“SEB bankas” ekonomists Dainis Gašpuitis.
“SEB bankas” ekonomists Dainis Gašpuitis.
Publicitātes foto

Ekonomists: Darba tirgus joprojām silts 0

Autors: “SEB bankas” makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 20
TV24
Slaidiņš: Karš beigsies tikai divos gadījumos. Viens – ja Putinam iedotu ielūgumu uz Kobzona koncertu
“Piedodiet, bet mājās jūs netiksiet!” Ukraina skaidro pavisam reālos frontes sabrukšanas iemeslus 85
Lasīt citas ziņas

2019. gada 4. ceturkšņa laikā bezdarba līmenis noturējās 6% līmenī, bet nodarbināts bija 913,1 tūkstotis iedzīvotāju.

Nodarbinātības līmenis bija 65,4%, kas ir par 0,2 procentpunktiem zemāks nekā 3. ceturksnī.

Bezdarbs pārstās samazināties

CITI ŠOBRĪD LASA

Pašreizējais bezdarba līmenis iepriekš tika sasniegts pirms 13 gadiem, un apstiprina labvēlīgo situāciju ekonomikā. Taču, šķiet, ka turpmāks samazinājums varētu būt problemātisks.

Ekonomikas apgriezieni palēninās, nenoteiktība nemazinās, bet drīzāk pieaug. Tas ietekmēs uzņēmēju attīstības plānus. Tādēļ vēsturiski zemāko bezdarba līmeni, kas tika sasniegts 2007. gada otrajā pusē (5,3%), visdrīzāk nesasniegsim.

Minimāls samazinājums tomēr varētu sekot gada otrajā, trešajā ceturksnī, ko nodrošinās sezonālo darbu pieprasījums. Tomēr būvniecības sektora izaugsme ir savu augstāko punktu sasniegusi, problēmas tranzīta sektorā, kā arī izaugsmes izaicinājumi apstrādes rūpniecībā ir daži no faktoriem, kas ierobežos tālāku bezdarba samazināšanos. Īpaši tas būs jūtams reģionos.

Samazināsies arī pieprasījums pēc zemākas kvalifikācijas darbiniekiem, kuru spējas vai interese (algas vai ieradumu dēļ) iesaistīties citās nozarēs var nebūt pietiekama, kā arī tur, kur atbilstoši to kvalifikācijai atalgojums ir relatīvi augsts.

Darba piedāvājumu netrūks

Zemāka atalgojuma kategorijās darba piedāvājumu joprojām netrūks. Pietiekami spēcīgs būs pieprasījums pēc darbiniekiem pakalpojumu nozarēs un kvalificētu speciālistu kategorijās. Tādēļ šogad, visticamāk, bezdarbs līmenis sasniegs zemāko punktu – 2. un 3. ceturksnī bezdarbs, visticamāk, paslīdēs zem 6% atzīmes.

Gada vidējā bezdarba prognoze ir 5,9%. Taču nākamgad tas pakāpsies virs 6%.

No lielāka bezdarba pieauguma turpinās atturēt demogrāfiskā situācija, respektīvi no darba tirgus aizejošo cilvēku skaits būs lielāks par tajā ienākošo.

Reklāma
Reklāma

Tas daudzās jomās uzņēmējiem liks pieturēt darbiniekus arī situācijās, kad finansiālā situācija pasliktināsies, jo, izaugsmei atsākoties atgriezt darbinieku, vairs var neizdoties.

Jāpiebilst, ka, ja koronavīrusa izplatība paralizēs Eiropas ekonomiku, negatīvās tendences darba tirgū var strauji izplesties.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.