FOTO: Shutterstock.com

Gurķi skaisti zied, bet neražo… Tam var būt 3 iemesli 8

Ingrīda Neusa-Luca / Praktiskais Latvietis

Reklāma
Reklāma
Mākslīgais intelekts nosauc 6 vārdu īpašniekus, kuriem Līgo svētki būs īpaši izdevušies
Kokteilis
Neticami, bet tava auto marka atklāj par tevi vairāk, nekā spēj iedomāties 66
“Krievu armija ir bijusi plika vienmēr! Vēsturiski tai nekad nekas nav bijis, tāpēc par to nebūtu jābrīnās” 41
Lasīt citas ziņas

Kāds varētu būt iemesls, ka gurķi skaisti zied, bet neražo? Jautā Valentīna S.

Visas gurķu šķirnes pēc apputeksnēšanās veida iedala divās grupās: partenokarpie hibrīdi, kuri ražo bez apputeksnēšanās, un bišu apputeksnējamās šķirnes. Savukārt pēc ziedēšanas tipa šķirnes var būt ar sievišķo (‘Atlantis F1’, ‘Julian F1’), jaukto (‘Natur F1’, ‘Polan F1’) un vīrišķo ziedēšanas tipu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sievišķajiem ziediem pie kātiņa ir paresninājums, kura vietā pēc apputeksnēšanās veidojas auglis, bet vīrišķajiem ziediem tāda nav.

Sievišķā ziedēšanas tipa šķirnēm blakus jāstāda šķirnes ar jaukto ziedēšanas tipu.

Parādību, kad gurķi zied, bet neražo, sauc par tukšo ziedēšanu, un tam var būt vairāki iemesli. Parasti tas saistīts ar sliktu apputeksnēšanos vai nepiemērotiem audzēšanas apstākļiem. Partenokarpiem gurķiem tukšo ziedēšanu novēro ļoti reti.

Traucēta apputeksnēšanās

Sievišķo ziedu apputeksnēšanai vajag apputeksnētājus kukaiņus, tāpēc siltumnīcas durvīm vai logiem jābūt atvērtiem. Tomēr vēsā un mitrā laikā kukaiņu lidošanas aktivitāte ir zema, tāpēc apputeksnēšanās nenotiek pilnvērtīgi un augļi neaizmetas. Sievišķie ziedi izžūst un nokrīt.

Mitruma trūkums

Izteiktas augsnes mitruma svārstības vai nepietiekams mitrums, īpaši ziedēšanas laikā vai īsi pirms tam, gan uz lauka, gan siltumnīcā izraisa augiem stresu un negatīvi ietekmē apputeksnēšanos. Savukārt, lai veicinātu sievišķo ziedu veidošanos, dažas dienas augus nelaista, pēc tam atsāk laistīt ierastajā režīmā. Arī tad, ja gaisa temperatūra ir zemāka par 15 °C, pārtrauc laistīt.

Nepiemērots temperatūras un gaismas režīms

Ja gaisa temperatūra siltumnīcā pārsniedz 28 °C, ziedputekšņi vīrišķajos ziedos kļūst sterili, un apputeksnēšanās nevar notikt. Zemākā temperatūrā (līdz 14 °C) sievišķie ziedi gandrīz neveidojas.

Reklāma
Reklāma

Trūkstot siltumam un saules gaismai, palielinās neauglīgo ziedu daudzums. Ēnainā vietā audzētiem gurķiem raža būs zema. Tas attiecas arī uz pārmērīgu augu blīvumu siltumnīcā – uz 1 m² parasti rēķina 2–3 gurķu stādus.

Padoms

Gurķu ziedus var apputeksnēt arī katrs pats. Vienkāršākais veids – izmantojot smalku otiņu. Ar to ziedputekšņus no vīrišķajiem ziediem pārnes uz sievišķajiem. Komerciālie gurķu sēklu audzētāji ar vienu vīrišķo ziedu apputeksnē 3–4 sievišķos ziedus.

Siltumnīcas 2024
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.