Foto Foto no Daniela Pavļuta tviterkonta, Valsts kanceleja, Dainis Bušmanis

Pēc potes pa ceļam uz pikniku, nepareizi saprastais un pēdējais brīdinājums. Nedēļas notikumu apskats 20

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Cilvēks. Nepareizi saprastais, no konteksta izrautais…

Tikai pirms divām nedēļām – 3. jūnijā – Saeimā apstiprināja amatā četrus ministrus, tomēr neviens cits no viņiem šajā īsajā laikā nav tik bieži nonācis krustugunīs kā jaunais labklājības ministrs Gatis Eglītis no Jaunās konservatīvās partijas.

LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 301
22 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 41
21 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Turklāt katru reizi vēlāk sekojuši skaidrojumi, ka politiķis esot nepareizi saprasts, teiktais “izrauts no konteksta” vai notikusi komunikācijas kļūme.

Aizvadītajā nedēļā LTV raidījumā “1:1” G. Eglītis izteicās, ka rosināšot kādu daļu iemaksu pensiju 2. līmenī pārdalīt par labu pašlaik izmaksājamo pensiju fondam jeb pensiju 1. līmenim.

CITI ŠOBRĪD LASA

“To varētu piedāvāt jau uz 2022. gada budžetu,” sacīja ministrs. Par šiem plāniem gan nekavējoties ļoti kritiski izteicās dažādi eksperti, norādot, ka tam būšot nopietnas sekas nākotnē.

Piemēram, pret to iebildusi Latvijas Banka, kuras prezidents Mārtiņš Kazāks atgādināja, ka 2. līmeņa iemaksas garantē iedzīvotāju sociālo drošību vecumdienās, turklāt lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju joprojām ir salīdzinoši zemi uzkrājumi.

Pats Eglītis steidza precizēt, ka viņa teiktais ir izrauts no konteksta, jo par šo jautājumu koalīcijā diskusijas nav notikušas un lēmumi nav pieņemti.

Tas varbūt nebūtu nekas dramatisks, ja vien šādi gadījumi, kad ministra teiktajam vēlāk nepieciešams precizējums, nesāktu kļūt par ieradumu.

Iepriekš lielu politisku troksni radīja Eglīša tvitera ieraksts pašvaldību vēlēšanu vakarā, kurā viņš ieteica opozīcijas partijām “pārāk nesapriecāties” par panākumiem, jo, dalot fondu naudu, koalīcijas partijas “primāri rūpēsies par savām pašvaldībām”.

Daži politiskie spēki uzskatīja, ka tas ir pietiekami nopietns iemesls, lai prasītu tikko apstiprinātā labklājības ministra demisiju, bet viņš pats skandalozo ierakstu izdzēsa un medijiem stāstīja, ka doma bijusi cita.

Viņš esot gribējis teikt, ka tāda prakse – dalīt naudu “savām” pašvaldībām – bijusi līdz šim un tā raksturīga Zaļo un zemnieku savienībai, bet tagad tā vairs nebūšot.

Vēl viens dīvains gadījums saistīts ar ministra komandas veidošanu. Medijos bija parādījusies ziņa, ka Eglīša padomniece komunikācijas jautājumos būs aktrise Dārta Daneviča.

Daži izteica aizdomas, ka “darījums” noticis ne bez JKP draudzīgā Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa ziņas, jo Daneviča ir viņa bērna māte. Tomēr pati aktrise steidza noliegt izskanējušo informāciju, jo darba līgumu neesot parakstījusi, vien aizgājusi uz vienu tikšanos ministrijā.

JKP politiskie pretinieki berzē rokas cerībā, ka šīs nav vienīgās kļūmes, tikmēr Eglītis, šķiet, uzskata, ka viņam ir labas izredzes turpināt kāpt pa karjeras kāpnēm un labklājības ministra amats šajā ceļā nebūt nav augstākais punkts.

Izgāšanās. Pēdējais brīdinājums “Rietumu bankai”

Foto: Dainis Bušmanis

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) piemērojusi Latvijas piektajai lielākajai bankai – “Rietumu bankai” – 5,85 miljonu eiro soda naudu par noziedzīgi iegūtu līdzekļu atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanas normatīvo aktu prasību pārkāpumiem. Tas ir līdz šim lielākais sods, kādu FKTK uzlikusi kādai Latvijas bankai.

Milzīgais sods ir sekas pārbaudēm, kas bankā veiktas 2019. un 2020. gadā. FKTK saskatījusi būtiskus pārkāpumus vairākos klientu izpētes un darījumu uzraudzības procesos, kuros nav noskaidrota klientu līdzekļu izcelsmes likumība, nav atbilstoši dokumentēta klientu padziļinātā izpēte un patiesā labuma guvēji, nav pietiekami uzraudzīta šo klientu darbība un nav savlaicīgi sniegti ziņojumi par šo klientu darbību Finanšu izlūkošanas dienestam.

Banka pati paziņojusi, ka “mēs esam ļoti pārsteigti par noteiktā soda apmēru”, jo trūkumi, par kuriem ir runa regulatora paziņojumā, esot “nelieli, tehniski un formāli” un “neviens no tiem neizraisīja būtiskas sekas vai zaudējumus – ne morālus, ne materiālus”.

Piespriestā soda lielums tiek noteikts procentuāli, ņemot vērā bankas gada apgrozījumu.

2020. gadā banka guvusi vairāk nekā 18 miljonu eiro peļņu. Būtiski ir tas, ka šoreiz ar banku nav noslēgts administratīvais līgums par atklāto trūkumu novēršanu, kas parasti bankām ļauj samazināt soda apmēru.

Pašreizējos ap­stākļos to varētu traktēt kā “pēdējo brīdinājuma šāvienu” pirms bankas licences atņemšanas.

Līdz šim lielākais sods bankai bija 2016. gadā bankai “ABLV Bank” piemērotais 3,167 miljonu eiro sods, un šī banka 2018. gadā pēc ASV Valsts kases “FinCEN” struktūrvienības lēmuma par naudas atmazgāšanu lielos apmēros zaudēja iespējas turpmākai darbībai.

Iepriekšējie rekordi – 2018. gadā 2,2 miljonu eiro sodu saņēma “LPB Bank”, 2015. gadā “PrivatBank” – 2,017 miljoni eiro, bet 2016. gadā “Swedbank” – 1,4 miljoni eiro.

Neskaidrība. Divdomīgās komandas

Restorānu un kafejnīcu saimnieki ir neizpratnē par prasībām savas darbības atsākšanai iekštelpās un daži uzņēmēji jau norādījuši, ka negrib būt policistu lomā.

“Ja ir pilnas iekštelpas ar vakcinētajiem, ko darīt, lai nevakcinēts klients varētu ienākt un paņemt preci līdzņemšanai?” šis ir tikai viens neskaidrais jautājums alus darbnīcas “Labietis” līdz­īpašniekam Reinim Pļaviņam.

Tāpat nav skaidrs, ko darīt, lai nevakcinēts klients var saņemt pakalpojumu, ja viņam nepieciešami 25 m2, bet 50 m2 telpā atrodas 50 pilnībā vakcinēti cilvēki. Tas ir papildu slogs uzņēmējiem, šīs valdības komandas ir divdomīgas, secina uzņēmējs.

Vairāki sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji jau izvēlējušies neatsākt darbu iekštelpās, jo ne tikai nevēlas šķirot apmeklētājus pret Covid-19 vakcinētajos un nevakcinētajos, bet pastāv grūtības īstenot atsevišķas prasības, ko noteikusi valdība.

Pēc maltītēm ierodas gan vakcinētie, gan nevakcinētie klienti un mazās telpās grūti nodrošināt, lai to ceļi nepārklātos. Tāpat nepieciešami papildu darbinieki, lai varētu nodrošināt visas prasības.

Diemžēl nereti ēdinātāji sastopas ar gadījumiem, ko uzraugošās iestādes katra interpretē citādāk. Uzņēmēji vēlas skaidrus un saprotamus darbības nosacījumus bez interpretācijas iespējām, kas ļautu droši atsākt darbu iekštelpās.

Lai nav tā kā tagad, kad jāmeklē radoši risinājumi, lai varētu izpildīt divdomīgās komandas un apkalpot visus klientus vai izvēlēties iekštelpas neatvērt.

Šaubas. Pēc potes pa ceļam uz pikniku

“Vakcīnas iet pie cilvēkiem. No šodienas vakcinēties ar vai bez pieraksta var paralēli ikdienas gaitām lielajos iepirkšanās centros. Paldies pirmajiem!” piektdien tviterī rakstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts, nofotografēdamies pie vakcinācijas centra “Galerijā Centrs”.
Foto no Daniela Pavļuta tviterkonta

Veselības ministrs Daniels Pavļuts izlēmis, ka vakcinācijas plānam nepieciešamas korekcijas – vakcīnas pret Covid-19 jāved pie cilvēkiem cerībā, ka tas paātrinās vakcinācijas gaitu.

Aizvadītās nedēļas nogalē tika uzsākta vakcinācija trijos Rīgas tirdzniecības centros: “Galleria Riga”, “Galerija Centrs” un “Domina”.

Šonedēļ vakcinācijas punktus, kurus veselības ministrs dēvē par “pop-up” punktiem, atvēršot vēl citās tirdzniecības vietās gan Rīgā, gan ārpus tās – pavisam plānotas 25 šādas potēšanās vietas visā Latvijā.

Tas, ka vakcinācijas punkts atrodas lielveikalā, vēl neko nenozīmē, ja nav izstrādāta taktika, kā cilvēkus mudināt, lai viņi tajos iegrieztos. Pagaidām vakcinētāji tādu nepiedāvā.

Cilvēki lielveikalos primāri ierodas ne jau lai potētos, bet gan lai nopirktu sev nepieciešamās lietas, īpaši nedēļas nogalē, kad daudzi pilsētnieki dodas uz piknikiem.

Zinot, ka no vakcīnām var sagaidīt arī blaknes, daļai cilvēku diezin vai pa ceļam kājas nesīsies doties uz potēšanās vietu. Ja nu vienīgi pie lielveikalu ieejas stāvēs ministrijas norīkoti pārliecinātāji, ka šodien ir īstā diena, lai saņemtu poti.

Potēšana tirdzniecības vietās sevi varētu attaisnot lauku reģionos, jo turp nedēļas nogalēs mēdz ierasties cilvēki no attālākām lauku vietām, kur nav bijusi izbraukuma vakcinācija un kur ģimenes ārsts nav ar roku aizsniedzams.

SAISTĪTIE RAKSTI

Mēģinājumi jau ir – sestdien arī gadatirgos Aizkrauklē, Gulbenē, Talsos, Vecumniekos notika vakcinēšana, turklāt ar “Janssen” vakcīnu, kurai nepieciešama tikai vienas devas ievade.

Nacionālā veselības dienesta dati liecina, ka līdz pagājušās nedēļas nogalei vakcinācijas procesu Latvijā noslēguši 25,18% iedzīvotāju. Līdz šim vismaz vienreiz pret Covid-19 Latvijā ir potēti 580 tūkstoši cilvēku, savukārt vakcinācijas procesu noslēguši 475 tūkstoši cilvēku.

Sagatavojuši: Māris Antonevičs, Olafs Zvejnieks, Sandra Dieziņa, Māra Libeka

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 301
22 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 41
21 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 36
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 49
20 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Lai viņi par savu naudu katru nedēļu nodod testu, staigā maskās, cimdos.” Deputāts par skolotājiem, kuri nevēlas vakcinēties 126
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc tas nabaga skolotājs ir “jānošpricē”? Petraviča par ieceri noteikt obligāto vakcināciju pedagogiem 30
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tuvākajā diennaktī pastiprināsies vējš un biežāk iespējams lietus
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Turpmāk par Covid-19 testiem būs jāmaksā! Stājas spēkā jauna kārtība 33
3 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Ugunsgrēku sezona: Eiropas dienvidus piemeklējuši plaši un bīstami mežu ugunsgrēki
17:11
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Sagurums beidzot mani ir noķēris!” Latvijas riteņbraucējs par sniegumu olimpiskajās spēlēs
16:52
LL
Lilija Limane
Stāsti
Ko par mālu-žagaru būvēm rakstīja avīzes pirms 100 gadiem
16:41
LE
LETA
Ziņas
Pēc kontakta ar Covid-19 slimnieku Tokijā pašizolācijā nonākuši četri LTV pārstāvji 48
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
CVK lūgs juristiem un ministrijām vērtēt Gobzema partijas referenduma ierosinājumu par vakcinācijas brīvprātību 48
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Šampanietis, dejas līdz tumsai, krāšņi klāti galdi: piknikā Siguldā ballējas mūziķi, TV personības, šovu zvaigznes un uzņēmēji 36
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ir jābūt ļoti uzmanīgiem ar solījumiem. Vilks par ieceri celt pensiju neatliekamo minimumu līdz 500 eiro 10
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vakcinācijas pret Covid-19 loterijai plāno novirzīt 1,218 miljonus eiro. Cik lieli laimesti plānoti? 67
3 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Traucēta ceļa servitūta lietošana: kā rīkoties?
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam spiesti paaugstināt.” Rīdziniekiem no 1. septembra būtiski pieaugs maksa par siltumenerģiju 37
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Nav pagājis vēl mēnesis, bet mēs saprotam – labi nebūs…” Egle par izmaiņām nodokļos 34
7 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Sagurums beidzot mani ir noķēris!” Latvijas riteņbraucējs par sniegumu olimpiskajās spēlēs
38 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Točs: Pludmales volejbols ir brīnišķīga spēle – vari uzvarēt jebkuru un zaudēt jebkuram 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Par rasistiskiem izteikumiem no olimpiskajām spēlēm mājās aizsūtīts Vācijas riteņbraucēju komandas sporta direktors 7
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Noslēdza daudzmiljonu darījumus, pēc tam atteicās no pienākumiem karaliskajā ģimenē: princis Harijs un Megana plānoja savu “neatkarību” jau pirms kāzām? 9
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir jau ļoti viegli pateikt – tu drīksti atlaist bez brīdinājuma.” Uzņēmēja par obligātu pedagogu vakcināciju 52
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pret divām augstām VID amatpersonām ierosinātas disciplinārlietas. Jaunzeme skaidro, kāpēc sperts šāds solis 5
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rumbulā izcēlies paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks angārā, cietuši septiņi ugunsdzēsēji 3
6 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Sausuma dēļ ogas sīkas un raža – pieticīga! Cik šobrīd Centrāltirgū maksā Latvijas mellenes? 7
9 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Kamēr mēs ņemamies ar Covid-19, pavisam nemanāmi ir piezagusies cita nelaime 66
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visam pieeju ar vieglu smaidu, kam paredzēts mirt, tas nomirs, kam jādzīvo, tas dzīvos,” Maestro Raimonds Pauls par uzkurināto tautu 77
10 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Režisore Aija Strazdiņa laulības ostā iestūrējusi otro reizi: “Ir jāļauj vīrietim būt. Sievietes gudrība ir saprast, ka mēs visu varam, bet ne vienmēr visu vajag.” 6
Intervija 7 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: Bijušais Latvijas iekšlietu ministrs dzeršanas laikā dabūjis Putina plānu uzbrukumam Baltijai 41
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
40 dienas pēc vakcinācijas mirusi 30 gadus veca skolotāja, trīs bērnu mamma 301
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas pensionārus novedīs vēl lielākā nabadzībā!” Petraviča par pensiju 2. līmeņa pārlikšanu 49
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Prinča Harija un Meganas jaundzimusī meita oficiāli iekļauta britu karaliskās ģimenes troņmantnieku sarakstā 15
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Man pat negribas vairs tos gājienus ar “cik es labs un tā””: deputāts Gobzems publisko bildi ar atkailinātu torsu 44
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušās svarcēlājas Rebekas Kohas un viņas vīra ģimenē notikusi traģēdija 12
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Labāk tā eleganti ar godu pateikt paldies…uz skatuves tomēr pavadīti 70 gadi!” Maestro Raimonds Pauls par atvadīšanos no klausītājiem 32
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Edmunds, Edžus un Vidmants
6 stundas