“Dobeles dzirnavnieka” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils: “Uzņēmums šādu Lietuvas konkurences uzraudzības iestādes lēmumu negaidīja. Tas vismaz uz laiku ir apturējis uzņēmuma investīciju plānus, kas ļautu tam uzlabot savu konkurētspēju Eiropā un palielināt eksporta apjomus ārpus Baltijas valstīm.”
“Dobeles dzirnavnieka” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils: “Uzņēmums šādu Lietuvas konkurences uzraudzības iestādes lēmumu negaidīja. Tas vismaz uz laiku ir apturējis uzņēmuma investīciju plānus, kas ļautu tam uzlabot savu konkurētspēju Eiropā un palielināt eksporta apjomus ārpus Baltijas valstīm.”
Foto: Evija Trifanova/LETA

Lietuva piebremzē “Dobeles dzirnavnieks” vērienīgos attīstības plānus, būs grūtības pārstrādāt griķus 18

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
FOTO. Keita Midltone iziet sabiedrībā ģērbusies kleitā, ko tagad vēlas iegādāties teju visas Lielbritānijas sievietes
Lasīt citas ziņas

 

Viens no lielākajiem Baltijas graudu pārstrādes uzņēmumiem AS “Dobeles dzirnavnieks” jau pērn pavasarī paziņoja par plāniem iegādāties 100% Lietuvas graudu pārstrādes uzņēmumu “Baltic Mill” un parakstīja līgumu par šī uzņēmuma iegādi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šis darījums ļautu “Dobeles dzirnavniekam”, kas jau šobrīd ir lielākais pārtikas pārstrādes uzņēmums Latvijā, kļūt arī par vienu no lielākajiem Baltijā.

Taču, lai darījums varētu notikt, bija jāsaņem visu trīs Baltijas valstu konkurences uzraugu atļaujas. Atšķirībā no Latvijas un Igaunijas konkurences uzraugiem, kas atļāva šādu darījumu, Lietuvas Konkurences padome nule kā dobelniekiem atteikusi atļauju pirkt “Baltic Mill”.

Lietuvas konkurences uzraugs secinājis, ka “Dobeles dzirnavnieks” un “Baltic Mill” “ir tuvi un nozīmīgi konkurenti” miltu, miltu maisījumu un makaronu tirgū, “kas jau ir koncentrēts”, un tādējādi “šo kompāniju konkurence ir nozīmīga”. 

Secināts, ka apvienotajam uzņēmumam būtu liela atbilstošā tirgu daļa Lietuvā, bet zustu konkurences spiediens, no kura iegūst patērētāji.

“Dobeles dzirnavnieka” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils jau augusta vidū paudis neizpratni un aizdomas par to, ka Lietuva nelabprāt redz kaimiņu investorus savā valstī.

 

Vērtē, vai pārsūdzēt

Kristaps Amsils.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Uz lūgumu komentēt notikušo, Kristaps Amsils rakstiskā atbildē “Latvijas Avīzei” skaidro, ka Lietuvas Konkurences padomes (KP) lēmumu “Dobeles dzirnavnieks” saņēmis tikai 26. augusta vēlā pēcpusdienā, lēmums ir bijis sagatavots lietuviešu valodā uz vairāk nekā 200 lapām, tāpēc uzņēmums joprojām turpina iepazīšanos ar to.

Pēc iepazīšanās ar lēmumu, tā juridiskās un ekonomiskās pamatotības izvērtēšanas uzņēmums vērtēšot turpmākās rīcības iespējas, tostarp, vai izmantot tiesības to pārsūdzēt lēmumā norādītajā kārtībā un termiņā.

“Ņemot vērā AS “Dobeles dzirnavnieks” nelielo tirgus daļu Lietuvas tirgū visās apvienošanās rezultātā skartajās produktu grupās, uzņēmums šādu Lietuvas konkurences uzraudzības iestādes lēmumu negaidīja ne darījuma par “Baltic Mill” un tās grupas uzņēmumu iegādi noslēgšanas brīdī 2021. gada sākumā, ne arī darījuma saskaņošanas laikā visās trijās Baltijas valstu konkurences uzraudzības iestādēs,” skaidro Amsils.

Ņemot vērā uzņēmuma tirgus daļas katrā no trijām Baltijas valstīm, uzņēmums uzskata, ka Lietuvas KP ar šādu lēmumu vēlas aizsargāt Lietuvas ražotājus, liedzot tirgū ienākt ārvalstu komersantam.

Šāds kaimiņvalsts padomes lēmums vismaz uz laiku esot apturējis uzņēmuma investīciju plānus, kas ļautu tam uzlabot savu konkurētspēju Eiropā un palielināt eksporta apjomus ārpus Baltijas valstīm, kas jo īpaši ir būtiski šī gada kritiskajā situācijā saistībā ar iespējamo pārtikas krīzi pasaulē un Krievijas iebrukumu Ukrainā, kas ietekmējis globālo graudu produktu tirgu.

Te der paskaidrot, ka tieši ar “Baltic Mill” iegādi dobelnieki saistīja plānus celt graudu pārstrādes jaudas un iezīmēt Latviju un Baltiju kā vietu, no kuras nāk ļoti kvalitatīvi produkti ar augstu pievienoto vērtību.

Tāpat tika saskatīts liels attīstības potenciāls “Baltic Mill” piederošajam “Rīgas dzirnavniekam”, kuram ir attīstīta infrastruktūra un pieredzējuši darbinieki.

Tā kā Latvijā šobrīd trūkst iespējas pārstrādāt griķus industriālos apjomos un pie mums augušie griķi tiek vesti uz ārvalstu rūpnīcām, “Rīgas dzirnavniekā” bija plānots izveidot griķu pārstrādes infrastruktūru. Tagad šiem plāniem pārvilkta trekna svītra.

 

Saskata riskus

Ko par šo iznākumu saka Latvijas konkurences uzraugs? Tā kā Konkurences padomei nav bijusi iespēja iepazīties ar konkrēto lēmumu, tādēļ tā nevar šo lēmumu komentēt, “Latvijas Avīzei” pauda padomes komunikācijas speciāliste Anna Karolīna Šaule.

Vienlaikus viņa norāda, ka jebkurš konkurences uzraugu lēmums, ar kuru tiek aizliegta apvienošanās, satur izvērstu argumentāciju par riskiem konkurencei, ko varētu radīt apvienošanās.

Acīmredzot arī šajā gadījumā Lietuvas konkurences uzraugs saskatījis konkurences riskus, tādēļ pieņemts šāds lēmums. Dažādās valstīs konkurences situācija var atšķirties pat vienos un tajos pašos preču vai pakalpojumu tirgos, tādēļ arī konkurences uzraugi var pieņemt dažādus lēmumus, balstoties uz atšķirīgiem apstākļiem un faktisko situāciju konkrētā valstī.

Latvijas KP norāda, ka, vērtējot konkrēto “Dobeles dzirnavnieka” un “Rīgas dzirnavnieka” apvienošanos, arī Latvijā tika konstatēts, ka apvienošanās ir problemātiska un radīs būtiskus šķēršļus efektīvai konkurencei rudzu un kviešu miltu tirgos gan gala patērētājiem, gan industriālajiem klientiem, kā arī auzu pārslu, miltu maisījumu, makaronu no mīkstajiem kviešu miltiem un putru tirgos gala patērētājiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
Atšķirībā no situācijas Lietuvā Latvijas KP konstatējusi, ka “Rīgas dzirnavnieks” atrodas finansiālās grūtībās un uzņēmumam pastāv augsta iespējamība bankrotēt, ja netiktu īstenota apvienošanās, tādējādi padome lēma par apvienošanās atļaušanu.

Jāpiebilst, ka Latvijas KP šo lēmumu atļaut apvienošanos pieņēma šī gada martā, tikmēr “Baltic Mill” gaida turpmākos “Dobeles dzirnavnieka” lēmumus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Liek Latvijas vārdam skanēt pasaulē! Latvieši veiksmīgi startē Pasaules arāju čempionātā
Sākas viens no lauksaimniecības nozares svarīgākajiem notikumiem – ikgadējā izstāde “Lauksaimniecības un meža tehnika 2022”
LOSP: Krīzes apstākļos zemkopības ministra amatu jāieņem pieredzējušam un nozares darbu pārzinošam politiķim
“Tomāti ir garšīgi, jo audzēti ar mīlestību!” Evita un Edgars Gūtmaņi atklāj savu “panākumu atslēgu” 2
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
FOTO. Keita Midltone iziet sabiedrībā ģērbusies kleitā, ko tagad vēlas iegādāties teju visas Lielbritānijas sievietes
“Apkārt notiekošais ir suņa murgi. Visi iebaidīti.” Maskavietis Gena stāsta, kāda ir mobilizācijas gaisotne Krievijā 2
Lato Lapsa par Šlesera atgriešanos politikā: “Tā bija lieliska daudzpakāpju sazvērestība” 60
Lasīt citas ziņas
Lazdiņš: Nedrīkstam samazināt ražošanu, nedrīkstam saviem zemniekiem uzlikt lielākas prasības nekā citviet Eiropā 2
Zivju kvotas nākamajam gadam – finiša taisnē. Par brētliņu Latvija vēl cīnīsies 16
Mežu masīvu ekonomiskā “asinsrite” – attīstīts meža ceļu tīkls 5
Grūtības skar arī stādu audzētājus – stādu sortiments varētu sarukt 4
Godina labākos zivsaimniekus 4
AS “Latvijas valsts meži” un Latvijas Kokrūpniecības federācija vienojas par ciešāku sadarbību meža nozares izaicinājumu risināšanā 7
Apcietina Carnikavas pamatskolas skolotāju, kuru tur aizdomās par dzimumnoziegumu pret bērniem
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu 12
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Ap Līvāniem klaiņo trīs bezbailīgi sumbri. Brīdina netuvoties dzīvniekiem!
AS un NA sabloķējas pret “Progresīvo” ņemšanu koalīcijā 48
„Mēs visi esam kā rezervisti”. Saruna ar Dailes teātra aktrisi Ilzi Ķuzuli-Skrastiņu
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Pietrūkst profesionalitātes: FIBA Čempionu līga sākta ar zaudējumu
23:02
“Latvijas milzis” Anglijā kļuvis ļoti populārs. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem
22:07
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu 12
22:00