“Esam lepni par to, ka mūsu viedie risinājumi un pakalpojumu kvalitāte ļauj mums viegli atrast sadarbības partnerus ārvalstu tirgū, lai arī līdz šim vēl neesam centušies proaktīvi attīstīt eksportu,” ir gandarīti uzņēmuma “Echoo Group” līdzdibinātāji Gļebs Kiseļovs un Annija Eizenarma.
“Esam lepni par to, ka mūsu viedie risinājumi un pakalpojumu kvalitāte ļauj mums viegli atrast sadarbības partnerus ārvalstu tirgū, lai arī līdz šim vēl neesam centušies proaktīvi attīstīt eksportu,” ir gandarīti uzņēmuma “Echoo Group” līdzdibinātāji Gļebs Kiseļovs un Annija Eizenarma.
Foto: Karīna Miezāja

“Būvniecība ir segments, kas digitalizējas lēni.” Ēku automatizācijas projektu īstenotāju “Echoo Group” pieredzes stāsts 2

Kristīne Stepiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
NATO gatavojas lielākajiem manevriem alianses vēsturē. “Tas būs absolūti iespaidīgi ikvienam, kurš tos vēros”
Vai ASV rīcībā ir NLO transportlīdzekļi, kas nepieder cilvēkiem? Kongress pagaidām to “nelikumīgi slēpj”…
Lasīt citas ziņas

Uzņēmums “Echoo Group”, kas līdz šim jau ir īstenojis vairāk nekā 150 ēku automatizācijas projektus, ir izvirzījis visnotaļ ambiciozu mērķi – līdz 2030. gadam kļūt par līderi ēku un pilsētvides automatizācijas tehnoloģisko risinājumu izstrādāšanā un ieviešanā Eiropā.

Ēku automatizācijas risinājumi, kas palīdz uzlabot energoefektivitāti, šobrīd ir ļoti pieprasīti. Par tiem domā, gan projektējot namus, gan tos renovējot. Ideja, ka vajadzētu attīstīt pašam savu biznesu šajā nozarē, Gļebam Kiseļovam radās, strādājot Londonā vienā no pasaules lielākajām investīciju bankām “J.P.Morgan”. Viņam šajā finanšu iestādē ir bijis labs darba piedāvājums, tomēr viņš nolēmis atgriezties dzimtenē, lai sāktu pats savu biznesu. “Sapratu, ka veiksmīgs varu būt jebkurā valstī. Tolaik gudro māju tehnoloģiju bums bija tikko sācies. Sākotnēji koncentrējāmies uz dzīvokļu mikroklimata vadības risinājumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā kā šajā jomā nebija pieredzes, pirmajā pusgadā strādāju ar zaudējumiem,” atceras G. Kiseļovs. Pavērsiens biznesa attīstībā noticis, kad G. Kiseļovs saticis Anniju Eizenarmu. “Sapratām, ka klientiem ir jāpiedāvā ne tikai tehnoloģiski risinājumi, bet jānodrošina pilns pakalpojumu spektrs – no idejas līdz īstenošanai, tāpēc sākām veidot projektēšanas nodaļu, kā arī sniegt konsultācijas, izglītojot tirgu par mūsdienīgām iespējām ēku pārvaldībai,” stāsta G. Kiseļovs. Uzņēmums “Echoo” tika izveidots 2016. gadā, bet 2020. gadā tas pārtapa par SIA “Echoo Group”.

“Kad izveidojām uzņēmumu, ēku automatizācijas risinājumi Latvijā bija jaunums. Sabiedrībā pastāv stereotips, ka ēku automatizācija ir dārga, ka tā nestrādā pietiekami efektīvi un droši. Cenšamies šādus stereotipus lauzt un vairot klientu izpratni par to, kādi risinājumi viņiem ir nepieciešami. Izstrādājām individuālu viedās mājas koncepciju atbilstoši klientu vēlmēm un dzīvesveidam,” stāsta G. Kiseļovs. Savukārt A. Eizenarma atzīst, ka potenciālo klientu mērķ­tiecīgai izglītošanai bijusi liela nozīme. “Būvniecība ir segments, kas digitalizējas lēni. Esam izglītojuši gan būvniekus, gan arhitektus un projektu attīstītājus, gan privātpersonas par to, kā var būvēt gudrāk un energoefektīvāk. Esam paši radījuši pieprasījumu pēc viedajiem risinājumiem,” teic A. Eizenarma.

Šī brīža energoresursu krīzes laikā pieprasījums pēc tiem ir būtiski audzis, jo šādas tehnoloģijas palīdz samazināt ēku uzturēšanas izmaksas. Taču ne visi vēl pilnībā apzinās to nozīmi. “Lai arī enerģētikas krīzes ap­stākļos ēku automatizācijai ir liela nozīme un daudzi domā, kā būvēt vai renovēt gudrāk, tādu, kas rēķina līdzi projektu izmaksu pozīcijām, ir mazāk. Dzīvojamās mājās komforts ir noteicošais faktors, savukārt industriālās un sabiedriskās ēkās galvenais iemesls risinājumu ieviešanai ir iespējamais ietaupījums un vienota sistēmas pārvaldība,” secina uzņēmēja.

Līdzdarbojas viedākajos projektos

“Echoo Group” sāka ar personalizētiem viedo privātmāju risinājumiem, nodrošinot apgaismojuma automatizāciju, gaisa klimata, žalūziju un vārtu kontroles sistēmas u.c. Dzīvojamā ēka Pierīgā, kurai uzņēmums ir projektējis visus automatizācijas risinājumus, šogad ir ieguvusi 1. vietu kategorijā “Jaunas dzīvojamās ēkas”. “No projekta līdz gala risinājumam bieži vien paiet gads vai pat divi. Tagad, kad vairāki projekti jau īstenoti un ēkas nodotas ekspluatācijā, daudzviet mūsu projekti tiek izmantoti kā piemērs, demonstrējot apmeklētājiem mūsdienu tehnoloģiskās iespējas ēkā,” ir gandarīta A. Eizenarma.

Viens no pirmajiem komercprojektiem uzņēmumam bija Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) jaunā studiju un zinātnes kompleksa automatizācijas sistēmas projektēšana, kas ietvēra mikroklimata vadību ar iespēju kontrolēt CO2 līmeni, mitrumu un iekštelpu temperatūru, padeves un izplūdes vārstus, apgaismojuma automatizācijas sistēmu, vadības paneļus u.c. “Mūsu komanda tolaik bija ļoti jauna, tāpēc, strādājot kopā ar pieredzējušo RSU inženieru komandu, bija neliela mandrāža,” neslēpj G. Kiseļovs. Par interesantāko un viedāko līdz šim īstenoto komercprojektu viņš uzskata Ulda Pīlēna Integrālās izglītības institūtu, kas atrodas Ķīpsalā. Šobrīd “Echoo Group” jau ir liela pieredze darbā gan ar privātmājām, gan lielām industriālām un komerciālām būvēm.

Uzņēmums ir izstrādājis automatizācijas projektu Rēzeknes reģionālajai slimnīcai, Ogres Centrālajai bibliotēkai, vairākām skolām, viesnīcām, tirdzniecības centriem, biroja ēkām u.c. Ogres Centrālās bibliotēkas ēkā ierīkots apgaismojums ar viedo vadību, izmantojot līdz pat 80% dabiskā apgaismojuma, tiek darbināta arī rekuperācijas ventilācijas sistēma, kas izvada gaisu, saglabājot tā siltumu. Ēkā izbūvēta unikāla apkures sistēma ar kanalizācijas notekūdeņu siltummaiņu, bet ēkas ātrijā izveidota zaļā augu siena, kuras apūdeņošanai paredzēts izmantot savākto nokrišņu ūdeni.

Virs autostāvvietas uz tērauda konstrukcijām ir uzstādīti saules paneļi elektroenerģijas ražošanai. “Visi šie risinājumi tiek vadīti ar mūsu radītu sistēmu. Turklāt uz displeja ikviens var redzēt, cik daudz enerģijas ir saražots, cik elektroauto uzlādēti, cik daudz notekūdeņu izmantots. Tas ir lielisks piemērs, kā darbojas viedie automatizācijas risinājumi,” secina A. Eizenarma, piebilstot, ka šādus informatīvus displejus vajadzētu uzstādīt arī skolās, kurās ir ieviesta automatizācija, lai skolēni redz, ko nozīmē energopatēriņa kontrole, un kā mainās patēriņš, ja laikus netiek izslēgtas gaismas vai aizvērti logi.

Audzēs eksporta apjomu

Uzņēmuma “Echoo Group” īstenoto projektu portfelī ir arī vairāki objekti ārpus valsts robežām. Helsinku augstskolas aptiekā uzņēmums ir veidojis “tīro telpu” (“cleanroom”), kas savā ziņā ir augstākā pilotāža, jo prasa ievērot ļoti augstus vides kontroles standartus. “Projekts Somijā uzlika jaunu sarežģītības latiņu inženiertehnisko sistēmu savienošanā. “Tīrā telpa” no jebkuras citas telpas atšķiras ar stingru vides kontroli, kur apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas sistēmas ir atbildīgas par daudziem dažādiem parametriem, lai nodrošinātu visus ierobežojumus,” teic G. Kiseļovs. Tāpat “Echoo Group” ir vairāki realizēti projekti kaimiņvalstīs – Igaunijā un Lietuvā.

Uzņēmums ir piedalījies Narvas pils modernizācijā, ieviešot kompleksu ēkas vadības sistēmu ar personalizētiem gaismas automatizācijas risinājumiem. Telpas ir aprīkotas ar ergonomiskiem, moderniem vadības paneļiem, kuri iespējo ie­statīt dažādus scenārijus, kā arī enerģijas taupības režīmus. Pēc celtnes rekonstrukcijas pils kļuvusi ne tikai par skaistāko Narvas apskates objektu, bet arī par viedāko. Tāpat “Echoo Group” ir izstrādājis gaismas automatizācijas risinājumus Lietuvas jaunuzņēmuma “Vinted” 14 tūkst. kvadrātmetrus plašajās biroja telpās. Savukārt Spānijā un Francijā uzņēmums īstenojis vairākus projektus privātmājās, tostarp arī dārgās villās.

“Esam lepni par to, ka mūsu viedie risinājumi un pakalpojumu kvalitāte ļauj mums viegli atrast sadarbības partnerus ārvalstu tirgū, lai arī līdz šim vēl neesam centušies aktīvi attīstīt eksportu,” ir gandarīts G. Kiseļovs. Šobrīd eksports veido 15% no uzņēmuma apgrozījuma, kas pērn bija aptuveni 1,6 miljoni eiro. “Tā kā Latvijas tirgus nav liels, šogad esam sākuši attīstīt eksportu,” teic uzņēmējs. Arī uzņēmuma darbinieku komanda ir augusi – pirms trim gadiem tajā strādāja četri speciālisti, bet šobrīd jau tiek nodarbināti 40 cilvēki.

Fokuss uz pilsētvidi

Pērn “Echoo Group” iegādājās uzņēmumu “Baltijas Informācijas un signalizācijas sistēmas” (BISS), kas izstrādā informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) risinājumus autostāvvietu vadībai, piekļuves kontrolei, automātiskai norēķinu un maksājumu apstrādei, videonovērošanas analītikai, darba laika reģistrācijai un dažādu citu procesu automatizācijai. BISS, piemēram, nodrošina autostāvvietu vadības sistēmu lidostā “Rīga”, Paula Stradiņa slimnīcā, Rīgas Olimpiskajā centrā un citviet.

“BISS iegādājāmies tāpēc, lai kļūtu ne tikai par ēku, bet arī pilsētvides automatizācijas sistēmu ieviesēju, attīstot viedās pilsētas konceptu. Pilsētas automatizācija sākas no būves, kas ir centrālais elements. Savukārt BISS jau 26 gadus ir tirgus līderis IKT risinājumu izstrādē un nodrošināšanā ēku piegulošajās teritorijās, proti, autostāvvietās,” pirkuma iemeslu skaidro A. Eizenarma. “Nākotne ir ne tikai ēkās, bet arī to apkārtnē. Mums ir izstrādāts attīstības plāns, kas paredz, ka līdz 2030. gadam “Echoo Group” kļūs par līderi ēku un pilsētvides automatizācijas tehnoloģisko risinājumu izstrādāšanā un ieviešanā Eiropā,” rezumē G. Kiseļovs.

PĀRKĀPUMA BŪTĪBA

Dīgsts

Vēlme veicināt energoefektivitāti un digitalizēt būvniecības nozari ar ēku automatizācijas risinājumiem.

Sēkla

Komandas izveidošana un veiksmīga dalība daudzos projektos, kuros realizēti inovatīvi automatizācijas tehnoloģiju risinājumi.

Augļi

Iestrādnes vairākos nozīmīgos projektos ārvalstīs. Liels eksporta potenciāls.

SAISTĪTIE RAKSTI

VĒRTĒJUMS: Profesionāla komanda

Inženierzinātņu doktors Kaspars Grīnbergs: “Ogres Centrālā bibliotēka ir viens no tehnoloģiski inovatīvākajiem projektiem ne tikai Latvijā, bet, iespējams,  arī Eiropas mērogā. Tajā ir integrēta virkne dažādu automatizācijas sistēmu. Šos risinājumus nodrošināja “Echoo Group” speciālisti, kuri sevi pierādīja kā ļoti profesionāla komanda. Prasības pret iekštelpu mikroklimatu pieaug arī mūsu valstī, tomēr būtu vēlama sting­rāka likumdošana, kāda ir citviet Eiropā.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
NATO gatavojas lielākajiem manevriem alianses vēsturē. “Tas būs absolūti iespaidīgi ikvienam, kurš tos vēros”
Vai ASV rīcībā ir NLO transportlīdzekļi, kas nepieder cilvēkiem? Kongress pagaidām to “nelikumīgi slēpj”…
Ja krievi palaistu kodolgalviņu, kādu draudu tas nestu Eiropai? Atbild virsnieks
VIDEO. “Izsludināts karastāvoklis, cilvēkus aicina evakuēties – Ukrainas armija ienākusi Krievijā!” Izplata šķietamu Putina paziņojumu
Lasīt citas ziņas
Inženieris: Kahovkas HES bija pārāk pamatīgi būvēta; to varēja uzspridzināt tikai no iekšpuses
FOTO. Izsolē nonāks par braukšanu narkotisko vielu reibumā konfiscētais Porsche. Cenu aptaujā var pieteikties ikviens
Soctīkli virmo: “Divu teatrāļu duelis, kas atgādina cilvēktirdzniecību.” Dailes teātris sniedz komentāru
FOTO. AB Dambī Rīga krāšņi pievienojusies atvērtai gaisa balonu telpai
Izgudrojums nr. 1 – zobu birstīte. Sākot ar koku zariem, putnu spalvām, kauliem, vasku līdz pat ultraskaņai
22:53
FOTO. Izsolē nonāks par braukšanu narkotisko vielu reibumā konfiscētais Porsche. Cenu aptaujā var pieteikties ikviens
22:37
Sausuma dēļ Lietuvā varētu zaudē trešdaļu labības ražas, pieaug meža ugunsgrēku riski
22:23
VIDEO. Sirds lūst… Glābēji ar laivām cenšas izglābt dzīvniekus, kas iesprostoti Hersonas applūdušajās teritorijās
Stīvas kājas. “Tesla” un “Apple” neviens neaiztiks, bet pārējiem ārzemju uzņēmējiem Ķīnā draud spiegu statuss
NATO gatavojas lielākajiem manevriem alianses vēsturē. “Tas būs absolūti iespaidīgi ikvienam, kurš tos vēros”
Vai ASV rīcībā ir NLO transportlīdzekļi, kas nepieder cilvēkiem? Kongress pagaidām to “nelikumīgi slēpj”…
FOTO. “Tagad vairs nekas nesāp…” Lilitas Ozoliņas ģimene atklājusi dažus faktus par leģendārās aktrises pēdējām dzīves dienām
“Man šķiet ļoti nepieņemami, ka mums skatās acīs un saka nepatiesību.” Dienas intervija ar Raivi Dzintaru
KNAB pārbauda Staķa rīkojumu par komandējuma piešķiršanu pašam sev uz Tamperi hokeja laikā
Kādai jābūt bērna ķermeņa temperatūrai, kad noteikti ir jāsauc jau ātrā palīdzība?
Jūrmala plāno palielināt maksu par iebraukšanu un iekasēt to visu gadu. Plešs: “Šeit ir jautājums par likumību”
Šogad iedzīvotājiem izkrāpti jau 3,5 miljoni eiro. Policija paredz, ka krāpnieku “guvums” sasniegs vismaz 10 miljonus
Pēc 20 gadiem cietumā zinātnieki attaisno “Austrālijas ļaunāko sievieti” – viņu vainoja par četru savu bērnu nosmacēšanu
Šveices parlamenta augšpalāta atbalsta labojumu, kas ļauj reeksportēt ieročus
VIDEO. “Šeit dzīvojām 30 gadus. Viss ir applūdis. Viss…” Iedzīvotāji evakuējas no applūdušajām Hersonas teritorijām
Krimas māksliniekam par ēkas apliešanu ar dzeltenu un zilu krāsu Krievija piespriež 15 gadus cietumā
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
LA.LV jautā: Kāda ir Krievijas motivācija Kahovkas HES aizsprosta spridzināšanai?
Ukrainas premjerministrs: Kahovkas HES iznīcināšana ir viena no lielākajām vides katastrofām Eiropā pēdējās desmitgadēs
Ūdens krīze Krimā: Tūkstošiem iedzīvotāju var palikt bez ūdens. Kas notiks ar pussalas ūdensapgādi?
Okupanti pēc HES uzspridzināšanas pametuši likteņa varā Dņepras upes kreisā krasta iedzīvotājus
FOTO. Krievijas kara noziegumi – izdedzināti Ukrainas dabas rezervāti, pārbaidīti dzīvnieki, noslāpušas zivis, galēji piesārņota zeme
Tev būs dota reāla iespēja mainīt šo pasauli, padarot to labāku! Horoskopi 8.jūnijam
Tuvojas Saulgrieži. Kad apnikuši pīrāgi un siers, tad var grilēt jauno kāpostu
piederīgajiem noskaidrot, vai un uz kuru slimnīcu tuvinieks pēc notikušās nelaimes nogādāts?
FOTO. Šefpavārs francūzis, interjers – kā kino: Rīgā durvis vērs “instagramīgs” restorāns, ko varēs apmeklēt kopā ar mājdzīvniekiem