti nepieciešams. Klimatu un mitrumu regulē speciāli sensori, ko vada attālināti no telefona.

Pavisam audzētavā ir divi cikli – sēšana un diedzēšana un augu pārstādīšanas un audzēšanas cikls. Augi tiek sēti kokosa substrātā un pirmo dzīves posmu pavada īpašā apgaismojumā, jo dīgšanas fāzei nepieciešami citi apstākļi nekā augšanai. Trukšs stāsta, ka nākamajām sistēmām diedzēšanas cikls jau notiks pavisam noslēgtā vidē.

Kokosa substrāts tiek iepirkts citās valstīs, jo Latvijā tādu neražo.

Uzņēmuma speciālisti gan testē arī kūdras substrātu ar domu, ka nākotnē varētu notikt sadarbība ar vietējiem kūdras substrāta ražotājiem. Kad augi sasniedz noteiktu stadiju – ir pietiekami izveidojusies sakņu sistēma, tie tiek pārstādīti un tālāk attīstās audzēšanas sistēmā. Tas nozīmē, ka augs saņem visas nepieciešamās barības vielas jeb ideālo barības kokteili, ko, augot brīvā dabā, iegūt tam būtu daudz grūtāk.

Pesticīdi to audzēšanā netiek lietoti. LED apgaismojums nodrošinot nepieciešamo gaismas spektru augšanai. Katru dienu noteiktā laikā notiek pāreja no nakts uz dienu. Pašlaik augiem dienas ilgums ir 12 stundas, nakts – 12, bet plānots “diennakti” sašaurināt līdz 18 stundām, kas dotu lielāku ražošanas efektivitāti un attiecīgi – elektroenerģijas resursu taupīšanu. Tomēr šai pieejai ir robežas, jo augiem tāpat kā cilvēkiem nepieciešama atpūta, tāpēc nedrīkst tiem atņemt nakts miegu.

Trukšs stāsta, ka jaunā augu mājvieta – urbānā ferma – ir pilnībā pārbūvēts jūras konteiners, lai tas varētu veikt nepieciešamo funkciju.

Testēšana tajā notiekot jau kopš augusta, iepriekš veikta vairāku gadu sagatavošanās. Urbānā ferma ir jaudīga – vienā dienā tā var saražot līdz pat 300 vienībām zaļumu. Viena vienība – tas ir bazilika vai piparmētras augs ar saknīti. Nepieciešamas apmēram 14 dienas, lai vienu stādiņu izaudzētu līdz gatavībai. Salīdzinājumam – āra apstākļos šis process būtu krietni vien ilgāks.

Eksperimenti turpinās, bet jau zināms ceļš, kā audzēt pamatkultūras. Bijuši arī mēģinājumi audzēt Kalē kāpostus, fenheli, taču tas esot sarežģītāk. Arī uzņēmuma nosaukumā minētos brokoļus urbānie lauksaimnieki pagaidām vēl neaudzē. Šobrīd uzņēmums ir pilnībā aprīkojis vienu konteineru un jau tiek izgatavoti nākamie.

“Testa vieta ir Latvija. Nākamie tirgi, kur plānojam strādāt, ir Luksemburga, Beļģija un Francija,” klāsta uzņēmējs. Tāpat tiek plānots apgūt Skandināvijas valstu tirgus.

Kā nonākts līdz urbānās lauksaimniecības idejai? “Ar biznesa partneriem pie šīs ieceres strādājam jau vairāk nekā divus gadus. Redzam, ka attīstīto valstu iedzīvotāji savu dzīvesveidu vairs nevar uzturēt ar līdzšinējām metodēm. Mēs Latvijā atrodamies fantastiskā vietā, kur globālās problēmas tieši neizjūtam.

Mums ir pieejama tīra pārtika, gandrīz katram ir tiešais piegādes kanāls no lauku pagraba. Iespējams, neapzināmies, kas ir pārapdzīvotība vai piesārņojums.

Citiem tie ir nopietni jautājumi, kas jārisina. Un tieši tāpēc Latvija izvēlēta par testa vietu,” stāsta Rinalds Trukšs, kura iepriekšējā pieredze saistās gan ar darbu pārtikas industrijā, gan ilgu gadu darbu konsultāciju biznesā. Īpaši viņu saistot jaunās tehnoloģijas, ko iespējams veiksmīgi ieviest pārtikas ražošanā. To skaitā mākslīgais intelekts.

Viens piemērs tā izmantošanai – audzēšanas klimata automātiska maiņa, kultūraugiem sasniedzot zināmu gatavības pakāpi. Proti, tiklīdz augs sasniedz noteiktu garumu, to identificē vizuālās atpazīšanas sensori un mākslīgais intelekts piedāvā pāriet uz optimālāku audzēšanas klimatu konkrētajai kultūrauga audzēšanas stadijai. Te gan jāvērtē sistēmas izmaksas un ekonomiskais ieguvums. Pavisam “Broccoli” komandā jau ir septiņi cilvēki, to vidū agronoms un biologs, kas seko līdzi visiem procesiem.

 

Sāk piedāvāt veikaliem

Izaudzēto “Broccoli” nule kā sākuši realizēt “svaigi.lv”, “Idillē” un “Stockmann”. Plānots sadarboties arī ar citiem lielajiem tirdzniecības tīkliem. Vai ražas pietiks?

Uzņēmējs teic, ka Latvijas tirgus nav liels un apgādāt to nebūs problēmu, jo augi tiek izaudzēti rekordtempos neatkarīgi no āra apstākļiem, sezonas.

“Domājams, piecas sešas šādas urbānās fermas – tas ir maksimālais apjoms, ko Latvijas tirgus var paņemt. Cilvēki nevarēs apēst tik daudz garšaugu, cik mēs varam saražot. Divās nedēļās varam saražot četrus līdz piecus tūkstošus vienību ar vienu urbāno fermu,” rēķina Rinalds Trukšs. Turklāt jārēķinās, ka “Broccoli” nav vienīgais tirgus dalībnieks, zaļumus audzē arī konvencionālie un bioloģiskie lauksaimnieki, kā arī mājražotāji.

Kompānijai ir globāli mērķi, bet klientu apkalpošana varētu notikt no Latvijas. Jau top nākamās komerciālās vienības – urbānās fermas, ko sadarbības partneriem “Broccoli” piedāvās pēc franšīzes principa.

Mērķis ir padarīt urbāno lauksaimniecību pievilcīgu jauniem uzņēmējiem un tādējādi nodrošināt kvalitatīvu produktu iedzīvotājiem, kuru skaits pasaulē aizvien palielinās.
CITI ŠOBRĪD LASA

Šobrīd tiek radīts dzīvotspējīgs biznesa modelis, ar ko startēt citu valstu tirgos. Projekta autori izpētījuši tirgu, analizējot gan franšīzes aspektu, gan iedzīvotāju pirktspēju un zaļās domāšanas indeksu. Tādējādi izstrādāts algoritms, kas ļauj izvērtēt šim biznesam piemērotākās valstis. Līdz šim uzņēmumā ieguldītas privātās investīcijas, taču netiek izslēgta iespēja piesaistīt ES līdzfinansējumu gan pētniecības jomā, gan ražošanas paplašināšanā. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra ir atzinusi uzņēmumu par inovatīvu un to uzņēmusi Jūrmalas biznesa inkubatorā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Laukos
Andis Kārkliņš: Viens ierēdņu lēmums draud ar bankrotu desmitiem lopkopības uzņēmumu 5
1 diena
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Tītars ir ļoti cimperlīgs! Piņķerīgās audzēšanas dēļ Latvijā šos putnus turēt uzņemas vien daži 18
3 dienas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Nav brīvu vietu.” Ziemas prieki pandēmijas apstākļos. Svarīgākais, kas jāzina 1
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Lietuvas Īpašais izmeklēšanas dienests: Vakcinācija netiek pienācīgi kontrolēta
4 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV un radio personība Sipeniece-Gavare pirmo reizi iepazīstina ar savu mammu Austru, izpelnoties gan apbrīnu, gan kritiku 19
1 diena
LE
LETA
Veselam
“Varam dot cilvēkiem skaidru signālu.” Pavļuts atklāj nosacījumus, pie kādiem var pārskatīt ierobežojumus 38
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lielais aukstuma vilnis radīs pēdējos gados lielākās pārvērtības Latvijas dabā.” Bricis skaidro, kāpēc šī ziema ir tik svarīga Latvijas dabai 5
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Mūrniece: Mani pārteidz, ka vairums sabiedrības vēlas, lai politiķi pret Covid-19 vakcinējas pirmie 94
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Viņķele: Pabalsti ir smieklīgi, tie neļauj ne nomirt, ne izdzīvot, bet mudina strādāt nelegāli. Tad uz ko var cerēt? 39
5 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Laukos
Lauksaimnieki varēs saņemt aizdevumu īpašuma iegādei 3
6 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Viss sākās ar Covid-19 šoku pērn pavasarī.” Kā nišas produktu ražotāji Latvijā spēja noreaģēt un izmantot pašizolāciju 3
11. janvāris, 2021
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
Latvijā plāno atbalstīt vien no atkritumiem ražotu biogāzi, rosinot ražotājus kļūt par sanitāriem
11. janvāris, 2021
SK
Skaties.lv
Laukos
“Latvijas PVD ļauj šo preci tirgot Latvijas pārtikas veikalu tīklos!” Pircējs sašutis par maldināšanu 23
11. janvāris, 2021
AO
Andris Ozoliņš
Laukos
Pētnieks Jānis Jaško veido nezāļu ravēšanas robotu, kurš šobrīd jau spēj atpazīt sešus kultūraugus 7
10. janvāris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Pateicoties Covid-19 krīzei, kraukšķīgo pupu ražotājas guvušas otro elpu. “Pupuchi” kaļ plānus Eiropas iekarošanai 16
9. janvāris, 2021
LE
LETA
Veselam
Jaundzimušo skaits turpina sarukt: decembrī tas bijis mazākais pēdējā simtgadē 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tiesu izpildītājam Veinbergam, kurš, iespējams, izkrāpis sirmgalvei mājokli, piemērots aizdomās turētā statuss
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Mašīnā nevar 2 mājsaimniecības, bet autobusā 100 gan var. Ar kuru galu domājat?” Rīdzinieki dusmīgi
36 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Pēteris Apinis atbild, vai iepriekš kļūdījies savos uzskatos par Covid-19 9
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Māksliniece Ieva Bondare nofrizē mīļoto vīru: cerēju uz brīnumu, brīnums nenotika! Kā tagad izskatās Mārtiņš Bondars? 7
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Gaidāms stiprs sniegs, atkala un lietus. Laika prognoze ceturtdienai
24 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Arī Francijā, Vācijā, kur saslimstības divreiz zemāka nekā Latvijā, turpina ieviest stingrākus ierobežojumus 1
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Hercogienes Keitas Midltones slaiduma noslēpums: recepte, kas remdē “kāri pēc kaut kā salda” un neļauj “norauties”
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV un radio personība Sipeniece-Gavare pirmo reizi iepazīstina ar savu mammu Austru, izpelnoties gan apbrīnu, gan kritiku 19
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Erotisko romānu autori Karīnu Račko pēc Covid-19 vakcīnas sagaida negācijas: “Tika apgalvots, ka esmu uzpirkta, “atmazgāju” naudu, bilde “safabricēta”…” 14
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Oļģerts, Aļģirts, Orests un Aļģis
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Speciāliste skaidro, cik ticams ir Covid-19 testa rezultāts, ja vienā dienā tas ir pozitīvs, bet nākamajā – negatīvs? 19
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Linda Mūrniece divus mēnešus pēc kāzām atkal brīva sieviete? 71
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kur likt kafijas biezumus: 10 radošas un pārsteidzošas idejas
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Mūrniece: Mani pārteidz, ka vairums sabiedrības vēlas, lai politiķi pret Covid-19 vakcinējas pirmie 94
21 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Uz nama jumta bīstams sniegs, bet pārvaldnieks novelk brīdinājuma lentas: vai darbs padarīts un sniegs vairs nevienu neapdraud? 2
1 diena
LE
LETA
Veselam
“Varam dot cilvēkiem skaidru signālu.” Pavļuts atklāj nosacījumus, pie kādiem var pārskatīt ierobežojumus 38
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Attīstībai/Par!” aicina Kariņu gādāt par koalīcijas līguma ievērošanu saistībā ar NA Satversmes grozījumiem
15:40
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Siguldas trase un pilsēta attīstās ar katru gadu.” Saruna ar visu laiku izcilāko kamaniņu sportistu Georgu Haklu
15:29
LL
Lilija Limane
Stāsti
Latviešu bēgļu reevakuācija plašos apmēros
15:25