Margarita Vilsone profesionāli iedzīvināja Margarētas vokālo partiju, kas ir ne tikai virtuoza, bet arī ļoti sarežģīta no satura viedokļa.
Margarita Vilsone profesionāli iedzīvināja Margarētas vokālo partiju, kas ir ne tikai virtuoza, bet arī ļoti sarežģīta no satura viedokļa.
Publicitātes (Agneses Zeltiņas) foto

“Fausts” – izaicinoši, aizraujoši un spoži 2

Latvijas Nacionālā opera un balets jaunajā sezonā sola sešus jauniestudējumus – divus baletus ar Edvarda Grīga un Johana Štrausa mūziku un četras operas, kas tieši tāpat nāk no 19. gadsimta. Nav brīnums, ka pirmo no šīm izrādēm – Šarla Guno operu “Fausts” piektdien, 30. septembrī, – sagaidīju ar skepsi: kāda gan jēga iestudēt Guno “Faustu”, kuru Latvijas publika pirmoreiz iepazina jau komponista dzīves laikā, ja šeit vēl līdz šim nekad nav uzvests “Ehnatons”, “Einšteins pludmalē”, “Niksons Ķīnā” un pat “Voceks”? Otrkārt – Šarla Guno veikums tūlīt pēc pirmizrādes saņēma pārmetumus par to, ka operā nekas nav palicis pāri no Gētes traģēdijas – vācu dzejnieka dramatiskās poēmas otrā daļa no libreta izmesta vispār, atstājot vienīgi melodrāmas karkasu. Taču Latvijas Nacionālās operas jauniestudējuma gaitā skepse izgaisa un jau pirmā cēliena beigās varēja nonākt pie secinājuma, ka šis uzvedums saucams par spilgtu repertuāra veiksmi. Pirmām kārtām inscenējuma dēļ, ko veidojis režisors Aiks Karapetjans kopā ar radošo komandu. Secināju arī, ka izrādes muzikālie aspekti padevušies patiesi kvalitatīvi un tas attiecināms gan uz galveno lomu tēlotājiem un otrā plāna solistiem, gan uz orķestra, kora un diriģenta veikumu.

VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
Lasīt citas ziņas

Pirmizrādē Margarētas lomu dziedāja Margarita Vilsone, Mefistofeļa tēlā iejutās vācu viesmākslinieks Andreass Bauers, bet titullomā – Valentīns Ditjuks no Ukrainas. Ja arī šo solistu sniegumu nevarētu nosaukt par tādu, kas iegultos atmiņā uz mūžīgiem laikiem, nav noliedzams, ka viņi izmantojuši visu savu vokāli dramatisko potenciālu, lai piešķirtu savam priekšnesumam sevišķu izteiksmīgumu, un panākumi neizpalika. Īpaši augsts pakāpiens tas bija Margaritas Vilsones karjerā, kura profesionāli iedzīvināja tādu vokālo partiju, kura ir ne tikai virtuoza, bet arī ļoti sarežģīta no satura viedokļa, prasot spēcīgas emocionālas metamorfozes. Tikpat spožs – kā muzikāli, tā aktieriski – bija Andreasa Bauera atainotais Mefistofelis. Savukārt Valentīna Ditjuka liriskā tenora balss daudzviet saistīja ar latviešu soprāna un vācu basa dziedājumam līdzvērtīgu kolorītu un intensitāti. Pārliecinošu iespaidu atstāja arī visi pārējie solisti – Valdis Jansons nozīmīgajā Valentīna lomā, Oļegs Orlovs un Rihards Mačanovskis, turpat arī Kristīne Zadovska, bet Laura Grecka izcēlās ar spilgtu interpretāciju Zībeļa lomai. Un atkal jāpiebilst – šie mākslinieciskie risinājumi tapa teicamā sadarbībā gan ar diriģentu, gan ar režisoru.

Operas orķestri vadīja pieredzējušais poļu diriģents Tadeušs Vojcehov­skis, un, ja arī pirmizrādē orķestra spēlē ne viss izklausījās vienlīdz precīzi, atskaņotāju sniegums iezīmējās ar vairākām košām interpretācijas kvalitātēm. Atmiņā īpaši palika stīgu grupas un pūšaminstrumentu saliedētās saskaņas operas episkajās un dramatiskajās ainās, ēnā nepalika arī būtiskais sitaminstrumentu devums, un “Fausta” romantisko kaislību atveidē orķestris iesaistījās emocionāli atraisīti. Tieši tāpat kā koris, kuram komponists bija piešķīris visnotaļ plašus muzikālus pienākumus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Intervijās pirms “Fausta” pirmizrādes Aiks Karapetjans izteicies, ka nevēlas operas darbību pārcelt citā vidē un citā laikmetā, un izrādes sižets risinājās stāsta par doktoru Faustu tapšanas laikā – 16. gadsimtā, uz skatuves parādoties režisora piesauktās vēlīnās gotikas aprisēm. Uz Kristapa Skultes būvētās vienlīdz iespaidīgās un funkcionāli daudzveidīgās dekorāciju struktūras fona izrādes gaitā izvērsās metafiziski smalks un tēlains videoprojekciju kontra­punkts, taču šis vēsturiskais konteksts bija tikai ietvars, kurā režisoram un viņa līdzgaitniekiem izteikt savas radošās idejas – izaicinoši, aizraujoši un spoži. Reizē ar intelektuālu polistilistiku un emocionāli uzrunājošu spēku. Svarīgākās iezīmes inscenējuma koncepcijā – sasaukšanās ar mēmā kino estētiku, kur klātesošs ir ne tikai Frīdriha Vilhelma Murnava “Fausts” un “Nosferatu”, bet arī Roberts Vīne, Fricis Langs, Lote Reinigere. Aiks Karapetjans ar ne mazāku vērienu kā iepriekšminētie meistari izrādes mezgl­punktos izvietojis satriecoši spēcīgus un simboliski daudzslāņainus akcentus – satīra un groteska, kas caurvij iestudējuma dramatisko vēstījumu, izpaužoties arī kostīmos, grimā un frizūrās. Krāšņi un trāpīgi realizētā laikmetīgās dejas partitūra ar virsotni trešā cēliena raganu sabata skatā, atgādinot, ka 19. gadsimta franču “lielajā operā” baleta ainām bija ne jau tikai dekoratīva funkcija vien, un šajā gadījumā sevišķi dziļi un izteiksmīgi atklājot režisora un horeogrāfes attieksmi un redzējumu. Secinājumi līdz ar to ir viennozīmīgi – Latvijas Nacionālajai operai noteikti vērts izmantot sadarbības iespējas ar Aiku Karapetjanu un viņa domubiedriem (turpat, protams, arī Viesturs Meikšāns un Ināra Slucka), un, ja reiz Karapetjana favorīts operas žanrā ir Klaudio Monteverdi “Orfejs”, ļaujiet taču beidzot viņam to iestudēt. Galu galā ne tikai laikmetīgā, bet arī baroka opera ir tas, kā Latvijā pieejamajā repertuārā smagi pietrūkst.

 

Uzziņa

Šarla Guno opera “Fausts”

Muzikālais vadītājs un diriģents Tadeušs Voicehov­skis, diriģents Mārtiņš Ozoliņš, režisors Aiks Karapetjans, scenogrāfs Kristaps Skulte, kostīmu māksliniece Kristīne Pasternaka, gaismu mākslinieks AJ Vaisbārds, videomākslinieks Artis Dzērve, kustību režisore Linda Mīļā.

Galvenajās lomās: Sonora Vaice vai Margarita Vilsone (Margarēta), Valentīns Ditjuks vai Raimonds Bramanis (Fausts), Andreass Bauers vai Krišjānis Norvelis (Mefistofelis), Valdis Jansons vai Jānis Apeinis (Valentīns).

 

Vārds skatītājiem

Līva: “Man ir 15 gadi, un varu teikt, ka šis ir labākais operas iestudējums, ko līdz šim esmu redzējusi! Esmu skatījusies kādas divdesmit izrādes, ieskaitot Metropolitēna operas tiešraides kino “Citadele”.”

Ilona Lūse: “Sen neesmu bijusi tādā sajūsmā par operas izrādi! Solisti izcili, īpaši Andreass Bauers (Mefistofelis) un Margarita Vilsone (Margarēta), arī pārējie solisti un koris bija uzdevumu augstumos. Orķestris vienkārši lielisks! Vislielākās uzslavas režisoram Aikam Karapetjanam.”

opera.lv

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
Krievijas mērķis esot karā vājināt Ukrainas industriālo ekonomiku, lai tā vairāk līdzinātos kādai no Baltijas valstīm 162
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums
VIDEO. Henriks Danusēvičs: “Latvija ir viena no retajām ES valstīm, kurā ir tik augsts PVN pārtikai” 3
Iznīcināts, izlaupīts, nozagts… Eksperti dokumentē kultūras vērtību milzīgos zaudējuma apmērus Ukrainā
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs
Dace Baltruma: “Valsts parlamentā vajadzētu pulcēties tautas gaišākajiem prātiem. Kandidātu saraksti manu pārliecību ir sagrāvuši”
19:55
Lielu lomu šodien tavā dzīvē spēlēs dažādas nejaušības. Horoskopi 15.augustam
19:03
Man sāp mugura, bet ģimenes ārsts sūta pie fizioterapeita. Vai vingrojot, sāpes tiešām pazudīs?
18:57
Princis Harijs savā grāmatā visskarbāko kritiku veltīs trim ģimenes locekļiem: ar ko šie cilvēki viņu nokaitinājuši?
Pie ASV Kapitolijas ēkas nošāvies kāds vīrietis 10
Vidusslānis Latvijā dzīvo labi: pieprasījums pēc apvidus auto pieaudzis un katrs otrais pircējs interesējas par elektroauto
Uzkritis traktors, pļaušanas mehānismā ierauts cilvēks: darot lauksaimniecības darbus nelaimes gadījumi mēdz būt arī letāli
VIDEO. Raita Karnīte: “Viedokļi atšķiras – vai vēja parks ietekmē veselību, tāpēc pārsteidz, ka to pie mums grib izvietot uz zemes, ne jūrā…
Polija strādā pie koncepcijas, kas ļaus neizsniegt vīzas Krievijas pilsoņiem 22
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 16
VIDEO. Asa sižeta notikumi Purvciemā: aizturēts piedzēries mopēda vadītājs bez tiesībām, braucot pa pretējo joslu un cenšoties bēgt no policijas
Dace Baltruma: “Valsts parlamentā vajadzētu pulcēties tautas gaišākajiem prātiem. Kandidātu saraksti manu pārliecību ir sagrāvuši”
Planētas noslēpumi: Kā Džordžs Bušs un NATO neģēlīgi piekrāpa Gorbačovu
Pirmās prognozes pirmdienai – svelme vēl neatkāpsies, taču ir arī kāda priecīga ziņa 8
VIDEO. Pirmajā lidojumā devies mazais ērglis Otto, kurš jau kļuvis par soctīklu slavenību 2
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs