Francijas ekonomikas ministrs Bruno Lemērs Starptautiskajā lauksaimniecības izstādē Parīzē 26. februārī.
Francijas ekonomikas ministrs Bruno Lemērs Starptautiskajā lauksaimniecības izstādē Parīzē 26. februārī.
Foto: Nicolas Nicolas Messyasz/SIPA/SCANPIX/LETA

Problēmas Briselē, mēsli Parīzē 0

Pēc pagājušajā nedēļā notikušā Eiropas Savienības ārkārtas samita, kura dalībnieki nespēja vienoties par daudzgadu finanšu shēmu (2021–2027), Francijas prezidents Emanuels Makrons sestdien atklāja ikgadējo Parīzē rīkoto Starptautisko lauksaimniecības izstādi, kas darbosies līdz 1. martam. Viņš tur pavadīja vairāk nekā divpadsmit stundas, kas vien jau apliecina, cik ļoti nopietni minētais pasākums tiek uztverts valsts politiskajās aprindās.

LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 119
9 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 47
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 49
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Izstādes priekšvēsturi saista ar 19. gadsimta otrajā pusē izplatījušos tradīciju – lauksaimnieku ražojumu un šķirnes mājlopu skatēm, kā arī nacionālā mērogā organizēto konkursu (“Concours Général agricole”).

Mūsdienās – no 1964. gada – tā fināla fāze norit Parīzes izstāžu kompleksā pie Versaļas vārtiem, kas uz nedēļu pārvēršas par “Francijas lielāko fermu” divdesmit futbola laukumu platībā, kur šogad vajadzēja izmitināt aptuveni četrtūkstoš dzīvnieku (arīdzan suņus un kaķus) un izstādes gaitā par daudz ko rūpēties, piemēram, par mājlopu slaukšanu, simtiem tonnu siena un salmu sagādāšanu un kūtsmēslu izvešanu, daļa no kuriem tiek pārstrādāti biogāzē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šogad organizatori bija aplēsuši, ka izstādē piedalīsies apmēram tūkstoš saimniecību un uzņēmumu un ka ieradīsies līdz 650 tūkstošiem apmeklētāju, tajā skaitā biznesa darījumu slēgšanā ieinteresēti nozares profesionāļi.

Politiķi pie lopiem

Kā jau teikts, Starptautiskā lauksaimniecības izstāde ir arī sava veida politiskā skate, kur ierasti, un sevišķi tagad – tieši pirms pašvaldību vēlēšanām, apgrozās dažādu partiju līderi. Nerunājot par valsts augstākajām amatpersonām. Kopš Šarla de Golla laikiem izstādē jeb salonā viesojušies visi Piektās Republikas prezidenti, izņemot Fransuā Miterānu, kurš pasākumu pagodināja vien aģitācijas kampaņas periodā pirms ievēlēšanas amatā, bet vēlāk sūtīja ministrus.

Ekspozīciju apmeklējums, īpaši valsts prezidentam, var izvērsties grūtā pārbaudījumā, jo nākas degustēt aldaru un vīndaru piedāvāto produkciju un citus kalorijām bagātus labumus. Ļoti veiksmīgi ar to esot ticis galā Žaks Širaks, kuram piemita lauku ļaudis izprotoša politiķa tēls. Taču ikvienam augstajam viesim jārēķinās, ka viņu gaida ne tikai aplausi, bet arī svilpieni un pārmetumi ik pa brīdim uzvirmojošās diskusijās teju nepārtrauktā režīmā.

Makrons tika ierauts diskusiju mutulī tūlīt pēc salona atklāšanas un apsveicināšanās ar šā gada izstādes simbola godā celto Šarolē šķirnes govi un izcilnieces saimnieku. Turpinājumā vajadzēja pievērsties politiski aktuālajai tematikai, gan pārsvarā lauku problemātikai veltītai (ja atmet vārdu pārmaiņu ar “dzelteno vestu” aktīvisti).

Neizbēgami sarunu partneri ir pārstāvji no ietekmīgās Lauksaimnieku arodbiedrību nacionālās federācijas jeb FNSEA, kuru nereti mēdz kritizēt par ekstensīvām, videi nedraudzīgām saimniekošanas metodēm, tomēr konkurences cīņā tām joprojām nav atrasta alternatīva.

Tāpēc FNSEA sūdzas par publiskajā telpā arvien izplatītāko neiecietību – “agribashing” (pesticīdu lietošanas vai dzīvnieku labturības pārkāpumu dēļ). Izteikta arī prasība nekavējoties noteikt lauksaimnieku pensiju vismaz 85% apmērā no minimālās mēnešalgas, ko valdības izstrādātā reforma paredz, taču attiecībā uz nākamajiem pensionāriem, nevis tagadējiem. Tikmēr sociālās pamestības sajūta daudzviet pastiprinās.

Ne mazums vēlētāju, sevišķi depresīvajos novados, balso par Nacionālo apvienību, tāpēc Marinas Lepēnas ierašanās salonā 25. februārī tika uzņemta visnotaļ atsaucīgi, un, tā kā viņas domas jau aizņemtas ar iespējamo revanšu 2022. gadā, galvenā pie stendiem apcerētā tēma bija Elizejas pils postošā politika, kas teju sliecas “nogalināt Francijas lauksaimniecību Eiropas vārdā” vai neliek šķēršļus koronavīrusa ienākšanai valstī.

Katram sava rūpe

Atsevišķām nozarēm ir savas specifiskas bažas. Francijas vīna un spirtoto dzērienu ražotāji pērn eksportēja rekordlielu produkcijas apjomu par 14 miljardiem eiro, taču vīndarus uztrauc nenoteiktība lielākajā noieta tirgū – ASV, kur valsts galva Donalds Tramps atkal grasās celt ievedmuitas.

Zvejniecības jomu īpaši sāpīgi skar breksits, un Makrons neslēpa šaubas par to, vai šogad izdosies noslēgt Eiropas Savienības visaptverošu līgumu ar Apvienoto Karalisti. Tādējādi varbūtējo zaudējumu kompensēšanai būtu jāveido ES līmeņa atbalsta fondi.

Britu aiziešana turklāt izsit robu ES budžetā un apgrūtina panākt jau pieminēto vienošanos par daudzgadu finanšu shēmu, kad pieaug ES ambīcijas (īstenot Zaļo kursu, nodrošināt aizsardzību, attīstīt tehnoloģijas u. c.), bet ne vēlme par tām maksāt.

Francija kopā ar vairākām citām dalībvalstīm kategoriski iebilst, ka risinājums rodams uz līdz šim dāsni finansētās Kopējās lauksaimniecības politikas rēķina, tāpēc izstādē izskanēja arī Makronam veltīta pateicība par nupat Briseles samitā izrādīto nepiekāpību, kas bija viena no retajām viņam adresētajām uzslavām.

Klātesošais ES lauksaimniecības komisārs Janušs Vojcehovskis aģentūrai AFP apgalvoja, ka laukiem būtu piešķirami līdzekļi to “uzdevumu augstumos”, ko nosaka Zaļā kursa un pārējie stratēģiskie mērķi, tomēr komisijas priekšlikumos paredzētais Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) finansējums nākamajiem septiņiem gadiem ir 324,3 miljardi eiro, kas jūtami atpaliek no tagadējā daudzgadu budžetā atvēlētajiem 382,8 miljardiem.

Zīmīgi, ka šīs nedēļas sākumā 24. februārī eirokomisārs Vojcehovskis gandrīz tos pašus jautājumus apsprieda Varšavā, kur bija pulcējušies arī astoņu dalībvalstu, tajā skaitā Baltijas valstu, lauksaimniecības ministri. Viņu pieņemtajā deklarācijā izteikts aicinājums saglabāt pienācīgu finansējumu KLP, bet tāpat uzsvērta nepieciešamība izlīdzināt tiešos maksājumus, lai Eiropas lauksaimniekiem pavērtos līdzvērtīgas iespējas konkurencei un attīstībai. Respektīvi, vēl svarīgāka par naudu būs attieksme.

Viedokļi

Janušs Vojcehovskis, ES lauksaimniecības komisārs Eiropas Parlamentā un tviterī: “Labs Kopējās lauksaimniecības budžets ir ļoti svarīgs, jo Eiropas Komisijas jaunās vides aizsardzības ambīcijas lauksaimniekiem izmaksās dārgi. Cūku skaits uz 100 ha lauksaimniecības zemes (2017. gadā): Francijā – 43, Itālijā – 67, Polijā – 79, Vācijā – 166, Beļģijā – 452, Dānijā – 473, Nīderlandē – 690. Zaļā kursa ietvaros dažās ES valstīs būs jārisina intensīvas cūkkopības problēma, jo lauksaimniecībai jābūt ilgtspējīgai.”

SAISTĪTIE RAKSTI

Peka Pesonens, ES lauksaimnieku jumta organizācijas “Copa-Cogeca” ģenerālsekretārs: “Lauksaimnieciskā ražošana ir sarežģīta un uzrāda daudzas atšķirības vietējos, nacionālos un vēsturiskos aspektos. Tos nevar kopsavilkt vai vērtēt dažos tvītos. Ražošanas sektors un metodes kopumā rada pozitīvu iespaidu uz vidi, dažādība Eiropas lauksaimniecībā atspoguļo ES daudzveidību, kuru mēs uzskatām par tās spēku.”

Emanuels Makrons, Francijas prezidents: “Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) sadaļā mēs aizstāvam ambiciozu budžetu. KLP nedrīkst mainīties atkarībā no breksita korekcijām. Mums jāatbalsta lauksaimnieki.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 119
9 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 47
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 49
16 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien netrūks tādu, kas gribēs, lai tu kļūdītos… Horoskopi 17.jūnijam
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 55
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pedagogiem, kuri nevakcinējas, jāparaksta dokuments, ka viņi bērnus nemīl.” Burkovskis skarbi par neizlēmīgajiem skolotājiem 119
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. ASV prezidenta Baidena paziņojums pēc vēsturiskās tikšanās ar Krievijas prezidentu Putinu 33
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Tās ir pilnīgas šausmas, kas notiek resorā, kopš tur iestādīts Briseles invazīvais meženis. Egila Līcīša feļetons 4
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Šos pabalstus viņiem būtībā samaksāja citi cilvēki.” 500 eiro saņēmušas arī personas, par kurām nav maksāti nodokļi 43
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Itālijas izlase demonstrē stabilu sniegumu un Eiropas čempionātā izcīna jau otro panākumu
00:04
AJ
Atis Jansons
Ziņas
izpildīt neizpildāmo? Skaidrs, ka VARAM līdz Saeimas brīvdienu beigām nekādas auto ekoloģijas brīnumzāles neatradīs 3
22:51
LE
LETA
Ziņas
Vai ES plāno apstiprināt Krievijas izstrādāto Covid-19 vakcīnu “Sputnik V”? Jaunākā informācija 2
22:22
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas sāksies vismaz nedēļu garš karstuma vilnis 6
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā sajauca galvu cilvēkiem, ka tālāk jau vairs nav kur,” Šmidre par šī brīža lielāko ažiotāžu 57
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nosauc pilsētas, kurās jaunu Covid-19 gadījumu skaits atklāts visvairāk 1
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Par seksuālu vardarbību, nacistiskām dziesmām un ekstrēmistiskām izdarībām vācu karavīriem liek pamest Lietuvu 18
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Velsas izlase notur pārsvaru un EČ finālturnīra otrajā spēlē uzvar Turciju
8 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Šo rīcību var salīdzināt ar Trešā reiha darbībām!” Kā propagandas mediji no karoga stāsta uztaisa viltus ziņu 99
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Deputāts Aldis Gobzems: “Pižons biju tajā laikā… Es nedzeru, nesmēķēju, sportoju, lasu un man patīk skaistas meitenes.” 49
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vīrietis sakosts galvā un kaklā: Slovākijā lācis nogalinājis cilvēku 12
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai “AstraZeneca” vakcīna aizsargā no Covid-19 Indijas paveida? 39
18 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītājas vēstule: Vai no naida izpausmēm jāpasargā tikai homoseksuāli cilvēki? Pārējie nē? 17
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais politiķis Jānis Jurkāns jau gandrīz gadu vairs nedzīvo Latvijā 30
17 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kā izglābt ķiršu ražu?
16 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
“Pie vīna glāzes” kabinetā tika atklāta neizpaužama informācija. Prokurori un advokāti atzīst par vainīgām 47
21 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Zupa, omlete, salāti: 3 receptes ar spinātiem! Un kā zaļumus uzglabāt līdz ziemai?
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Zaudējam miljonus, bet viņi neparko neatbild. Uzņēmējs par ierēdņu visatļautību 58
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kariņš aicina “nopietni apsvērt” atsevišķu pakalpojumu sniedzējiem noteikt obligātu vakcināciju pret Covid-19 157
1 diena
ML
Māra Libeka
Ziņas
Iedzīvotājus sadala trīs līmeņos. Vai nepotētie ir pilnībā izslēgti no sabiedrības? 438
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieka padoms: kā izglābt augļukokus no laputīm? 1
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā vērojams Covid-19 Indijas varianta pieaugums. Nosauc pilsētas un novadus, kur tas reģistrēts 37
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Ilūkstes novadā vilks ienāk sētā un uzbrūk sunim: dzīvnieku tik tikko izdodas izglābt 55
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča atklāti pastāsta par savām jaunajām attiecībām: kā viņas meitas pieņēmušas mīļoto vīrieti? 34
1 diena
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Vārīt, cept, ietīt? Kā pareizi pagatavot kraukšķīgos sparģeļus: 4 ēdienu receptes
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Teikas un Juglas iedzīvotājus pārsteidz pa ielām klaiņojoši auni 18
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Kāds šodien pret tevi var izturēties ļoti skarbi… Horoskopi 16.jūnijam
1 diena