Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

“Melnīša latvisko nosaukumu nekādā gadījumā nemainīsim.” Saldējuma ražotāji par Covid-19 krīzi un izaicinājumiem 9

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Rūjienas saldējums” mainīs skandālā ierautā saldējuma “Blacky” nosaukumu. Taču viņi nav vienīgie, kas domā par pārmaiņām – visi saldējuma ražotāji koriģē savus nākotnes plānus.

LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 29
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 139
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Smags zaudējums: mūžībā devies vēl viens karalienes Elizabetes II tuvinieks 9
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Pēdējos mēnešos saldējuma eksportu un saldējuma pārdošanu Latvijā būtiski ietekmējusi Covid-19 izraisītā krīze.

“Martā eksports principā apstājās, kopējais realizācijas apjoms ir krities uz pusi. Tomēr, neskatoties uz to, mēs visu šo laiku turpinām ražot un laižam klajā arī divus sezonas jaunumus – bārbeles saldējumu vafeļu glāzītē ar maršmelovu gabaliņiem un šokolādes saldējumu šokolādes konusā ar brūkleni vidū.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunos saldējumus ražos no īsta piena. Piedāvājam arī pagājušās vasaras jaunumu un vienu no sortimenta visvairāk pirktajiem gardumiem – mango sorbetu vafeļu glāzītē, kas gatavots bez piena,” stāsta SIA “Rūjienas saldējums” zīmola menedžere Kitija Liepa.

Kas attiecas uz eksportu – šobrīd “elpojam” vienā ritmā ar partneriem Eiropā un, cik situācija atļauj, turpinām pagājušajā gadā iesākto, viņa saka.

Rūjienieši esot saražojuši pietiekamu saldējuma apjomu un gaidot, kad sociālie ierobežojumi pilnībā vai daļēji tiks atcelti, jo pieprasījuma pieaugums jūtams jau kopš jūlija sākuma.

Situācija atšķiras katrā valstī, jo arī ierobežojumi ir dažādi, tomēr kopumā situācija pamazām uzlabojoties.

“Rūjienas saldējums” darbinieku skaitu nav samazinājis, arī dīkstāves pabalsti nav izmantoti, jo darba visu šo laiku pieticis.

Uz jautājumu, kas notiks ar nesen skandālā ierautā saldējuma “Blacky” nosaukumu, K. Liepa atzīst: “Mums ļoti žēl, ka mūsu Melnīša angliskais nosaukums ir trāpījies “pa rokai” kopējai histērijai, kad nelaimes cēloņi tiek meklēti vārdos, kuri tiek izrauti no konteksta un skatīti šaurā interpretācijā, pieminekļos un grāmatās, nevis aktuālās pro­blēmās.

Saprotot, ka ažiotāžas cēlājiem ir nepieciešams mērķis un ienaidnieks, mēs noteikti noņemsim no angliskā saldējuma nosaukuma burtu “y”, lai nedotu iemeslu mūsu uzņēmuma sasaistīšanai ar rasismu, kas ir smieklīgi un bēdīgi vienlaikus. Melnīša latvisko nosaukumu nekādā gadījumā nemainīsim.”

Jāatgādina, ka uzņēmuma ražotais saldējums “Melnītis” nesen izpelnījās daļas sabiedrības nosodījumu tā angliskā nosaukuma dēļ.

Jāpiebilst, ka pagājušajā gadā “Rūjienas saldējuma” apgrozījums pieauga par 16,72%, salīdzinot ar attiecīgo laikaposmu iepriekš. 60% no apgrozījuma nodrošināja eksporta ieņēmumi, tajā skaitā “Mini Melta” saldējuma veiksmīga pārdošana Eiropas Savienības valstīs un Ukrainā.

Patēriņš pieaug

Kādam veicies labāk, kādam sliktāk, taču dati liecina, ka pandēmijas ietekmē atcelto pasākumu aukstā vasaras sākuma dēļ saldējuma tirgus apjoms vasaras pirmajā pusē samazinājies par 10%. Ražotāji vēl cer uz otro pusi, bet daži šo gadu jau dēvē par “pārdomu gadu”.
Foto: Dainis Bušmanis

Jautāju citiem saldējuma tirgus līderiem, kā tirgu ietekmējusi Covid-19 izraisītā krīze un kādas sekas tas atstājis uz pārdošanas apjomiem gan krīzes laikā, gan šīs vasaras pirmajā mēnesī – jūnijā.

“Saldējuma sezonas sākums bija diezgan vēss, tāpēc arī saldējuma ēdāji bija nedaudz atturīgāki nekā parasti šajā laika periodā. Vēsie laika apstākļi un tobrīd vēl spēkā esošie ierobežojumi negatīvi ietekmējuši saldējuma tirgus statistiku Latvijā.

Pēc “Nielsen” datiem, salīdzinājumā ar iepriekšējā gada maiju saldējuma tirgus apjoms ir krities par 10%. Taču Jāņu nedēļā, iestājoties siltam un saulainam laikam, arī saldējuma patēriņš pieauga,”stāsta “Food Union” saldējumu zīmolu vadītāja Latvijā Sandra Usačeva.

Starp “Food Union” 2020. gada sezonai radītajiem 10 jaunajiem saldējumiem vadībā pēc pieprasījuma apjomiem ir izvirzījušies trīs zīmola “Pols” saldējumi – cukurvates “Pols”, kvadrātveida batoniņa formas “Pols” un apaļais “Pols”.

Varot teikt, ka šie trīs saldējumi jau ir kļuvuši par šīs vasaras hitiem, jo ir pārspējuši plānotos pārdošanas apjomus par spīti tam, ka laikap­stākļi nebija pārāk labi.

Labs pieprasījums ir arī pēc “Ekselences” jaunā deserta – “Latte macchiato” saldējuma ar kafijas garšu, kas šovasar ir kļuvis par oficiālo klasiskās mūzikas festivāla “Rīga–Jūrmala” saldējumu.

Šī gada saldējuma sezonā “Food Union” piedāvā arī vairākus jaunumus, to vidū mazāku kumosu saldējumus, tradicionālu garšu un netradicionālu formu saldējumus, saldējumus bez piena un saldējumu desertus ar nebijušu garšu salikumiem.

Vērtējot “Food Union” visu laiku iecienītākos saldējumus, kas ir patērētāju pirkumu topa augšgalā no sezonas uz sezonu, tad tie nemainīgi ir “Tio” plombīra un šokolādes saldējumi lielajos ģimenes iepakojumos un vafeļu glāzītēs, “Karlsons” šokolādes glazūrā ar upeņu ievārījumu un klasiskie “Pols” saldējumi uz kociņa, piebilst S. Usačeva.

Jūnijs – labvēlīgs

Šī gada jūnijā no “Agrofirmā Tērvete” ražotā piena tapušā “Druvas saldējuma” pārdošanas apgrozījums audzis divkārt, salīdzinot ar gadu iepriekš. “Līdzīgi kā kūst saldējums karstā saulē, tā kusa arī saldējumu krājumi noliktavā.

Jūnijs ir bijis labvēlīgs, pateicoties klimatiskajiem apstākļiem, kas veicinājis saldējumu patēriņu. “Tērvete food” turpina paplašināt veikalu un citu tirdzniecības vietu loku, kur ir pieejams “Druvas saldējums”, jo ir pieaugoša klientu interese sadarboties,” stāsta “Tērvete food” izpilddirektors An­dris Limanāns.

Par leģendāru “Druvas saldējuma” garšu varot uzskatīt rūgteni saldo cigoriņu saldējumu, kas esot pircēju izvēle nr. 1. Šovasar piedāvājumā ieviesti pavisam četri jaunumi.

Papildu izaicinājumus šajā pavasarī radīja globālā Covid-19 pandēmija un tās ieviestie ierobežojumi. “Tērvete food” vadība, izvērtējusi uzņēmuma darbības procesus, ieviesa virkni papildu pasākumu ar mērķi mazināt iespējamos riskus.

Covid-19 ietekme uzņēmuma darbībā tika izjusta vasaras masveida pasākumu atcelšanas un ierobežotās sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu darbības dēļ, jo šajos realizācijas kanālos vasarā ir sezonāls apgrozījuma pieaugums.

Daļēji šo negatīvo ietekmi mazinājusi pieaugošā pircēju ietekme pasūtīt saldējumu individuāli, ko Kurzemē un Zemgalē nodrošina “Tērvete food” tirdzniecības komanda, kā arī novērots ieņēmumu pieaugums “Druvas saldējuma” veikaliņos Saldū un Druvā pie ražotnes.

Savukārt Līvānu saldējuma ražotāja SIA “Saltums-2” apgrozījums Latvijā šogad pieaudzis, taču pasaules skartā Covid-19 krīze jūtama eksporta tirgos.

“Atcēlās iepirkumi sakarā ar to, ka nebija iespējams prognozēt kafejnīcu pieprasījumu. Un arī kopējais eksporta apgrozījums diemžēl jūnijā bija mazāks nekā pagājušajā gadā,” stāsta uzņēmuma pārstāve Agija Vasiļjeva.

Viņa atzīst, ka “Saltums- 2” ražotais “Zemnieku saldējums” kļūst arvien populārāks, par ko liecina pastāvīgo pircēju skaita pieaugums.

Šogad uzņēmums piedāvā vairākus jaunumus, to vidū saldējumu krāsainās vafeļu glāzītēs un lielpaku ar vairākiem saldējumiem, kas iepakota līdzīgi šokolādes batoniņu komplektiem.

Pārdomu gads

Ražotāji lielas likmes šobrīd liek uz vasaras otro pusi, cerot uz labiem laikapstākļiem, kas varētu veicināt pieprasījuma pieaugumu pēc auksta salduma.

“Skrīveru mājas saldējuma” pārdošana šogad samazinājusies par 70–80%.

“Strādājam sezonāli. Mums nav lielu tehnoloģisku iekārtu un lielas ražotnes, tikai kafejnīca un izbraukumu tirdzniecība, kas šopavasar nenotika.

Dīkstāves atbalstam nekvalificējāmies, jo ziemas laikā ražojām piparkūku mīklu, samaksa ienāca vēlāk, līdz ar to neietilpām grupā, kas varēja kvalificēties šim atbalstam. Taču esam mierīgi un pārdzīvojām šo laiku.

Mums nenācās atlaist darbiniekus, jo šajā biznesā strādājam visa ģimene. Plāni gan nojuka, apstājās gan jaunā ceha celtniecība, gan plānotie ārējie fasādes remontdarbi,” stāsta “Skrīveru mājas saldējuma” šefpavāre Dzidra Sotniece.

Tagad gan novērojams, ka cilvēki ceļo vairāk pa Latviju un iegriežas arī Skrīveros, lai nobaudītu saldējumu. Sotniece uzsver: būs labi un, kas jo īpaši svarīgi – “ja būtu robežas ciet un nevestu to vīrusu iekšā”.

SAISTĪTIE RAKSTI

Augustā uzņēmums piedalīsies svētku pasākumā Tērbatas ielā Rīgā, tāpat nedaudz jau atsākusies izbraukuma tirdzniecība. “Pārdomu gads” – tā šo pandēmijas gadu dēvē Dz. Sotniece.

UZZIŅA

Saldējumu ražotāju TOP 5 pēc neto apgrozījuma

1. “Food Union”

2. SIA “Saltums-2”

3. SIA “Rūjienas saldējums”

4. SIA “Tērvete food”

5. SIA “Rozīne”.

Avots: “LA” aprēķini pēc firmas.lv datiem

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Amerikāņu kalniņi piena tirgū: piena iepirkuma cena kāpj, bet aug arī pašizmaksa un nenoteiktība 14
5 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Mēslojuma deficīts pavasarī var apgrūtināt darbu lauksaimniekiem un samazināt ražu 18
6 dienas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Ceļa balstīšana uz apaļkoku pāļiem! Latvieši sāk izmantot jaunu tehnoloģiju meža ceļu izbūvei 12
6 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Turpinās cūkgaļas iepirkuma cenas kritums, bet veikalos gada laikā cenas mainījušās maz 8
Nedēļa
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 23
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 128
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Smags zaudējums: mūžībā devies vēl viens karalienes Elizabetes II tuvinieks 8
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība nedaudz mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Kas mainīsies? 30
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ja man kontos ir palikuši tikai 10 tūkstoši, man reāli sākas panika”: Kašers šogad zaudējis visus ietaupījumus 54
10 stundas
Lasīt citas ziņas
IM
Ingūna Mieze
Ziņas
Kūdras izmantošanu dārzkopībā būtu jāizbeidz. Vai atrasts aizstājējs? 56
27. novembris, 2021
LE
LETA
Laukos
Nespējot izpildīt likuma prasības, zemnieku saimniecībai, iespējams, nāksies likvidēt taurgovis 55
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Laukos
Meklējiet vietējos! 9
25. novembris, 2021
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Jebkurš kubikmetrs, kas nāk no meža, saražo gan algas, gan nodokļus.” Saruna ar Arni Muižnieku 45
24. novembris, 2021
LA
Latvijas Avīze
Laukos
“Tas ir noziegums, kas bargi jāsoda.” Aicina nesastrādāt cūcības mežā 5
23. novembris, 2021
LE
LETA
Laukos
Asociācija: Cūkkopības nozare joprojām strādā zem pašizmaksas 7
23. novembris, 2021
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Katru gadu par 10 000 rīdziniekiem vairāk! Galvaspilsētā plāno palielināt iedzīvotāju skaitu
40 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Kovids palīdzējis vai tikai sakritība? Kāpēc pandēmijā daudz vairāk ēdam zivju konservus
49 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Valsts ziemeļaustrumos gaisa temperatūra pazeminājusies līdz -25 grādiem
1 stunda
AJ
Atis Jansons
Ziņas
“Daudz labāk nez vai būšot!” Degviela – mazliet lētāka, bet tāpat dārga
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Kriminālprocesā meklēs, kurš spēra policistei! Policija pret Gobzemu sākusi 12 administratīvā pārkāpumu procesus 43
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Saulkrastos nozāģēts simtgadīgs mežs, iedzīvotāji sašutuši, vēsta televīzija 33
3 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna
45 minūtes
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Priekšsacīkstes Francijas prezidenta vēlēšanās: uzvarēja Pekresa, Zemūrs grib “atkarot” valsti
1 stunda
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Ja auto nereaģē vai stūre šķiet “vaļīga” – ceļš ir slidens!”: eksperts skaidro, kā, braucot ziemā, nepieļaut liktenīgas kļūdas 10
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība nedaudz mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Kas mainīsies? 30
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Reperis Ozols atceras – reiz kāda fane viņam nozagusi metāla zobus 3
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 23
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Augsta ranga amatpersona atklāj, kādā gadījumā ASV palielinātu militāro klātbūtni Austrumeiropā 37
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Veģetārais plovs ar burkāniem, ķirbīti un kariju
8 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
Etnogrāfe: Tā ir lielākā nelaime, ka vairāku paaudžu priekšmeti savilkti vienā ģērbā un pasniegti kā tautastērps 9
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Par neatbilstošu riepu stāvokli autovadītāji šķīrušies no tehniskās apskates uzlīmes un pat mašīnas numura zīmes 10
7 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Kad mājai jāziemo vienai: 7 praktiski padomi 6
1 diena
LL
Lilija Limane
Stāsti
Liepājā sagaidīja vispasaules baptistu savienības sekretāru Dr. Liphardu – vērienīgu ziedotāju latviešiem
22:01
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Radikāls pavērsiens Otrajā pasaules karā: japāņu bumbas un torpēdas nogremdē 21 karakuģi, izdzēš ap 2500 jūrnieku dzīvību
21:32
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Katru gadu par 10 000 rīdziniekiem vairāk! Galvaspilsētā plāno palielināt iedzīvotāju skaitu
21:20