Foto – Marta Purmale

Modes dizainere Natālija Jansone izgājusi ājūrvēdisko attīrīšanos: Attīros, lai dzīvotu ar pilnu jaudu 3

Pirms tam – badošanās Igaunijā

Ja informācija apstiprināsies, tas būs ievērojams ukraiņu spēku taktiskais panākums. Slaidiņš ieskicē situāciju Ukrainā 1
Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Lasīt citas ziņas

Modes dizainere Natālija Jansone pārliecinājusies, ka pašsajūta ir ievērojami labāka un enerģijas vairāk, ja reizi gadā veic organisma attīrīšanu. Divreiz devusies uz badošanās kūri Igaunijā, bet pavasarī izmēģinājusi ājurvēdas programmu Pančakarma tepat Latvijā. Lūk, kā viņai gājis!

“Agrāk biju pārliecināta, ka speciāla organisma attīrīšana nav nepieciešama, jo šis process notiek dabiski, pats no sevis. Tomēr vēlāk apjautu, ka ne velti daudzās reliģijās ievēro gavēni. Tā iespējams attīrīt un atslogot ne tikai ķermeni, bet arī prātu! Ikdienā ļoti daudz laika tērējam ēšanai: domājam, ko likt uz šķīvja, dodamies iegādāties produktus, gatavojam maltīti, baudām to, starp ēdienreizēm notiesājam kādu našķi… Attīrīšanās kūres laikā saproti, ka var ēst pieticīgāk un dzīve tāpēc neapstājas. Tieši otrādi, pēkšņi parādās ļoti daudz brīva laika, ko var lietderīgi izmantot. Organisma attīrīšanu var veikt arī mājās, tomēr labprātāk šajā laikā izraujos no ierastās vides, lai varētu ieklausīties sevī, sakārtot domas un pārvērtēt dzīvi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Esmu pārliecinājusies, ka katram ir pienākums vispirms padarīt sevi veselīgu, laimīgu un priecīgu, jo tikai tad vari dot kaut ko labu citiem. Ja pats esi laimīgs, arī ģimene, draugi un tuvinieki kļūst laimīgāki. Bet, ja upurē veselību vai laimi kāda labā, visbiežāk beigās izrādās, ka otram tas nemaz nav vajadzīgs. Katram vispirms gan fiziski, gan emocionāli jāsakārto sevi, un viens no veidiem ir organisma attīrīšanas kūre.

Badošanās Igaunijā

Vairāki paziņas bija braukuši uz septiņu dienu badošanās kūri dabas dziedniecības centrā Loodus Igaunijā. Atgriezās atpūtušies un starojoši, nometuši lieko svaru un izskatījās par vairākiem gadiem jaunāki. Kā tas iespējams? Kad cilvēks pārstāj ēst, organisms funkcionēšanai nepieciešamās barības vielas ņem no iekšējām rezervēm jeb liekajiem tauciņiem, tāpēc sarūk svars. Vairs nav jātērē enerģija ēdiena pārstrādei, un to var novirzīt organisma attīrīšanās un atjaunošanās procesiem.

Visi mēdzam grēkot: notiesāt kaut ko ne pārāk veselīgu, pārēsties, uzsmēķēt vai iedzert. Badošanās kūre organismam sniedz iespēju restartēties, proti, sakārtoties un atbrīvoties no visa liekā – toksīniem un taukiem.

Vēlējos ieturēt pauzi trakajā ikdienas skrējienā un izvēdināt galvu, tāpēc, paziņu veiksmīgās pieredzes iedvesmota, devos uz Loodus centru. Nedēļu pārtiku gandrīz tikai no ūdens. Vajadzēja izdzert divus litrus dienā. Ļāva baudīt noteiktu daudzumu rozīņu uzlējuma, lai sirdij pietiktu kālija. Reizēm bija rabarberu ūdens, kurā peldēja kārdinoši kātu gabaliņi, taču tos ēst nedrīkstēja. Katru rītu – karote medus. Pusdienlaikā varēja iztukšot glāzi liesa buljona ar zaļumiem. Badošanās notika ārsta uzraudzībā, tāpēc jutos droši. Tiem, kuriem sākās sirdsklauves, papildus deva magniju. Divas reizes dienā veica klizmu, lai palīdzētu organismam attīrīties.

Atteikšanās no ēdiena man lielas grūtības nesagādāja. Jā, pirmajā dienā mocīja izsalkums, taču, kad organisms saprata, ka no ārpuses nekas netiks dots, sāka ņemt barības vielas no rezervēm, un bada sajūta atkāpās. Par ēdiena trūkumu nebija laika domāt, jo programmā bija daudz aktivitāšu: vingrošana fizioterapeita vadībā, procedūra, kur ķermeni aplej te ar aukstu, te karstu ūdeni, masāžas, īpaši elpošanas vingrojumi un nūjošana svaigā gaisā.

Kūres beigās jutu vieglumu, milzīgu enerģijas un dzīvesprieka pieplūdumu. Varēju skriet un lēkt!

Daudzi uz Loodus centru brauc, lai atbrīvotos no liekajiem kilogramiem. Man svarīgāk bija attīrīt organismu, jo svars nekad lielas raizes nav sagādājis, tomēr bija patīkami, uzzinot, ka nedēļas laikā esmu zaudējusi gandrīz septiņus kilogramus. Kad atgriezos, salona meitenes gan šausminājās, cik man iekrituši vaigi. Taču, tiklīdz atsāku ēst, ļoti ātri atgriezās divi kilogrami svara un vaigi atguva veselīgu apaļumu. Atlikušie nomestie kilogrami neatgriezās aptuveni pusgadu. Saskrēja atpakaļ tikai ziemā, kad, ko tur liegties, par daudz aizrāvos ar visādiem gardiem ēdieniem.

Uz Igauniju devos arī nākamajā gadā. Šoreiz zaudēju piecus kilogramus, no kuriem gada laikā atgriezās tikai četri. Badošanās kūre Igaunijā man patika, tomēr pērn radās vēlme izmēģināt kādu citu organisma attīrīšanas veidu.

Attīrīšanās ājurvēdas garā

Internetā meklējot iespējas Latvijā, atradu ājurvēdas attīrīšanās programmu Pančakarma. Izvēlējos to veikt rehabilitācijas centrā Jaunķemeri, jo vilināja jūras tuvums.

Centrā piedāvāja septiņas un desmit dienas ilgu programmu. Pirmajai reizei izraudzījos īsāko. Vispirms mani izmeklēja ārsts. Pēc tam saņēmu grāmatiņu, kurā norādīts, cikos un kādas procedūras katru dienu jāapmeklē.

Programma bija ļoti intensīva. Viss sākās ar brokastīm astoņos un beidzās tikai pusastoņos vakarā, turklāt no procedūras uz procedūru bija gandrīz vai jāskrien.

Pančakarmas mērķis ir attīrīt organismu no toksīniem, kas liedz tam funkcionēt pilnvērtīgi un var būt cēlonis dažādām veselības problēmām. Saskaņā ar ājurvēdu, lai to izdarītu, vispirms organisms gan no ārpuses, gan iekšienes bagātīgi jāsaeļļo un jāsasilda. Citādi tas ir kā sauss koks – ja loka, var lūzt. Kursa laikā toksīnus ar eļļojošām un sviedrējošām procedūrām sašķidrina un aizvada līdz gremošanas traktam. Pēc tam tos ar dažādiem paņēmieniem, piemēram, ājurvēdiskām klizmām un deguna procedūrām, izvada pa dabiskajām ķermeņa atverēm.

Katru dienu bija abjanga jeb pilna ķermeņa masāža, kuras laikā no matu galiņiem līdz kāju pirkstiņiem tiku bagātīgi ieziesta ar eļļu. Salīdzinot ar klasisko masāžu, ājurvēdiskā bija maigāka, kustības – glāstošas un ļoti relaksējošas. Pēc tās ikreiz sekoja karsēšanās tvaika lādē. Tā izskatās kā liela koka kaste ar caurumu virspusē, pa kuru izbāzta galva. Karstuma ietekmē eļļas labāk iesūcas ķermenī un sekmē sārņu izvadīšanu no organisma. Vairākkārt bija deguna attīrīšanas procedūra nasja. Vispirms, lai veicinātu asinsriti, bija sejas masāža ar eļļām, tad to karsēja tvaika garaiņos un beigās deguna ejās ievadīja dažus pilienus ārstniecisku eļļu. Pēc kāda brīža degunu vajadzēja izšņaukt. Šādi iespējams attīrīt augšējos elpceļus un deguna dobumus. Procedūra labvēlīgi ietekmē visu, kas atrodas augstāk par lāpstiņām, – sākot no acīm un beidzot ar smadzenēm. To izmanto galvassāpju, redzes traucējumu, alerģiska rinīta un citu kaišu ārstēšanai.

Daudzi baidās no klizmām. Varu nomierināt – nekā briesmīga! Taisnajā zarnā ļoti saudzīgi ievada eļļu. Neilgi pirms procedūras veic vēdera masāžu, lai efekts būtu labāks.

Trīsreiz dienā bija ājurvēdiskā ēdināšana – ļoti vieglas un pieticīgas maltītes, kas veicina organisma attīrīšanos. Piemēram, brokastīs parasti bija tasīte kausēta gī sviesta ar zaļumiem, lai ieeļļotu organismu no iekšienes. Klāt varēja piekost dažas šķēlītes ingvera un citrona. Citās ēdienreizēs pasniedza rīsus ar dažādām piedevām (munga pupiņām, dzeltenajām lēcām, garšvielām) vai dārzeņu salātus. Ļoti garšoja gurķu salāti ar paniņām, kam pārlietas gī sviestā ceptas garšvielas. Vēl pie sirds gāja burkāni ar ananasa gabaliņiem un rozīnēm, kam pievienotas paniņas. Bija gardi augļu kokteiļi, piemēram, no banāniem ar kanēli. Ikreiz brīnījos – cik garšīgi var paēst bez gaļas! Pirmajos vakaros jutu izsalkumu, jo pēdējā maltīte bija septiņos, bet līdz šim vakariņas biju radusi ēst stipri vēlāk. Uz brokastīm skrēju, gī sviests ar zaļumiem šķita gardākais, kas vien var būt, tomēr pamazām pie režīma pieradu un badu vakaros vairs nejutu.

Katru dienu bija fiziskās aktivitātes: joga un nūjošana. Atgriezusies mājās, pat iegādājos nūjas, man ļoti iepatikās šī nodarbe. Jaunķemeru Pančakarmā kā bonuss iekļautas dūņu aplikācijas un sērūdens vannas, par ko biju absolūtā sajūsmā.

Ieguvumi no Pančakarmas

Programmas sākumā kopā ar citām dalībniecēm nolēmām, ka neizmantosim deviņstāvu rehabilitācijas centra liftu. Visur iesim kājām, jo veselīgāk. Sākumā, kāpjot augšup, drīz vien kļuva karsti. Reizēm pat pārņēma kauns – man taču nav tik daudz gadu, lai tā elstu un pūstu, ejot pa kāpnēm! Taču pēdējās dienās pa tām cilpoju viegli kā pūciņa.

Salīdzinot ar badošanos, svara zudums bija neliels – divi kilogrami. Taču ir sajūta, ka Pančakarma tomēr organismam ir labāka, jo ar eļļām un ājurvēdisko uzturu tas saņem ļoti daudz vērtīgu vielu.

Trešajā vai ceturtajā dienā istabas biedrene teica: “Natālija, jums seja ir mainījusies, kļuvusi slaidāka!” Bija pazudusi tūska! Agrāk nevarēju saprast, kāpēc tā rodas. Jaunķemeros veica pārtikas produktu nepanesības analīzes. Izrādījās, manam organismam nepatīk olas un piena produkti, tāpēc jāierobežo to patēriņš. Tieši pirms braukšanas uz Jaunķemeriem bija Lieldienas, saēdos olas, un, ierodoties tur, bija izteikta sejas tūska. Uzzināju: ja no šiem produktiem 2–6 mēnešus atteikšos, organisms var sakārtoties un nepanesība izzust. Pēc kāda laika jāveic analīzes, lai pārliecinātos, ka viss kārtībā.

Gadiem ilgi biju radusi ieturēt tikai vienu ēdienreizi dienā, proti, kārtīgi pieēsties vakarā. Visiem klāstīju, ka dzīvoju kā senie grieķi, kuri ik vakaru rīkoja bagātīgas dzīres, bet dienā neko neēda. Tomēr ar laiku parādījās muguras sāpes. Iemesls bija vēdera piestūķēšana uz nakti, kuras dēļ organismam bija liela slodze, tas nevarēja pilnvērtīgi atpūsties. Ājurvēdiskā ēdināšana bija kā atspēriena punkts, pēc kura izdevies sevi ievirzīt pareizākās sliedēs. Cenšos ieturēties trīsreiz dienā pa drusciņai, vēlu vakarā neēst. Jūtos brīnišķīgi! Vakarā varu daudz vairāk izdarīt, domas visu laiku negrozās ap ledusskapi.

Reizēm, protams, sagrēkoju, piemēram, pārēdos vakarā, taču sevi par to nešaustu. Pančakarma ietvēra lekcijas par veselīgu dzīvesveidu, kurās guvu ļoti vērtīgu atziņu. Gandrīz visi pēc attīrīšanās kūres apņemas turpmāk ēst veselīgi un regulāri sportot, taču vairākums tomēr atgriežas vecajās sliedēs. Sliktākais ir bēdāties par to, jo kreņķu iespaidā cilvēks sāk grēkot vēl vairāk. Sākt veselīgu dzīvesveidu nav iespējams vienā dienā, tas jādara soli pa solim.

Pēc eļļas masāžām āda kļuva superīga – ļoti gluda un zīdaina.

Pančakarmas laikā roka ne reizi nepastiepās pēc cigaretes, kaut gan tobrīd nebija nodoma atmest smēķēšanu. Visu laiku jutos tik mierīga! Uzzināju, ka saskaņā ar ājurvēdu manī dominē vata jeb vējš. Tāpēc nepārtraukti skrienu un daru, esmu trauksmaina un nemierīga. Kā var ātri nomierināties, ja ir stress? Dziļi elpojot! Un tieši to patiesībā cilvēks cenšas darīt smēķējot. Lēnām ievelk dūmu un izpūš. Rehabilitācijas centrā mani nomierināja masāžas, joga un citas fiziskās aktivitātes, turklāt nebija, par ko uztraukties. Pirmās nedēļas pēc atgriešanās mājās aktīvi sportoju, tādēļ smēķēšanu pavisam aizmirsu. Tomēr pēc tam bija stresiņš un sāku par to domāt. Ai, vienu cigareti taču var! Tā diemžēl atgriezos pie šā netikuma, bet smēķēju ievērojami mazāk. Taču rokas neesmu nolaidusi – esmu ceļā uz atmešanu!

Daudziem ājurvēdas ēdieniem klāt bija zaļumi, kas veicina gremošanu. Tie debešķīgi smaržoja! Noskaidroju, ka tās ir sieramoliņa lapas (Kasoori Methi). Tagad reizēm tās izmantoju kā piedevu ēdieniem.

Vēl iegādājos piecu garšvielu maisījumu Panch Puren, kurā ietilpst sierāboliņš, kumīns, sinepes, fenhelis un melnais kumīns (nigella). Tās apcep gī sviestā, lai kļūst mīkstākas. Ne vien garšīgi, bet arī veselīgi!

Pēc attīrīšanās kūres ir vairāk spēka sev, tuviniekiem, darbiem un vaļaspriekiem. Varu vairāk dot pasaulei un dzīvot ar pilnu jaudu.” CitātiSaskaņā ar ājurvēdu, lai organismu attīrītu, vispirms ķermenis gan no ārpuses, gan iekšienes bagātīgi jāsaeļļo un jāsasilda. Citādi tas ir kā sauss koks – ja loka, var lūzt. Visiem klāstīju, ka dzīvoju kā senie grieķi, kuri ik vakaru rīkoja bagātīgas dzīres, bet dienā neko neēda.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Čuk čuk čuk!” Ministrs Linkaits dzimšanas dienā soctīklotājus pārsteidz ar amizantu dziesmu
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
VIDEO. Aizvadītajā naktī Burtniekos novērota krāšņa ziemeļblāzma 2
VIDEO. Sociālajos tīklos noplūdis video ar Somijas premjeres trakulīgo ballēšanos
Ja informācija apstiprināsies, tas būs ievērojams ukraiņu spēku taktiskais panākums. Slaidiņš ieskicē situāciju Ukrainā 1
Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies
FOTO. Kāda sena tradīcija pat vēl mūsdienās britu karaliskajai ģimenei pusdienās liedz izmantot vienu galda piederumu
Lasīt citas ziņas
FOTO. Kāda sena tradīcija pat vēl mūsdienās britu karaliskajai ģimenei pusdienās liedz izmantot vienu galda piederumu
VIDEO. “Mums tas liekas pašsaprotami, bet tur tā nav”: Markus Riva pastāsta, ka agrāk koncertējot krievvalodīgo teritorijās, mākslinieks varēja palikt bez tualetes papīra un ūdens 12
Šķirta boksera, Kijivas mēra Vitālija Kļičko laulība ar viņa sievu Natāliju pēc 25 gadu kopdzīves
Visu dienu tu šodien jutīsies kā skudra skudru pūznī! Horoskopi 19.augustam 3
Ir pienācis laiks padomāt par citiem, salabot to, kas ir sabojāts! Horoskopi no 18. augusta līdz 7. septembrim
Liene, Liena, Helēna, Ellena – šīs dienas gaviļnieces. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi? 1
Ogrēnieši netiek uz darbu, pie ārsta un uz bērnudārzu, bet ATD līgumu ar “Liepājas Autobusu parks” lauzt negrasās
Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
VIDEO. Lasītājs neizpratnē: “Latvijas gāzes” klientu centrs slēgts, sazvanīt nav iespējams. Kā lai sazinās?
Mums ir “pasaulē labākais” bruņojums! Kremlis pulcina draugus no Baltkrievijas un Ķīnas uz militārām mācībām 1
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
VIDEO. “Čuk čuk čuk!” Ministrs Linkaits dzimšanas dienā soctīklotājus pārsteidz ar amizantu dziesmu
Vāc parakstus par enerģētikas ministra amata izveidi 20
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
VIDEO. Lasītājs neizpratnē: “Latvijas gāzes” klientu centrs slēgts, sazvanīt nav iespējams. Kā lai sazinās?
13:28
Siguldas novadā samazinās nekustamā īpašuma nodokli senioriem
13:04
Pašvaldības prasa nodrošināt elastību energoresursu sadārdzinājuma kompensāciju izmaksāšanai iedzīvotājiem
13:01