Ekonomika
Darbs un nauda

Brīvdienās kredītprocenti jāmaksā tik un tā1


Kaut arī kredītbrīvdienas skan atslābinoši, tomēr jārēķinās, ka galaiznākumā kredīta ņēmējs bankai samaksās vairāk nekā bez tām.
Kaut arī kredītbrīvdienas skan atslābinoši, tomēr jārēķinās, ka galaiznākumā kredīta ņēmējs bankai samaksās vairāk nekā bez tām.
Foto: Antonio Guillem/SHUTTERSTOCK

Kopš marta vidus Latvijas lielākās bankas piedāvā iedzīvotājiem un uzņēmumiem tā dēvētās kredītu brīvdienas jeb iespēju uz laiku atlikt kredīta pamatsummas maksājumus.

Šos atvieglojumus bankas piedāvā, atsaucoties uz klientu augošajām bažām par spēju maksāt koronavīrusa izraisīto pro­blēmu dēļ.

 

Atvieglojumus prasa vairāki simti dienā

“Swedbank” mediju attiecību vadītājs Jānis Krops stāsta, ka kopš 17. marta, kad banka sākusi piedāvāt atvieglojumus, klientu interese par tiem strauji augusi. Aizvadītās nedēļas laikā banka saņēmusi no privātpersonām vidēji 200 pieteikumus dienā. Savukārt no uzņēmumiem saņemti vidēji 50 pieteikumi dienā.

Arī bankas “Luminor” mediju attiecību vadītāja Inese Kronberga apstiprina, ka brīvdienu pieteikumu skaits krasi pieaudzis. Pirms koronavīrusa izplatības bankā par kredītbrīvdienām interesējušies vien pāris klienti mēnesī. Bet aizvadītās nedēļas laikā šie atvieglojumi piešķirti jau vairāk nekā 500 bankas klientiem.

SEB bankas privātpersonu segmenta komunikācijas vadītāja Elīna Nei­mane atzīst, ka bankai jau vairāk nekā 10 gadus ir izveidota Kredītņēmēju atbalsta programma, kas paredz kredītbrīvdienu izskatīšanas un piešķiršanas kārtību. Pēc ekonomikas lejupslīdes 2009. gadā vairāku gadu garumā to izmantojuši vairāk nekā 18 tūkstoši klientu, no kuriem 85% bija privātpersonas, savukārt 15% – uzņēmumi.

Koronavīrusa slimības izplatības ietekmē SEB bankā par iespējām saņemt kredītu brīvdienas esot vērsušies vairāki desmiti klientu, lielākoties privātpersonas, kurām bijuši izsniegti mājokļa kredīti. Daļai klientu, kuri aizvadītajā nedēļā iesniedza pieteikumus, kredītlīguma nosacījumi jau esot pārskatīti un apstiprināti.

 

Brīvdienas līdz sešiem mēnešiem

Kā stāsta “Swedbank” pārstāvis Jānis Krops, uzņēmumi un privātpersonas varot pieteikties kredīta pamatsummas maksājumu atlikšanai līdz sešiem mēnešiem. Ja ņemts mājokļa kredīts, tad līdz pat 12 mēnešiem. Banka nolēmusi neko negrozīt līgumos un nepiemērot komisijas maksu par kredītu grozījumiem ne kredītbrīvdienu sākumā, ne beigās.

Taču klientiem jārēķinās, ka Kredītbrīvdienu laikā nesamaksātā pamatsumma tiks sadalīta uz atlikušo aizdevuma termiņu pēc kredītbrīvdienām. Tas nozīmē, ka mēneša maksājums pēc kredītbrīvdienām pieaugs. Piemēram, ja klienta pamatsummas maksājums mēnesī ir 200 eiro un kredītu brīvdienas ilgst sešus mēnešus, tad šī atliktā summa proporcionāli sadalīsies uz visiem atlikušajiem mēnešiem līdz maksājumu termiņa beigām. Piemēram, ja līdz maksājumu termiņa beigām būs atlikuši vēl 10 gadi, tad pēc kredītbrīvdienām mēneša pamatsummas maksājums būs pieaudzis par 10 eiro.

Turklāt, piesakoties kredītbrīvdienām, esošā procentu likme netiks pārskatīta. Procenti joprojām tiks aprēķināti no aizdevuma atlikuma. Visu kredītbrīvdienu laiku tas paliks nemainīgs. Pieteiktās kredītbrīvdienas klients varēs pārtraukt jebkurā brīdī, atgriežoties pie parastās maksājumu kārtības.

“Swedbank” Latvijā vadītājs Reinis Rubenis aicina pieteikties piedāvātajiem kredītu maksājumu atvieglojumiem laikus, kamēr vēl nav nokavēts pirmais ikmēneša maksājums. Tagad “Swedbank” piedāvājot arī vienkāršotu pieteikšanos kredītbrīvdienām, kas paātrina atbildes saņemšanu ikvienam bankas klientam, kurš saskāries ar negaidītām finansiālām grūtībām – pieteikuma forma pieejama gan no datora “Swedbank” interneta vietnē “swedbank.lv”, gan viedtālruņa lietotnē.

Bankas “Luminor” vadītāja Latvijā Kerli Gabriloviča saka, ka neatkarīgi no saslimšanas ar koronavīrusu banka piedāvājusi kredītu brīvdienas arī agrāk. Un turpina piedāvāt tās arī pašlaik gan iedzīvotājiem, gan uzņēmumiem.

Privātpersonām, kurām ir radušās finanšu grūtības apmaksāt mēneša kredīta maksājumu, kredītbrīvdienas iespējams pieteikt dažādiem aizdevumu veidiem – līzingam, hipotekārajam un patēriņa kredītam. Pašlaik visbiežāk šis atbalsts nepieciešams hipotekāro kredītu ņēmējiem. Aptuveni 90% pieteikumu banka saņēmusi no viņiem, kuriem pamatsummas maksājumu iespējams atlikt uz laiku līdz sešiem mēnešiem. Savukārt patēriņa un līzinga aizdevumiem – līdz trim mēnešiem. J

ebkurā no šiem aizdevumu veidiem kredītbrīvdienas klients var pieteikt attālināti, uzrakstot pieteikumu savā internetbankā. Atvieglojums paredzēts arī korporatīvajiem klientiem – likviditātes grūtību gadījumā banka piedāvā trīs līdz sešu mēnešu kredītbrīvdienas.

Arī “Luminor” vadītāja mudina privātpersonas un uzņēmumus laikus sazināties ar banku, lai rastu atrisinājumu jebkādām iespējamām maksājumu grūtībām, kuras pēdējā laikā radījusi koronavīrusa slimības izplatība. Jo ātrāk klients to izdarīšot, jo būšot lielākas iespējas palīdzēt.

 

Nebanku kreditori pagarina termiņu

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Ābol­tiņš vēsta, ka aizvadītajā nedēļā asociācija lēmusi par papildu atbalsta pasākumiem grūtībās nonākušiem kredītņēmējiem, kuri nespēj pildīt savas saistības koronavīrusa saslimšanu izplatības dēļ. Atbalsta ietvaros asociācija pagarinājusi parādu maksājumu termiņu un tādējādi samazinājusi mēneša maksājumus tiem kredītņēmējiem, kuriem ir kavētas saistības pie vairāk nekā viena aizdevēja.

Saistītie raksti

Agrāk asociācija piedāvāja apvienot šos aizdevumus un izveidot atmaksas termiņu trijos gados. Pašlaik to varēs izdarīt līdz piecu gadu laikā.

Asociācijas dalībnieki vienojušies, ka aizņēmējam tiek apturēti procentu un soda naudas maksājumi, tiklīdz kredīta izsniedzējs ir saņēmis no asociācijas paziņojumu par aizņēmēja iesnieguma saņemšanu, līdz ar to ir noskaidrota parāda saistību summa.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Olafs Zvejnieks: Levits un pārējā elite varētu atrotīt piedurknes un doties uz lauka palīgā lauksaimniekiem 4
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Valdība nosaka, kad inficēšanos ar Covid-19 uzskatīs par nelaimes gadījumu darbā
2 dienas
LE
LETA
Ekonomika
Cietums par 147 000 000 eiro nevar būt prioritāte! Ģirģens uzskaita nozares, kur nauda vajadzīga daudz vairāk
2 dienas

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Deg atkritumi un traktori! Liesmas aprij kādu plastmasas pārstrādes uzņēmumu Salaspilī
49 minūtes
LE
LETA
Veselam
Vīrusa izplatība neaprobežojas tikai Pierīgā. Covid-19 “ielauzies” jaunā novadā
17 minūtes
LE
LETA
Dabā
Jauni karstuma rekordi, bet vietām gaidām arī lietus! Laika prognoze svētdienai
1 stunda
VK
Vita Krauja
Kultūra
“Arī pasaulei ielikts liels komats vai varbūt daudzpunkte!” Saruna ar vienu no nozīmīgākajiem latviešu grafiķiem Pauli Liepu
Intervija 3 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
Kamēr vecie veloceliņi brūk, zīmē jaunus! Rīgu sagaida velokultūras pārmaiņas 1
7 stundas