Foto: Antonio Gravante/Shutterstock

Attālumu mēra… gaisma. Kā darbojas lāzera tālmērs, un kā to izvēlēties? 0

Lineāls vai mērlente ir darbarīki, bez kuriem celtniecībā nav iedomājams paveikt gandrīz nevienu darbu. Bez tiem nevar izgatavot ne plauktu, ne kādu citu saimniecībā vajadzīgu lietu. Taču ar ko mērīt tad, ja attālums ir lielāks, piemēram, jāizmēra griestu augstums? Ko darīt, ja esi viens pats, – nav palīga, kurš varētu pieturēt otru mērlentes galu?

Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
Skatītāja: Uztaisiet šovu, lai prezidents un ministri parāda, kā izdzīvot ar 283 eiro mēnesī 121
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos?
Lasīt citas ziņas

Situāciju var glābt lāzera tālmērs – kompakta ierīce, kas spēj izmērīt attālumu ar gaismas staru. Mērījuma precizitāte – 1–1,5 milimetri.

Kā darbojas šāda ierīce

Ielūkojoties ziņu avotos par šādu ierīču rašanās vēsturi, lasāms, ka sākotnēji tās radītas militāriem mērķiem – artilēristu un snaiperu vajadzībām. Ar laiku ierīces kļuva arvien kompaktākas un no militārās jomas nonāca sadzīvē – īpaši celtniecībā. Tiesa, sadzīvē lietojamām ierīcēm netiek prasīts attālumu mērīt kilometros.

CITI ŠOBRĪD LASA

Attāluma mērīšanas princips ir visai vienkāršs – virsma, līdz kurai tiek mērīts attālums, atstaro gaismu. Atliek tikai uz to raidīt pietiekami spēcīgu gaismas impulsu (lāzera staru), uztvert atstaroto signālu un fiksēt, kāds laiks bija nepieciešams gaismai, lai veiktu attālumu turp un atpakaļ, un to aprēķināt. Teorētiski viss šķiet vienkārši, taču praksē grūtākais un dārgākais uzdevums ir izveidot taimeru, kas spētu izmērīt tik īsus laika sprīžus, kas mērāmi nanosekundēs. Tāpēc celtniecībā izmanto tālmērus, kas mēra atstarotā gaismas viļņa fāzes nobīdi. Veicot nepieciešamos aprēķinus, var uzzināt attālumu līdz virsmai, kas gaismu atstaroja. Protams, aprēķinus veic pati ierīce un rezultātu attēlo displejā. Pastāv arī citi attāluma mērīšanas veidi, piemēram, izmantojot skaņas viļņus. Taču tie darbojas nelielos attālumos un nav tik precīzi.

Papildu aprīkojums

Ierīce parasti ievietota izturīgā plastmasas korpusā. Vienā galā ir optiskā sistēma, priekšpusē vadības pogas. Ir modeļi, kam daļa pogu apvienotas ar skārienjutīgo displeju, taču ar to darboties cimdos vai ar netīram rokām var būt apgrūtinoši.

Ir modeļi, kuriem papildaprīkojumā ir vizieri, kas ļauj precīzāk notēmēt ierīci uz vēlamo vietu. Tie var būt gan mehāniski, gan optiski. Atsevišķiem modeļiem uz ekrāna tiek attēlots videoattēls ar trāpījuma vietu.

Tālmēri arī var būt aprīkoti ar atliecamu balstu, kas ļauj tos ievietot, piemēram, telpas stūrī, un veikt precīzu mērījumu, savienojumu ierīces nostiprināšanai uz statīva, pieslēguma ligzdu datoram un citiem aksesuāriem.

Foto: Oleksandr Chub/Shutterstock

Kā izvēlēties

Veikalos piedāvāto ierīču klāsts ir visai plašs. Tās nopērkamas, sākot no 25 eiro, ultraskaņas attāluma mērītāji – no 36 eiro. Tomēr jāņem vērā, ka lētākajiem modeļiem mērīšanas diapazons ir neliels – līdz 9 metriem. Attālumu mērītāji, kuru darbības diapazons ir vairāki desmiti metru, maksā no 30 eiro.

Pirms dodas uz veikalu, jāsaprot, kādiem mērķiem ierīce nepieciešama.

Nav jēgas tērēt simtiem eiro par profesionāļiem domātu ierīci, kas spēj mērīt 50 un vairāk metru attālumā, ja mērīsiet vien sienas garumu istabā.

Vienmēr svarīgi novērtēt ierīces precizitāti, īpaši, ja jāmēra mēbelēm nepieciešamā vieta vai ūdensvada caurules garums, kur svarīgs katrs milimetrs. Jo mazāka ir ierīces kļūda, jo labāk. Ierīci par precīzu uzskata, ja kļūda ir 1–1,5 mm. Vairumam lētākā gala ierīču kļūda ir līdz 3 mm. Ja tā lielāka, labāk apsvērt, vai jums šāda ierīce vajadzīga.

Vienkāršākās ierīces paredzētas vien attāluma noteikšanai starp diviem punktiem, viens no kuriem ir ierīces apakšējā daļa, kuru piespiež mērīšanas sākuma punktam, otra – stara atstarošanās vieta. Sarežģītākās ierīces būtībā jau ir neliels dators telpisku aprēķinu veikšanai. Piemēram, kādas no taisnleņķa trijstūra malas aprēķināšanai, ja zināmas abas pārējās, vai izmērītā attāluma sadalīšanai noteiktā skaitā posmu.

Vairumam ierīču ir sarkanas gaismas lāzera stars. Gaišā telpā šo staru grūtāk ieraudzīt. Zaļas gaismas lāzera staru ieraudzīt vieglāk, šādas ierīces sastopamas retāk, un arī to cena ir daudz augstāka.

Noteikti jānovērtē arī ierīces korpuss. Tā aizsardzības klase pret putekļiem un mitrumu nedrīkstētu būt zemāka par IP 44. Jo augstāks šis rādītājs, jo labāk. Svarīga arī ierīču aizsardzība pret triecieniem un pieļaujamais temperatūru diapazons, vai ar to ērti strādāt aukstumā un cimdos.

Ierīces svaram un izmēriem ir otršķirīga nozīme. Reizēm miniatūru ierīci lietot ir daudz sarežģītāk nekā lielāku un smagāku, kas labi iegulst plaukstā. Tāpat ierīces komplektā var būt speciāls mērķis, ko piestiprināt pie vietas, līdz kurai vēlams izmērīt attālumu. Tas palīdzēs tajos gadījumos, kad virsma spēj absorbēt daļu gaismas, ir ļoti nelīdzena vai tieši pretēji – ļoti labi atstaro gaismu. Noderēs brilles ar speciāliem filtriem, kuras palīdzēs saskatīt lāzera staru dažādos apgaismojuma apstākļos. Ja tādu nav ierīces komplektā, tās var iegādāties atsevišķi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Izmaiņas veselības aprūpē no 1. janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma? 11
Kā no ievārījuma pagatavot kēksiņus?
Medaļas ceļ pašapziņu! Ķekaviešu Gintas un Māra Loginu sīrupiem un džemiem “Novada garšas” eksperti piešķir zeltu un sudrabu
Labākās sējas dienas 2022. gadā: sākas jau februārī!
Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
Skatītāja: Uztaisiet šovu, lai prezidents un ministri parāda, kā izdzīvot ar 283 eiro mēnesī 121
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos?
Izmaiņas veselības aprūpē no 1. janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma? 11
PVO brīdina par omikrona apakšpaveida izplatīšanos, kurš nodēvēts par “zaglīgo omikronu”. Cik bīstams tas ir?
Lasīt citas ziņas
Dakteri uz palodzes. Kādus telpaugus var izmantot ārstēšanā? 1
pagatavot fantastiku debesmannu?
“Citrusaugu kopšana nav sarežģīta, bet cilvēki mēdz pieļaut kļūdas, kas bieži noved pie auga bojāejas”: kā mājās izaudzēt apelsīnus un citronus?
Salāti ar vistas fileju, sieru un ananāsiem: ciemiņi novērtēs!
Seniors ar jaunu sirdi: Kā Iveta ar Jāni atjaunoja koka māju Rīgas centrā 8
Veļasmašīnu darbinām pilnu, ūdeni tējkannā vārām, cik nepieciešams: padomi, kā saimniecībā ietaupīt 74
Veselības ministrija sākusi darbu pie plāna Covid-19 ierobežojumu atcelšanai 31
Rīgas dome pieņem šī gada pašvaldības budžetu. Kādas ir trīs izvirzītās prioritātes? 13
ASV un NATO iesniegušas Krievijai atbildi uz priekšlikumiem par “drošības garantijām” 5
Lēmums aiziet no partijas briedis ilgāku laiku: Protestējot pret koalīciju, Naudiņš atstāj Nacionālo apvienību
Astoņu EP deputātu delegācija dosies ārkārtas vizītē uz Ukrainu
Trīs Pierīgas novados Covid-19 saslimstības kumulatīvais rādītājs pārsniedzis 5000
Izcils reitings Vjačeslavam Dombrovskim, zems – Aldim Gobzemam un Aināram Šleseram. Bet cīņa vēl priekšā, vēsta medijs 91
Latvijā vienā diennaktī konstatēto Covid-19 gadījumu skaits tuvojas 10 000 36
“Dod, Dievs, ka mēs kļūdamies…” Epidemiologs par pašreizējām Covid-19 saslimšanas prognozēm Latvijā 90
Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
IN MEMORIAM. No Arņa Līcīša atvadoties
VIDEO. Vai Aminatai izdotos uzvarēt “Eirovīzijā”? 3
Kā Covid-19 vakcīnu smagu blakusparādību gadījumos varēs tikt pie līdz 142 000 eiro kompensācijas? 33
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa: manās mājās suņi drīkst būt visur. Arī uz galda!
no ievārījuma pagatavot kēksiņus?
Iespējama pat vētra – Latvijā gaidāms jauns ciklons, kas atnesīs nokrišņus un vējus. Prognoze tuvākajām dienām 3
“Iepriekšējie rēķini jau bija simtos, bet tagad…”: miljonārs Gerkens spiests izslēgt mājās baseinu 97
Pirms 100 gadiem Latvijas avīzēs: Inteliģencei tieksme pēc zemes
22:56
Vai Latvijas biatlons pārvarēs kārtējo krīzi? 1
22:14
Rīgas dome pieņem šī gada pašvaldības budžetu. Kādas ir trīs izvirzītās prioritātes? 13
21:48