Foto-Shutterstock

Bijusī sieva šķirtajam vīram neļauj satikties ar bērnu. Kādas tiesības ir tēvam? 0

Sieva neļauj satikties ar bērnu

Man ar tiesas spriedumu noteiktas saskarsmes tiesības ar bērnu – sestdienās un svētdienās katru nedēļu. Taču bijusī sieva regulāri izvairās dot man dēlu – atrunājas, ka viņš aizvests uz laukiem, ir slims vai daudz jāmācās u.tml. Nesen viņa man piedraudēja, ka bērnu vispār vairs neredzēšu. Ko darīt? JURIS BALVU NOVADĀ

Iespējamā rīcība

LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 174
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 6
20 stundas
AT
Arnis Terzens
Stāsti
“Laika gaitā šī Angelas fobija tikai pieņēmusies spēkā.” No kā paniski bail Angelai Merkelei?
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Jums jāvēršas tiesā, kas pieņēma nolēmumu par saskarsmes tiesībām, un jālūdz izsniegt izpildu rakstu. Tas jāiesniedz tiesu izpildītājam.

Ja tiesas nolēmumā ir noteikta saskarsmes tiesību īstenošanas kārtība, laiks un vieta, tiesu izpildītājs nosūtīs jūsu bijušajai sievai paziņojumu par pienākumu izpildīt nolēmumu noteiktajā kārtībā, laikā un vietā. Ja nolēmumā tas nav ierakstīts, tiesu izpildītājs pats noteiks izpildes vietu un laiku saprātīgā termiņā, bet ne vēlāk kā pēc divām nedēļām, ja vien no nolēmuma neizriet citādi. Paziņojumā tiesu izpildītājs brīdinās par sekām, ja viņa nolēmumu neizpildīs.

CITI ŠOBRĪD LASA

! Ja norādītajā laikā un vietā bērns nebūs sastopams un māte nepaziņos iemeslu vai paziņos iemeslu, ko tiesu izpildītājs neatzīs par attaisnojošu, vai māte atteiksies nolēmumu izpildīt neattaisnojoša iemesla dēļ, tiesu izpildītājs rakstīs aktu par nolēmuma nepildīšanu.

Sekas

Aktu par nolēmuma nepildīšanu tiesu izpildītājs nosūtīs rajona (pilsētas) tiesai, kas lēma par jūsu saskarsmes tiesībām. Tiesnesis var uzlikt jūsu bijušajai sievai naudas sodu līdz 1500 eiro, šo jautājumu izskatot rakstveida procesā. Taču naudas soda samaksa neatbrīvos viņu no pienākuma izpildīt nolēmumu.

Ja jūsu dēla māte joprojām nepildīs tiesu izpildītāja atkārtoti doto rīkojumu un par to tiks atkārtoti sastādīts akts, tiesu izpildītājs nosūtīs šo dokumentu prokuratūrai, lai tā lemtu par kriminālprocesa uzsākšanu sakarā ar ļaunprātīgu izvairīšanos no nolēmuma izpildes, kā arī ziņos par to bāriņtiesai. Speciālisti tad izvērtēs bērna mātes rīcību, un izpildu lietvedība tiks apturēta.

Krimināllikuma 296. pantā teikts, ka par tiesas nolēmuma neizpildīšanu vai izpildes kavēšanu personu soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu (uz laiku no 15 dienām līdz trīs mēnešiem) vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. Ja, piemēram, kādreiz iesniegsiet prasību par aizgādības tiesību atņemšanu jūsu bijušajai sievai, tiesa, izskatot šo lietu, ņems vērā arī saskarsmes tiesību izmantošanas kārtības pārkāpumus.

Tiesa telpas, kur atrodas bērns, var atvērt piespiedu kārtā

! Ja tiesu izpildītājs konstatēs, ka nolēmuma izpilde nav iespējama, jūs varat lūgt tiesu pārskatīt nolēmumā noteikto saskarsmes tiesību izmantošanas laiku un vietu.

Tad tiesa pieprasīs no bāriņtiesas informāciju par bērna dienas režīmu. Ja bāriņtiesai nebūs iespējams to noskaidrot un bērna atrašanās vieta nebūs zināma, tiesa pieņems lēmumu par bērna vai mātes un bērna meklēšanu, izmantojot policiju.

Lūgumu par saskarsmes tiesību izmantošanas laika un vietas pārskatīšanu izskatīs tiesas sēdē, iepriekš par to paziņojot lietas dalībniekiem. Mātes neierašanās nebūs šķērslis pieteikuma izskatīšanai. Tiesa pēc savas iniciatīvas vai ieinteresēto personu lūguma var pieprasīt, lai tiesu izpildītājs sniedz informāciju par izpildu lietā konstatētajiem apstākļiem, arī nolēmuma izpildīšanas šķēršļiem. Visticamāk, tiesa uzaicinās sēdē piedalīties bāriņtiesas pārstāvi, kā arī psihologu, ja bāriņtiesa viņu būs pieaicinājusi vai ja tiesa to uzskatīs par nepieciešamu.

Ja kādi apstākļi apgrūtina nolēmuma izpildi vai padara to neiespējamu, tiesa bērna interesēs var noteikt citu saskarsmes tiesību izmantošanas kārtību. Tiesa šādu nolēmumu pieņem mēneša laikā, ja ārkārtēji apstākļi to nepadara neiespējamu. Lēmums būs jāizpilda nekavējoties.

Ja saskarsmes tiesību īstenošana nav iespējama citādi, kā vien iekļūstot telpās, kur bērns uzturas, un paredzams, ka tiesu izpildītājs šajās telpās netiks ielaists, tiesa nolēmumā par saskarsmes tiesību laika un vietas pārskatīšanu bērna interesēs var norādīt, ka telpas jāatver piespiedu kārtā. Šādā gadījumā tiesa norādīs konkrēto adresi un laika periodu, kad tā drīkst telpas atvērt.

! Ja telpas jāatver piespiedu kārtā, tiesa to pasludina, atbildētājam klāt neesot, un nolēmumu atbildētājam (šajā gadījumā – bērna mātei) nosūta tikai pēc tam, kad pagājis norādītais laika periods telpu atvēršanai piespiedu kārtā. Tāda rīcība nepieciešama tādēļ, lai vainīgā persona nepagūtu noslēpties vai aizbraukt. Nolēmums par saskar­smes tiesību izmantošanas laika un vietas pārskatīšanu nav pārsūdzams.


Kā rīkosies tiesu izpildītājs

Tiesu izpildītājs, izpildot tiesas nolēmumu par saskarsmes tiesību izmantošanas laika un vietas pārskatīšanu, kā arī ievērojot norādīto adresi un laika periodu, kurā telpas drīkst atvērt piespiedu kārtā, noteiks laiku un vietu, kad un kur bērns jānodod tēvam saskarsmes īstenošanai. Par to tiesu izpildītājs paziņos:

• piedzinējam (šajā gadījumā – tēvam), informējot par pienākumu būt klāt pie izpildu darbībām;

• bāriņtiesai un policijai (atbilstīgi bērna dzīvesvietai), dodot rīkojumu to pārstāvjiem piedalīties nolēmuma piespiedu izpildē (bāriņtiesa pēc sava ieskata var pieaicināt psihologu).

! Par vietu un laiku, kur un kad bērns tiks nodots jums saskarsmes īstenošanai, tiesu izpildītājs māti iepriekš neinformēs. Tas arī tiek darīts tādēļ, lai viņa ar dēlu nepagūtu noslēpties vai aizmukt.

Tiesu izpildītāja rīkojumā noteiktajā vietā un laikā bāriņtiesas pārstāvis sadarbībā ar psihologu, ja tāds būs pieaicināts, veiks pārrunas ar māti vai citām personām, pie kurām atrodas bērns, lai pārliecinātu atdot dēlu jums saskarsmes īstenošanai. Policijas pārstāvji nodrošinās sabiedrisko kārtību un tiesu izpildītāja rīkojumu ievērošanu. Ja tiesu izpildītājs netiks ielaists telpās, tās tiks atvērtas piespiedu kārtā.

Ja telpās neviena persona nebūs sastopama, tiesu izpildītājs pēc to piespiedu atvēršanas, neaprakstot tur esošo mantu, gādās par telpu drošu aizvēršanu un aizzīmogošanu. Tad viņš pie nekustamā īpašuma atstās paziņojumu ar uzaicinājumu ierasties tiesu izpildītāja birojā, lai saņemtu atslēgas. Par darbībām saistībā ar telpu piespiedu atvēršanu tiesu izpildītājs veiks īpašu atzīmi aktā.

SVARĪGI

Lietās, kas saistītas ar saskarsmes tiesībām, tiesa nolēmumā abas puses brīdina: ja spriedums netiks izpildīts labprātīgi, tiks piemērots naudas sods un lemts par aizgādības tiesību pārtraukšanu vai atņemšanu. Vainīgais saskaņā ar Krimināllikumu būs atbildīgs par ļaunprātīgu nolēmuma nepildīšanu.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SR
Sandra Ruska
Praktiski
Ļaunā slimība vēzis arī kociņiem: vai ar to var cīnīties?
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
No omītes recepšu krājumiem: visgaršīgākais mājās gatavotais rasols 32
1 diena
IB
Indulis Burka
Praktiski
Ar kādiem “tautas līdzekļiem” labi var iztīrīt veļasmašīnu, bet kādus labāk tomēr nelietot? 2
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Lai orhidejas ziedētu vienmēr: dārzniece atklāj vienu “triku” 5
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 174
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man gribējās piecelties un teikt – ej tak tu!”: Igors Linga atklāj, kurš pašmāju mūziķis ir bijis visneciešamākais 6
20 stundas
AT
Arnis Terzens
Stāsti
“Laika gaitā šī Angelas fobija tikai pieņēmusies spēkā.” No kā paniski bail Angelai Merkelei?
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 48
2 dienas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Tiesnesis Cimdiņš bij tā piedzēries un tik piedauzīgi uzvedās, ka kauns bij skatīties 3
1 diena
Lasīt citas ziņas
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Ne tikai skaisti, bet arī vērtīgi: kā no pīlādžiem pagatavot vērtīgu sīrupu? 1
2 dienas
EV
Edgars Vimba
Praktiski
Milzu baltmietenes – raganu apļu veidotājas parādījušās daudzos dārzos. Ko ar tām iesākt? 2
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram! 2
3 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai ir iespējams samainīt sociālo dzīvokli uz citu?
3 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
no puķupodiem aizdzīt sliekas? 6
4 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Nepieradinātais skaistums no dabas: idejas un ieteikumi – kā izgatavot interjera priekšmetus no jūras izskalota koka? 4
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijā pret Covid-19 potēti desmit ilgdzīvotāji 121 gada vecumā. Kādas kļūdas vēl atklātas vakcinācijas pārskatā? 14
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļutu lūdz skaidrot 80 miljonu eiro izlietojumu Covid-19 pacientu gultu izveidei 34
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūsā un Žūku strautā piesārņojuma izplatība ir ierobežota un tiek kontrolēta 1
8 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Latvijā pieejami vēl nebijuši tūrisma objekti!” Kurp doties zelta rudens laikā? 8
14 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
“Ja nav dzimtās valodas, tas var būt ceļš arī uz depresiju.” Saruna ar skolotāju Ingu Zemīti
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Trīs bērnu mamma dalās ar aizkustinošu video, kā suns katru vakaru pārbauda, vai visi bērni saldi guļ 5
9 stundas
AT
Arnis Terzens
Stāsti
“Laika gaitā šī Angelas fobija tikai pieņēmusies spēkā.” No kā paniski bail Angelai Merkelei?
13 stundas
LA
Latvijas Avīze
Laukos
“Mācības dabā kļūst arvien populārākas!” Kad mežs ir veselīgākā klase un sporta zāle
9 stundas
GP
Guntars Pļavinskis
Stāsti
Pētniekiem izdevies atminēt Himalaju Skeletu ezera noslēpumu. Kas bija šie cilvēki, kuru mirstīgās atliekas atrodas ezerā?
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Taizemietis rūpējas par gandrīz 1000 uz ielas nonākušiem suņiem, daļa no tiem ir invalīdi 5
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Rodrigo un Rauls 1
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Problēmas ir ļoti nopietnas.” Vai Lietuva kļūdījusies, aizliedzot nevakcinētiem cilvēkiem apmeklēt lielveikalus? 174
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Par mata tiesu! Autobraucējs šķērso vairākas joslas, neaizskarot nevienu citu braucošo auto 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
No omītes recepšu krājumiem: visgaršīgākais mājās gatavotais rasols 32
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Krieķis gadu pēc Rebenoka slepkavības: Pirmos pierādījumus atrada pēc mēneša, tīrot māju 35
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Pēc uzmanības “izslāpušie”!”: princis Harijs un Megana dodoties vizītē uz Ņujorku, uzjautrinājuši soctīklu lietotājus 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Par interneta hītu kļuvis video, kurā Staķis pārsteigts par sportistiem, kas ieradušies uz apbalvošanu: “Kādā sakarā? Ā, īstais Pļaviņš un Točs!” 45
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Latvijā pret Covid-19 potēti desmit ilgdzīvotāji 121 gada vecumā. Kādas kļūdas vēl atklātas vakcinācijas pārskatā? 14
22:21
GP
Guntars Pļavinskis
Stāsti
Pētniekiem izdevies atminēt Himalaju Skeletu ezera noslēpumu. Kas bija šie cilvēki, kuru mirstīgās atliekas atrodas ezerā?
21:51
LE
LETA
Ziņas
Mūsā un Žūku strautā piesārņojuma izplatība ir ierobežota un tiek kontrolēta 1
21:17