Iepriekš Alda Gobzema mēģinājumi rīkot protesta akcijas nav guvuši plašu atsaucību. Dienā, kad Valsts prezidents atsauca viņa kandidatūru premjera amatam, aicinājumam pulcēties pie Rīgas pils atsaucās vien daži desmiti.
Iepriekš Alda Gobzema mēģinājumi rīkot protesta akcijas nav guvuši plašu atsaucību. Dienā, kad Valsts prezidents atsauca viņa kandidatūru premjera amatam, aicinājumam pulcēties pie Rīgas pils atsaucās vien daži desmiti.
Foto: Zane Bitere/LETA

“Dzeltenās vestes” izmanto politiskiem mērķim 0

Mazpazīstamu aktīvistu grupa, kas atbalsta partiju “KPV LV”, rīt, 22. janvārī, gatavojas rīkot akciju pie Saeimas, kurā paudīšot neapmierinātību ar topošo valdību un prasīs ārkārtas vēlēšanas. Akcijas rīkotāji uzmanības piesaistīšanai gatavojas arī izmantot skandalozu slavu ieguvušo simbolu – “dzeltenās vestes”.

LA
LA.LV
Ziņas
“Reakcijai jābūt asai!” Vaidere par ANO ieteikumu atjaunot Latvijā divvalodību izglītības sistēmā 209
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Lielbritānija atvadās no prinča Filipa: kara kuģi šauj zalves, cilvēki dodas pie pils un noliek ziedus 20
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Andris Ameriks par nevakcinēto nākotni: “Ja neesi vakcinēts, nenāc iekšā, klausies koncertu ārā, nelido ar lidmašīnu, minies ar velosipēdu!” 168
6 stundas
Lasīt citas ziņas

Pēdējos mēnešos mediji daudz ziņojuši par nemieriem Francijā, kuru dalībnieki bija ģērbušies atstarojošās vestēs, tāpēc tās drīz vien kļuva par protesta simbolu. Francijā iedzīvotāju demonstrāciju sākotnējais iemesls bija valdības ieviestais degvielas nodoklis, un eksperti atzīst, ka tām drīzāk bijis spontāns raksturs, bet tagad jau vērojams, ka iniciatīvu cenšas pārņemt un savās interesēs izmantot visdažādākās politiskās grupas.

Zīmīgi, ka dažādi t. s. dzelteno vestu pasākumi plaši tiek atspoguļoti Krievijas propagandas medijos, kur tie tiek raksturoti kā vienots neapmierinātības vilnis, kas skāris gandrīz visu Eiropu.
CITI ŠOBRĪD LASA
LA
LA.LV
Ziņas
“Attālinātā mācīšanās ir kā zupas vārīšana – visu laiku jānogaršo, kā ir izdevies!” Kuldīdznieku veiksmes stāsts 2
1 stunda
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Prinča Filipa bēres notiks nākošnedēļ. Karaļnams darījis zināmu, vai ieradīsies arī mazdēls, princis Harijs 7
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Andris Ameriks par nevakcinēto nākotni: “Ja neesi vakcinēts, nenāc iekšā, klausies koncertu ārā, nelido ar lidmašīnu, minies ar velosipēdu!” 168
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Lielbritānija atvadās no prinča Filipa: kara kuģi šauj zalves, cilvēki dodas pie pils un noliek ziedus 20
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Dižciltīgi tituli, skaudra bērnība, nabadzība un īsta mīlestība: prinča Filipa dzīvesstāsts un 8 interesanti fakti par viņu 3
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu sportists Kaspars Kambala atklāj: dzīves laikā esot pārgulējis ar aptuveni pustūkstoti sieviešu 48
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sabiedriskā dzīve atjaunojusies, restorāni atvērti: Izraēlas pieredze Covid-19 krīzes pārvarēšanā 54
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šorīt pie Ķīpsalas halles jau pirms durvju vēršanas iedzīvotāji izrāda lielu interesi pēc Covid-19 vakcīnas, gaidot “dzīvajā rindā” 35
14 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien uz svariem būs liktas attiecības ar kādu tev tuvu cilvēku! Horoskopi 10.aprīlim 1
1 diena
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Francijā masku valkāšanu uzraudzīs, izmantojot “gudro video” 17
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar divriteni brauc tie, kuriem nav darba un bērnu!” Sociālo tīklu lietotāji sašutuši par Valsts policijas amatpersonas izteikumiem 168
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Loģika saka priekšā – gribi amatu Saeimā, ļauj, lai tevi aiz čupra sagrābj KNAB un aiz apkakles velk Ģenerālprokuratūra. Egila Līcīša feļetons 6
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev jābūt piesardzīgam un ļoti uzmanīgam savos izteicienos! Horoskopi 9.aprīlim 1
2 dienas
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Lēmumu pieņēmēji Rīgā laikam nav bieži viesi reģionu veikalos!” Kā pirmo mazo veikalu darba dienu aizvadīja veikalnieki reģionos? 21
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Rīgas tirdzniecības centri paziņo par došanos ārpus telpām, lai būtu tuvāk saviem klientiem 11
1 diena
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nesagaidot 100.dzimšanas dienu, miris Lielbritānijas karalienes vīrs, princis Filips
1 diena
LE
LETA
Veselam
Pavļuts parakstījis rīkojumu, kad sāks vakcinēt pedagogus 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Blakus laivai atrada sievietes līķi. Vēl nav atrasta otra, iespējams, Tērvetē noslīkusī sieviete 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Loģiski, ka cilvēki devās iepirkties! Viņi ir noguruši no ierobežojumiem.” Saeimas deputāte par milzu rindām pie veikaliem 91
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atnāks Aldis, sāks mētāties ar krēsliem. Tas arī viss!” Klaišis par premjera demisijas pieprasījumu 72
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Nevar būt situācija, kad vakcīnas stāv dīkā. Ir cilvēki, kuri grib vakcinēties!” Politiķis atzinīgi vērtē vakcinācijas “brīvās rindas” ieviešanu 34
1 diena

“Francijas protesti sasnieguši Latviju” – jau aizvadītajā nedēļā ziņoja Krievijas oficiālā izdevuma “Rossijskaja gazeta” interneta portāls, kas šādu virsrakstu bija licis ziņai par Latvijā maz ievērības guvušu piketu, kuru rīkoja Tatjanas Ždanokas vadītā Latvijas Krievu savienība. Arī šī piketa dalībnieki bija uzvilkuši dzeltenas vestes. Arī ziņas par 22. janvārī gaidāmo akciju pie Saeimas jau izplatītas vairākos Krievijas interneta portālos.

Latvijas Valsts drošības dienests, kas gatavojas sekot pie Saeimas paredzētajai akcijai, norāda uz sociālajos tīklos izteiktiem aicinājumiem protesta laikā veikt prettiesiskas darbības.

Protestu diriģents – Gobzems?

Protesta akciju rīkotāji apvienojušies “Facebook” domubiedru grupā “Latvijas tautas demonstrācija” – Nīderlandē dzīvojošā Mārīte de Bruina, cēsnieks Druvis Ziņģis, kā arī aktīvisti Juris Mēmele, Santa Jaunzema un Maija Brūdere. Kopumā šī “Facebook” grupa pulcē ap 1500 dalībnieku.

“LA” sazinājās ar pasākuma pieteicēju Druvi Ziņģi, kurš atteicās paust savu nostāju, jo ar presi nerunājot.

D. Ziņģim ir savs kanāls sociālajā tīklā “YouTube”, kurā atrodami gan “KPV LV” slavinoši video, gan arī pamācības, kā iesaistīties kādā starptautiskā uzņēmumā, kurš ārzemēs izpelnījies finanšu piramīdas slavu.

Savu viedokli “LA” pauda M. de Bruina, kura strādā sporta preču veikalā Nīderlandē. “Dzīvojot šeit un redzot, kas notiek Latvijā, sažņaudzas sirds par visiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri cieš badu un kuriem nav iespēju uz normālu dzīvi. Tajā vainojama valdības attieksme pret tautu un tās labklājību,” viņa pamato savu viedokli. Ideja par demonstrāciju radusies pēc diskusijām sociālajā tīklā “Facebook”.

“Demonstrācijas organizatori neaicina visus vilkt vestes, bet neesam tiesīgi tās aizliegt. Vestes var “iztulkot” un aicināt cilvēkus uz agresiju. Mūsu demonstrācijai nav agresīvu mērķu. Pazīšanās zīme demonstrantiem ir atstarojošas lentītes ap roku,” norāda M. de Bruina. Pati M. de Bruina uz protestu neieradīsies, jo viņas darba vieta nedodot viņai brīvdienas šim iemeslam. Viņa arī apgalvo, ka “KPV LV” un Aldim Gobzemam neesot saistības ar akciju.

Tas gan nesakrīt ar citu informāciju, kas liecina – pat ja Gobzems sākotnēji nebija starp idejas autoriem, tad šobrīd viņš tajā ir aktīvi iesaistījies.

Jāpiebilst, ka bijušais “KPV LV” premjera kandidāts aizvadītajā ceturtdienā bija ieradies uz LTV raidījumu “Rīta Panorāma”, tērpies dzeltenā vestē, tomēr pēc LTV pārstāvju iebildumiem viņam pirms raidījuma to nācās novilkt. Sarunā ar “LA” viņš nenoliedz, ka ir aktīvs protesta akcijas atbalstītājs, bet neesot starp tās rīkotājiem – par protestu esot uzzinājis no sociālajiem tīkliem.

“Esmu paudis atklātu atbalstu, paudīšu vēl atklātāku. Sagaidīsiet otrdienu, tad redzēsiet manu atbalstu. Ja kaut viens cilvēks atnāks uz protesta akciju, mans pienākums ir atbalstīt šos cilvēkus, jo viņi atbalsta mani,” skaidroja A. Gob­zems. Jautāts par to, vai dzeltenās vestes nav mājiens, ka arī Latvijā protesti var kļūt vardarbīgi, A. Gob­zems atbildēja noliedzoši: “Tam, ka Francijā bija vardarbīgi protesti, nav saistības ar manu protestu pret Kariņa valdību. Esmu pret jebkādu vardarbību, bet Kariņa valdība ir vardarbība pret tautas gribu.”

Aicina nepakļauties provokācijām

Valsts drošības dienests (VDD) pievērsīs uzmanību protesta akcijai un norāda, ka jebkura publiska pasākuma laikā pastāv risks, ka to savu mērķu īstenošanai var izmantot radikāli noskaņotas personas. “VDD redzeslokā nonākuši atsevišķu personu komentāri sociālajos tīklos ar netieši paustu aicinājumu protesta akcijas laikā veikt radikālas, prettiesiskas darbības, tajā skaitā vērsties pret tiesībsargājošo iestāžu darbiniekiem. Aicinām nepakļauties šādām provokācijām, ņemot vērā, ka par šāda veida darbībām paredzēta administratīvā vai kriminālatbildība,” uzsver dienests.

Valsts policija ir informēta par pasākumu un uz to kārtības uzturēšanai nosūtīs likumsargus. Kā “LA” apliecināja Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Sigita Pildava, policija sadarbojoties ar VDD un izstrādā pasākumu plānu protesta uzraudzībai un kārtības nodrošināšanai.

Eksperti uzskata, ka “KPV LV” piekritēju mītiņš pie Saeimas nepāraugs masu nemieros galvenokārt tādēļ, ka policija šādiem gadījumiem esot labi sagatavota un mācījusies no 2009. gada 13. janvāra notikumiem. Bijušais iekšlietu ministrs un ASV drošības risinājumu uzņēmuma “Alphom Group” konsultants Ēriks Jēkabsons paļaujas, ka pasākumu kontrolēs tiesībsargājošās iestādes un tās būs sagatavotas. Viņš kritizē arī to, ka pasākuma pieteicējs atsakās runāt ar presi.

“Ja jums ir pozīcija, par kuru vēlaties dalīties, jūs taču neslēpsieties no cilvēkiem un medijiem, tas ir jūsu interesēs, lai ideju izplata tālāk. Bet izskatās, ka pasākuma rīkotāji, tēlaini izsakoties, iemet bumbu, bet paši paslēpjas un tad gaida, kas notiks,” teic Ē. Jēkabsons, piebilstot, ka protesta akciju saskata kā pasākumu, kurš tiek rīkots “KPV LV” un Alda Gobzema interesēs.

Sociologs Aigars Freimanis vērtē, ka sabiedrības noskaņojums šobrīd nav tāds, lai varētu aizšķilt kādus protestus, jo lielākā sabiedrības daļa ir aizņemta ir ikdienas problēmām un priekiem.

Iespējamo protesta akciju viņš aicina skatīties plašākā kontekstā – kā blakus elementu valdības veidošanas procesam.
SAISTĪTIE RAKSTI

“Gan ždanokieši, gan “KPV LV” atbalstītāji izmanto dzeltenās vestes. Tomēr tās ir redzamības simbols – tajās staigā sētnieki, policisti, autovadītājiem ieteikts, apstājoties uz ceļa, uzvilkt atstarojošas vestes. Akcijas rīkotāji vestes plāno izmantot politiskiem mērķiem un pievelk aiz matiem savām darbībām protestus Francijā, lai gan ar tiem viņiem nav nekāda sakara.

Francijā cilvēki dzeltenās vestes velk, lai protestētu pret benzīna cenu pieaugumu, kas ietekmē biznesu, un citām lietām, kas rada problēmas cilvēkiem, kas bijuši lojāli nodokļu maksātāji, bet tagad jūtas aizskarti un materiāli apdraudēti,” vērtē A. Freimanis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Reakcijai jābūt asai!” Vaidere par ANO ieteikumu atjaunot Latvijā divvalodību izglītības sistēmā 209
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Lielbritānija atvadās no prinča Filipa: kara kuģi šauj zalves, cilvēki dodas pie pils un noliek ziedus 20
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Andris Ameriks par nevakcinēto nākotni: “Ja neesi vakcinēts, nenāc iekšā, klausies koncertu ārā, nelido ar lidmašīnu, minies ar velosipēdu!” 168
6 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: Nepazūd sajūta, ka mēs Latvijā esam kaut kā īpaši kritiski noskaņoti pret varu, īpaši žultaini 115
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Noziedznieki šobrīd izmanto divas shēmas, kā izkrāpt naudu no Latvijas iedzīvotājiem. Kādas? 31
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Prinča Filipa bēres notiks nākošnedēļ. Karaļnams darījis zināmu, vai ieradīsies arī mazdēls, princis Harijs 7
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Andris Ameriks par nevakcinēto nākotni: “Ja neesi vakcinēts, nenāc iekšā, klausies koncertu ārā, nelido ar lidmašīnu, minies ar velosipēdu!” 168
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Reakcijai jābūt asai!” Vaidere par ANO ieteikumu atjaunot Latvijā divvalodību izglītības sistēmā 209
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Attālinātā mācīšanās ir kā zupas vārīšana – visu laiku jānogaršo, kā ir izdevies!” Kuldīdznieku veiksmes stāsts 2
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Aizvadītā gada labākie sportisti: distanču slēpotāja Patrīcija Eiduka un bokseris Mairis Briedis 1
22:45
LA
LA.LV
Ziņas
“Attālinātā mācīšanās ir kā zupas vārīšana – visu laiku jānogaršo, kā ir izdevies!” Kuldīdznieku veiksmes stāsts 2
22:22
LE
LETA
Ziņas
Lielā kažokādu audzētavā Iecavas novadā vairākām mirušām ūdelēm konstatē Covid-19 10
21:43
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Dižciltīgi tituli, skaudra bērnība, nabadzība un īsta mīlestība: prinča Filipa dzīvesstāsts un 8 interesanti fakti par viņu 3
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sabiedriskā dzīve atjaunojusies, restorāni atvērti: Izraēlas pieredze Covid-19 krīzes pārvarēšanā 54
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skolotājiem palielinās algas? Šuplinska skaidro, vai jaunais pedagogu atalgojuma modelis varētu gūt valdības atbalstu 23
10 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Nenokavē! Ir īstais laiks sēt tomātus un piparus stādīšanai uz lauka 3
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu sportists Kaspars Kambala atklāj: dzīves laikā esot pārgulējis ar aptuveni pustūkstoti sieviešu 48
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Lielbritānija atvadās no prinča Filipa: kara kuģi šauj zalves, cilvēki dodas pie pils un noliek ziedus 20
8 stundas
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Šiverēšanu pa virtuvi “kovidlaikā” pārvērš par savu pirmo darbiņu: skolnieces Madaras Apses veiksmes stāsts 9
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā un Viļņā kāpj degvielas cenas. Cik jau tagad maksā viens litrs? 12
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Interneta veikalam – gigantam “Alibaba” piespriež 2,33 miljardu eiro naudas sods 5
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šorīt pie Ķīpsalas halles jau pirms durvju vēršanas iedzīvotāji izrāda lielu interesi pēc Covid-19 vakcīnas, gaidot “dzīvajā rindā” 35
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ar divriteni brauc tie, kuriem nav darba un bērnu!” Sociālo tīklu lietotāji sašutuši par Valsts policijas amatpersonas izteikumiem 168
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
Vecumniekos dzīvoklī uz grīdas atrod noslēpumainos apstākļos mirušu vīrieti. Vietējajiem ir sava versija par notikušo 1
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līs, snigs sniegs, būs krusa: kādus vēl pārsteigumus daba sagatavojusi sestdien? 4
14 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Valsti pārvalda ierēdņi un birokrātiskā mašīna!” Saruna ar Edgaru Zalānu 24
Intervija 15 stundas
LE
LETA
Kokteilis
FOTO. Nesagaidot 100.dzimšanas dienu, miris Lielbritānijas karalienes vīrs, princis Filips
1 diena
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
“Elektriskais krēsls” putniem. Vēlas sodīt par ērgļu, balto stārķu un citu aizsargājamo sugu putnu nāvi 13
1 diena
LE
LETA
Veselam
Kurus neaicina stāties “dzīvajā rindā” pēc vakcīnas pret Covid-19? 22
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Mums ir jārēķinās, ka “AstraZeneca” ir noiets etaps!” Apinis par to, ko tagad gaidīt un darīt tālāk 126
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Anita, Anitra, Annika un Zīle 1
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Viljama un Keitas Midltones mērs ir pilns: vērienīgā TV intervijā viņi “atspēkos” prinča Harija un Meganas apgalvojumus 33
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kad ir īstais laiks piķēt tomātus, gurķus, papriku un salātus? 2
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Gobzems pēc paziņojuma, ka šķiras no sievas, saņēmis vairākus uzmanības apliecinājumus: “Meitenes, es neesmu dildo! Ļaujiet man tagad padzīvot ar sevi…” 56
2 dienas
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Veiksmīgākās un bīstamākās dienas aprīlī: Vērša laika padomi 1
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 10. līdz 16.aprīlim: kādas vēlmes piepildīsies 3
1 diena