Foto: LETA

Bioloģisko produktu tirgus tendences Eiropā. Ko pērk visvairāk? 0

Holandes selekcijas firma Vitalis ir kompānija Enza Zaden meitas uzņēmums un specializējas dārzeņu selekcijā un sēklaudzēšanā tieši bioloģiskās lauksaimniecības vajadzībām. Svinot savu 25 gadu jubileju, Vitalis rīkoja vairākus seminārus. Vienā no tiem uzstājās Vācijas Lauksaimniecības produktu tirgus informācijas biroja (AMI) speciālists Hanss Kristofs Bērs, analizējot bioloģisko produktu tirgus attīstības tendences Eiropā.

Klimovičs speciāli no Ukrainas: Cīņai ar nāvinieku masām neredz beigas
Sinoptiķi nāk klajā ar nākamās nedēļas prognozēm – cik lielam aukstumam jāgatavojas? 14
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Lasīt citas ziņas

Pēc viņa vārdiem, bioloģisko produktu tirgus palielinās visā pasaulē. Pēdējos gadu desmitus ir skaidri vērojama pieaugoša tendence, bet tā neļauj prognozēt nākotni. Pieauguma rādītāji ir atkarīgi no vairākiem faktoriem. Piemēram, globālās ekonomiskās recesijas laikā 2012.–2013. gadā bioloģisko produktu tirgus pieaugums samazinājās.

Eiropā lielākie bioloģisko produktu tirgi

CITI ŠOBRĪD LASA

Eiropā lielākie bioloģisko produktu tirgi ir Vācija, Itālija un Francija. Itālijā bioloģisko produktu patēriņš laika posmā no 2013. līdz 2018. gadam ir palielinājies par 102%, bet šāgada sākumā vēl par 1,5%.

Savukārt, novērtējot bioloģisko produktu iegādi uz vienu mājsaimniecības locekli, pirmajās vietās ierindojas Šveice un Skandināvijas valstis. Nīderlandē vairākus gadus tika vērota bioloģiskās ražošanas palielināšanās, bet pašlaik tā pakāpeniski palēninās. Svarīgi, ka Skandināvijas valstīs patērētājiem kļūst arvien svarīgāka produktu izcelsme, nevis ražošanas metode. Vietējos konvencionālos produktus pērk labprātāk nekā importētos bioproduktus.

Pieprasītākās ir olas, augļi un dārzeņi

Visbiežāk patērētāji pērk bioloģiski ražotas olas, augļus un dārzeņus. Dārzeņu vidū populārākie ir sīpoli, lapu dārzeņi un salātu baldriņi (rapunceļi). Pēc eksperta vārdiem, bioloģiskie burkāni jau ir kļuvuši par parastu lietu un ir nepieciešams radīt ko jaunu.

Hanss Kristofs Bērs brīdina par bioloģisko produktu mārketinga īpatnībām. Piemēram, Lielbritānijā sākumā bioloģiskie produkti tika pasniegti kā premiumklases produkti. Kad patērētāji salīdzināja tos ar konvencionālajiem, nekādas ārējas atšķirības nebija redzamas, tikai cenas starpība. Tāpēc patērētāji pārstāja pirkt bioloģiskos produktus. Šādu situāciju rašanās jānovērš. Eksperts uzskata par nepareizu un pat bīstamu bioloģisko produktu pasniegšanu kā ekskluzīvu premiumklasi. Ja mēs vēlamies pārliecināt patērētājus pirkt bioloģiskos produktus, lielākā mērā jāuzsver to ražošanas process.

Lielveikali palielina savu tirgus daļu

Lielveikalu tīkli palielina savu daļu svaigu bioloģiski ražotu produktu tirgū. Tas izraisa pārmaiņas tirgotāju un lielveikalu vidū. Pašlaik lielākajā daļā Eiropas valstu svarīgākais bioloģisko produktu avots patērētājiem ir lielveikalu tīkli, tomēr šaurs bioloģisko produktu klāsts paver iespējas gan pašiem lielveikaliem, gan specializētajiem bioproduktu veikaliem. Vienlaikus palielinās bioproduktu pārdošana internetā, kur piedāvājums ir plašāks nekā lielveikalos.

Jāteic, ka arī Latvijā mēs arvien biežāk redzam bioproduktus lielveikalos (pārsvarā tas ir imports), tomēr šķiet (datu nav), ka lielākā daļa mūsu bioloģisko ražotāju piedāvā savu produkciju www.svaigi.lv vai sociālajos tīklos tieši gala patērētājiem. Daļa vietējo bioproduktu tiek pārdota ar tiešās piegādes grupu starpniecību. Līdzīgi arī Skandināvijas valstīs liela loma ir gala patērētāja un ražotāja personīgajiem kontaktiem. Daudzi bioloģiskie ražotāji aktīvi izmanto sociālos tīklus, lai informētu patērētājus par savu darbu un produkcijas ražošanas procesiem, kā arī pieejamību.

Nedrīkst audzēt substrātos

Bioloģiskos produktus nedrīkst audzēt substrātos (hidroponika ir aizliegta), tikai dabas dotā augsnē. Šis nosacījums traucē izmantot ziemeļvalstu un Rietumeiropas modernu augsto tehnoloģiju siltumnīcu priekšrocības. Bioloģiskie produkti tiek eksportēti no Dienvideiropas uz Ziemeļeiropu, tāpēc šo produktu eksporta sezona ir garāka nekā konvencionālajiem produktiem.

Laika posmā no 2017. līdz 2018. gadam 87% visu bioloģisko produktu ES bija eksportēti uz Vāciju. Lielākoties tie nāca no Spānijas. Šī valsts eksportē bioloģiskos produktus arī vasarā. Tas notiek tāpēc, ka Spānijā tiek izmantota slēptā audzēšana substrātā. Proti, liela daļa siltumnīcu īpašnieku izmanto audzēšanai nevis soil in situ (dabas doto augsni), bet uzklāj tai virsū biezu kārtu dūņu vai sapropeļa un stāda dēstus tajā. Holandieši uzskata to par audzēšanu substrātā, bet Spānijas atbildīgās institūcijas atzīst šādu audzēšanu par atbilstošu regulas EK Nr. 889/20108 prasībām.

Tomāti ir dažādi

Francijā bioloģiski audzētu tomātu pārdošanas apjomi palielinās, bet Vācijā tiek vērota stagnācija. Tas ir tāpēc, ka Vācijā palielinās konvencionāli audzētu ķiršu un kokteiļtomātu audzēšana, bet šīm šķirnēm ir raksturīga sevišķi laba garša. Savukārt bioloģiskie audzētāji tos gandrīz neaudzē. Vācijā tomāti ir sīkāki un dārgāki. Francijā ķiršu tomātus piedāvā maz, tāpēc tie faktiski nekonkurē ar bioloģiski audzētiem tradicionāliem lielaugļu tomātiem.

Vairākās valstīs garšīgu konvencionālo tomātu piedāvājums (un pieprasījums pēc tiem) būtiski ierobežo tradicionālo, tostarp ar garu realizācijas laiku (long life), tomātu pārdošanas apjomus.

Izmantota informācija no https://www.agf.nl/article/9148595/marketingtrends-in-de-biologische-sector

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Asociācija: Šī vasara lauku tūrismam bija sliktāka nekā pandēmijas laikā 22
“Soli pa solim uz atjaunojošo lauksaimniecību!” Saruna ar zemnieku Māri Freimani
Lielo uzkrājumu un inflācijas dēļ krīt svaigpiena iepirkuma cenas. Kas notiks ar cenām veikalos? 30
Prioritāte – ilgtspējīga kūdras purvu apsaimniekošana 4
Klimovičs speciāli no Ukrainas: Cīņai ar nāvinieku masām neredz beigas
Sinoptiķi nāk klajā ar nākamās nedēļas prognozēm – cik lielam aukstumam jāgatavojas? 14
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
“Ko tie okupanti dara klajā laukā? Kāpēc viņi nemaskējas? Kur ir tehnika?”
Intriga ir kliedēta – partijas nosauc ministru kandidātus
Lasīt citas ziņas
Žurnāls: Daudzos ZM, VARAM un VID iepirkumos figurē politiķu radi un ziedotāji 19
Meža īpašnieki noslēpties nevar – tiklīdz veikta inventarizācija, jau nākamajā dienā pagalmā ieripo uzpircēji 86
“Ja bez maksas, es ņemu!” Šoziem latviešu interese par malku mežā dubultojusies 26
Mācās audzēt tomātus bez fosilās enerģijas izmantošanas ar īpašu gaismu 5
Kāda bija aizvadītā ķiršu sezona, kāpēc raža bija mazāka nekā citus gadu? 3
Mazie veikali laukos – atbalsta salas dziestošajos reģionos 17
Ko darīt ar cilvēkiem, kuri publiski skaidri parāda savu nostāju par atbalstu Krievijai?
Rostovskis: Naftas cenu griesti – jau iepriekš sagatavots, globāls plāns Krievijas piežmiegšanai
“Latvijai nav jāpiecieš kanāli, kas nepārprotami pauž solidaritāti ar agresora armiju.” Ijabs par apraides anulēšanu “Doždj”
VIDEO. “Ceram, ka izglābsim!”: vīri Ludzas novadā vairākas stundas kaļ un zāģē ledu, lai izglābtu divus aļņus, kas ielūzuši ezerā
FOTO. Slavenības uzpošas Latvijas smalkākā vakarkleitu veikala svinībām un modes skatei
Apinis: “Apvienotajam sarakstam” par Karlsonu – kā labāko iespējamo veselības ministru
Stendzenieks: Daudzi valdības veidošanā gūst baudu, skatoties, kā nabaga Kariņš mokās
FOTO. Tallinas ielas kvartālā apmeklētājus pulcē pirmais adventes tirdziņš 6
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
VIDEO. “Ceram, ka izglābsim!”: vīri Ludzas novadā vairākas stundas kaļ un zāģē ledu, lai izglābtu divus aļņus, kas ielūzuši ezerā
13:15
“Latvijai nav jāpiecieš kanāli, kas nepārprotami pauž solidaritāti ar agresora armiju.” Ijabs par apraides anulēšanu “Doždj”
13:15
Apinis: “Apvienotajam sarakstam” par Karlsonu – kā labāko iespējamo veselības ministru
12:55