
FOTO: Tulpes pēc ziedēšanas nedrīkst aizmirst! Ielūkojamies vēl ziedošā skaistumā 0
– Svarīgākais darbs ir pagūt izpriecāties par tulpju skaistumu, jo pavasarī viss notiek ļoti strauji, – mudina saimniecības “Viestardi” saimnieks GUNDARS LĀCIS no Kroņauces. Tulpju ziedēšanai par godu ģimene pat sarīkoja svētkus.
Saimniekiem Gundaram Lācim, Kristīnei Liniņai un viņu tulpēm šis ir pirmais pavasaris Tērvetes novada Kroņauces “Viestardos”. Pirms tam Gundara audzētās tulpes daudzi dārzamīļi bija skatījuši saimniecībā “Dzintarlāči”.
Cilvēkiem patīk ne tikai tulpes – sapratuši saimnieki un nolēmuši izveidot jaunu radošo aktivitāšu centru, kurā pavasaros būtu ap 400 šķirņu tulpju skaistums, bet visu gadu – dažādas nodarbes, arī kūku un citu gardumu cepšana. Aprises iegūst arī ideja par suvenīru un lauku labumu bodīti. Varbūt tajā būšot tulpju maize, smej Kristīne. Ko vest, braucot ciemos? Krūzes ar tulpju attēliem!
Tulpes stāda dobēs
Agrāk Gundars visiem skaidrojis, ka tulpes lieliski aug mālā, kā tas bija “Dzintarlāčos”. Taču šopavasar nācies atzīt, ka tik krāšņu ziedēšanu kā vieglajā un auglīgajā Tērvetes puses smilšmālā vēl nebija redzējis. Tulpēm svarīgi, lai augsne būtu dziļi sastrādāta, irdena, barības vielām bagāta. Turklāt ideāli, ja tā labi atpūtusies.
Gundars un Kristīne vēlu rudenī izlīdzināja vagas, izveidojot šauras dobes un tajās šķērsām – vadziņas, kurās guldīt sīpolus. Proti, izrok vadziņu, ieliek sīpolus un uzber zemi no otras vadziņas. Starp vadziņām apmēram sprīdis attāluma.
Šajos stādījumos Gundars jau pamanījis kļūdu – pārāk šauros celiņus starp vagām. Palīdzēm bijušas mīkstas sirdis, sak, kā lai neieliek vēl vienu sīpoliņu, ja paliek pāri! Taču, izvietojot sīpolpuķes, jāņem vērā, ka tās kupli saaugs. Tagad daudzi malējie sīpoli izgāzušies uz celiņa, padarot lauku necaurbrienamu. Grūti kopt, turklāt demonstrāciju dārzam tas neder ne tik.
Ja tulpes stāda vagās vienā rindā, šādas problēmas nav, bet nevar redzēt šķirnes skaistumu kopskatā. Arī Kristīne priecīga – dobes esot psiholoģiski vieglāk ravēt, jo agrāk tulpju vagas šķitušas bezgalīgi garas.
! Gundars iesaka: ja vēlas veidot tulpju šķirņu kolekciju, pasākumā jau laikus jāievilina un jāiesaista ģimenes locekļi, draugi, jo sīpolu stādīšana un rakšana ir pamatīgs darbs.
Šķirņu izvēle
Agri pavasarī pirmās startē sarkanās un dzeltenās tulpes. Pa gabalu skatoties, saimnieki sprieduši, ka jāpērk vēl cita šķirne, jo sarkandzeltens gar acīm vien griežas. Tagad lauku pārņēmuši baltie un violetie toņi. Skaisti!
Iegādājoties tulpes dārza daiļumam, der apdomāt, kur tām būs vieta. Gundars iesaka: dēstot dobē, kurā jau aug dekoratīvo augu grupas (krūmi, ziemcietes), priekšplānā izvietot viszemākās tulpītes, lai labi redzamas. Kad noziedēs, vīstošais lapojums nebūs īpaši manāms. Jaukas ir visagrākās tulpes, jo pirmos ziedus parasti gaida ar nepacietību. Tieši šo kolekcijas daļu “Viestardos” vēlas papildināt ar jaunām šķirnēm. Skaistumu dārzā paildzina arī visvēlāk ziedošās tulpes.
Profesionāļi tulpes iedala grupās, taču stādīšanai dārzā pietiks ar norādi katalogā, kurā mēnesī gaidāmi ziedi, lai gan to var koriģēt laika apstākļi. Vēl jāņem vērā, ka liela auguma tulpēm ar izciliem ziediem ir itin prāvas lapas, kas, lēni dzeltējot, ilgi bojās skatu.
Cilvēki tulpes lielākoties izvēlas pēc skaistajiem attēliem katalogā, novērojis audzētājs. Taču nereti to sīpoli ir slimi, uzzied vienu gadu un pagalam. Latviešiem vēl ir grūti samierināties ar domu, ka tulpes pārtikušajā pasaulē lielākoties audzē kā viengadīgus augus. Tās iegādājas no audzētāja, iestāda un pēc noziedēšanas izrauj un aizmet. Stāda kaut ko jaunu vietā.
Pirms pērk, šķirni der apskatīt dabā. Tad var vērtēt gan ziedus, gan augumu. Katalogos parasti redzams tikai zieds, bet svarīgs ir arī grupas kopskats, kātu noturība un citi rādītāji. Šķirņu ir milzum daudz, un var piemeklēt labāko ziedu grupai, kas iepatikusies. Tāpēc “Viestardos” šogad rīkoja pirmos tulpju svētkus.
DĀRZNIEKS IESAKA
• Tulpes (arī narcises un citas sīpolpuķes) pēc noziedēšanas nedrīkst aizmirst. Kamēr lapas zaļas, augs briedina sīpolu un nākamā pavasara skaisto ziedu. Dārzniekam jābruņojas ar pacietību un jāgaida, kamēr augs visas barības vielas no lapām un stumbra aizvadīs uz sīpolu un lēnām nokaltīs. Pāragri nogriežot lakstus, cietīs sīpols. Arī tūliņ pēc noziedēšanas sīpolpuķes būs pateicīgas par papildbarības porciju. Ļoti sausā laikā tās jālaista, lai labāk pagūtu nobriest.
• Laba ideja – audzēt tulpes ārpus dārza dekoratīvās daļas, atsevišķā vagā vai griezto ziedu dobē. Tas būs skaists akcents un nebojās skatu, kamēr dzeltēs lapas. Kad ap Jāņiem sīpolus izraks, tukšajā vietā vēl varēs iestādīt citus augus.
• Tulpes var neizrakt katru gadu. Tās skaisti ziedēs vairākus gadus, bet neveidosies tik lieli sīpoli, būs grūti tos norakt, jo zeme cieta, daudzi sīpoli iestiepušies dziļi, dziļi. Taču tas jādara, jo pārāk sabiezinātā stādījumā attīstās slimības, ziedi vairs nebūs glīti, tulpes iznīks.
• Tiklīdz zieds noziedējis, to nolauž, lai sēklu galviņa neatņemtu sīpolam spēku. Būtu labi noķert brīdi, kad zieda skaistums jau garām, bet lapiņas vēl nav nobirušas. Mitrā laikā lapu padusēs sakritušās ziedlapiņas var veicināt puvju attīstību.
• Kad laksts pilnībā nokaltis, tulpes izrok. Sīpolus noskalo un nojumē pāris dienu apžāvē. Ber kartona kastē plānā kārtiņā un glabā istabas temperatūrā. Rudens pusē, kad sākas apkure, labāk pārvietot vēsā, sausā telpā, kur sīpoli gaidīs stādīšanu. Sargā no žurkām!
• Pie katras tulpju šķirnes pieliek nosaukumu. Tas jāzina tādēļ, lai dārzā tām izvēlētos vietu, ņemot vērā ziedēšanas laiku, krāsu un augumu. Gundaram ir trīskārša grāmatvedība – uz lauka ir koka mietiņi ar cipariem, tiem blakus plāksnīte ar šķirnes nosaukumu un vēl speciāla klade, kurā ierakstīts, kā tulpes dobē stādītas cita aiz citas.
PADOMI
Pret kurmi ar fritilārijām
Tulpju šķirņu tīrības lielākais bieds ir ūdensžurkas. Kurmji tikai izcilā dobes, bet pa to alām ierodas grauzēji, kuru darbību nevar pilnībā novērst. “Viestardu” saimnieki gan cītīgi izliekot ēsmas, un tās, šķiet, garšo labāk par sīpoliem. Lai izvairītos no alu racēja kurmja, dobju galos viņi stāda fritilārijas, kuru sīpolu aromāts pazemes iemītniekiem netīk. Pagaidām izskatās, ka lauku izdevies nosargāt.
Vīrusus cītīgi ravē
Viens no svarīgākajiem darbiem tulpju ziedēšanas laikā ir vīrusu ķeršana. No tiem nav pasargāta neviena šķirne, un pa kādam gadās visiem audzētājiem, arī lielajām firmām, no kurām sīpolus iegādājas Gundars un citi tulpju fani. Saimnieks novērojis, ka dažas šķirnes ir uzņēmīgākas pret vīrusu slimībām, un no tām nolēmis atteikties.
– Ar vīrusu skartu tulpi daudzi puķumīļi nereti uzņem ar sajūsmu, – stāsta Gundars. – Tik skaisti raibs zieds, tik neparastas svītras, lāsumi un nereti arī čokurotas ziedlapas! Taču pareizi būtu šādu augu ar visu sīpolu tūlīt izraut un iznīcināt. – Ja tulpes pārstāda katru gadu un zeme ir irdena, to izdarīt viegli. Vīrusi nereti parādās tikai otrajā gadā pēc sīpola iegādes un ataudzēšanas.
Ja mājas kārtībā vēlas sīpolus mazliet pasargāt no slimībām, tos pirms stādīšanas der pamērcēt zilo graudiņu šķīdumā.
Lai nepārnestu vīrusu no viena auga uz otru, tulpes un citas sīpolpuķes nereti iesaka lauzt (siltā laikā gan nelūst) un tad kātus apgriezt ar nazi.