Pauls Jonass (no labās) šosezon pirmo reizi sacenšas ar superspēcīgo itāli Antonio Kairoli.

Itāliešu leģendas liek punktu jeb Kā šis kļuva par leģendāru gadu Itālijas sportā 0

Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Dronu uzbrukumi naftas pārstrādes rūpnīcām Krievijā ir panākuši neiedomājamo – pasaules lielākajai naftas valstij sāk pietrūkt benzīna
Ukrainas izlūkdienesta pārstāvis: Krievijas varētu ieņemt Baltijas valstis septiņu dienu laikā
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ 22

Itālijas sportam šis ir īpašs gads. Vīru futbola izlase triumfēja Eiropas čempionātā, par olimpisko čempionu 100 metru sprintā kļuva Marsels Džeikobss, augstlēkšanā uzvarēja Džanmarko Tamberi, no Tokijas pārvestas 40 medaļas, tostarp desmit zelta.

Tenisists Mateo Beretīni aizkļuva līdz Vimbldonas finālam, Itālijas dāmu un vīru volejbola izlases izcīnīja Vecā kontinenta zelta medaļas. Tie vien skaļākie panākumi, bet šonedēļ picas un spageti dzimtenē tiek locīti divu “benzīngalvu” uzvārdi. Izcilie Valentīno Rosi un Antonio Kairoli noslēguši savas profesionālās karjeras. Abi pa deviņām reizēm izcīnījauši pasaules čempionu titulus. Rosi to paveica motošosejā, Kairoli motokrosā. Abi pavisam noteikti ir savu pārstāvēto sporta veidu leģendas.

Dakteris šosejas līkumos

Rosi, kuram šobrīd 42 gadi, motošosejas augstākajā līmenī pavadīja 25 gadus, iemantojot iesauku Dakteris. Kā tā radās, tiek lauzti šķēpi. It kā pats Valentīno sevi tā nodēvējis, jo dakteris Itālijā ir cilvēks, kuru respektē. Lai vai kā, Rosi savos labākajos gados trašu līkumus “izgrieza”, kā augstākā līmeņa ķirurgs rīkojas sarežģītās operācijās. Karjeras laikā pārstāvējis “Aprilia”, “Honda”, “Ducati” un “Yamaha” komandas, pēdējā no tām arī noslēdzot karjeru. Debija bija 17 gadu vecumā Sepangas trasē, turpinājumā par pasaules čempionu kļūstot 125, 250 un 500 kubikcentimetru klasēs, kā arī pēc tam jaunizveidotajā “MotoGP” klasē, kur kopumā uzvarēja septiņas reizes, tostarp piecas reizes pēc kārtas.

Viņš joprojām ir vienīgais, kas pie pasaules čempiona titula ticis visās šajās ieskaitēs. Prestižajā “MotoGP” viņš startēja 372 posmos, izcīnot 89 uzvaras un 199 reizes kāpjot uz goda pjedestāla. Izcila karjera. Pēdējo titulu Valentīno gan izcīnīja tālajā 2009. gadā, pēc tam vairākas reizes piedaloties cīņā par lauriem, trīs reizes kopvērtējumā paliekot otrais, divas – trešais, bet allaž nedaudz pietrūka līdz desmitajam titulam. Pēdējo uzvaru kādā no posmiem viņš izcīnīja 2017. gadā Asenā (Nīderlande).

Rosi sola, ka no motoru sporta nepazudīs, iespējams, izmēģinās savus spēkus jau uz četriem riteņiem, jo savulaik jau braucis rallijā, arī pasaules čempionāta posmos, bet ne pārāk sekmīgi. Savulaik Rosi tika dota iespēja izmēģināt arī F-1 mašīnas “Ferrari” iespējas, baumoja, ka viņš varētu startēt arī šajās prestižajās sacīkstēs, bet tas nepiepildījās. Karjeras pēdējā “MotoGP” posmā Rosi finišēja desmitais, pēc tam veica goda apli un izbaudīja uguņošanu, ko organizatori sarīkoja vienam no visu laiku izcilākajiem motošosejas braucējiem šā sporta veida vēsturē.

Sīkstais sicīlietis

Antonio Kairoli moto­krosa augstāko līmeni pamet 36 gadu vecumā, arī ar deviņiem planētas meistarsacīkšu uzvarētāja kausiem balvu plauktā. Sicīlieties karjeru augstākajā līmenī sāka 2002. gadā “Yamaha” komandas paspārnē.

Pirmais tituls “MX2” klasē tika izcīnīts trīs gadus vēlāk, bet pirmo reizi prestižākajā “MX1” klasē jeb tagad “MXGP” viņš par čempionu kļuva 2009. gadā, pēc tam no troņa nenokāpjot vēl piecus gadus pēc kārtas! Ko līdzīgu savulaik paveica beļģis Stefans Evertss, kurš joprojām ar desmit tituliem ir bagātākais motokrosa braucējs pasaules čempionātos.

Kairoli, kā jau liela daļa motokrosa braucēju, savā sportista karjerā piedzīvoja smagus brīžus traumu dēļ. Piemēram, izlaida 2006. gada sezonu, bet pēc tās atgriezās vēl stiprāks un pārliecinošāks. Vēl šosezon viņš vienu brīdi bija reāls pretendents uz uzvaru kopvērtējumā, taču gadi prasa savu, itālietim beigās paliekot sestajā vietā, taču uzvarot četros posmos. Interesanti, ka Antonio par savu elku sportā uzskatīja nevienu citu kā Valentīno Rosi.