Kultūra
Mūzika un deja

Izdots līdz šim apjomīgākais latgaliešu dziesmu krājums0

Publicitātes foto

Biedrība “Latgolys Studentu centrs” februāra beigās izdevusi sen lolotu grāmatu – līdz šim apjomīgāko latgaliešu dziesmu krājumu “Muna dzīšmu gruomota”, tajā apkopotas 300 dziesmas latgaliski – gan tautasdziesmas, gan autordziesmas, kuras aptver aptuveni 100 gadu ilgu periodu – no 20. gs. sākuma līdz pat 2019. gada otrai pusei, LA.LV pavēstīja krājuma sastādītāja Edīte Husare.

Krājumā apkopotas120 dažādu Latgales vietu tautasdziesmas, to vidū arī Sibīrijas latgaliešu dziesmas, un 180 dažādu laiku autoru dziesmas latgaliski.

“Nu tām pieejami gan vārdi, gan notis, gan arī akordi.

Tikai nelielai dziesmu daļai līdz šim bijis nošu pieraksts,

tādēļ jaunais izdevums jau ir ar vēsturisku vērtību – sniedzot dziesmām iespēju saglabāties ne tikai audio versijās kādos mūzikas nesējos vai digitāli, kas turklāt nav pieejami visām dziesmām, bet arī plaši lietojamajā nošu rakstā.

“Muna dzīšmu gruomota” ir visplašākā un apjomīgākā retrospekcija par latgaliešu dziesmu materiāla dažādību, kāda jebkad ir izdota,” uzsver Edīte Husare.

Viņa stāsta, ka krājumā aptverto dziesmu materiālu varētu raksturot kā no “Auga, auga rūžeņa” līdz “Jis i jī, kam nav bolsa” radītajam skaņdarbam “Donats” – ļoti plašu žanru dažādībā.

Izdevuma mērķis ir popularizēt dziedāšanu latgaliski gan ģimenes svētkos, neformālos pasākumos, gan arī būt kā materiālam publisko pasākumu programmu gatavošanai, izmantošanai skolās un citviet.

“Mans sapnis ir, ka mēs paši gan Latgalē, gan citviet pasaulē dziedam latgaliski kaut par mazu kripatiņu vairāk nekā to darām šobrīd,” teic E. Husare.

Savukārt nošu materiāla veidotāja Solvita Ivanova aicina pašus mūziķus palikt ne tikai pie koncertizpildījuma un dziesmu ierakstiem dažādajos audio formātos, bet arī iemūžināt nošu rakstā, kas dod lielāku iespējamību dziesmai saglabāties pieejamai un tehniski saprotamai arī turpmākajām paaudzēm.

Ideja par krājumu biedrībai “Lagolys Studentu centrs” radusies jau aptuveni pirms desmit gadiem,

taču dziesmu savākšana un materiāla sagatavošana publicēšanai izrādījās ļoti apjomīgs darbs.

Svinīgā latgaliešu dziesmu krājuma “Muna dzīšmu gruomota” iedziedāšana notiks 25. aprīlī Latgales vēstniecībā GORS pirms dzejniecei Annai Rancānei veltītā koncertuzveduma “Latgolys freska” pirmizrādes.

Tāpat grāmatai un latgaliešu dziesmu popularizēšanai ir izveidota sociālā tīkla “Facebook.com” lapa facebook.com/dziisme, kurā tiks publicēti plašāki stāsti un arī audio materiāls par krājumā iekļautajām dziesmām.

Saistītie raksti

Nākotnē plānots izdoto materiālu padarīt pieejamu arī kāda digitālā risinājuma veidā, bet šajā nedēļas nogalē grāmatu var apskatīt un iegādāties Latvijas Grāmatu izstādē Ķīpsalā latgaliešu grāmatu galdā.

Dziesmu krājuma izdošanu atbalstījusi Valsts kultūrkapitāla fonda Latgales kultūras programma ar AS “Latvijas valsts meži” un Latgales reģiona attīstības aģentūras atbalstu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Kultūra
Arī leģendārajai kafejnīcai “Kaza” veltīto filmu var iznomāt internetā
2 dienas
LE
LETA
Kultūra
Maina noteikumus filmu izvirzīšanai “Zelta globusa” balvām
2 dienas
LE
LETA
Kultūra
Latvijā dzimušā čellista un komponista Davidova vārdā nosauktais konkurss pārcelts uz 2021.gadu
2 dienas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
Raidījums: Lemberga lieta – starp retajām mutvārdu procesā skatāmajām vīrusa laikā
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“airBaltic” atlaižamo saraksts kļūst garāks; Gauss sola visus paņemt atpakaļ
3 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. “Divi un divi”. Publiskās vietās turpmāk – uzturēšanās ierobežojums 1
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“de facto”: Drīzumā cer piegādāt vairākus miljonus respiratoru; pamodušies arī viltvārži
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Maskavas iedzīvotājiem nosaka pašizolācijas režīmu
2 stundas