Foto – Shutterstock

Kā gladiolas pasargāt no sausās puves jau laicīgi 0

“Ar ko kodināt gladiolu bumbuļsīpolus pirms stādīšanas, lai pasargātu no fuzariālās sausās puves?” DACE ĶEKAVAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 191
Lasīt citas ziņas

Gladiolu fuzariālā (sausā) puve (ierosina Fusarium oxisporum spp. gladioli) ir viena no visbīstamākajām šo augu slimībām. Saslimušie bumbuļsīpoli vāji dīgst vai nedīgst vispār. Ja arī uzdīgst, veidojas kropli dzinumi un tie ātri brūnē. Slimība no bumbuļsīpola pāriet uz vairsīpoliņiem.

Izrokot slimu augu, uz bumbuļsīpola pamatnes redzama it kā rozā apsarme, ko veido sēnes konīdijas. No turienes sēnes sporas nonāk uz blakusaugiem, un slimība strauji izplatās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sīpolpuķu audzētāja Maruta Audare iesaka stādmateriālu kodināt ar fungicīdu Litagra Previkurs 607 vai Previkurs 607 – pret sakņu un stublāju puvēm bumbuļsīpolus pirms stādīšanas uz 15–20 minūtēm iemērkt 0,3% darba šķidrumā. Šos augu aizsardzības līdzekļus gan var iegādāties tie puķkopji, kuriem ir 2. klases augu aizsardzības līdzekļu lietošanas apliecības.

! Pašlaik veikalos pieejams vara vitriols, ko izmanto arī Bordo maisījuma gatavošanai vai koku balsināšanai. Gatavo 3% vara vitriola šķīdumu, ņemot 30 g uz 10 l. Gladiolas tajā mērcē aptuveni 20 minūtes. Pēc tam apžāvē un stāda. Stādot ieteicams izmantot cimdus, lai nebūtu saskares ar kodinātajiem sīpoliem.

Labāki rezultāti ir tad, ja vara vitriolam piejauc Aktara 25 0,4% šķīdumu (tas ir sistēmas iedarbības insekticīds, kas papildus aizsargā augus no tripšu uzbrukumiem). Ja gladiolu bumbuļsīpolus mērcē Aktaras šķīdumā, līdz ziedu vāļu veidošanās laikam, t.i., kad izaug ceturtā lapa, gladiolas nav jāmiglo pret tripšiem.

– Iesaku ziedu veidošanās laikā profilaksei atkārtoti izmantot ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus. Tad gan nevajag gatavot tik stipru darba šķidrumu. Pietiek, ja vara vitriols ir 1% (10 g uz 10 l), bet Aktara – 0,4% (4 g uz 10 l) koncentrācijā, – stāsta Maruta Audare.

No bioloģiskajiem līdzekļiem var izmantot mikroorganismu preparātu Baikal EM 1, sagatavojot atbilstīgas koncentrācijas šķīdumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.