Ekonomika
Īpašums

Bordāns noskaņots kaujinieciski cīņā par NĪN politikas reformu8


Jānis Bordāns:
Jānis Bordāns:
Foto: Karīna Miezāja

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Ja netiks grozīta nekustamā īpašuma nodokļa politika, tad, ieviešot jaunās īpašumu kadastrālās vērtības, iedzīvotājiem krasi pieaugs nodokļa slogs un tiks aizskartas viņu tiesības uz mājokli, tā vakar žurnālistiem rīkotajā preses konferencē pauda tieslietu ministrs Jānis Bordāns, aicinādams politiķus un valdības koalīcijas partnerus beidzot izlemt.

 

Jautāts, ko par viņa iesniegtajiem priekšlikumiem saka citi, Jānis Bordāns atbild, ka diemžēl vismaz pagaidām nekādas vienprātības neesot.

Pēc viņa domām, tā vietā, lai par kaut ko vienotos un izlemtu, notiek vilcināšanās. Nodokļa reformai pašlaik pretojas vairāku pašvaldību vadītāji, visvairāk uztraukdamies par to, ka tām samazināsies nodokļa ieņēmumi. Liepājas pašvaldības vadītājs Jānis Vilnītis viņa priekšlikumus nosaucis par populismu. Valdībā gan esot ļaudis, kuri atbalstot viņu, iestājas par taisnīgu risinājumu iedzīvotājiem. Toties daži domā, ka īpašuma nodoklim esot nevis jāsarūk, bet taisni otrādi – jāceļas.

Cerības uz iedzīvotājiem labvēlīgu lēmumu gan viešot vakar Tieslietu ministrijā rīkotā starpinstitūciju sanāksme, kurā daži pārvaldes iestāžu pārstāvji, ieraugot viņu pašu īpašumiem prognozētās kadastrālās vērtības, bijuši pārsteigti un sliecās par labu nodokļa reformai. Tāpat cerības vieš Finanšu ministrijas ierēdņi, kuri, ieraugot tās, bijuši šokēti.

Bet diemžēl arī tur nekāda lēmuma joprojām neesot, kaut arī ar priekšlikumiem pārskatīt nodokli tieslietu ministrs nācis klajā jau pirms gada.

Uz jautājumu, kas notiks, ja nodokļa politiku tomēr nemainīs, Jānis Bordāns atbild, ka tad apstiprināšanai netikšot virzītas Valsts zemes dienestā sagatavotās jaunās īpašumu kadastrālās vērtības. “Tās nebūs rēķins nekustamā īpašuma nodoklim, kamēr vien es būšu tieslietu ministra amatā,” piebilst viņš.

Ja nodokļa politiku nemainīs, tad, pēc viņa domām, diemžēl saglabāšoties vecā netaisnība, par ko jau vairākkārt rakstījusi “Latvijas Avīze” – arī turpmāk lepno mājokļu īpašnieki maksās mazāku nodokli nekā pieticīgi celto īpašnieki.

Pēc tieslietu ministra ierosinātā, par tā dēvētajiem primārajiem mājokļiem, tostarp zemi un uz tās uzceltajām dzīvojamām ēkām, kurās īpašnieki deklarējuši pastāvīgo dzīvesvietu un kuru kadastrālā vērtība nepārsniedz 100 000 eiro, nebūtu jāmaksā nodoklis. Tas būtu jāmaksā tikai par vērtīgākiem īpašumiem, bal­stoties uz VZD īpaši noteiktu vērtību, atvasinātu no kadastrālās, kas būtu piektā daļa no īpašumam noteiktās kadastrālās vērtības.

Jānis Bordāns pieļauj, ka šie priekšlikumi dažās detaļās būtu precizējami vai arī būtu jāmeklē citi risinājumi, kā iedzīvotājiem samazināt briestošo nodokļa slogu. Diemžēl vismaz pagaidām nekādu citu priekšlikumu ne Finanšu ministrijai, citām valsts pārvaldes iestādēm neesot.

Saistītie raksti
Pēc vakar preses konferencē dzirdētā, ministrs noskaņots kaujinieciski un cīņā par sociālo taisnīgumu iet līdz galam.

Augusta sākumā viņš iesniegšot šos priekšlikumus Ministru kabinetā.

Ja tiem atbalsta nebūšot, tad sociālā taisnīguma vārdā viņš nākšot klajā ar citiem, vēl radikālākiem. Pēc viņa paustā, ja sociālā taisnīguma vārdā saļogās valdība, tad tā Latvijā vēl nebūšot pati lielākā nelaime.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.