Ekonomika
Īpašums

Jaunas tendences būvniecībā Kurzemē. Kas pārsteidza žūriju?0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Diāna Tunte

Būvniecības nozares profesionālo organizāciju organizētās skates “Gada labākā būve Latvijā 2018” žūrija otrdien devās uz Kurzemi, lai izvērtētu pagājušajā gadā tapušās būves. Pavisam tika izvērtēti astoņi objekti, kas izvirzīti skates nākamajā kārtā.

Zušuciema parku Engurē projektēja Uldis Puļķis, Inga Tramdaha un radošā apvienība “Vītola burvis” – Gaits Burvis un Velga Vītola. Parks pārsteidz ar sakārtotu vidi, kas iepriecina ne tikai vietējos iedzīvotājus, bet arī tūristus. Parkā izveidots skvērs ar akmens skulptūrām, milzu murdu fiziskām aktivitātēm, laternām, soliņiem. Metu konkursa devīze bija “Zušu ceļš”, un tā izveidē piedalījās arī paši engurnieki, dāvājot savus akmeņus ar stāstu. Mērsragā pārbūvētā brīvdabas estrāde “Jēgerleja”, ko projektēja SIA “Talsu arhitektu birojs” arhitekts Normunds Raitums. Estrāde paplašināta, lai būtu ērti māksliniekiem, un skatītāju ērtībām beidzot izveidoti soli.

Divi Kurzemes objekti saistīti ar lībiešu tradīcijām. Kolkā izveidots “Lībiešu saieta nams”, ko projektēja SIA “REMM” arhitekts Mārcis Pēterhofs. Nams izveidots bijušās skolas vietā, un pašlaik to aktīvi apdzīvo divas biedrības, tajā skaitā “Lībiešu savienība”. Nama saimnieki vēlas popularizēt lībiešu tradīcijas un gadskārtu ieražas.

Arī SIA “BM-Projekts” projektētā lībiešu zvejnieku sētas labiekārtošana Ventspils novada Tārgales pagastā sekmē lībiešu tradīciju godā celšanu. Jau nosvinēta meteņdiena, bet nākamnedēļ būs starptautisks Masku festivāls ar gājienu, dejām un masku parādi. Lībiešu zvejnieku sēta izveidota pagasta centrā, kur radīta dzīvojamā māja ar saimes galdu un soliem, zivju kūpinātava, tīklu žāvētava, pulcēšanas laukums ap ugunskuru, gan stilizēta kāpa, kas aizsargā sētu no valdošajiem vējiem.

Sekmējot vides jautājumu sakārtošanu, Ventspilī realizēts projekts “Publiskās infrastruktūras izveide Dienvidrietumu rajonā Ventspilī”, kur izveidotas divas aptuveni 0,5 km garas koka laipas piekļuvei līdz jūrai, kā arī izveidota jauna iela un celiņi. Projekts realizēts kāpu zonā, kuru iepriekš bieži vien iedzīvotāji izbraukāja ar dažādiem transportlīdzekļiem, un pašvaldības pārstāvji cer, ka tas vairs nenotiks. Projekta autori – SIA “SBI – Ventspils” – Imants Baņķis, Aivita Milta, Māris Priekulis, Reinis Gubāts, SIA “Energoprojekts” – Gatis Bandenieks, Līga Bandeniece un SIA “Inženiertehniskie projekti” – Mareks Zavickis.

Gaumīgi un praktiski – tā būvniecības eksperti novērtēja nekustamā īpašuma “Tirgus” teritorijas lab­iekārtošanu Ugāles ciemā. Ugāles Tirgus projektu izstrādāja SIA “Inženiertehniskie projekti”, un tas pretendē uz gada labākās būves titulu nominācijā “Publiskā jaunbūve”.

Savukārt Kuldīgas Restaurācijas centrs (projekta autors – SIA “Darbnīca A-projekti” arhitekts Aldis Orniņš) pretendē uz gada labākās būves titulu nominācijā “Pārbūve”, kur žūrijai būs liels izaicinājums noteikt labāko – pavisam izvirzīti 13 projekti. Grobiņas sākumskolas ēka, kur veikta energoefektivitātes uzlabošana (projekta autore – SIA “A-Projekts” arhitekte Agita Lieģe), pieteikta nominācijā “Atjaunošana”, kur pavisam izvirzītas septiņas būves. Vislielākais skaits – 19 būves – pieteikts nominācijā “Ainava”, kas ir iepriekš nebijis skaits.

Skates žūrijas komisijas priekšsēdētājs, Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Normunds Grinbergs sarunā ar “Latvijas Avīzi” atzina, ka pēdējos gados vairāk tiek atjaunots kultūrvēsturiskais mantojums un Kurzemē šogad tas redzams īpaši. Šī ir jauna tendence, un redzams, ka tas notiek ne tikai Kurzemē, bet visā Latvijā.

“Mēs iekārtojam un sakārtojam savas teritorijas un pārvēršam par patīkamām atpūtas vietām sev, ģimenei.

Mēs veidojam ārtelpas vidi, kurā izejam ārpus savas viensētas, dzīvokļa vai privātmājas un gribam vairāk uzturēties kopā. Šis virziens mani šogad nedaudz pārsteidza.

Iepriekš vairāk bija praktiskas lietas – vienubrīd reģionu pilsētās tapa baseini, tad tika pārbūvētas izglītības iestādes, daudzdzīvokļu ēkas, veiktas veco ēku pārbūves, bet šobrīd vairāk dominē ārtelpa. Tas ļauj secināt, ka esam iemācījušies izmantot pieejamos līdzekļus, arī līdzfinansējumu,” pauda skates žūrijas komisijas priekšsēdētājs.

 

“Gada labākā būve Latvijā 2018”

* Būvniecības nozares profesionālo organizāciju organizētās skates “Gada labākā būve Latvijā 2018” otrajai kārtai žūrija izvirzījusi 79 būves desmit nominācijās.

* No otrajai kārtai izvirzītajām būvēm 32 atrodas Vidzemē, 18 – Rīgā, 11 – Kurzemē, astoņas – Latgalē, deviņas – Zemgalē, bet viena – Zviedrijā.

* Žūrijas sastāvā ir 49 eksperti no 26 nozares sabiedriskajām organizācijām, publiskās pārvaldes institūcijām un augstskolām.

* Skati organizē Latvijas Būvnieku asociācija un Latvijas Būvinženieru savienība sadarbībā ar valsts institūcijām, LPS, RTU, LLU, RISEBA, Biznesa augstskolu “Turība” un 18 būvniecības nozares sabiedriskajām organizācijām.

Avots: LBA

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
Rada lietotni kravas pārvadātājiem
1 diena
LA
LA.LV
Ekonomika
Rimi e-veikalā pasūtītos pirkumus pircēji varēs saņemt arī nakts stundās
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
“Sadales tīkls” saņēmis 544 uzņēmumu pieteikumus elektroenerģijas jaudas samazināšanai un pieslēguma atslēgšanai
1 diena

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
Plānotā krava ar 4,5 miljoniem aizsargmasku un 970 000 respiratoru aizkavēsies
17 minūtes
LE
LETA
Veselam
Diennakts laikā konstatēti 24 jauni Covid-19 gadījumi, kopējam slimnieku skaitam sasniedzot 533
2 stundas
LE
LETA/BNS
Pasaulē
Igaunijā ar koronavīrusu inficēto skaits sasniedzis 1097, mirušo skaits pieaudzis līdz 15
30 minūtes
LE
LETA
Pasaulē
Lietuvā apstiprināts vienpadsmitais nāves gadījums no Covid-19
3 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Viens ir droši zināms – dzīve vairs nebūs tāda, kāda tā bija pirms tam
1 stunda