Foto: Ilmārs Randers

Biļešu cena pagaidām nemainās: valsts nevēlas turpināt zaudēt pasažierus sabiedriskajā transportā 0

Ilmārs Randers, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

TV24
Vai tā ir patiesība, ka skursteni var iztīrīt ar kartupeļu mizām?
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem
Lasīt citas ziņas

Pērn reģionālo maršrutu autobusos pārvadāti 16,85 miljoni pasažieru, bet vilcienos 11 miljoni pasažieru, kas attiecīgi ir par 43% un 40% mazāk salīdzinājumā ar 2019. gadu.

Pieaugot sabiedriskā transporta biļešu cenai apstākļos, kad strauji palielinās gāzes, elektrības un citu pakalpojumu cena, valsts riskētu ar tālāku pasažieru zaudēšanu apstākļos, kad to skaits jau tā ir būtiski krities sakarā ar noteiktajiem ierobežojumiem Covid-19 izplatības mazināšanai, spriež Autotransporta direkcijā (ATD).

CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz ar to šobrīd ATD jautājumu par tarifu izmaiņām izskatīšanai Sabiedriskā transporta padomē nav virzījusi un patlaban neplānojot to darīt.

Risinājumi zaudējumu kompensēšanai pārvadātājiem

Biļešu tarifus reģionālajiem pārvadājumiem apstiprina Sabiedriskā transporta padome (piemēram, “Rīgas satiksmes” biļešu tarifi ir Rīgas domes kompetences jautājums, tāpat arī citu pilsētu sabiedriskais transports). Sabiedriskā transporta padomes sastāvā ir Latvijas piecu plānošanas reģionu pārstāvji, kā arī Satiksmes ministrijas un Finanšu ministrijas pārstāvji.

Padome sanāk kopā vienu reizi mēnesī. Pēdējā sēde bijusi 1. aprīlī, kad notikusi diskusija par variantiem, kā varētu kompensēt pārvadātājiem radušos zaudējumus, ja tādi radīsies sakarā ar degvielas cenas pieaugumu, vienlaikus saglabājot esošās biļešu cenas.

ATD direkcija piedāvājusi vairākus variantus, no kuriem padome atbalstījusi vienu. Tas paredz, ka pārvadātājiem sākotnēji jāveic visi iespējamie pasākumi izmaksu mazināšanai, tajā skaitā jāpārskata, kādu degvielas cenu, pērkot to vairumā, piedāvā dažādi degvielas piegādātāji. Ja pēc resursu pārskatīšanas pastāvēs risks, ka pārvadātājs tomēr nevarēs nodrošināt sabiedriskā transporta pakalpojumu līguma izpildi degvielas cenu pieauguma dēļ, tam ar šiem aprēķiniem būs jāvēršas ATD, kur katrsugadījumu par kompensāciju piešķiršanas pamatotību izskatīts individuāli.

Atbilstoši ES vadlīnijām

ATD informēja “Latvijas Avīzi”, ka arī Eiropas Savienības līmenī Eiropas Komisija šā gada 24. martā publicējusi paziņojumu. Tajā ES dalībvalstīm krīzes situācijas pārvarēšanai ļauts līdz pat 2022. gada 31. decembrim veidot atbalsta pro­grammas izmaksu kompensēšanai, kas radušās sakarā ar ārkārtīgi krasu dabasgāzes un elektroenerģijas cenu pieaugumu.

Vienlaikus šajā paziņojumā Eiropas Komisija arī uzsvērusi, ka katrs gadījums (katrs uzņēmums) ir jāizskata individuāli un atbal­stam jābūt mērķētam, sasniedzot vēlamo rezultātu.

Jauni vilcieni – jaunas biļešu cenas

Vienlaicīgi ATD “Latvijas Avīzi” informēja arī par to, ka sabiedriskā transporta biļešu cenas plānots pārskatīt līdz ar jauno elektrovilcienu piegādāšanu un cita veikto reisu intervāla grafika ieviešanu.

Savus lasītājus esam jau informējuši, ka saskaņā ar spēkā esošo līgumu, Čehijas ražotājam “Škoda Vagonka” pirmais jaunā elektrovilciena sastāvs sertifikācijas procesa turpināšanai Latvijā būtu jānogādā maija sākumā, savukārt pasažieru pārvadāšanai jaunos vilcienus plānots pakāpeniski ieviest, sākot ar šā gada rudeni.

Tiesa gan, šis plāns un pasākumu grafiks bija saskaņots pirms Krievijas agresijas Ukrainā. Situācija pēc 24. februāra ir būtiski mainījusies arī šā līguma sakarā, jo pilnībā jāmaina vilcienu piegādes ceļi uz Latviju (sākotnēji tos bija paredzēts pārdzīt, izmantojot Ukrainas un Baltkrievijas sliežu ceļus), kā arī metāla un citu ražošanai nepieciešamo materiālu piegādātāji.

Pagaidām oficiāla informācija par izmaiņām līguma izpildē gan nav saņemta. Līdz ar to var prognozēt, ka sabiedriskā transporta biļešu cenas kļūs dārgākas šoruden. Tarifa pārskatīšanu braucieniem ar vilcienu ATD saista ar pakalpojuma kvalitātes uzlabošanos. Pieaugot vilcienu tarifiem, paredzēts palielināt arī autobusu biļešu cenas. Arī pašreizējā tarifu politika attiecībā uz vilcienu un autobusu biļetēm ir diferencēta, paredzot, ka vilcienu tarifs ir par 10% līdz 15% mazāks nekā autobusu pārvadājumos.

Sākta bateriju vilcienu piegādātāju kandidātu atlase

Tālāko Latvijas pasažieru vilcienu flotes modernizāciju Satiksmes ministrija uzticējusi organizēt un vadīt nevis “Pasažieru vilcienam”, bet ATD, kas aprīļa sākumā izsludinājusi pirmo iepirkuma kārtu – kandidātu atlasi – bateriju vilcienu iepirkumam. Ar šiem vilcieniem plānots pakāpeniski aizvietot un nomainīt Latvijas rīcībā esošos dīzeļvilcienus, kas pārvadā pasažierus valsts neelektrificētajos dzelzceļa maršrutos.

Detalizētas sarunas par iepirkuma cenu un citiem apstākļiem, kas varētu ietekmēt bateriju vilcienu piegādi, ATD iecerējusi veikt otrajā iepirkuma kārtā, ko plānots izsludināt šā gada rudenī.

Vienlaikus ar šo procesu ATD Satiksmes ministrijas uzdevumā veic aptauju ES mērogā par citu valstu pārvadātāju interesi ienākt Latvijas tirgū, lai veiktu pasažieru pārvadājumus pa dzelzceļu ar valstij piederošajiem jaunajiem vilcieniem, sākot ar 2025. gadu. Šāda procedūra nepieciešama, jo 2024. gada izskaņā beidzas uzņēmuma “Pasažieru vilciens” līgums par tiesībām uz šā pakalpojuma nodrošināšanu. Piesaistot naudu no ES fondiem jauno elektrovilcienu iegādei, izrādījies, ka arī dzelzceļa pārvadājumos Latvijai tāpat kā citām ES dalībvalstīm jānodrošina pakalpojuma tirgus atvēršana.

SAISTĪTIE RAKSTI

Latvijas valstij piederošais “Pasažieru vilciens” ir apņēmības pilns savas pozīcijas nosargāt, tomēr nav izslēgts, ka pēc 2024. gada tas šo pakalpojumu vairs nenodrošina vai arī nav vienīgais pārvadātājs.

Pasažieru dzelzceļa pārvadājumu tirgus izpēte vēl nav noslēgusies. Kā informēja ATD – piedāvājumus ieinteresētie pretendenti varot iesniegt līdz 2022. gada 14. aprīlim, kad arī būs zināmi rezultāti.

TV24
Vai tā ir patiesība, ka skursteni var iztīrīt ar kartupeļu mizām?
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem
Tikai tie, kas neko nedara, nekļūdās! Horoskopi 1. decembrim
Ukrainas Drošības dienests sarīkojis sprādzienu Krievijas Severomuiskas dzelzceļa tunelī
Lasīt citas ziņas
TV24
Izglītības ministre: Man ļoti simpātiska šķiet ideja par obligātu mācīšanos līdz 18 gadu vecumam
TV24
Kas notiks ar pastāvīgi dzīvojošiem Krievijas pilsoņiem Latvijā pēc 2. decembra?
“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem
TV24
Horens Stalbe: “Tiklīdz jūs nonākat Rīgā, tā jūs saprotat, ka mašīna sadalīsies gabalos!”
Dārzs
Alveja, zelta stīga un citi vērtīgi “dakteri” uz palodzes
09:44
Pašreizējās prognozes liecina, ka nākamnedēļ laikapstākļus Latvijā ietekmēs Krievijas anticiklons. Paliks krietni aukstāks?
09:23
Knifi, kā pagatavot 24 dienu Adventes kalendāru
09:19
Pašreizējās prognozes liecina, ka nākamnedēļ laikapstākļus Latvijā ietekmēs Krievijas anticiklons. Paliks krietni aukstāks?
Izraēlas armija paziņo par kauju atsākšanu Gazas joslā
“Es varēšu paturēt pāris zobu un aci?” Nepilngadīgās transpersonas slepkavas bija sagatavojušas slimīgu plānu, kā nogalinās
Ir divi scenāriji: bijušais Putina runu autors stāsta, kā var mainīties vara Krievijā
Kokteilis
FOTO. Slavenības un kino mīļotāji pulcējas Dž.Dž.Džilindžera pirmās spēlfilmas – erotiskās drāmas “Ekstāze” pirmizrādē
Pēc spēcīgās vētras Krimā pazuduši okupantu apmācītie kaujas delfīni
VIDEO. Pilnīgi viens! Kataras lidostā neviens nesagaida Vācijas prezidentu
Laikapstākļus nosaka ciklons – snigšana turpināsies arī piektdien. Kur prognozē visspēcīgākos nokrišņus
“Restorāna darbinieku vārdā izsakām lielu nožēlu par notikumiem.”Juško, kurš iesita sievietei, atkāpies no “COD” vadības
Piektdienas rītā visā Latvijā autoceļi sniegoti un apledo
Putinam Latvijā dzīvo vairāki uzvārda brāļi
Receptes
Sautēti kāposti visām gaumēm. 5 dažādas versijas
Knifi, kā pagatavot 24 dienu Adventes kalendāru
VIDEO. Izraēliešu mamma, kas piedāvājās kļūt par ķīlnieci, lai tikai redzētu nolaupītās meitas, beidzot ir atkal kopā ar viņām
“RB Rail” valdes priekšsēdētājs: Rīga pilnīgi noteikti būs dzelzceļa līnijas “Rail Baltica” sastāvdaļa
Kokteilis
FOTO. “Svešā zemē stādu rozes…” – Latvijā norisināsies leģendārās dziedātājas Larisas Mondrusas 80 gadu jubilejas koncerti
Uzņēmums atklāj, cik izmaksāja “Pasažieru vilciena” zīmola maiņa un kas to veica: “Iepirkums tika veikts jau 2019.gadā”
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
Ukrainas Drošības dienests sarīkojis sprādzienu Krievijas Severomuiskas dzelzceļa tunelī
TV24
Nellija Ločmele: Mums tas “caurās robežas” faktors varētu būt arī kontrabanda, kas ir liela problēma
Veselam
VIDEO. Cūku gripas paveids H1N2 Eiropā mutējies kādu laiku klusi un nemanāmi. Vai tas varētu izplatīties Latvijā?
Slovēnija atmaksās iedzīvotājiem par Covid -19 ierobežojumu pārkāpumiem samaksātos naudas sodus
Saistībā ar kriminālprocesu par sveša maksāšanas līdzekļa nelikumīgu izmantošanu meklē attēlā redzamās personas
Opozīcijai lielākoties nepiedaloties balsojumā, Saeima ratificē Stambulas konvenciju