Foto: Zane Bitere/LETA, ekrānuzņēmums, kolāža: LA.LV

Privilēģiju dāvināšanas uz riska grupu rēķina? Vienīgā latviete “Oskara” sarakstā. Nedēļas notikumu apskats 3

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki 13
Lasīt citas ziņas

Cilvēks. Vienīgā latviete “Oskara” īsajā sarakstā

Negaidīti aizvadītajā nedēļā izziņotajā ASV Kinoakadēmijas balvas “Oskars” īsajā sarakstā starp 15 labākajām filmu oriģinālmūzikas partitūrām iekļauta latviešu komponistes Lolitas Ritmanis mūzika filmai “Dvēseļu putenis”. Lolitas Ritmanis panākumi ir līdz šim nebijis sasniegums Latvijas kino vēsturē – iekļūšana īsajā sarakstā ir priekšpēdējais slieksnis, aiz kura var sekot nominācija “Oskaram”.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Paldies visiem atbalstītājiem, ka palīdzējāt “Dvēseļu putenim” nokļūt pie “Oskara” balsotājiem. Tas, ka kopā esam tikuši tik tālu, ir visu – “Dvēseļu puteņa” komandas un labvēļu – nopelns. Es jums visiem no sirds pateicos. Paldies Dzintaram Dreibergam par uzticību! Es nekad neaizmirsīšu šo brīdi,” pateicības un sajūsmas vārdus sociālajos tīklos ievietojusi Lolita Ritmanis.

Lolitas Ritmanis komponētais skaņu celiņš izturējis milzu konkurenci, vietu īsajā sarakstā izcīnot starp 136 pieteikumiem, no kuriem tikai divas filmas – “Dvēseļu putenis” un Sofijas Lorēnas filma “Visa dzīve priekšā” – producētas ārpus Holivudas. Lai arī pats “Dvēseļu putenis” diemžēl neiekļuva starp ārzemju filmu kategorijas 15 labākajām, filmas nosaukums (“Blizzard of Souls”) “Oskara” labākās mūzikas kategorijas īsajā sarakstā nu lasāms līdzās pasaules industrijas kino milžiem: “Walt Disney Pictures”, “Pixar” “Warner Brothers” un “Netflix” producētajām filmām.

Starptautisko kinosabiedrību sašūpojis vēl kāds fakts – latviešu izcelsmes amerikāņu komponiste Lolita Ritmanis ir ne tikai vienīgā latviete, bet arī vienīgā sieviete citkārt caurcaurēm “vīrišķīgajā” “Oskara” mūzikas īsajā sarakstā. To īpaši atzīmējis, piemēram, Amerikas kinoindustrijas prestižais izdevums “Variety”, Ritmanis panākumus nodēvējot par īsā saraksta lielāko pārsteigumu.

Nav noslēpums, ka kinoindustrijā bieži izšķiroša nozīme ir sakariem un atpazīstamībai, un “Dvēseļu puteņa” producentu izvēle kā filmas mūzikas autori pieaicināt ASV kinomūzikā pieredzējušo Lolitu Ritmanis ir bijusi ļoti tālredzīga. Komponiste jau iepriekš daudzkārt nominēta “Emmy” balvai, to saņēmusi par mūziku seriālam “Batman: Beyond”. Nu ceram Lolitas Ritmanis un “Dvēseļu puteņa” vārdus ieraudzīt arī “Oskara” balvas nomināciju piecniekā, ko izziņos 15. martā.

Mācība. Komandantstunda beigusies

Valdības amatpersonas nebeidz uzsvērt, ka Latvijā saslimstība ar Covid-19 ir ārkārtīgi augsta, tāpēc neesot pamata runāt par slimības izplatības kontrolei noteikto ierobežojumu mīkstināšanu. Tomēr viens ierobežojums aizvadītajā nedēļā tika pārtraukts bez plašas skaidrošanās – turpmāk brīvdienās Latvijas iedzīvotājiem vairs nevajadzēs ievērot komandantstundu.

Šis aizliegums – atrasties ārpus dzīvesvietas no plkst. 22 līdz 5 –, liriski dēvēts arī par “brīvdienu mājsēdi”, tika ieviests decembra beigās, lai novērstu iedzīvotāju vēlmi rīkot Jaungada sagaidīšanas ballītes, bet vēlāk pagarināts un attiecināts arī uz visām tālākajām piektdienām un sestdienām.

Vai valdība izpētījusi, ka cilvēki kļuvuši disciplinētāki un brīvdienās pulcēšanās nenotiek? Nekā tamlīdzīga. Komandantstundas atcelšanas iemesli ir pragmatiski – taupīt “policijas resursus”.

“Nevajag tagad ar ilūziju uztvert, ka pasākumi tiek mīkstināti,” lēmuma nepareizu interpretāciju steidz novērst iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens. Tagad policijai būšot vairāk jaudas, lai sekotu, kā tiek ievēroti citi noteiktie ierobežojumi.

Kas interesanti, stāstot par policijas darbu komandantstundās, iepriekš bieži uzsvērti tieši ieguvumi – esot ne vien mazināti kovida izplatības riski, bet bijusi arī iespēja pieķert daudzus dzērājšoferus, aizturētas meklēšanā esošas personas, iekasētas soda naudas.

Tomēr nojaušams, ka nekādu prieku policijai tas nesagādā, ko var nolasīt arī no šiem Valsts policijas priekšnieka Armanda Ruka vārdiem intervijā žurnālam “Sestdiena”: “Protams, mums nepatīk, ka mūs sauc par kovidpoliciju. Bet policija jau vienīgi uzrauga Ministru kabineta rīkojumu izpildi…”

Lēmums par komandantstundas atcelšanu liek aizdomāties – ja jau pat šādā izpildījumā uzraudzība sagādā grūtības, tad kas notiktu, ja vajadzētu ieviest vēl stingrāku mājsēdi visu diennakti, kā tas bijis dažās citās valstīs. Varbūt nāktos atzīt, ka Latvija to nemaz nespēj īstenot.

Dīvainība. Skaistumkopšana Saeimas sēdē

“Saskaņas” deputāts Ivars Zariņš ir viens no aktīvākajiem debatētājiem Saeimas sēdēs, bet ar savām runām nebija ieguvis tādu publicitāti, kādu aizvadītajā nedēļā izpelnījās ar savu uzstāšanos, kuras laikā iedarbināja matu griežamo mašīnu un sāka pats sev veidot frizūru.

Viņu no šīs nodarbes neatturēja arī sēdes vadītājas, Saeimas priekšsēdētājas biedres Ineses Lībiņas-Egneres aizrādījums: “Ja vēlaties nodarboties ar skaistumkopšanu, tad, lūdzu, tā, lai netiktu traucēta skaņa, lai mēs dzirdētu, ko jūs runājat.”

Tajā brīdī Zariņš runāja par pieprasījumu premjeram Krišjānim Kariņam, kuram pārmeta tādu lēmumu pieņemšanu, par kuru pamatotību nav veikta pietiekama analīze.

“Ja vairs nevar paļauties uz šīs valdības lēmumiem, tad viss ir jāņem savās rokās,” noteica Zariņš un sāka darboties ar matu trimmeri.

Šī epizode drīz vien aplidoja sociālās vietnes, kur cilvēki neskopojās ar komentāriem. Vieni mudināja nepievērst uzmanību, lai nevairotu politiķa publicitāti, citi atcerējās Mārtiņu Bondaru, kurš reiz tribīnē vicināja kurpi, ar ko iekļuva televīziju ziņu sižetos.

Savukārt žurnālists Ansis Pūpols deputātu Zariņu tviterī uzslavēja: “Ļoti labi, ka Zariņš griež matus. Varbūt viņa galvai pieplūdīs svaigums un viņš sapratīs, ka vēlētāju uztrauc arī citas tēmas bez OIK.”

Laikā, kad skaistumkopšanas pakalpojumi liegti, Zariņš nav pirmais, kas dalās ar savu pieredzi. Liela uzmanība bija pievērsta arī frizierei Zanei Melnacei, kura Rīgas domes deputāti Ievu Branti frizēja mežā.

Veselības ministrs Daniels Pavļuts pēc tam ar lielu izpratni novērtēja pakalpojuma sniegšanu brīvā dabā. “Frizēšana mežā ir absolūti OK,” sacīja ministrs kādā tikšanās reizē.

Kad “Rīga TV24” uz skatītāju jautājumiem atbildēja Latvijas Hokeja federācijas prezidents Aigars Kalvītis, pārraides vērotāji interesējās, kā viņš ticis pie tik svaiga matu griezuma. Uz to Kalvītis atbildēja: “Ir izdomātas tādas gudras mašīnītes, ka pats var griezt matus.”

Kad raidījuma vadītājs pārjautāja, vai tiešām Kalvītis pats sev griež matus, viņš atbildēja: “Nu skaidrs!” Tiesa, citi, kas šo māku pieprot, atšķirībā no Zariņa, to, visticamāk, nedara laikā, kad pilda amata pienākumus.

Šaubas. Amatpersonu pote – valsts drošībai?

Lai gan Jaunā konservatīvā partija bija paziņojusi, ka tās pārstāvji solidarizēsies ar pedagogiem un vakcinēsies tikai vienlaikus ar šo grupu, jau piektdien vakcīnu saņēma šīs partijas deputāts, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Juris Rancāns.
Foto: Zane Bitere/LETA

Aizvadītajā nedēļā televīzijas ekrānos varējām vērot, kā “AstraZeneca” vakcīnu pret kovidu saņem pašreizējais Valsts prezidents Egils Levits un visi pieci eksprezidenti, kā arī Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, ārlietu ministrs Edgars Rinkē­vičs, bet vēl pēc dienas arī citi ministri un atsevišķi Saeimas deputāti.

Vakcinācijas birojs skaidroja, ka šīs personas tiekot vakcinētas prioritāri, jo viņu pienākumi saistīti ar “nacionālās drošības un valsts pamatfunkciju nepārtrauktības nodrošināšanu”.

Šī grandiozā argumentācija liek domāt – ja amatpersonu svītu nesapotēs, tas var apdraudēt Latvijas turpmāko pastāvēšanu. Interesanti, kā būtu tad, ja amatpersonas nepiekristu publiski vakcinēties?

Zināms, ka pats veselības ministrs Daniels Pavļuts zvanījis augstākajām amatpersonām un aicinājis publiski rādīt piemēru, nevis biedējis ar valsts pamatfunkciju apdraudējumu.

Varētu saprast to, ka “zaļā gaisma” potes saņemšanai tiek dota trim valsts augstākajām amatpersonām un ārlietu ministram kopā ar Saeimas Ārlietu komisijas vadītāju, kuri nevar strādāt tikai un vienīgi attālināti, kā arī eksprezidentiem, jo viņi varētu būt kā iedrošinošs piemērs vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuri vēl šaubās, vai vakcinēties.

Bet pārējo iekļaušana prioritārajā sarakstā laikā, kad valstī katastrofāli trūkst vakcīnu, izskatās pēc privilēģiju dāvināšanas uz riska grupu rēķina.

Pētījumu firma “Kantar” esot aptaujājusi 800 iedzīvotājus, un teju vairākums (68%) atzinuši, ka valsts amatpersonām un politiķiem jādod priekšroka saņemt vakcīnu. Taču neviens nav pajautājis, attiecībā pret ko priekšroka – senioriem ar hroniskām kaitēm, pedagogiem, policistiem, pārdevējiem?

SAISTĪTIE RAKSTI

Turklāt neviens no taujātājiem nav painteresējies, ko par “zaļo gaismu” politiķiem domā tieši ļoti cienījama vecuma ļaudis, jo respondenti bijuši no 18 līdz 60 gadiem.

Sagatavojuši: Aija Kaukule, Māris Antonevičs, Māra Libeka, Ināra Egle

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki 13
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu?
Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
Inese Vaidere par vīra aiziešanu un dzīvi pēc tās: “Līdz pašam pēdējam brīdim ticēju, ka Arturs būs atkal vesels…” 19
Lasīt citas ziņas
“Nu, nebūsim naivi. Es neesmu ar rožainām brillēm” Māris Kučinskis pārliecināts – Putina atbalstītāji Latvijā ir tūkstošos
Pieci grādi dievkalpojuma laikā, segas, silti mēteļi – baznīcas nespēj samaksāt rēķinus par siltumu
Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
Kas būs nākamais Eiropas centrs? “Beidzies Francijas un Vācijas motora laiks” 60
Aivars un Valērijs – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
11:17
“Krievi grib sportot ar treneri, kurš runā viņu valodā” muzikants Sandis Kiops pametis Latviju un Spānijā sācis fitnesa trenera karjeru
11:11
FOTO, VIDEO. “Muzikālajā bankā” pārliecinoši uzvar grupa “Citi zēni”. Kuras dziesmas ierindojās otrajā un trešajā vietā?
10:54
Par Čehijas prezidentu kļuvis bijušais NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs, ģenerālis Petrs Pavels 15
FOTO, VIDEO. “Muzikālajā bankā” pārliecinoši uzvar grupa “Citi zēni”. Kuras dziesmas ierindojās otrajā un trešajā vietā?
“Krievi grib sportot ar treneri, kurš runā viņu valodā” muzikants Sandis Kiops pametis Latviju un Spānijā sācis fitnesa trenera karjeru
Pavasaris vairs nav aiz kalniem? Sinoptiķi prognozē, kad Latvijā beigsies sals
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievija izšāvusi S-300 raķetes uz dzīvojamo namu rajonu Ukrainā – trīs cilvēki miruši, ievainoti 17
FOTO. Keita Midltone žilbina klātesošos ar savu izskatu: ar to arī “atbild” uz Meganas Mārklas repliku
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki 13
VUGD plūdu laikā lūdza nebraukt uz Jēkabpili ekskursijā. Vai sabiedrība klausījās un izprata situāciju? 10
4 iemesli, kāpēc vajadzētu kaļķot koku stumbrus: to vislabāk darīt, kad gaisa temperatūra ir ap 0 grādu
VIDEO. Grūtniece Purvciemā izraisa smagu autoavāriju – taranē skolnieku mikroautobusu un pati nokļūst slimnīcā 7
Cik daudz patiesībā cilvēkam ir vajadzīgs C vitamīns?
Uzmini nu! Sastopama gan Āfrikā, gan Latvijā, dzied naktīs. Uzskatāma par ukraiņu iemīļotu simbolu
Sinoptiķu prognozes svētdienai – ne pārāk iepriecinošas
VIDEO. Ziemeļkoreja, Irāna vai Kuba? Propagandas TV raidījumā eksperti prāto – kuras valsts modelis Krievijai tagad būtu vispiemērotākais? 57
Pēc neveiksmes vēlēšanās partija “Saskaņa” cer uz “reanimēšanos” ar Nilu Ušakovu vadībā
“Saskaņas” politiķis Jānis Urbanovičs atzīst – partija vēlēšanās zaudēja, jo viņš atļāvās “agresoru nosaukt par agresoru” 50
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu?
Brīnumainā izglābšanās Krievijā: 66 gadus vecs pensionārs apmaldījies un četras dienas mīnuss 40 grādos ar slēpēm klīdis pa apkārtni 11
Garāks mācību gads – labāka izglītība?
Šodien tu spēsi aptvert visu nezināmo un sasniegt teju vai neiespējamo! Horoskopi 29.janvārim
FOTO, VIDEO. “Ļaunuma izpostītās cilvēku dzīves…. mēs nevarējām palikt vienaldzīgi!” – grupa “Sudden Lights” nāk klajā ar jaunumiem
Bankrotējusi Lielbritānijas zemo cenu aviokompānija “flybe” 2
Zemkopības ministrs: “Pārtikas cenas kritīsies. Tirgotāji reizēm nelaiž cenas lejā, tad, kad tās būtu jālaiž”