FOTO: Shutterstock.com

Ideja! Kā izveidot īpašas dobes ķirbju audzēšanai 1

Ķirbju audzētāja Valentīna Cuznetova Limbažu novadā veido īpašas dobes ķirbjaugiem, kurus paredzēts izstādīt maija nogalē. 


Reklāma
Reklāma
Mākslīgais intelekts nosauc 6 vārdu īpašniekus, kuriem Līgo svētki būs īpaši izdevušies
Kokteilis
Neticami, bet tava auto marka atklāj par tevi vairāk, nekā spēj iedomāties 66
“Krievu armija ir bijusi plika vienmēr! Vēsturiski tai nekad nekas nav bijis, tāpēc par to nebūtu jābrīnās” 41
Lasīt citas ziņas

Dobes krauj 1,2–1,5 m augstas, apaļas, ap 2 m diametrā. Pamatkārtā ap 0,5 m augstumā liek sienu, salmus, smalkus žagariņus, augu atliekas (tomātus ne!) pēc principa – jo biezāk, jo labāk. Pēc tam visam pārber 1–1,5 spaiņus vistu mēslu un salaista.

Kā nākamo augsnes slāni uzber kūdru, kurā iestrādā ap 3 l pelnu, un visu kārtīgi salaista. Augsnes un kūdras slānim jābūt ap 0,5 m biezam. Kaudzes sastāvu var variēt, lietojot to, kas kuram pie­ejams, piemēram, pievienojot komposta kārtu (ne virspusē, lai nedīgst nezāles), nopļauto zāli. 


CITI ŠOBRĪD LASA

Dobi noteikti vajadzētu nobeigt ar kūdras slāni, jo tas pasargās no mitruma iztvaikošanas un nezāļu augšanas.Paaugstinātās dobēs augi jūtas ļoti labi, un kopšana ir daudz vieglāka, salīdzinot ar audzēšanu vienkāršās dobēs. 


Maija beigās, kad lielais salnu risks būs garām, katrā šādā dobē stāda 4–5 stādus.


Šādas dobes piemērotas ķirbjiem, kabačiem, arbūziem, melonēm. 
Ja plānots iegūt sēklas, ķirbjiem tuvumā nevajadzētu stādīt kabačus, kas ir traki uz kaimiņu apputeksnēšanu un ķirbju šķirņu maitāšanu.Ja pašu audzētu stādu vēl nav, var iesēt ķirbjus un kabačus, kas būs paredzēti tikai tūlītējam patēriņam, jo raža nepagūs pienācīgi nobriest. Sevišķi svarīgi tas ir greznajiem, lielajiem ķirbjiem. Stāda izaugšanai vajag vismaz mēnesi. Valentīna Cuznetova audzē ķirbjus arī izstādei, tādēļ tiem jābūt labi nobriedušiem. Sēklas stādiem sēj aprīļa vidū, vēlākais aprīļa beigās.


Ja dārza saimnieks attapies tikai tagad, tad ziemas glabāšanai paredzētajiem ķirbjiem stādi jāpērk. 


Taču vēl var pagūt iesēt dažus maza izmēra ķirbīšus, piemēram, ‘Uchiki Kuri‚‘Justinka‘, ‘Potimarron‘.


Ja ķirbjus vai kabačus sēj tagad, tad var neaudzēt stādus podiņā, bet sēt tieši augsnē, kaudzē. Virs katras sēkliņas uzliek puslitra stikla burciņu, kas radīs siltumu un saglabās mikroklimatu. Kad stāds paaudzies, burciņu var aizvietot ar lielu plastmasas burku (5 l tilpums), kam nogriezta apakšmala. Šādos apstākļos stādi augs straujāk. 


SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.