Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Šie velnišķie eiropieši prasa mums izpildīt to, kam mēs jau esam piekrituši! Nebeidzamais “Breksita stāsts” 0

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pagājušajā nedēļā beidzās divpusējo breksita sarunu ceturtā kārta, tā arī nenonākot pie kopsaucēja. Eiropas Savienības (ES) puses sarunvedējs

LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 118
8 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 47
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 49
15 stundas
Lasīt citas ziņas
Mišels Barnjē vaino britus, savukārt briti neliekas traucēties un gatavojas izstāties bez līguma.

Līdz jūnija beigām ir laiks vienoties par pārejas posma pagarinājumu, taču Apvienotās Karalistes (AK) premjers Boriss Džonsons to negrasoties pieprasīt. Jāatgādina, ka, lai arī formāli breksits ir noticis, tomēr pašlaik AK ir pārejas periods, kam jābeidzas ar pilnīgu izstāšanos no ES šā gada decembra beigās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai nu kā, tomēr breksita sarunas vairs nav ziņu aktualitāte, aktualitāte vairs nav pat Covid-19. Tā vietā tiek apspriestas demonstrācijas un pieminekļu gāšanas, kur rindā gaidot vēl 78, savukārt Londonā tās mērs solās pārdēvēt ielas.

Briti atkāpjas no saistībām

Vismaz tā uzskata galvenais ES breksita sarunvedējs Mišels Barnjē, kurš pēc piecas dienas ilgušajām sarunām apvainojis britus par nevēlēšanos apspriest neatrisinātās problēmas:

“Mans darbs ir pateikt patiesību. Un, patiesību sakot, jāatzīst, ka šajā nedēļā nav panākts reāls progress nevienā jomā.”

Tāpat Barnjē ironizējis par britu atteikšanos no sākotnējās deklarācijas, par ko vienojās AK un EU, gaidot formālās izstāšanās brīdi: “Šo deklarāciju izlasīt nav grūti. Tā ir pieejama visās valodās, pat angliski. Taču AK turpina atkāpties no solījumiem, ko uzņēmusies šajā deklarācijā.”

Briti Barnjē paziņojumu par atkāpšanos no saistībām nav komentējuši, tikai atzīmējuši, ka ir noskaņoti pozitīvi un gatavi turpināt sarunas, cerot, ka izdosies panākt vienošanos atvēlētajā laikā. Dauningstrīta uzstāj, ka iepriekš plānotais sarunu grafiks netiks mainīts, kas nozīmē, ka AK varētu atstāt ES, balstoties uz Pasaules tirdzniecības organizācijas (PTO) noteikumiem.

Sarunas ar ES ir apstājušās dēļ tādiem jautājumiem kā ES zvejas kuģu piekļuve AK ūdeņiem un to, vai un kādā apmērā AK nākotnē pakļausies ES tiesu spriedumiem.

Šodien gaidāms britu brīdinājums, ka Boriss Džonsons negatavojas pieprasīt breksita pārejas perioda pagarinājumu. 30. jūnijs ir galējais termiņš, lai vienotos par iespējamo pārejas perioda pagarinājumu, kas tad varētu ilgt līdz pat diviem gadiem.

Pārejas perioda pagarinājuma nebūs

Britu valdība atkārtoti apgalvojusi, ka nepagarinās sarunas ar ES par tirdzniecības līgumu pēc 2020. gada beigām, pat ja sarunu apstāšanās draud ar pos­tošu šķiršanos.

“Tas būtu neprāts pagarināt,” tā britu parlamentā otrdien paziņoja ministru kabineta pārstāve Penija Mordanta,

“mēs gribam slēgt sarunas, lai dotu cilvēkiem laiku sagatavoties līdz gada beigām.”

Šomēnes ieplānots ES un AK virtuālais samits, Borisam Džonsonam un Eiropas Komisijas prezidentei Uzrulai fon der Leienai apspriežot sarunu progresu. Abas puses centīsies panākt vienošanos par brīvu tirdzniecību, kas aizstātu gadiem ilgušo dalību blokā.

Vakar Mišels Barnjē paziņoja, ka gatavs piedāvāt kompromisu, lai varētu atsākt strupceļā nonākušās sarunas par tirdzniecības līgumu. Runa ir par ES konkurences likumu piemērošanu arī pēc breksita, kas nozīmētu plašas pilnvaras Briselei un ES tiesu jurisdikciju biznesā. Savukārt briti vēlas ņemt par pamatu tirdzniecības līgumu ar Kanādu.

Opozīcijas politiķi gan apgalvo, ka pārejas periodu nepieciešams pagarināt, lai ļautu kompānijām atgūties no Covid-19 pandēmijas, pirms saskarties ar izdevumiem, kas saistīti ar izstāšanos no bloka. Taču Mordanta uzskata, ka visbūtiskāk ir dot uzņēmējiem skaidrību par nākotni un izbeigt tālāku kavēšanos lēmumu pieņemšanā.

Parlamentā, atbildot uz leiboristu partijas pārstāvja jautājumu par to, kā valdība plāno nodrošināt nepārtrauktas preču piegādes gadījumam, ja būs bezlīguma breksits, Mordanta skaidroja:

“Mums šobrīd ir Covid-19 krīze, un esmu pārliecināta, ka [ēnu ministru kabineta ministrs] zina, ka milzīgs apjoms darba tika izdarīts jau pagājušogad,

gatavojoties bezlīguma izstāšanās gadījumam, taču tāpat milzīgu darbu veica visi valdības departamenti, lai pārliecinātos, ka piegādes ķēdes turpina darboties, ka esam spējīgi ātri adaptēties un ka mums ir pietiekami krājumi visu veidu precēm – arī zālēm – cik vien būs nepieciešams.”

Taču SNP (Skotijas nacionālā partija) pārstāvis Pīts Višarts neslēpj sašutumu par valdības vēlmi visā vainot ES. “Kura vaina tā ir? Noteikti viņu, tur nevar būt mūsu valdība, tur pie visa vainīgi ir tie nejaukie, briesmīgie eiropieši, kā viņi iedrošinās likt šai valdībai turēties pie pašu solītā?

Šie velnišķie eiropieši prasa mums izpildīt to, kam mēs jau esam piekrituši!”

Pētniece Džila Rutera vietnē “AK mainīgajā Eiropā” secina: “Iepriekš [britu] valdība teica, ka izvērtēs, vai ir gana apmierinošs progress jūnija sarunās, un lika nojaust, ka, ja tā nav, tad AK beigs sarunas un sāks gatavoties izstāties bez līguma.”

Glābiņš – sarunas rudenī?

“Daily Express” raksta, ka Vācijas kanclere Angela Merkele cerot, ka rudenī, kad būs klāt pēdējais brīdis, vienošanos izdosies panākt. Viņa ir izteikusies, ka brīdī, kad Vācija rudenī pārņems ES prezidentūru, breksita sarunām tiks piešķirta prioritāte, tādējādi garantējot, ka AK neatstāj ES bez vienošanās.

Arī “The Guardian” ziņo, ka Maikls Klauss, Vācijas sūtnis ES, ir pārliecināts, ka vienošanās tiks panākta, iespējams, oktobra vidū ES līderu samitā Briselē. “Mēs to nedrīkstam darīt vēlāk, jo vienošanos vajadzēs ratificēt vismaz Eiropas Parlamentam un tam nepieciešams laiks.”

Jāpiebilst, ka AK – ES tirdzniecības līgums jānoslēdz līdz šā gada beigām, ja vien nenotiek vienošanās par pagarinājumu. Ja līgums netiek noslēgts, tad abām pusēm nāksies tirgoties pēc PTO noteikumiem, kas iekļauj arī tarifus.

Ko domā briti?

Kā secina populārā britu sarunu radio LBC viens no šova vadītājiem, tad “varam tikai sapņot par to laiku, kad vienīgā problēma bija breksits”.

Daudz nopietnāka problēma par Covid-19 ierobežojumiem, bērnu došanos vai nedošanos uz skolu, Borisa Džonsona padomnieka Dominika Kaminga iespējamajiem karantīnas pārkāpumiem nu ir demonstrācijas visā valstī, protestētājiem pieprasot novākt statujas, kas atgādina par koloniālās Anglijas vēsturi.

Tiek aicināts novākt pat Vinstona Čērčila statuju, jo, kā apgalvo kāds no “Black lives matter” kustības piekritējiem, tad “Čērčils cīnījās par britu impēriju, nevis par afroamerikāņiem, tādēļ viņš bija rasists”. Kāda muzeja darbiniece pat publicējusi internetā pamācības, kā sabojāt metāla statujas uz visiem laikiem, izmantojot mājsaimniecībā pieejamus līdzekļus. Šī vasara britiem būs visai trauksmaina, taču ne dēļ breksita.

Viedokļi

Mišels Barnjē, ES sarunvedējs breksita sarunās: “Mēs nevaram pieņemt Apvienotās Karalistes centienus izvēlēties daļu no mūsu vienotā tirgus priekšrocībām.

Savos 47 dalības gados Apvienotā Karaliste izveidoja spēcīgu pozīciju ES tirgū vairākās stratēģiskās jomās: finanšu pakalpojumi, uzņēmējdarbības un juridiskie pakalpojumi, kā arī kā regulējuma un sertifikācijas centrs un galvenais piekļuves punkts ES vienotajā tirgū. /../

SAISTĪTIE RAKSTI

Vai mēs patiešām vēlamies nostiprināt Apvienotās Karalistes kā ES sertifikācijas centra pozīciju, zinot, ka tā jau kontrolē aptuveni 15–20% ES sertifikācijas tirgus?

Vai mēs tiešām vēlamies riskēt ar preču izcelsmes noteikumiem, kas ļautu Apvienotajai Karalistei kļūt par ES ražošanas centru, ļaujot tai sakomplektēt materiālus un preces, kas tiek iegādātas visā pasaulē, un eksportēt tās uz vienoto tirgu kā Lielbritānijas preces: bez tarifiem un kvotām?”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 118
8 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 47
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 49
15 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien netrūks tādu, kas gribēs, lai tu kļūdītos… Horoskopi 17.jūnijam
10 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai darba devējs drīkst atlaist tikai tāpēc, ka esi pensionārs?
15 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 118
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. ASV prezidenta Baidena paziņojums pēc vēsturiskās tikšanās ar Krievijas prezidentu Putinu 33
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Tās ir pilnīgas šausmas, kas notiek resorā, kopš tur iestādīts Briseles invazīvais meženis. Egila Līcīša feļetons 4
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šos pabalstus viņiem būtībā samaksāja citi cilvēki.” 500 eiro saņēmušas arī personas, par kurām nav maksāti nodokļi 43
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Itālijas izlase demonstrē stabilu sniegumu un Eiropas čempionātā izcīna jau otro panākumu
00:04
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Kā izpildīt neizpildāmo? Skaidrs, ka VARAM līdz Saeimas brīvdienu beigām nekādas auto ekoloģijas brīnumzāles neatradīs 3
22:51
LE
LETA
Ziņas
Vai ES plāno apstiprināt Krievijas izstrādāto Covid-19 vakcīnu “Sputnik V”? Jaunākā informācija 2
22:22
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas sāksies vismaz nedēļu garš karstuma vilnis 6
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā sajauca galvu cilvēkiem, ka tālāk jau vairs nav kur,” Šmidre par šī brīža lielāko ažiotāžu 57
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nosauc pilsētas, kurās jaunu Covid-19 gadījumu skaits atklāts visvairāk 1
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Par seksuālu vardarbību, nacistiskām dziesmām un ekstrēmistiskām izdarībām vācu karavīriem liek pamest Lietuvu 18
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
Velsas izlase notur pārsvaru un EČ finālturnīra otrajā spēlē uzvar Turciju
7 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Šo rīcību var salīdzināt ar Trešā reiha darbībām!” Kā propagandas mediji no karoga stāsta uztaisa viltus ziņu 99
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 49
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vīrietis sakosts galvā un kaklā: Slovākijā lācis nogalinājis cilvēku 12
11 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai “AstraZeneca” vakcīna aizsargā no Covid-19 Indijas paveida? 39
18 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītājas vēstule: Vai no naida izpausmēm jāpasargā tikai homoseksuāli cilvēki? Pārējie nē? 17
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais politiķis Jānis Jurkāns jau gandrīz gadu vairs nedzīvo Latvijā 30
16 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
izglābt ķiršu ražu?
15 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 47
20 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Zupa, omlete, salāti: 3 receptes ar spinātiem! Un kā zaļumus uzglabāt līdz ziemai?
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Zaudējam miljonus, bet viņi neparko neatbild. Uzņēmējs par ierēdņu visatļautību 58
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina “nopietni apsvērt” atsevišķu pakalpojumu sniedzējiem noteikt obligātu vakcināciju pret Covid-19 157
1 diena
ML
Māra Libeka
Ziņas
Iedzīvotājus sadala trīs līmeņos. Vai nepotētie ir pilnībā izslēgti no sabiedrības? 438
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieka padoms: kā izglābt augļukokus no laputīm? 1
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā vērojams Covid-19 Indijas varianta pieaugums. Nosauc pilsētas un novadus, kur tas reģistrēts 37
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 55
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča atklāti pastāsta par savām jaunajām attiecībām: kā viņas meitas pieņēmušas mīļoto vīrieti? 34
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Vārīt, cept, ietīt? Kā pareizi pagatavot kraukšķīgos sparģeļus: 4 ēdienu receptes
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Teikas un Juglas iedzīvotājus pārsteidz pa ielām klaiņojoši auni 18
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Kāds šodien pret tevi var izturēties ļoti skarbi… Horoskopi 16.jūnijam
1 diena