Foto: SCANPIX/REUTERS/LETA

Šie velnišķie eiropieši prasa mums izpildīt to, kam mēs jau esam piekrituši! Nebeidzamais “Breksita stāsts” 0

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pagājušajā nedēļā beidzās divpusējo breksita sarunu ceturtā kārta, tā arī nenonākot pie kopsaucēja. Eiropas Savienības (ES) puses sarunvedējs

LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Harijs un Megana Mārkla lūguši faniem ziedot 5 dolārus katram sava dēla Ārčija otrajā dzimšanas dienā 26
8 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 107
1 diena
Lasīt citas ziņas
Mišels Barnjē vaino britus, savukārt briti neliekas traucēties un gatavojas izstāties bez līguma.

Līdz jūnija beigām ir laiks vienoties par pārejas posma pagarinājumu, taču Apvienotās Karalistes (AK) premjers Boriss Džonsons to negrasoties pieprasīt. Jāatgādina, ka, lai arī formāli breksits ir noticis, tomēr pašlaik AK ir pārejas periods, kam jābeidzas ar pilnīgu izstāšanos no ES šā gada decembra beigās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai nu kā, tomēr breksita sarunas vairs nav ziņu aktualitāte, aktualitāte vairs nav pat Covid-19. Tā vietā tiek apspriestas demonstrācijas un pieminekļu gāšanas, kur rindā gaidot vēl 78, savukārt Londonā tās mērs solās pārdēvēt ielas.

Briti atkāpjas no saistībām

Vismaz tā uzskata galvenais ES breksita sarunvedējs Mišels Barnjē, kurš pēc piecas dienas ilgušajām sarunām apvainojis britus par nevēlēšanos apspriest neatrisinātās problēmas:

“Mans darbs ir pateikt patiesību. Un, patiesību sakot, jāatzīst, ka šajā nedēļā nav panākts reāls progress nevienā jomā.”

Tāpat Barnjē ironizējis par britu atteikšanos no sākotnējās deklarācijas, par ko vienojās AK un EU, gaidot formālās izstāšanās brīdi: “Šo deklarāciju izlasīt nav grūti. Tā ir pieejama visās valodās, pat angliski. Taču AK turpina atkāpties no solījumiem, ko uzņēmusies šajā deklarācijā.”

Briti Barnjē paziņojumu par atkāpšanos no saistībām nav komentējuši, tikai atzīmējuši, ka ir noskaņoti pozitīvi un gatavi turpināt sarunas, cerot, ka izdosies panākt vienošanos atvēlētajā laikā. Dauningstrīta uzstāj, ka iepriekš plānotais sarunu grafiks netiks mainīts, kas nozīmē, ka AK varētu atstāt ES, balstoties uz Pasaules tirdzniecības organizācijas (PTO) noteikumiem.

Sarunas ar ES ir apstājušās dēļ tādiem jautājumiem kā ES zvejas kuģu piekļuve AK ūdeņiem un to, vai un kādā apmērā AK nākotnē pakļausies ES tiesu spriedumiem.

Šodien gaidāms britu brīdinājums, ka Boriss Džonsons negatavojas pieprasīt breksita pārejas perioda pagarinājumu. 30. jūnijs ir galējais termiņš, lai vienotos par iespējamo pārejas perioda pagarinājumu, kas tad varētu ilgt līdz pat diviem gadiem.

Pārejas perioda pagarinājuma nebūs

Britu valdība atkārtoti apgalvojusi, ka nepagarinās sarunas ar ES par tirdzniecības līgumu pēc 2020. gada beigām, pat ja sarunu apstāšanās draud ar pos­tošu šķiršanos.

“Tas būtu neprāts pagarināt,” tā britu parlamentā otrdien paziņoja ministru kabineta pārstāve Penija Mordanta,

“mēs gribam slēgt sarunas, lai dotu cilvēkiem laiku sagatavoties līdz gada beigām.”

Šomēnes ieplānots ES un AK virtuālais samits, Borisam Džonsonam un Eiropas Komisijas prezidentei Uzrulai fon der Leienai apspriežot sarunu progresu. Abas puses centīsies panākt vienošanos par brīvu tirdzniecību, kas aizstātu gadiem ilgušo dalību blokā.

Vakar Mišels Barnjē paziņoja, ka gatavs piedāvāt kompromisu, lai varētu atsākt strupceļā nonākušās sarunas par tirdzniecības līgumu. Runa ir par ES konkurences likumu piemērošanu arī pēc breksita, kas nozīmētu plašas pilnvaras Briselei un ES tiesu jurisdikciju biznesā. Savukārt briti vēlas ņemt par pamatu tirdzniecības līgumu ar Kanādu.

Opozīcijas politiķi gan apgalvo, ka pārejas periodu nepieciešams pagarināt, lai ļautu kompānijām atgūties no Covid-19 pandēmijas, pirms saskarties ar izdevumiem, kas saistīti ar izstāšanos no bloka. Taču Mordanta uzskata, ka visbūtiskāk ir dot uzņēmējiem skaidrību par nākotni un izbeigt tālāku kavēšanos lēmumu pieņemšanā.

Parlamentā, atbildot uz leiboristu partijas pārstāvja jautājumu par to, kā valdība plāno nodrošināt nepārtrauktas preču piegādes gadījumam, ja būs bezlīguma breksits, Mordanta skaidroja:

“Mums šobrīd ir Covid-19 krīze, un esmu pārliecināta, ka [ēnu ministru kabineta ministrs] zina, ka milzīgs apjoms darba tika izdarīts jau pagājušogad,

gatavojoties bezlīguma izstāšanās gadījumam, taču tāpat milzīgu darbu veica visi valdības departamenti, lai pārliecinātos, ka piegādes ķēdes turpina darboties, ka esam spējīgi ātri adaptēties un ka mums ir pietiekami krājumi visu veidu precēm – arī zālēm – cik vien būs nepieciešams.”

Taču SNP (Skotijas nacionālā partija) pārstāvis Pīts Višarts neslēpj sašutumu par valdības vēlmi visā vainot ES. “Kura vaina tā ir? Noteikti viņu, tur nevar būt mūsu valdība, tur pie visa vainīgi ir tie nejaukie, briesmīgie eiropieši, kā viņi iedrošinās likt šai valdībai turēties pie pašu solītā?

Šie velnišķie eiropieši prasa mums izpildīt to, kam mēs jau esam piekrituši!”

Pētniece Džila Rutera vietnē “AK mainīgajā Eiropā” secina: “Iepriekš [britu] valdība teica, ka izvērtēs, vai ir gana apmierinošs progress jūnija sarunās, un lika nojaust, ka, ja tā nav, tad AK beigs sarunas un sāks gatavoties izstāties bez līguma.”

Glābiņš – sarunas rudenī?

“Daily Express” raksta, ka Vācijas kanclere Angela Merkele cerot, ka rudenī, kad būs klāt pēdējais brīdis, vienošanos izdosies panākt. Viņa ir izteikusies, ka brīdī, kad Vācija rudenī pārņems ES prezidentūru, breksita sarunām tiks piešķirta prioritāte, tādējādi garantējot, ka AK neatstāj ES bez vienošanās.

Arī “The Guardian” ziņo, ka Maikls Klauss, Vācijas sūtnis ES, ir pārliecināts, ka vienošanās tiks panākta, iespējams, oktobra vidū ES līderu samitā Briselē. “Mēs to nedrīkstam darīt vēlāk, jo vienošanos vajadzēs ratificēt vismaz Eiropas Parlamentam un tam nepieciešams laiks.”

Jāpiebilst, ka AK – ES tirdzniecības līgums jānoslēdz līdz šā gada beigām, ja vien nenotiek vienošanās par pagarinājumu. Ja līgums netiek noslēgts, tad abām pusēm nāksies tirgoties pēc PTO noteikumiem, kas iekļauj arī tarifus.

Ko domā briti?

Kā secina populārā britu sarunu radio LBC viens no šova vadītājiem, tad “varam tikai sapņot par to laiku, kad vienīgā problēma bija breksits”.

Daudz nopietnāka problēma par Covid-19 ierobežojumiem, bērnu došanos vai nedošanos uz skolu, Borisa Džonsona padomnieka Dominika Kaminga iespējamajiem karantīnas pārkāpumiem nu ir demonstrācijas visā valstī, protestētājiem pieprasot novākt statujas, kas atgādina par koloniālās Anglijas vēsturi.

Tiek aicināts novākt pat Vinstona Čērčila statuju, jo, kā apgalvo kāds no “Black lives matter” kustības piekritējiem, tad “Čērčils cīnījās par britu impēriju, nevis par afroamerikāņiem, tādēļ viņš bija rasists”. Kāda muzeja darbiniece pat publicējusi internetā pamācības, kā sabojāt metāla statujas uz visiem laikiem, izmantojot mājsaimniecībā pieejamus līdzekļus. Šī vasara britiem būs visai trauksmaina, taču ne dēļ breksita.

Viedokļi

Mišels Barnjē, ES sarunvedējs breksita sarunās: “Mēs nevaram pieņemt Apvienotās Karalistes centienus izvēlēties daļu no mūsu vienotā tirgus priekšrocībām.

Savos 47 dalības gados Apvienotā Karaliste izveidoja spēcīgu pozīciju ES tirgū vairākās stratēģiskās jomās: finanšu pakalpojumi, uzņēmējdarbības un juridiskie pakalpojumi, kā arī kā regulējuma un sertifikācijas centrs un galvenais piekļuves punkts ES vienotajā tirgū. /../

SAISTĪTIE RAKSTI

Vai mēs patiešām vēlamies nostiprināt Apvienotās Karalistes kā ES sertifikācijas centra pozīciju, zinot, ka tā jau kontrolē aptuveni 15–20% ES sertifikācijas tirgus?

Vai mēs tiešām vēlamies riskēt ar preču izcelsmes noteikumiem, kas ļautu Apvienotajai Karalistei kļūt par ES ražošanas centru, ļaujot tai sakomplektēt materiālus un preces, kas tiek iegādātas visā pasaulē, un eksportēt tās uz vienoto tirgu kā Lielbritānijas preces: bez tarifiem un kvotām?”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Harijs un Megana Mārkla lūguši faniem ziedot 5 dolārus katram sava dēla Ārčija otrajā dzimšanas dienā 26
7 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 107
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Izcēlies pamatīgs īpašuma kašķis: “Avotiņu” bijušie saimnieki Magoni Šutovieni apsūdz mantu “zādzībā”, Magone teic – īpašums pārdots “ar viltu” 11
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Izslimoju Covid-19, bet antivielu tests ir negatīvs.” Kalviņš skaidro, vai tā tiešām var būt 18
7 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Valdība paziņo, kad tiks sniegta informācija par gatavību ieviest stingrākus ierobežojumus 12
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Antropologs: Ja valdība ietu lokdauna virzienā, tad rudenī uz “Covid-19 brīvu” ikdienu var cerēt 27
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Zināms, cik daudzi šobrīd Latvijā pēc vakcinēšanās pret Covid-19 izjūt blaknes 5
2 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Īstie profesionāļi negrib būt “peramie zēni”! Saeimā viedokļu vētra par mediju uzraugu lielajām algām 2
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VARAM prasa apturēt zemes gabala atsavināšanu Garkalnes novadā
18:06
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Cerams, ka meteosazvērestība, ne aktīvāko “progresistu” izdabāšana tiem, kas joprojām lolo divvalodības ideju un sapņo par citu karogu
17:43
LA
LA.LV
Kokteilis
Tev bija šodienai kādi plāni? Aizmirsti par tiem! Horoskopi 8.maijam
17:42
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Vakcinācija nav vienīgā aizsardzības līnija pret Covid-19.” Līdz gada beigām jāiepērk vismaz trīs jauni terapeitiskie līdzekļi 5
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man vismaz ir ko ēst!” Šadurskis uzskata, ka labāk būtu izmaksāt dīkstāves pabalstus, nevis rīkot Skolēnu dziesmu un deju svētkus 17
5 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Cerams, ka meteosazvērestība, ne aktīvāko “progresistu” izdabāšana tiem, kas joprojām lolo divvalodības ideju un sapņo par citu karogu
1 stunda
LL
Lilija Limane
Stāsti
Agresīvs bullis palīdz atrast zem egles paslēptu, kailu vīrieti ar pārgrieztu kaklu 1
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kossovičs par āra terašu atvēršanu: Par šo “ballīti” maksās visi 41
7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Kā 300 policisti Ņujorkas centrā spraigā apšaudē cenšas notvert leģendāro “Divu Pistoļu Krouliju” bandītu
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Izslimoju Covid-19, bet antivielu tests ir negatīvs.” Kalviņš skaidro, vai tā tiešām var būt 18
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Harijs un Megana Mārkla lūguši faniem ziedot 5 dolārus katram sava dēla Ārčija otrajā dzimšanas dienā 26
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slepkavība tiks atklāta!” Iekšlietu ministrs dalās ar jaunāko informāciju nogalinātā Bezzubova lietā 34
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Izcēlies pamatīgs īpašuma kašķis: “Avotiņu” bijušie saimnieki Magoni Šutovieni apsūdz mantu “zādzībā”, Magone teic – īpašums pārdots “ar viltu” 11
8 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieki un dārznieces, safrizēt rudens avenājus var arī tagad!
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Influencere Katrīne Sauliete kopā ar mīļoto Pēteri devušies atpūsties uz Turciju, kur šobrīd ir augsts Covid-19 saslimstības risks 19
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Multimākslinieks Kašers dodas “šturmēt” lietoto apģērbu veikalu un tur piedzīvo pagalam neveiklu situāciju 17
7 stundas
LE
LETA
Veselam
Kāpēc nevakcinē bērnus? Zavadska skaidro, vai Latvijā sāks bērnu vakcināciju pret Covid-19 22
9 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krējuma kūka ar pildījumu: gatava 15 minūtēs! 1
5 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Vai, jūsuprāt, vajag mainīt valdību? 77
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mūs gaida termošoks!” Bricis par laiku šonedēļ un nākamnedēļ 15
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Jāsāk veidot griķu krājumi? Eksperti skaidro, vai Latvijas iedzīvotājiem ir jāsatraucas par Krievijas griķu eksporta aizliegumu 40
1 diena
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Atrasts veids, kā atbrīvoties no ierobežojumiem. Taču tā nav vakcinācija, tas ir kaut kas vienkāršāks 107
1 diena
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Trauslā un ļoti bīstamā robeža: mājās mazs bērns un suns. Kādas kļūdas visbiežāk pieļauj vecāki? 8
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Beidzot oficiāli atklāts prinča Filipa nāves iemesls 18
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Sātīga un bezgalīgi garšīga: zupa kā lazanja – ar malto gaļu, tomātiem un pastu 3
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kad siltumnīca nav tikai siltumnīca: kā ierīkot savu oāzes stūrīti?
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Veiksmīgākās un bīstamākās dienas maijā: astroloģiskā prognoze 1
1 diena