Ekonomika
Darbs un nauda

Bumbas ar laika degli. “Capitalia” vadītājs par pūļa finansēšanas platformām0

Foto: Fotolia

Baltijas valstīs atsevišķas pūļa finansēšanas platformas ir bumbas ar laika degli, intervijā aģentūrai LETA atzina nebanku kreditētāja, kurš specializējas uzņēmumu apkalpošanā, “Capitalia” vadītājs Juris Grišins.

Uz krāpniecības robežas

“Ir noteikts laiks, kad nozare spēj pašregulēties, un tad parādās kompānijas ar vājākiem ētikas standartiem un situāciju izmanto savā labā. Pašlaik pūļa finansējuma jomā pats platformas autors sevi regulē un nosaka, kas ir ētiski un kas nē.

Daži to dara labi, daži to dara pieņemami un daži to dara ļoti slikti, uz krāpniecības robežas. Es te nemaz neminēšu tos, kuri jau ir pieķerti kā krāpnieki,” pauda Grišins.

Viņš minēja, ka ir platformas, kuras, piemēram, ļoti neskaidri atklāj savus patiesos darbības rezultātus, darījumus ar saistītajām pusēm, un visādā citādā ziņā nodrošina zemu caurskatāmības līmeni.

Slēpj rezultātus

“Igaunijas presē šie jautājumi tiek cilāti biežāk, jo ir investori, kuri sūdzas, taču tie vienmēr ir bijuši lokāla rakstura notikumi. Daudzas platformas, kuras ir izveidotas Baltijā, pārsvarā turas uz līdzekļiem, kuri nāk no Rietumvalstīm.

Kamēr skandāls nenāk no šīs puses, ietekme uz to darbību ir maz jūtama. Taču redzams, ka ir pat ne viena, bet virkne platformu, kuras slēpj vai nepatiesi norāda savus darbības rezultātus,” sacīja Grišins.

Viņš minēja, ka Latvijā savulaik virzītais savstarpējo aizdevumu platformu regulējums apstājās tādēļ, ka Latvija bija iecerējusi veidot diezgan savrupu regulējumu, kurš bija ļoti stingrs. “Faktiski tas nozīmētu izveidot regulējumu, kurā pēc tam nedarbosies neviens uzņēmums,” sacīja Grišins, piebilstot, ka tagad redzama Latvijas vēlme no sākuma sagaidīt kopīgās Eiropas Savienības vadlīnijas, lai nav tā, ka katrā valstī ir savs regulējums.

Ja notiks sprādziens, daudzi zaudēs naudu

“Kopumā būtu jābūt vai nu ļoti precīzam pūļa finansējuma platformu regulējumam, vai arī ir jāpieprasa, lai tajās ieguldīt naudu var tikai profesionāli, finansēs izglītoti investori, kuri tiešām spēj pieņemt izsvērtus lēmumus. Pašlaik nav ne viena, ne otra. Rezultātā neprofesionāli investori iegulda naudu necaurskatāmās platformās.

Saistītie raksti

Kamēr nav notikusi liela eksplozija, visi pieņem, ka viss ir kārtībā. Taču, ja šāda eksplozija notiks, tad daudzi cilvēki zaudēs naudu,” atzina Grišins.

Jau vēstīts, ka Igaunijā ir sākta kriminālizmeklēšana par, iespējams, krāpniecisku un pašlaik bankrotējušu pūļa finansēšanas platformu “Envestio”, kuras īpašnieki un valdes locekļi ir no Latvijas un Igaunijas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ekonomika
Nākamnedēļ notiks pirmais Kurzemes biznesa klubs tiešsaistē
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
“Hesburger” piedāvās jaunu veģetāro burgeru līniju “Veke”
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Nodokļu nomaksas pagarinājumus VID piešķīris 949 uzņēmumiem
2 dienas

Lasītākie

SK
Skaties.lv
Latvijā
Levits: Mediji noteikti pieder pie stratēģiskajām nozarēm. Tāpat kā policija, robežsargi, medicīnas sistēma
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Politika epidēmijas laikā: neskatoties uz partiju ķildām, Kariņš un Levits tic valdības stabilitātei
6 stundas
SK
Skaties.lv
Ekonomika
Darbu Covid-19 izraisītās krīzes dēļ zaudējuši vairāki tūkstoši cilvēku. Bezdarbniekos arī bijušie RD deputāti
8 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
Raidījums: Reģionālās slimnīcas nav gatavas Covid-19 pandēmijai
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Latvijā modelē Covid-19 attīstības scenārijus. Ko māca pasaules pieredze?
7 stundas