Foto: LETA/Evija Trifanova/Ieva Čīka/Una Kupruka; Kolāža: La.lv

Ilona Līce lidostas rindu galā. Arī godīgajiem jāpiemaksā? “LA” nedēļas apskats 0

Cilvēks. Ilona Līce lidostas rindu galā

“Lidosta “Rīga” pašlaik ir Baltijas reģiona līderis, piedāvājot plašāko galamērķu skaitu un apkalpojot vairāk nekā piecus miljonus pasažieru gadā, tomēr mēs nevaram gulēt uz lauriem,” salīdzinoši tālajā 2017. gadā, stājoties valsts uzņēmuma valdes priekšsēdētājas amatā, savās pārdomās dalījās daudz pieredzējusī aviācijas biznesa administratore Ilona Līce.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es tā īsti nevienu no viņām neatceros…”: rokmūziķis Ainars Virga atklāti par vienas nakts romāniem slavas “ziedu laikos” 1
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ne visi supervaroņi valkā apmetņus”: vīrietis zem Dienvidu tilta aptur satiksmi, lai palīdzētu 33
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 506
23 stundas
Lasīt citas ziņas

2018. gadā Rīgas lidosta jau apkalpoja vairāk nekā septiņus miljonus pasažieru, kas ir gandrīz puse no kopējā Baltijas valstu avioceļotāju skaita, šogad deviņos mēnešos ceļotāju skaits pieaudzis vēl.

Lieliski panākumi, izcils piemērs citiem uzņēmumiem!
CITI ŠOBRĪD LASA

Līdz vienā jaukā dienā, precīzāk, 7. oktobrī, sabiedrības acu priekšā sāka brukt arī mūsu lepnuma labā reputācija. Sociālie tīkli un mikroblogošanas vietnes burtiski vārījās, lidostas klientiem paužot sašutumu par mežonīgi garajām rindām, gaidot uz drošības kontroli. Sagadīšanās izlidošanas sastrēgumu stundās? Drošības darbinieku slimošana vīrusu laikā, kā situāciju mēģināja skaidrot lidostas pārstāvji?

Uzņēmuma darbinieku lojalitātes, pacietības un klusēšanas mērs laikam bija pilns, jo publiskajā vidē nonāca pavisam neglaimojoša informācija par darba apstākļiem Latvijas flagmanī. Tapa zināms, ka lidostas drošības nodaļā darbinieki masveidā “slimo” jau kopš augusta sākuma. Vienas maiņas laikā “slimojot” pat 40–50 drošībnieku, jo ir pārguruši, strādājot pat vairāk par 50 darba stundām nedēļā. Tikmēr neapmierinātie pasažieri, kavējot savus reisus, ar drošības kontroles darbiniekiem draudējuši izrēķināties fiziski.

Amatpersonu ienākumu deklarācija par 2018. gadu rāda, ka I. Līce par savu darbu lidostā saņēmusi 94 651 eiro. Protams, to zina arī uzņēmuma darbinieki, kuriem vadības neizdarības dēļ šobrīd uz darbu jādodas kā īstu karalauku, lai, strādājot līdz spēku izsīkumam, mēnesī varētu nopelnīt 700 eiro. Lai gan 2018. gadā lidostas peļņa bijusi 10 milj. eiro, krīzes novēršanas sapulcēs vadītāja darbiniekiem skaidro, ka uzņēmumam naudas nav, lai to varētu novirzīt darbinieku atalgojuma palielināšanai.

Tā vien izskatās, ka lidostas priekšniecei, gadiem ilgi tērējot pašai savu lielo mēnešalgu, tomēr aizmirsušās vīzijas par klientu un darbinieku apmierinātību, kā arī gulēšanu uz lauriem.

 

Darījums. Teātru dārgā paplašināšanās

Noskaidrojies, ka Nacionālā teātra (NT) piebūves metu konkursā 11 projektu konkurencē uzvarējis arhitektu birojs “AB3D” (vadošais arhitekts Juris Mitenbergs). Tā piedāvājums paredz izbūvēt NT jauno zāli “black box” aiz teātra esošo tenisa kortu vietā pie Kronvalda bulvāra, Simtgades alejas pusē. Ēkas centrālajā daļā atradīsies teātra darbnīcas, aktieru ģērb­tuves, virtuve, tehniskās telpas. Būs arī mēģinājumu zāles un atpūtas telpas, telpas teātra administrācijai, dienesta dzīvokļi, kafejnīca/bārs, restorāns.

Nenoliedzami, ka Nacionālais teātris ir godam nopelnījis un tam ir nepieciešama šāda paplašināšanās, kas dos jaunu impulsu radošajam procesam.

Briestošā vērienīgā kultūras būve tomēr no jauna rosina vaicāt – kāpēc tieši pie mums tik dārgi? Rīgas mērs Oļegs Burovs piebūves izmaksas lēsis 30 līdz 35 miljonu eiro apmērā, norādot, ka lielāko daļu varētu veidot dažādu tehnoloģiju un aprīkojuma iegāde, kā arī komunikāciju ierīkošana. Var piebilst – nemaz jau nerunājot par hronisko kaiti, ka būvju izmaksas Latvijā ļoti pieaug tieši to īstenošanas gaitā.

Jaunās NT piebūves projekta virzība iegūst sevišķi pārdomas rosinošu nokrāsu, to samērojot ar Dailes teātra rūpestiem saistībā ar nepieciešamību pārbūvēt teātri, tagadējās Lielās zāles vietā iegūstot mūsdienīgu šodienas dramatiskajam teātrim piemērotu zāli. Taču tas ir arī apliecinājums, cik liela nozīme ir paša teātra vadības aktivitātei un neatlaidībai – par to, ka Nacionālajam ir jāpaplašinās, ka tā ir absolūta dzīves nepieciešamība, lai teātris varētu eksistēt, bijušais NT direktors Ojārs Rubenis atkārtojis, šķiet, tikpat bieži kā senās Romas senātā no Katona Vecākā mutes skanēja slavenais teiciens, ka “Kartāga ir jānojauc”.

 

Kauns. Brīdinājuma šāvieni aizmirsušies

Spēļu sarunāšanas sērga ar mērķi gūt peļņu totalizatoros Latvijas futbolā pazīstama jau vismaz 14 gadus un, lai gan ik pa laikam līda ārā kā īlens no maisa, līdz vainīgo pēcpusēm īsti neaizsniedzās. Oktobrī aprit tieši desmit gadi kopš pirmajām nopietnajām diskvalifikācijām – uz mūžu no Latvijas futbola tika izmesti Daugavpils darboņi Oļegs Gavrilovs un Tamazs Pertija, kuru gan vēlāk attaisnoja. Taču nopietnāk pieķerties traucēja robi likumdošanā, kuri tika aizlāpīti pirms diviem gadiem. Tas bija kā brīdinājuma šāviens, ka manipulēšana ar spēļu rezultātiem var beigties ar kriminālatbildību. Bet acīmredzot ātri aizmirsās.

Nu Valsts policija esot savākusi pierādījumu kopumu par trīs personu iesaisti nelikumīgajā rūpalā un pārliecināta, ka tās saņems sodu.

Neoficiāli izskan tā paša Gavrilova vārds, tāpat pavīd futbola kluba “Ventspils” nosaukums.

Par to, ka Ventas upē ūdens saduļķojies, runā vairāk nekā gadu jeb kopš brīža, kad par kluba īpašnieku kļuva odiozais un neviennozīmīgu reputāciju ieguvušais krievu uzņēmējs Adlans Šišhanovs, kuru Gavrilovs jau pasen vilināja iesaistīties Latvijas futbolā. Vairākas aizdomīgas spēles noveda pie tā, ka pavasarī spēles sāka boikotēt “Ventspils” uzticīgākie un karstasinīgākie līdzjutēji.

Tāpat izskan Jūrmalas “Spartaka” vārds. Arī tur mūziku pasūta ārzemnieks – Itālijas kazahs Marko Trabuki. Pērn aizdomu dēļ jūrmalniekiem visilgāk tika aizkavēts maksājums no UEFA par dalību Eirokausos.

Latvijas futbolā ārvalstu investori nosaka toni arī čempionvienībā “Riga”, Liepājā, Valmierā. Papildu finanses veicina spēles līmeņa celšanos, bet vienlaikus jāpatur prātā, ka ne jau mūsu futbola attīstība interesē ārzemniekus. Turklāt par futbolu kā biznesu Latvijā runāt nevar. Jāskatās gan ne tikai uz funkcionāru galu, jo, lai spēli aizvadītu, “kā vajag”, nepieciešama arī spēlētāju un/vai tiesnešu iesaiste.

 

Mācība. Arī “čivināt” ir jāmāk

“Nevar jau vairs izturēt, ka galvenās ziņas pasaulē neuzzina no pirmavota,” tā 8. oktobrī par savu apņēmību pievienoties interneta soctīklam “Twitter” “iečivināja” Jaunās konservatīvās partijas Saeimas deputāte Linda Ozola. Un jau pēc pāris dienām pati kļuva par ziņu avotu – kā politiķis, kurš nemāk apieties ar šo mūsdienu komunikācijas rīku. “Tik īpaši būt Turcijas parlamentā brīdī, kad uzzini, ka Turcija ir uzsākusi militāru operāciju Sīrijā. Turu īkšķus, lai nav asinsizliešanas!” rakstīja deputāte, pievienojot arī vairākas bildes no sava komandējuma. Pasaulē ar bažām uztverts Turcijas iebrukums Sīrijā, kas vērsts pret kurdiem, savukārt Latvijas politiķes ierakstā lasāma viegla aizrautība, gandrīz vai prieks, ka viņa tam visam ir tik tuvu klāt. Tāpat naivums, iedomājoties, ka asinsizliešanu var novērst ar īkšķu turēšanu, it īpaši, ja uzbrukums jau sācies.

Dažāda mēroga skandālos dēļ saviem ierakstiem interneta sociālajos tīklos pamanījušies iekļūt dažādi politiķi gan Latvijā, gan ārzemēs.

Daži vēlāk taisnojušies, daži izlikušies, ka nekas nav noticis. L. Ozolas gadījumā gan lielāku slodzi rada tas, ka skarta “karsta” ārpolitiska tēma un valsts oficiālā pozīcija – ar to amatpersonai jābūt īpaši vērīgai. To JKP pārstāvei kā Saeimas Ārlietu komisijas pārstāvei, kuru partija turklāt bija nosaukusi kā kandidāti ārlietu ministra amatam, būtu vajadzējis saprast.

Vēlāk Ozola savu ierakstu dzēsusi un norādījusi, ka ir pārprasta. Viņa atbalstot “konflikta risināšanu sarunu ceļā”. Tas, protams, ir pareizi, vienīgi šobrīd izskatās, ka starptautiskā sabiedrība šajā jautājumā ir diezgan bezspēcīga. Turcijas prezidents jau brīdinājis Eiropu, lai tā nemēģina ietekmēt viņa darbības, jo tad tikšot atvērti vārti jaunai masīvai bēgļu plūsmai, ko diez vai kāds te vēlētos redzēt.

 

Noslēpums. Arī godīgajiem jāpiemaksā?

Aizvadītā nedēļa nesa negaidītu atklāsmi fotoradaru sāgā. Kāds valsts ierēdnis atļāvās publiski atzīt, ka ātruma digitālās uzraudzības monstrs pēdējā laikā nav bijis pietiekami rijīgs. Nu varbūt pietiekami, lai sevi pabarotu. Bet pavisam noteikti samedījis par maz, lai plānotu nopietnu radaru ģimenes pieaugumu.

Ko nu? Lai nu paliek noslēpums par iekasēto soda naudu izlietojuma pamatotību. Iespējams, ka esošo radaru uzturēšanas un apkalpošanas tāmes tiešām ir samazināmas. Bet ar iegūto pavisam noteikti nepietiks, ja gribam pa radaram vismaz uz katriem simt kilometriem – jāpiemaksā būs mums visiem. Arī ātruma limitu ievērošanas ziņā godīgajiem. Vajag? Gribam?

Vajag jau, protams, lielceļu trakuļus kaut kā savaldīt.
SAISTĪTIE RAKSTI

Bet vienlaikus skaidri redzam, ka neizdodas. Kontroles vietas visiem zināmas. Par tām atgādina ceļa zīmes, lietotne “Waze”. Uzraujas tikai izklaidīgie, attiecīgajā brīdī paviršie. Modrie skrējēji uz brīdi “atmet”, tad aizlido ar plus 20. Vismaz 20… Fotoradaru vājums ir ne tikai kontroles punktu skaitliskā nepietiekamība. Tie nefiksē auto konkrētā brīža vadītāju. Un tātad nespēj baidīt efektīvākajā veidā – ar soda punktiem. Naudas daļai no fotosesiju varoņiem acīmredzot ir pietiekami.

Pēdējās dienās uzklausīto satiksmes dalībnieku absolūta vairākuma viedoklis ir: piemaksāt no budžeta par radariem nav pieņemami, ja medmāsām, skolotājiem, arī policistiem pienākas vairāk.

 

Sagatavojuši: Ilmārs Randers, Anita Bormane, Māris Antonevičs, Ilmārs Stūriška, Atis Jansons

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es tā īsti nevienu no viņām neatceros…”: rokmūziķis Ainars Virga atklāti par vienas nakts romāniem slavas “ziedu laikos” 1
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ne visi supervaroņi valkā apmetņus”: vīrietis zem Dienvidu tilta aptur satiksmi, lai palīdzētu 33
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 506
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā…
23 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Valdība beidzot pamodās, lai elektrības un apkures izmaksu sitiena skartie masveidā neiepirktu striķus un ziepes 73
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
No pilngadīgajiem iedzīvotājiem vakcināciju pret Covid-19 pabeiguši ap 80% un gandrīz trešdaļa revakcinējušies 23
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Visticamāk, Kazahstānā nostiprināsies eiropeiski iekrāsots autokrātisks režīms ar postpadomju un islāma piejaukumu
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Ap 40% no vakardien atklātajiem Covid-19 gadījumiem konstatēti bērnu un jauniešu vidū 3
1 stunda
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība
22 minūtes
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Rīgā ievāktais medus ir ļoti kvalitatīvs.” Pēdējos gados galvaspilsētā attīstījusies urbānā biškopība
11:18
LE
LETA
Ziņas
No pilngadīgajiem iedzīvotājiem vakcināciju pret Covid-19 pabeiguši ap 80% un gandrīz trešdaļa revakcinējušies 23
10:39
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Visticamāk, Kazahstānā nostiprināsies eiropeiski iekrāsots autokrātisks režīms ar postpadomju un islāma piejaukumu
10:04
ZB
Zigmunds Bekmanis
Stāsti
“Visa pamatā ir cilvēku iekšējais karš, katram pašam iekšpusē, meklējot ienaidnieku ārpusē!” Saruna ar publicistu Ilmāru Latkovski
3 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Kāpēc “Gaso”, izbūvējot dabasgāzes pieslēgumu, prasa uzstādīt patēriņa skatītājus ēku ārpusē?
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sestdien dažbrīd uzspīdēs saule un vietām nedaudz snigs
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skumja ziņa: mūžībā devies iemīļotais un talantīgais latviešu aktieris Arnis Līcītis
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Diennaktī atklājot gandrīz 6000 jaunus Covid-19 gadījumus, atkal pārspēts līdzšinējais rekords 34
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pastāv risks, ka daudzi skolēni “izkritīs” no mācībām un nepabeigs skolu!” Plāno četrkāršot centralizētā eksāmena nokārtošanai nepieciešamo vērtējumu
19 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
“Esmu bijis cilvēks, kurš agrāk diezgan skaļi vīpsnājis par seriāliem…” – atzīstas aktieris Niklāvs Kurpnieks
Intervija 3 stundas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
“Truši var būt visai bezbailīgi un pašapzinīgi dzīvnieki”: kas noteikti jāzina par trusi kā mājdzīvnieku?
3 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
VIDEO. Ar mammu labāk tā nejokot! Dēls par nešpetnu joku saņem slapju slotu sejā
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Latvijas studentu komanda uzbūvējusi lieljaudas raķeti
2 stundas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
Ilze Pētersone: Vienā mierā un ar cieņu – arī kad dabū pa sāniem
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz autoceļa “Via Baltica” Lietuvā pie Polijas robežas snigšanas un avāriju dēļ paralizēta satiksme 55 kilometru garā posmā 7
18 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Kokteilis
“Da Vinči koda” autors Dens Brauns vienai no mīļākajām uzdāvinājis 300 000 eiro vērtu zirgu
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā…
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cipule skaidro, kāpēc pašlaik nevajadzētu ieviest ļoti stingrus ierobežojumus 57
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Saskrējuši kā bites uz medus!” zemledus makšķernieki apsēduši Juglu 18
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 506
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kauguros spēcīgais vējš norāvis dzīvojamās mājas jumtu 7
22 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Piedzīvojam aizvien jaunas prāta aptumsuma izpausmes 48
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Pārsteigums. Putins ir krietni sliktāks, nekā mēs iztēlojāmies.” Navaļnija komanda publicē “Putina pils” fotogrāfijas 58
1 diena
Izcili gardas kotletītes rīvmaizē: bez gaļas!
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Štokenbergs: Vientuļi ļaudis bez bērniem ir pesimistiskāki par saviem nākotnes ienākumiem 34
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no no 22. līdz 28. janvārim: kādas vēlmes piepildīsies?
23 stundas