Pasaulē
Citur

Honkonga: Donalda Trampa draudi atcelt īpašo statusu ir nepieņemami0


ASV prezidents Donalds Tramps.
ASV prezidents Donalds Tramps.
Foto: AP/ SCANPIX/ LETA

ASV prezidenta Donalda Trampa draudi atcelt Honkongai īpašo tirdzniecības statusu sakarā ar Ķīnas pieņemto nacionālās drošības likumu Honkongai nav pieņemami pēc starptautiskajiem standartiem, sestdien paziņoja Honkongas tieslietu ministre Terēza Čena.

Pēc viņas teiktā, Ķīnas solis, apejot Honkongas iekšējo juridisko sistēmu, lai noteiktu nacionālās drošības likumu, neanulē teritorijas autonomiju, kā to apgalvo ASV amatpersonas.

“Tiek teikts, ka mēs kļūstam “viena valsts, viena sistēma” un mēs esam zaudējuši mūsu autonomiju”, pavēstīja Čena. “Tas ir pilnīgi nepatiesi un nepareizi. Mēs esam viena valsts un tāpēc, ciktāl tas attiecas uz nacionālo drošību, tas tāpat kā jebkurā citā valstī pasaulē ir centrālo varasiestāžu jautājums”

Tramps piektdien paziņoja, ka Savienotās Valstis sāks atcelt Honkongas īpašo tirdzniecības status, norādot, ka Ķīna “atklāti pārkāpj līgumsaistības par teritorijas autonomiju”.

“Tāpēc es uzdevu manai administrācijai sākt procesu izņēmumu likvidēšanai, kas deva atsevišķu un speciālu attieksmi pret Honkongu,” sacīja Tramps.

Viņš piebilda, ka tas ietekmēs “visu līgumu spektru” ar Honkongu, ieskaitot personu izdošanu, eksporta kontroli, divējādas izmantošanas tehnoloģijas un Honkongas uzskatīšanu par atsevišķu muitas teritoriju no pārējās Ķīnas.

Ķīnas plāns uzspiest Honkongai jaunu nacionālās drošības likumu ir tiešs Pekinas starptautisko saistību pārkāpums, vēl ceturtdien brīdināja Lielbritānija, ASV, Kanāda un Austrālija.

“Ķīnas lēmums uzspiest Honkongai jaunu nacionālās drošības likumu ir tiešā konfliktā ar tās starptautiskajām saistībām atbilstoši juridiski saistošās, ANO reģistrētās Ķīnas-Lielbritānijas kopīgās deklarācijas principiem,” teikts četru sabiedroto kopīgajā paziņojumā.

“Ierosinātais likums apdraud principa “viena valsts, divas sistēmas” pamatu,” teikts paziņojumā, atgādinot par Honkongas īpašo statusu Ķīnas sastāvā atbilstoši nosacījumiem, uz kādiem Lielbritānija 1997.gadā nodeva Honkongu Ķīnai.

Jau ziņots, ka Ķīnas parlaments ceturtdien apstiprināja pretrunīgi vērtēto nacionālās drošības likumu par Honkongu.

Likumprojekts izprovocējis jaunus protestus Honkongā, kur liela daļa sabiedrības uzskata šādu Honkongas likumdevēju sapulces apiešanu par aizvainojumu Honkongas autonomijai.

Likumprojekts paredz sodus par darbībām, kas uzskatāmas par draudu nacionālajai drošībai un var apdraudēt Ķīnas varu Honkongā.

Pekina arī varēs atvērt Ķīnas aģentūru filiāles Honkongā, lai apspiestu vardarbīgus protestus un aktivitātes, ko Pekina uzskata par ārvalstu iejaukšanos.

Likumprojekts pieņemts Ķīnas Nacionālā tautas kongresa ikgadējā sesijā, taču kongresam faktiski ir tikai dekoratīva loma, bet patiesie politikas veidotāji ir Ķīnas Komunistiskās partijas līderi.

Bijušajai britu kolonijai Honkongai, kas ir viens no pasaules lielākajiem finanšu centriem, ir autonomas teritorijas statuss, atšķirīga tieslietu sistēma un tās pilsoņiem ir paredzētas plašākas tiesības nekā pārējā komunistu pārvaldītajā Ķīnā. Šādu statusu līdz 2047.gadam jeb 50 gadus pēc atdošanas Ķīnai Honkongai noteic Londonas un Pekinas vienošanās.

Pagājušajā nedēļā nacionālās drošības likumprojekts par Honkongu izraisīja jaunus protestus Honkongā, kur kritiķi un cilvēktiesību aktīvisti bažījas, ka tas tiks izmantots politisko disidentu apspiešanai.

Ķīnas ārlietu ministrs Vans Ji svētdien sacīja, ka nacionālās drošības likumprojekts par Honkongu ir kļuvis Ķīnai par “steidzamu prioritāti”, jo Honkongā esot vērojama pārmērīga ārvalstu iejaukšanās un honkongieši traucē vietējās valdības mēģinājumus pieņemt savus likumus.

Saistītie raksti

Honkongu pērn satricināja masu protesti, kuru sākotnējais cēlonis bija likumprojekts par aizdomās turamo izdošanu Ķīnai, taču protesti strauji pārauga plašākā kustībā, kas iestājas par demokrātiskām reformām.

Kritiķi sagaida, ka pēc nacionālās drošības likumprojekta par Honkongu pieņemšanu protesti atkal pieņemsies spēkā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Pasaulē
Par divu gūstekņu slepkavību džihādistam nepiespriež mūža ieslodzījumu: tiesnesis vēlējies dot viņam “cerības staru”
2 dienas
Uldis Šmits
Pasaulē
Uldis Šmits: Te arī tas suns aprakts – kopā ar Krievijas pilsoniskās sabiedrības nākotnes izredzēm un demokrātiskajām vērtībām 2
2 dienas
LE
LETA/AFP
Pasaulē
“Ļaujiet mums strādāt!” Prostitūtas Berlīnē protestē pret pandēmijas dēļ noteiktajiem ierobežojumiem
3 dienas

Lasītākie

VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Tramps turpina šķelt ASV jeb svētki skarbo runu ēnā
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Veste varēja izglābt dzīvību. Kā atpūtnieku laivu brauciens pārvērtās ļaunākajā murgā
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Kultūra
Sēdvietu plānošana šobrīd atgādina “kuģu šaušanu”! Saruna ar Liepājas teātra direktoru Herbertu Laukšteinu
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Lūdz laiku, lai spētu izvērtēt “Marsa parka” atbilstību Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļa statusam
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Kā Rīgas pašvaldības policisti izglāba bišu saimi
4 stundas