Pastaigu taka "Ziemas gaismas dārzs"

FOTO. Gaismas aleja, kariete un pasaku tēli. Skaistāk izrotāto Latvijas pilsētu ceļvedis interesantām brīvdienām 4

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Lai ierobežotu vīrusa izplatību, pirmoreiz neatkarīgās Latvijas vēsturē mēs publiski nedrīkstam svinēt Ziemassvētkus. Taču arī šādā situācijā svētku sajūtu iespējams radīt, un to sarūpējušas vietējās pašvaldības, iededzot egles un pilsētvidē ierīkojot skaistas gaismu instalācijas.

 

Dzintaru mežaparka gaismas aleja

LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 33
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
21 stundas
Lasīt citas ziņas

Jau ceturto reizi gada nogalē Jūrmalā Dzintaru mežaparkā iemirdzas tūkstošiem krāsainu lampiņu dažādos gaismas dekoros, kas veltīti Ziemassvētkiem. Šogad parka teritorijā izveidota jauna gaismas koku aleja un izgaismots 38 metrus augstais skatu tornis, no kura paveras plašs skats uz pilsētu un jūras piekrasti.

Te var satikt no neskaitāmām LED lampiņām veidotus rūķus, ežus, vāveres, lāčus un citus meža iemītniekus, bet visiecienītākā fotografēšanās vieta ir lielākais dekors – tiltiņš jūras viļņa veidolā, kas tapis no gaismu virtenēm trīsarpus kilometru garumā. Dzintaru mežaparks apmeklētājiem atvērts katru dienu no plkst. 9 līdz 22.

 

60 000 lampiņās mirdzošā kariete

Ar pamatīgu gaismas atvēzienu Ziemassvētkus un gadumiju sagaida Ogre. Pilsētas centrā koku stumbri un zari apvīti gaismas virknēm, un Brīvības ielas gājēju posmā liepu galotnēs uzplaukušas milzīgas gaismas bumbas. Savukārt laternu stabos aizķērušās sniegpārsliņas un saulītes, bet dievnamu apkaimē sapulcējušies mirdzoši eņģeļi. Tomēr visiespaidīgākais gaismas objekts atrodams Mālkalnes prospektā.

60 000 lampiņu kariete! Ogre krāšņi izgreznota Ziemassvētkiem

Tā ir no sešdesmit tūkstošiem lampiņu veidota Krievijas ķeizarienes Katrīnas I kariete, kuru veidojis vides dizainers Kristaps Štobis, iedvesmojoties no stāstiem par valdnieces iespējamo dzimšanas vietu Ogres apkaimē. Turklāt karieti var ne tikai apjūsmot, bet drīkst tajā arī iesēsties, lai, gaismas apņemts, izbaudītu starojošo pilsētu.

Lielās Ziemassvētku egles novietotas vairākās vietās – centrālajā skvērā, Mālkalnes prospektā un Kartonfabrikas apkaimē, kur sastopams Ziemassvētku vecītis kamanās. Izrotātas arī mazākas un apstādījumos augošas egles citviet pilsētā. Skvērā iepretim Ogres novada pašvaldības ēkai iekārtota Betlēmes silīte un Ogres Vēstures un mākslas muzejā, Brīvības ielā 36, apskatāma gleznotājas Zanes Lūses personālizstāde “Stāsti ar laimīgām beigām”.

Lielākā daļa kafejnīcu ir gatavas atbalstīt aktīvo pastaigu mīļotājus, piedāvājot viņiem siltus dzērienus un uzkodas, lai gaismas ceļā pavadītais laiks atstātu vislabākās atmiņas par pilsētu. Steigties nevajag, jo Ziemassvētku rotājumus Ogrē varēs apskatīt līdz pat janvāra beigām. Iespējams, mazāk cilvēku būs darba dienu vakaros vai agrās nakts stundās.

 

Latgales gaismas stāsti

Daugavpils centrā Vienības laukumā, mirgojot krāšņām gaismiņām, zaigo galvenā pilsētas egle, ap kuru izvietojušās pasaku mājiņas, un katra veltīta kādai pasakai. Skanot Ziemassvētku mūzikai, ierobežojumu dēļ tās gan varēs apskatīt tikai no ārpuses.

Pasaku namiņi ap Daugavpils galveno egli no putna lidojuma.
Foto: daugavpils.lv

Andreja Pumpura skvērā mākslinieki izveidojuši brīnumainu vasaras dārzu, kur mitinās neparasti dzīvnieki un pat salā plaukst mirdzoši ziedi, noskaņu pastiprinot ar šeit skanošām audio pasakām. Daugavpils novadpētniecības un mākslas muzeja pagalmā (Rīgas ielā 8) no plkst. 10 līdz 22 apskatāma instalācija “Muzeja baltā pasaka”, skaisti rotājumi arī teritorijā pie Dizaina un mākslas vidusskolas (Saules ielā 8) – to uzzināju pašvaldībā.

Festivāla parkā Rēzeknē (Pils ielā 17) mājvietu atradusi lielā pilsētas egle, turpat blakus gaismu virtenēm izgaismoti arī koka namiņi, un vienā no tiem apmeties Ziemassvētku vecītis, kuru varēs pasveicināt tikai caur logu. Garās Atbrīvošanas alejas malā vairākās vietās līdz Ziemassvētkiem būs apskatāmi dažādi gaismas objekti, mudinot doties ne­steidzīgās vakara pastaigās ik dienu, jo izgaismojums mainīsies.

“Šogad atkal aicinājām rēzekniešus izrotāt savus uzņēmumus, mājas, pagalmus, dzīvokļu logus, veidojot personīgus gaismas stāstus un iepriecinot vienam otru. Līdz 27. decembrim ir izsludināts konkurss “Skaistākais Ziemassvētku noformējums Rēzeknē”, lai svētku noskaņu pilsētā radītu kopīgiem spēkiem,” atklāj pašvaldības aģentūras “Rēzeknes Kultūras un tūrisma centrs” pārstāve Maija Upeniece.

 

Konkurss iedzīvotājiem Tukumā

Līdzīgam konkursam Tukumā pieteikušies teju simts pilsētas iedzīvotāju, turklāt arī pašvaldība nav žēlojusi izdomu un līdzekļus, lai padarītu pilsētu par īstu gaismas citadeli.

“Tukumā ir četri satiksmes apļi, kuri izgaismoti atbilstoši dažādiem gadalaikiem – pie Pavārkalna gaiši zaļās un baltās uguntiņās iededzies pavasaris, pilsētas centrā netālu no degvielas uzpildes stacijas “Circle K” siena zārdos un ogās mirdz vasara, pie “Rimi” sarkanās un baltās gaismas lapās rotājas rudens, bet Rīgas ielas aplī pie dzelzceļa stacijas nolaidusies ziema, kurā paslēpušos rūķus var noturēt arī par Ziemassvētku korāļu dziedātājiem, kas sastājušies aplī,” stāsta Tukuma TIC vadītāja Ingrīda Smuškova.

Protams, tas vēl nav viss. Pilsētas centrā ir izveidots Ziemas gaismas ceļš, kas sākas no dzelzceļa stacijas “Tukums-1”, kur dārznieks rūķis rotā mazo egli un, iezīmēts ar īpašiem lukturiem, ved kalnā pa Pasta ielu līdz Brīvības laukumam ar lielo egli un tālāk pa Lielo ielu uz pilsētas parku, kurā izaudzis Pasaku mežs, atdzīvojoties katru svētdienu, kad satumstot to piepildīs dažādas gaismas projekcijas.

“Parkā ir Labo darbu namiņš, kurā saimnieko rūķi. Tur varēs uzzināt bērnu ar īpašām vajadzībām viskvēlākos sapņus un piepildīt tos, sarūpējot viņiem dāvanas. Gaismas ceļā ir iesaistījusies arī Tukuma luterāņu baznīca, kura vakaros (no trešdienas līdz svētdienai) būs atvērta meditācijām un garīgām pārdomām klusinātas mūzikas pavadījumā.

Noteiktos laikos baznīcas tornī skanēs pianista Vestarda Šimkus iespēlētas Ziemassvētku melodijas, būs iespējams pastaigāties apkārt dievnamam un apbrīnot lielo Adventes vainagu. Šajā drūmajā laikā, kad visi svētku pasākumi ir atcelti, gribam izvilināt cilvēkus laukā un dāvāt viņiem prieku. Jo svētku sajūtas jau ir atkarīgas tikai no mums pašiem,” atzīst Ingrīda.

Izvēloties doties svaigā gaisā, lai apmeklētu Latvijas pilsētu un ciematu izgaismotos parkus un laukumus, tomēr nedrīkst aizmirst par valstī noteiktajiem piesardzības pasākumiem. Tādēļ svarīgi izvēlēties pastaigai piemērotāko laiku un maršrutu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Uzlidot debesīs ar mirdzošu gaisa balonu! Kā Liepāja gatavojas Ziemassvētkiem
Ropažu baznīca pārtop mirdzošā "Gaismas dārzā"
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Tītars ir ļoti cimperlīgs! Piņķerīgās audzēšanas dēļ Latvijā šos putnus turēt uzņemas vien daži 1
1 stunda
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Nav brīvu vietu.” Ziemas prieki pandēmijas apstākļos. Svarīgākais, kas jāzina
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietuvas Īpašais izmeklēšanas dienests: Vakcinācija netiek pienācīgi kontrolēta
1 diena
LE
LETA
Laukos
Lauksaimnieki varēs saņemt aizdevumu īpašuma iegādei 1
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 33
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 62
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 15
3 stundas
Lasīt citas ziņas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Viss sākās ar Covid-19 šoku pērn pavasarī.” Kā nišas produktu ražotāji Latvijā spēja noreaģēt un izmantot pašizolāciju 3
6 dienas
UG
Uldis Graudiņš

Ziņas
Latvijā plāno atbalstīt vien no atkritumiem ražotu biogāzi, rosinot ražotājus kļūt par sanitāriem
6 dienas
SK
Skaties.lv
Laukos
“Latvijas PVD ļauj šo preci tirgot Latvijas pārtikas veikalu tīklos!” Pircējs sašutis par maldināšanu 23
6 dienas
AO
Andris Ozoliņš
Laukos
Pētnieks Jānis Jaško veido nezāļu ravēšanas robotu, kurš šobrīd jau spēj atpazīt sešus kultūraugus 7
Nedēļa
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Pateicoties Covid-19 krīzei, kraukšķīgo pupu ražotājas guvušas otro elpu. “Pupuchi” kaļ plānus Eiropas iekarošanai 16
9. janvāris, 2021
LE
LETA
Laukos
Lietuvā konstatēta putnu gripas uzliesmojuma dēļ aicina stingri ievērot biodrošības pasākumus 1
8. janvāris, 2021
LE
LETA
Veselam
Aizvadītajā diennaktī pieaudzis Covid-19 pacientu skaits ar smagu slimības gaitu 1
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 15
3 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem 5
49 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām 2
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 22
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas laikapstākļi mainīsies: sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai
5 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
Kovidsitienam bija gatavi: Kolkas uzņēmuma recepte krīzes rūdījumam 7
6 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Tītars ir ļoti cimperlīgs! Piņķerīgās audzēšanas dēļ Latvijā šos putnus turēt uzņemas vien daži 1
1 stunda
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 28
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 66
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 33
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 77
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 29
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tenis un Dravis
4 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Melnajā jūrā nogrimis Krievijas kravas kuģis; uzsākta apkalpes glābšanas operācija
14:48
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem 5
14:24
GN
Gints Narogs
Ziņas
Fāzels turpina laipot: kopbildē ar “asiņaino” prezidentu abiem smaids līdz ausīm…
14:08