Praktiski
Manas tiesības

Audžumamma zaudē apmaksātu darbu. Vai var saņemt arī bezdarbnieka pabalstu?0

Foto-Fotolia

Esmu audžumamma diviem audžubērniem un saņemu par šo bērnu aprūpi pabalstu par audžuģimenes pienākumu pildīšanu. Paralēli strādāju pilnas slodzes darbu. Darbā esam trīs sakaru operatores, tagad samazinās līdz divām. Vai vienlaikus varēšu saņemt bezdarbnieka pabalstu un pabalstu par audžuģimenes pienākumu pildīšanu? Ja jā, tad mana alga uz papīra ir 500 eiro. Cik liels būs bezdarbnieka pabalsts? IVETA B. Rīgā

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā ekspert?e Solvita Sukure skaidro, ka atbilstīgi likumdošanai vienlaikus var saņemt atlīdzību par audžuģimenes pienākumu pildīšanu un bezdarbnieka pabalstu.

Lasītāja norādījusi par maz informācijas, lai konkrēti varētu pateikt, cik liels būs bezdarbnieka pabalsts. Vispirms būtiski, vai personai vispār ir tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu. To piešķir, ja:

• ir saņemts bezdarbnieka statuss,

• kopējais darba stāžs ir ne mazāks par vienu gadu,

• ir veiktas obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Pēc tam tiek aprēķināta vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, kuras apmērs atkarīgs no informācijas, kas reģistrēta vidējās iemaksu algas noteikšanas periodā (darba alga, darbnespējas pabalsts, bezalgas atvaļinājumi, bērna kopšanas atvaļinājumi u.c.). Kad aprēķināta vidējā iemaksu alga, nosaka bezdarbnieka pabalsta lielumu, kuru maksā 50–65% apmērā atkarībā no darba stāža. Turklāt pēc katriem trim mēnešiem tas samazinās. Pirmos trīs mēnešus to maksā piešķirtajā apmērā, nākamos trīs jau 75% no pabalsta, bet pēdējos trīs tikai 50% apmērā.

Lai iegūtu informāciju par savām tiesībām uz bezdarbnieka pabalstu, ieteicams vērsties Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.