Ekonomika
Darbs un nauda

Bezdarba līmenis turpina kāpt, sava loma arī Covid-191

Foto: Frank Pflügler/PN/Scanpix/LETA

Latvijā šogad pirmajā ceturksnī bezdarba līmenis bija 7,4% no ekonomiski aktīvajiem iedzīvotājiem, kas ir par 0,5 procentpunktiem vairāk nekā 2019.gada attiecīgajā periodā un par 1,4 procentpunktiem vairāk nekā pērn ceturtajā ceturksnī, liecina Centrālās statistikas pārvaldes publiskotie darbaspēka apsekojuma rezultāti.

2020.gada pirmajā ceturksnī Latvijā bija 72,2 tūkstoši bezdarbnieku vecumā no 15 līdz 74 gadiem, kas ir par 5,3 tūkstošiem vairāk nekā pirms gada un par 14,3 tūkstošiem vairāk nekā iepriekšējā ceturksnī.

Statistikas pārvaldē norādīja, ka, salīdzinot ar 2019.gada ceturto ceturksni, Covid-19 izraisītās krīzes rezultātā divas reizes pieaudzis bezdarbnieku skaits, kas darbu meklē mazāk nekā mēnesi, bet pusotru reizi audzis to bezdarbnieku skaits, kas darbu meklē 1-2 mēnešus.

Tāpat statistikas pārvaldē atzīmēja, ka Latvijā 2020.gada pirmajā ceturksnī bezdarba līmenis bija augstāks nekā Igaunijā (5%) un Lietuvā (7,2%).

2020.gada pirmajā ceturksnī par 15,1 procentpunktu samazinājies ilgstošo bezdarbnieku (nevar atrast darbu ilgāk par gadu) īpatsvars bezdarbnieku skaitā.

Gada laikā tas samazinājies no 43,7 līdz 28,6%. Savukārt ilgstošo bezdarbnieku skaits sarucis par 8,7 tūkstošiem un šogad pirmajā ceturksnī bija 20,6 tūkstoši.

Jauniešu vidū jeb starp iedzīvotājiem vecumā no 15 līdz 24 gadiem bezdarba līmenis bija 13,5%, kas ir tāds pat kā pirms gada, bet par 3,4 procentpunktiem lielāks nekā iepriekšējā ceturksnī.

Gada laikā jauniešu bezdarbnieku skaits ir samazinājies par 0,4 tūkstošiem.

Šogad pirmajā ceturksnī no visiem bezdarbniekiem 8,3 tūkstoši jeb 11,5% bija jaunieši. To īpatsvars kopējā bezdarbnieku skaitā gada laikā samazinājies par 1,6 procentpunktiem, bet, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, palielinājies par 0,5 procentpunktiem.

2020.gada pirmajā ceturksnī 36,1% no visiem jauniešiem bija ekonomiski aktīvi, proti, bija nodarbināti vai aktīvi meklēja darbu (bezdarbnieki), bet 63,9% jauniešu bija ekonomiski neaktīvi – pārsvarā vēl mācījās un darbu nemeklēja.

Tāpat apkopotie dati liecina, ka šogad pirmajā ceturksnī 30,1% jeb 419,1 tūkstotis iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem bija ekonomiski neaktīvs, proti, nebija nodarbināti un aktīvi nemeklēja darbu.

Salīdzinot ar 2019.gada ceturto ceturksni, ekonomiski neaktīvo iedzīvotāju skaits ir samazinājies par sešiem tūkstošiem jeb 1,4%, bet gada laikā – par 13,8 tūkstošiem jeb 3,2%.

Šogad pirmajā ceturksnī 12,5 tūkstoši jeb 3% ekonomiski neaktīvo iedzīvotāju bija zaudējuši cerību atrast darbu, kamēr gadu iepriekš tādu bija 2,7%, bet 2019.gada ceturtajā ceturksnī – 3,1%.

Saistītie raksti

2020.gada pirmajā ceturksnī darbaspēka apsekojumā par ekonomisko aktivitāti piedalījās 3,8 tūkstoši mājsaimniecību, kurās aptaujāja 6,6 tūkstošus iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 74 gadiem.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
“Nasdaq” konsolidē savus centrālo vērtspapīru depozitārijus Eiropā ar galveno mītni Latvijā 1
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Nākotnē aplidos mēnesi un dosies uz Marsu. “SpaceX” veiks savu pirmo pilotējamo lidojumu kosmosā 1
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
Gatis Roze: Stāvvads pagalam, bet kurš tagad maksās? 2
1 diena

Lasītākie

JL
Juris Lorencs
Latvijā
“Bailes ir viens no efektīvākajiem sabiedrību kontrolējošajiem mehānismiem.” Saruna ar mācītāju ­Jāni Bitānu 2
Intervija 9 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Draudēja noslepkavot un gribēja spert manam bērnam!” Sieviete Bolderājā uzbrūk jaunajai māmiņai
6 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Strupišs nāk ar platu atvēzienu, jo dimbā esam ar to, ko tiesneši savā ķēķī ievārījuši 1
10 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Pēc gada mati celsies stāvus!” Lapsa uzskaita apšaubāmus darījumus, kas krīzē “izslīd cauri” nepamanīti 3
11 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Bīstamas mājas vizītes un riskam pakļauta visa ārsta prakse. Kā Covid-19 testus veiks pie ģimenes ārstiem?
5 stundas