Laukstrādnieki. Ilustratīvs attēls.
Laukstrādnieki. Ilustratīvs attēls.
Foto Reuters/Scanpix/LETA

Lauksaimnieki aicina atļaut viesstrādnieku ievešanu no trešajām valstīm 5

Lauksaimnieku nevalstiskās organizācijas aicina atbildīgās institūcijas ļaut ievest viesstrādniekus no trešajām valstīm, darbinieku trūkuma dēļ vairākās lauksaimniecības nozarēs ir bažas par augļu, ogu un dārzeņu ražas novākšanu, aģentūru LETA informēja biedrībā “Zemnieku saeima”.

VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 32
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 2
Lasīt citas ziņas

“Zemnieku saeima”, Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome (LOSP) un Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācija (LLKA) šonedēļ nosūtījušas vēstuli Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV), Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētājam Ralfam Nemiro (KPV LV), ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam (KPV LV), iekšlietu ministram Sandim Ģirģenam (KPV LV) un zemkopības ministram Kasparam Gerhardam (VL-TB/LNNK) ar bažām ar darbinieku trūkumu nozarē, it īpaši augļu, ogu un dārzeņu ražas novākšanā.

Vēstulē, izvērtējot pandēmijas ietekmē pieņemto ierobežojumu ievērošanu, lauksaimnieku organizācijas atbildīgās institūcijas lūdz rast iespēju ievest Latvijā viesstrādniekus un nodarbināt tos lauksaimniecības nozarēs, aktīvāk iesaistīties robežu šķērsošanas jautājumu risināšanā un viesstrādniekiem atļaut sākt darbu nekavējoši, ja nav novērotas elpceļu inficēšanās pazīmes, un ir apliecinājums, ka nav saslimstība ar Covid-19.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aģentūra LETA noskaidroja “Zemnieku saeimā”, ka lauksaimniekus pārstāvošās nevalstiskās organizācijas iepriekš jau vairākkārt aicinājušas Latvijas vietējos iedzīvotājus pieteikties sezonas darbiem augļu, ogu un dārzeņu ražas novākšanai, kā arī vērsušas uzmanību darbaspēka trūkumu atsevišķās pārtikas ražošanas nozarēs.

Latvijas Augļkopības asociācijas valdes priekšsēdētāja Māra Rudzāte aģentūrai LETA pastāstīja, ka pērn LOSP vērsa toreizējā ekonomikas ministra Ralfa Nemiro (KPV LV) uzmanību darbaspēka trūkumam lauksaimniecībā. Ministrs problēmu mudinājis risināt, izvietojot vakances Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) mājaslapā.

Rudzāte stāstīja, ka viņas saimniecība “Arosa-R” pērn 120 darbinieku meklējumu nolūkos izvietojusi vakances NVA, kā arī sludinājumus laikrakstos un portālā “ss.lv”.

Darbiem pieteicās apmēram 70 cilvēki, taču vēlāk daudzus no tiem neesot bijis iespējams sazvanīt – telefoni atslēgti.

Tā rezultātā izdevās nokomplektēt vien apmēram sesto daļu no vajadzīgā darbinieku skaita un 40% “Arosa-R” ražas aizgāja bojā, radot milzīgus neiegūtos ieņēmumus.

“Latvijā tiek audzēta daudzveidīga augļu, ogu un dārzeņu produkcija, kuras novākšanai, tāpat kā visās Eiropas Savienības (ES) valstīs, ir nepieciešams intensīvs roku darbs.

Ražas novākšanas sezona tuvojas, bet par ievietotajiem darba piedāvājumu sludinājumiem interese ir minimāla, neskatoties uz norādīto bruto mēnešalgu 900 eiro.

Lauksaimniekus sarūgtina, pesimistiskā perspektīva, ka Latvijā izaudzētā raža varētu palikt uz lauka, un tajā pašā laikā mūsu patērētāji pirktu Polijā un citās valstīs izaudzētās ogas, augļus un dārzeņus,” norādīja vēstules autori.

“Zemnieku saeimā” atgādināja, ka pērn melleņu audzētava Jelgavas novadā, nodrošinot labus sadzīves apstākļus, gribēja pieņemt darbā 120 vietējo cilvēku, taču izdevās nokomplektēt vien 50 darbinieku.

Tādējādi darbaspēka trūkuma dēļ 40% ražas gāja bojā, bet saimniecības neiegūtie ieņēmumi veidoja apmēram 200 000 eiro.

Biedrībā norādīja, ka programma “Sezonas laukstrādnieki” funkcionē kvalitatīvi, un būtu jāievieš kā pastāvīga, tomēr tā neatrisina situāciju pilnībā.

“Ņemot vērā iepriekšējos darba gados novēroto tendenci Latvijas darba tirgū, ir ļoti apšaubāms, ka šī brīža ārkārtējā situācija valstī mudinās cilvēkus strādāt fizisku darbu, atsakoties no pabalstiem. Nevienam vietējam darba meklētājam darbs netiek atteikts, bet viesstrādnieki ir garantija, ka būs vajadzīgais strādnieku skaits,” norādīja “Zemnieku saeimā”.

Biedrības “Zemnieku saeima” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš uzsvēra, ka pēdējo 15 gadu laikā darbaspēks no Latvijas ir aizplūdis uz ES valstīm.

Iedzīvotāji, kuri atgriezās atpakaļ no citām valstīm, tik un tā izvēlas doties prom.

Savukārt skolēni, studenti un pagaidu darbu veicēji pilnībā nevar aizstāt darba roku trūkumu lauksaimniecības sezonālajos darbos, kur roku darbs ir neizbēgams, jo ne visur ir iespējams to aizstāt ar iekārtām.

Arī LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs piebilda, ka ražas novākšanu laukos nevar pārcelt līdz valstī bez darba palikušo cilvēku skaits būs sasniedzis kritisko punktu.

“Interese par sezonas darbiem nav pietiekama, lai mūsu augļkopji un dārzeņkopji tuvojošos sezonu sagaidītu bez raizēm. Lauksaimnieki aktīvi meklē iespējas nolīgt vietējo darbaspēku, taču līdz šim ar salīdzinoši maziem panākumiem. Pieredze rāda, ka atrisināt problēmu ar vietējā darbaspēka palīdzību, ātri aizstājot viesstrādniekus ar vietējiem iedzīvotājiem, nav reāla,” uzsēra Treibergs.

LLKA valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons piebilda, ka situācija lauksaimniecībā saistībā ar ražas novākšanu, kur galvenais faktors ir cilvēkresursi, ir satraucoša.

“Iespēju un situācijas robežās, valstij ir jārada labvēlīgi apstākļi, lai viesstrādnieki brīvi, bet tajā pašā laikā ar zināmiem nosacījumiem, varētu braukt strādāt Latvijas lauksaimnieku tīrumos,” viņš pauda pārliecību.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pēc lauksaimnieku nevalstisko organizāciju aprēķiniem, ražas novākšanas sezonā Latvijā no jūnija līdz oktobra beigām, un augļkopības un dārzeņkopības nozarēs ir nepieciešami aptuveni 1000 sezonas darbinieku.

Kopējais nodarbināto viesstrādnieku skaits valstī pērn sasniedza gandrīz 10 000 darbinieku, no kurām aptuveni 5000 darba atļaujas izsniegtas Ukrainas valsts piederīgajiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Ja, piemēram, nomedī grūsnu vilku māti – lielas nepatikšanas, bet, ja vilks saplēš grūsnu aitu māti, tas nav nekas…”: lauksaimnieki bažīgi par vilku uzbrukumiem
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 2
Bez kampaņas cūku mēri nevar tik viegli izskaust: mednieki vieni netiek ar to galā 10
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 32
Zvejnieks: “tāda mērvienība malkai kā beramkubs – tas parādījās, kad tirgotāji izmantoja vecu cilvēku lētticību un smērēja kuba vietā” 2
Nākamnedēļ laikapstākļi būtiski mainīsies. Ko sinoptiķi prognozē?
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
Lasīt citas ziņas
Uz citiem atbalsta veidiem varētu pretendēt ap 230 000 mājsaimniecību, kam būs jāraksta iesniegumi vairākkārt 24
Ienāk jauns starptautisks pārtikas veikalu tīkls “Spar” un sāk izvērsties Kurzemē 9
Jaunieši vecumā no 18 līdz 29 gadiem sola pārcelties uz laukiem mājokļa uzturēšanas izmaksu dēļ
Pēc pusotra gada ilga pārtraukuma Līgatnes dabas taku apmeklētājiem atkal ir vērojamas rudās lapsas 2
Lauksaimniecība klimata pārmaiņu ēnā un līdz šim nenovērtētās bioogles 5
“Balticovo” iegulda miljonus graudu pirmapstrādes kompleksā, lai zemniekiem atvieglotu graudu nodošanu 5
“Ir jāanulē Latvijā līdz šim izdotās uzturēšanās atļaujas un vīzas tiem, kas atbalsta Krievijas agresiju,” rosina Egils Levits
VIDEO. Henriks Danusēvičs par partiju solījumiem: “80% no solītā viņi izdara pretēji!” 8
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
FOTO. “Viņi parādīs, kas ir īstie karaliskās ģimenes locekļi”: princis Viljams un Keita Midltone dosies uz Ameriku
FOTO. Vērmanes dārzā par 78 tūkstošiem eiro atklāta atjaunotā Rīgas vecākā strūklaka 5
Līvānu novadā skolēniem arī nākamajā mācību gadā būs brīvpusdienas 4
“Lielākā daļa pat nesaprot, kā rēķinus apmaksāt!”: Čerkovskis skaidro sabiedrības izpratni par enerģētiku
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Manā istabā neskan vairs mūzika!” Saruna ar dzejnieku Daini Deigeli
20:57
Līgatnes dabas takās varēs izzināt susuru dzīvesveidu
20:34
Galvenie iemesli, kāpēc jauni un lietoti auto kļūst dārgāki 1
20:15