Foto: SHUTTERSTOCK

Mazs suns ar spēcīgu raksturu – Vesthailendas baltais terjers 4

Laura Blumberga, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Lindenbergu ģimenē kopā ar mammu Lilitu, tēti Artūru un bērniem Anniju un Tomu dzīvo arī četri Vesthailendas baltie terjeri – Rufija, Stella, Mikija un Haralds. Tolaik, kad ģimene uzsākusi sava pirmā suņa meklējumus, vēl neviens neesot nojautis, cik ļoti šis suns izmainīs visu dzīves, cik pasaules valstis šī suņa dēļ tiks apceļotas un cik notikumiem bagātu un krāsainu dzīvi tas radīs.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 49
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 102
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Gobzems nokritizē Šlesera rīkoto pasākumu krastmalā: “Ja ir bail taisīt revolūciju, nav ko fleitēt par traktoriem un buldozeriem” 131
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Ģimene kavējas atmiņās – vēl tagad atceramies to dienu, kad mūsu dzīvēs ienāca Rufija – baltais spītīgais mīļums ar melno deguntiņu un draudzīgajām acīm. Mūsu stāsts sākās 2011. gada maijā, bet tas bija sākums kaut kam daudz lielākam un nopietnākam – aizrautībai un mīlestībai pret šo suņu šķirni.

Mazs suns ar spēcīgu raksturu

Vesthailendas baltais terjers ir simtprocentīgs ģimenes suns, šie dzīvnieki ir ļoti darbīgi un enerģiski – tiem patīk rotaļas, pastaigas un peldēšanās.
Vesthailendas baltie terjeri ir aktīvi suņi, kas kopā ar savu saimnieku var nostaigāt pat desmit un vairāk kilometru, tomēr pēc tam viņi būs arī gatavi laiski zvilnēt uz dīvāna.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sarunvalodā saukti par vestijiem, šie suņi ir drosmīgi un pašpārliecināti, kā jau terjeri, un, neraugoties uz savu nelielo izmēru, bieži vien ir gatavi draudzēties un pat cīnīties ar daudz lielāka izmēra suņiem, tādēļ saimniekiem ir jābūt modriem un uzmanīgiem, lai nenotiktu nelaime. Vestiji ir spītīgi, ietiepīgi, un ne velti par viņiem pat saka – ja es neatsaucos pirmo reizi, vari neturpināt!

Saimniekiem jāņem vērā, ka ar šīs šķirnes suņiem ir aktīvi jādarbojas jau no agras bērnības – tie ir jāsocializē un jāmāca, lai, sunim augot, neveidotos iespējamās uzvedības problēmas, kas nepareizi audzinātam un nesocializētam vestijam būs daudz un dažādas.

Lindenbergu ģimene teic, ka viņu pieredzē vislabākās socializācijas vietas ir suņu izstādes, veikali, kuros atļauts iepirkties kopā ar suņiem, sabiedriskais transports un dažādas citas sabiedriskas vietas, kurās tiek gaidīti saimnieki ar saviem mīluļiem.

Balts un skaists – tikai pareizi kopjot!

Foto no Lilitas Lindenbergas privātā arhīva

Vesthailendas baltie terjeri ir ļoti skaisti suņi, tomēr to skaistums prasa zināšanas, rūpes un regulāru kopšanu, tāpēc ik mēnesi ir jārēķinās ar pieklājīgiem izdevumiem, kas tiks tērēti gan vestija kažoka kopšanai, gan grūmingam (kažoka frizēšana pie speciālista. – L. B.).

Saimniece Lilita zina teikt, ka vidēji tie ir aptuveni 200 eiro mēnesī, ar kādu summu jārēķinās, lai iegādātais suns tiktu kopts atbilstoši šķirnes prasībām.

Viņa arī uzsver, ja kāds vēlas iegādāties Vesthailendas terjeru un galu galā nevis kopt suņa kažoku, kā to nosaka šīs šķirnes specifika, bet noskūt to gludu, tā sacīt, lai “mazāk klapatu un izdevumu”, kamdēļ tad ir jāpērk vestijs?

Ir taču daudz un dažādas citas šķirnes, kas neprasīs regulāru kopšanu un grūmingu. Turklāt jāņem vērā, ka nevērība pret Vesthailendas baltā terjera aprūpi var novest ne tikai pie nevēlamām izmaiņām ārējā izskatā, piemēram, kažoks vairs nebūs mirdzoši balts, suns sāks izskatīties “netīrs”, bet dzīvnieks var iegūt arī dažādas nopietnas veselības problēmas. Vestijs pie suņu friziera ir jāved reizi trijās četrās nedēļās.

Vesthailendas baltā terjera apmatojums aug trijās kārtās, un, ja to regulāri trimmē, spalvas mājās uz grīdas un dīvāna praktiski nebūs redzamas un suns “nesasmērēsies”.

Pareizi kopts Vestija kažoks nav jāmazgā, un pietiks, ja suni noslaucīs ar mitru dvieli un nosusinās.

Tomēr, ja gadās, ka mīlulis tomēr ir jāmazgā (piemēram, pēc kādas īpaši dubļainas pastaigas), pēc tam ir ļoti svarīgi dzīvnieku izžāvēt ar fēnu, lai nepieļautu ādas bojājumus. Jārēķinās, ka suņu frizieris ir jāapmeklē regulāri – reizi trīs četrās nedēļās, lai nodrošinātu atbilstošu apmatojuma struktūru. Vesthailendas baltā terjera skaistuma noslēpums ir tā kažokā, tādēļ, pareizi kopts, tas ir īpaši krāšņs.

Nepieciešama pareiza barošana

Tā kā Vesthailendas terjeri ir baltas krāsas suņi, saimniekiem jārēķinās, ka tie ir vairāk pakļauti alerģijas riskam un, pat ja alerģija nav iedzimta, to var attīstīt saimnieks pats, nezinot, kā, ar ko barot vestiju.

Sunim, protams, nav nepieciešams pašam savs personīgais restorāns un apkalpojošais personāls, tomēr šiem dzīvniekiem var nederēt zooveikalos nopērkamā barība.

Saimniekam jāizvēlas, kā nodrošināt šīs šķirnes suņu barošanu, un to var darīt divējādi – vai nu izvēloties pārtikā naturālo barību (gaļa, subprodukti), vai arī barot ar augstvērtīgu profesionālo sauso barību, tomēr, kā uzsver Lilita, ja tiek pamanītas kādas kaites, ļoti svarīgi tās ir laikus novērst un konsultēties ar suņa audzētāju vai veterinārārstu.

Skaistākie vestiji dzīvo Latvijā!

Foto no Lilitas Lindenbergas privātā arhīva

Visi Lindenbergu ģimenē dzīvojošie vestiji ir izstāžu suņi, daži no tiem jau gan izstāžu karjeru ir beiguši un atpūšas uz dīvāna, bet daži vēl turpina iekarot izstāžu ringus. Kā atzīst meita Annija, kura pati aizraujas ar hendlera amatu (cilvēks, kas suni izstāda izstāžu ringos. – L. B.), suņu izstādes ir ļoti aizraujošs sports un, sajūtot uzvaras garšu, no tā “tikt ārā” vairs nevar. “Adrenalīns un aizrautība tikai aug. Tā notika arī ar mums,” viņa saka.

Lindenbergu ģimene smaida – pasaules skaistākā Vesthailendas baltā terjera pārstāve Stella dzīvo Latvijā.

Sākot no mazām uzvarām vietējā mērogā, 2015. gadā ģimene nolēma doties uz Milānu uz pasaules čempionātu. “Stella, būdama nepilnus divus gadus veca, izcīnīja uzvaru starp vairāk nekā 100 savas šķirnes pārstāvjiem.
Šodien Stella jau ir divkārša pasaules uzvarētāja, jo arī 2017. gadā pasaules čempionātā Leipcigā sunīte kļuva par pasaules uzvarētāju ļoti sīvā konkurencē. Tāpat Stella ir daudzu valstu čempione, kā arī ieguvusi godalgotu vietu prestižajā Apvienotās Karalistes suņu izstādē “Crufts”.

Šādi rezultāti nav nejaušība, tas ir daudzu gadu rūpīgs un neatlaidīgs darbs gan trenerim, gan frizierim, gan pašam saimniekam un, protams, sunim. Galvenais ir panākt, lai sunim tas viss patīk. Arī Stellas māsa Mikija ir atpazīstama izstāžu dalībniece, īpaši Latvijā, un ieguvusi daudzas godalgotas vietas šķirnes ringos,” stāsta Annija.

Šķirnes izcelsme

Vesthailendas balto terjeru izcelsme ir meklējama Skotijā, un šie suņi tika audzēti, lai medītu lapsas un āpšus. Dzīvniekiem ir baltas krāsas apmatojums, jo tie tika selekcionēti, lai mednieks medību laikā nesajauktu savu suni ar lapsu vai āpsi, jo reljefs šķirnes dzimtenē bija klinšains un grūti pārredzams.

Par Vesthailendas balto terjeru:

• Augums skaustā abiem dzimumiem ir apmēram 28 cm.

• Suņiem ir jābūt baltā krāsā bez redzamām ādas problēmām. Šai šķirnei ādas problēmas ir raksturīgas, tāpēc ir svarīgi pievērst uzmanību kucēna un to vecāku ādas stāvoklim.

• Suņa astei ir jābūt pēc iespējas taisnākai un ar asu spalvu. Aste nedrīkst būt nesta pār muguru vai starp kājām. Tā nedrīkst būt noklāta ar pūkainu, garu apmatojumu vai ieliekta.

• Dzīvniekam ir jābūt kompaktam, un, kā atzīst Lilita Lindenberga, šodien tā ir liela problēma, jo daļa suņu ir pārāk gari, un tas neatbilst šķirnes standartam.

• Suņus var turēt dzīvoklī un privātmājā, bet tiem ir jānodrošina pietiekami daudz kustību. Šiem suņiem uz muguras veco spalvu izplūc ārā, un tas viņiem nesāp. Šī procesa dēļ mājās nav suņa spalvu.

• Šie suņi bieži vien ir alerģiski, un tādēļ dzīvniekiem var tecēt acis, palikt sarkanīgs apmatojums ap muti un degunu, sārtā krāsā var iekrāsoties ķepas un apmatojums uz vēdera.

• Vesthailendas baltajam terjeram raksturīga ir Legg-Calvé-Perthes slimība. Parasti šī saslimšana sākas 6–7 mēnešus veciem suņiem, bet var attīstīties 3–13 mēnešus veciem dzīvniekiem. Ja suns sirgst ar šo slimību, viņš sāk klibot un izrāda sāpes. Diemžēl vestijiem raksturīgas ir arī onkoloģiskas saslimšanas, turklāt tās ir sastopamas gan pieaugušiem suņiem, gan kucēniem, un tas ne vienmēr ir saistīts ar iedzimtību.

Uzziņa

Priekšrocības:

• Gudri un viegli apmācāmi

• Izmēra dēļ dzīvniekus ir viegli paņemt visur līdzi

• Ir sabiedriski un aktīvi

Trūkumi:

• Alerģijas un citas slimības ir bieži izplatītas

• Mēdz būt ietiepīgi

• Rok un grauž, ja ir garlaicīgi

SAISTĪTIE RAKSTI

• Mēdz būt atriebīgi, ja saimnieks viņu acīs ir “sagrēkojies”, suns var atstāt kādu ne pārāk smaržīgu “dāvaniņu”

• Jārēķinās ar ikmēneša izdevumiem, kopjot suņa apmatojumu

• Kucēna cena: Latvijā un Eiropā Vesthailendas baltā terjera kucēns ar FCI sistēmas ciltsrakstiem maksā vidēji no 1500 līdz 2000 eiro.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
“Kāds bija svaigēšanas periods? Drausmīgs!”: latviete Ilva Bekmane par diētām, dzīvi izsapņotajās ārzemēs un atgriešanos mājās
Intervija 1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Nesaprotamās vīnogas – vienos ķekaros ogas jau ēdamas, bet citos – zaļas un skābas? Skaidro vīnogu audzētājs 3
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 1
3 dienas
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Kur un kā utilizēt nederīgās elektroiekārtas, lai nekaitētu apkārtējai videi? 12
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 49
8 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 102
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Gobzems nokritizē Šlesera rīkoto pasākumu krastmalā: “Ja ir bail taisīt revolūciju, nav ko fleitēt par traktoriem un buldozeriem” 131
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Izdevies iemūžināt vienus no greznākajiem mazputniņiem Latvijā, kurus nevar sastapt pilsētas vidē 15
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 7
8 stundas
Lasīt citas ziņas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Iestājas vēsums: kādus dārza darbus jāpaspēj izdarīt? 1
4 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Dažu parādnieku dēļ ziemu var sagaidīt bez apkures 14
4 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ķirbja biezzupa ar ingveru un saldo krējumu: garšos ēdājiem ar izsmalcinātu gaumi 4
4 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Lapu grābšana ir īsta vardarbība!” – uzskata dendroloģe. Grābt vai negrābt lapas dārzā? 28
5 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Mājās cepta maizīte: divu saimnieču vislabākās receptes – rudzu un saldskābā maize 7
5 dienas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 13. līdz 20.septembrim: stāda kokus un krūmus, novāc augļus un ķirbjus 1
6 dienas
LE
LETA
Ziņas
Profesors Ģirts Briģis: viens no iespējamajiem risinājumiem cīņā ar Covid-19 – ieviest papildus ierobežojumus nevakcinētajiem 190
5 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Talantīgā latviešu aktrise Ilze Vazdika atklāj, ko domā par vakcinēšanos: “Tas viss tracina!” 102
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Gobzems nokritizē Šlesera rīkoto pasākumu krastmalā: “Ja ir bail taisīt revolūciju, nav ko fleitēt par traktoriem un buldozeriem” 131
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Izdevies iemūžināt vienus no greznākajiem mazputniņiem Latvijā, kurus nevar sastapt pilsētas vidē 15
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ilze Jurkāne: “Es negribu savu dzīvi mainīt atkal tikai tāpēc, ka ir cilvēki, kas nepotējas!” 226
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Paparaci “pieķēruši” Keitu Midltoni ikdienā. Lūk, kā hercogiene izskatās, kad “darba laiks” ir beidzies 7
8 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā aug otrs miljardu vērtais uzņēmums 6
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķim Laurim Reinikam dzejnieces Magones Šutovienes dēļ jāsarkst: “Tas bija tā! Man gribējās kartupeļu maisu uzvilkt galvā…” 49
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV un radio personība Baiba Sipeniece-Gavare brīdina: lūk, kas notiek ar tiem, kas vēlas suni! 30
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Latvija atpaliek no kaimiņiem, savukārt Baltijas “tīģera” lomā Igauniju pamazām nomaina Lietuva 38
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Verners un Muntis
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 1
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Ar kreiso roku tikai tualetē kaut ko dara”: krišnaīts Uģis Kuģis paskaidro, kāpēc ēdiens jāpasniedz tikai ar labo roku 28
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 22
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 52
3 dienas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, nevakcinētajiem vajadzētu lielākus ierobežojumus? 171
3 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Vēlams ķerties tikai pie lietām, par kurām ir pārliecība, ka ar tām izdosies tikt galā! Horoskopi no 20. līdz 26. septembrim
1 diena
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Jaunajā ražotnē ūdens patēriņu izdevies samazināt 10 reižu!” Kā Latvijas uzņēmumi rūpējas ar vidi?
16:55
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā aug otrs miljardu vērtais uzņēmums 6
16:14
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķu prognozes pirmdienai: mākoņains un vēss laiks
15:23