“Lai saimniekošana laukos būtu veiksmīga, vajag kooperēties. Jāveicina arī bioloģiskās produkcijas pārstrāde, radot pievienoto vērtību, kas naudas izteiksmē paliks Latvijā un lauksaimnieka kabatā,” uzskata jaunais lauksaimnieks, kooperatīva “Jurgensburg Agro” vadītājs Ringolds Grāpis.
“Lai saimniekošana laukos būtu veiksmīga, vajag kooperēties. Jāveicina arī bioloģiskās produkcijas pārstrāde, radot pievienoto vērtību, kas naudas izteiksmē paliks Latvijā un lauksaimnieka kabatā,” uzskata jaunais lauksaimnieks, kooperatīva “Jurgensburg Agro” vadītājs Ringolds Grāpis.
Foto no personiskā arhīva

Drosme, degsme un nedaudz dulluma: sākot saimniekošanu laukos, jaunieši no grūtībām nevairās, tomēr cer uz lielāku atbalstu 2

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
FOTO. Keita Midltone iziet sabiedrībā ģērbusies kleitā, ko tagad vēlas iegādāties teju visas Lielbritānijas sievietes
Lasīt citas ziņas

 

Novecošana un paaudžu maiņa laukos ir visas Eiropas Savienības problēma, un arī Latvija nav izņēmums. Ir vēl viena kopīga tendence, proti, jaunie laukos lielākoties pārņem un paplašina vecāku nodibinātās saimniecības, taču netrūkst arī tādu, kas darbošanos sāk pilnīgi no nulles.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Jaunības enerģija un vecāku gudrība ir ļoti vērtīga kombinācija, kas dod visas iespējas veiksmīgi saimniekot un attīstīties,” teic biedrības “Jauno zemnieku klubs” vadītāja Sandra Eimane, piebilstot, ka vēlmei izšķirties par labu dzīvei laukos tomēr vajadzīga krietna deva drosmes. Tieši par drosmīgu saimniekošanu šodienas sarežģītajos apstākļos tika spriests vakar notikušajā konferencē “Kā iespējama gudra augsme laukos?”.

 

No bankas pie ogām

“Galvenais – nebaidīties pieņemt lēmumus, rīkoties un darīt,” tā “Latvijas Avīzei” teic konferences dalībniece, jaunā lauksaimniece Anita Hanzena. Vairāk nekā 15 gadus nostrādājusi bankā, viņa kopā ar ģimeni patlaban 2,2 hektāros audzē krūm­mellenes un ir uzņēmuma “Salaspils mellenes” līdzīpašniece. Viņasprāt, galvenie nosacījumi darbībai laukos ir “drosme, degsme un nedaudz dulluma”.

“Pirmajā gadā karstās vasaras dēļ zaudējām 30% ražas, vēl 30% noēda putni, un sezonas beigās bija pasmagi. Pastudēju literatūru, izgāju Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra rīkotus kursus. Uzrakstīju projektu, par piešķirtajiem 50 000 eiro nopirkām tehniku, uzlikām putnu tīklu, un tā lieta aizgāja. Sapratām gan, ka tikai ar ogām sešas nedēļas garā sezonā nopelnīt visam gadam nesanāks, tādēļ domājām par jauniem attīstības virzieniem. Par vienu kļuva stādu pārdošana. Sākām ar pārsimt stādiem, tagad to ir ap 2000 sezonā. Otrs virziens – praktiskās meistarklases interesentiem, kur dalāmies ar pieredzi,” stāsta Anita. Viņa piebilst, ka krūmmelleņu audzēšanai noteikti ir potenciāls kā pamatnodarbei. “Pieprasījums pēc ogām ir augsts. Galvenais ir kārtīgi sagatavoties, iepazīt citu pieredzi, lai nekāptu uz grābekļiem, un saprast, kāda biznesa koncepcija ir piemērotākā. Nebaidīties un saimniekot!”

 

Bez kooperācijas nekādi

Ringolds Grāpis pie savām Galovejas šķirnes gotiņām.
Foto no personiskā arhīva

“Šodien, lai uzsāktu saimniekošanu laukos, noteikti ir jābūt lielai drosmei. Ir milzum daudz izaicinājumu – klimata pārmaiņas, zemes pieejamība, izejvielu izmaksas un kopējā finansējuma pieejamība. Bet ieguvumi noteikti atsver visas grūtības un drosmīgajiem pieder pasaule,” atzīst Skujenes pagasta jaunais zemnieks Ringolds Grāpis. Viņa bioloģiskā saimniecība sešu gadu laikā izaugusi no 16 gaļas gotiņām līdz 70 galvu lielam ganāmpulkam. Šogad līdzās lopbarībai nepieciešamajiem graudiem 15 hekt­āros iesējuši arī griķus.

Konferencē uzstājoties, viņš akcentēja, ka veiksmīgai saimniekošanai jāaizmirst viensētnieka domāšana un jāpievēršas kooperācijai. Tādēļ kopā ar domubiedriem nodibinājuši kooperatīvu “Jurgensburg Agro”, kura biedru kopējais zemes apjoms pārsniedz 12 000 hektāru.

“Mērķis ir palīdzēt zemniekiem attīstīties, lai ekonomiski pamatoti nodarbotos ar dabai draudzīgu saimniekošanu. Sākotnēji fokusēsimies uz augkopību, ar laiku pievērsīsimies citām nozarēm. Kooperatīvam ne tikai jāatbalsta bioloģiskie lauksaimnieki, bet arī jāveicina pāreja uz bioražošanu. Tāpēc uzņemsim arī tos lauksaimniekus, kuri vēlas pāriet uz bioloģisko saimniecību, viņiem vajadzīgs padoms ražošanas pārkārtošanā un produkcijas realizācijā. Saliekot kopā spēkus un ražas, varam produktu pārdot izdevīgāk un drošāk arī uzņemties ilgtermiņa saistības,” tā Ringolds.

 

Atbalsts un klupšanas akmeņi

Jānorāda, ka jaunajiem zemniekiem ir pieejamas agronomu un citu ekspertu konsultācijas. Arī valsts jaunos novārtā neatstāj. Šoruden Zemkopības ministrija iedalījusi 22 miljonus eiro Latvijas Lauksaimniecības universitātes, Bulduru Dārzkopības vidusskolas un Malnavas koledžas materiāltehniskā nodrošinājuma uzlabošanai. Ir arī finansiāls atbalsts.

Ja jaunais zemnieks darbu sāk no nulles vai ar ļoti mazu saimniecību, var saņemt vienreizēju atbalstu 15 000 eiro. Ja tiek pārņemta vai pārpirkta lielāka saimniecība, vienreizējais atbalsts būs 40 000 eiro. Tāpat ir dažādi atbalsti modernizācijai, LEADER programmas. Jaunais zemnieks ar saimniecību līdz 90 hektāriem pirmos piecus gadus papildus tiešmaksājumiem saņem vēl 50 eiro par hektāru. Nupat Lauku atbalsta dienests izsludinājis projektu pieņemšanu ES Lauksaimniecības fondu programmā “Atbalsts jaunajiem lauksaimniekiem uzņēmējdarbības uzsākšanai” ar kopējo finansējumu 2,52 miljoni eiro.

Tomēr, kā atzīst San­dra Eimane, lai gan atbalsti attīstībai ir, problēmas sākas naudas pieejamībā jeb kredītos.

SAISTĪTIE RAKSTI

“Uz papīra ir iestrādes, bet praksē piesaistīt finansējumu ir sarežģīti. Nākamais klupšanas akmens ir zemes resurss jaunajiem. Te tas pats – uz papīra ir iespējas, bet praktiski dzīvē ir daudz sarežģījumu. Problēma ir arī daudzās uzraugošās un kontrolējošās iestādes, kuras dažbrīd pat traucē strādāt. Ieteikums – vairāk uzticēties un ļaut strādāt. Pārliecīga kontrole un sodīšana ir ar lielu bumeranga efektu, kas daudziem jaunajiem liek pārdomāt par dzīves veidošanu laukos,” norāda Sandra. Jaunie zemnieki arī pārliecināti – lai jaunieši paliktu vai atgrieztos reģionos, jāpalīdz mājokļu jautājuma risināšanā.

“Valstij vajadzētu palīdzēt nodrošināt pamatvajadzību – mājokli vai vismaz atbalstu dzīvesvietas izdevumu segšanai. Patlaban tas ir uz pašvaldību pleciem. Daudzas mēģina piesaistīt jaunos speciālistus svarīgām nozarēm laukos, un tas nepieciešams arī uzņēmīgiem jauniešiem, kas attīsta un veido lauku nākotni. Būtu ļoti svarīgi, ka ir konkrētība, stabilitāte, nemainība, laikus izsludināti atbalsta nosacījumi un noteikumi, lai var veiksmīgi plānot ilgtermiņa uzņēmējdarbību.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Liek Latvijas vārdam skanēt pasaulē! Latvieši veiksmīgi startē Pasaules arāju čempionātā
Sākas viens no lauksaimniecības nozares svarīgākajiem notikumiem – ikgadējā izstāde “Lauksaimniecības un meža tehnika 2022”
LOSP: Krīzes apstākļos zemkopības ministra amatu jāieņem pieredzējušam un nozares darbu pārzinošam politiķim
“Tomāti ir garšīgi, jo audzēti ar mīlestību!” Evita un Edgars Gūtmaņi atklāj savu “panākumu atslēgu” 2
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
FOTO. Keita Midltone iziet sabiedrībā ģērbusies kleitā, ko tagad vēlas iegādāties teju visas Lielbritānijas sievietes
“Apkārt notiekošais ir suņa murgi. Visi iebaidīti.” Maskavietis Gena stāsta, kāda ir mobilizācijas gaisotne Krievijā 2
Lato Lapsa par Šlesera atgriešanos politikā: “Tā bija lieliska daudzpakāpju sazvērestība” 60
Lasīt citas ziņas
Lazdiņš: Nedrīkstam samazināt ražošanu, nedrīkstam saviem zemniekiem uzlikt lielākas prasības nekā citviet Eiropā 2
Zivju kvotas nākamajam gadam – finiša taisnē. Par brētliņu Latvija vēl cīnīsies 16
Mežu masīvu ekonomiskā “asinsrite” – attīstīts meža ceļu tīkls 5
Grūtības skar arī stādu audzētājus – stādu sortiments varētu sarukt 4
Godina labākos zivsaimniekus 4
AS “Latvijas valsts meži” un Latvijas Kokrūpniecības federācija vienojas par ciešāku sadarbību meža nozares izaicinājumu risināšanā 7
Apcietina Carnikavas pamatskolas skolotāju, kuru tur aizdomās par dzimumnoziegumu pret bērniem
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu 12
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Ap Līvāniem klaiņo trīs bezbailīgi sumbri. Brīdina netuvoties dzīvniekiem!
AS un NA sabloķējas pret “Progresīvo” ņemšanu koalīcijā 48
„Mēs visi esam kā rezervisti”. Saruna ar Dailes teātra aktrisi Ilzi Ķuzuli-Skrastiņu
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Pietrūkst profesionalitātes: FIBA Čempionu līga sākta ar zaudējumu
23:02
“Latvijas milzis” Anglijā kļuvis ļoti populārs. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem
22:07
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu 12
22:00