Laukos
Mežsaimniecība

2400 priedīšu ik dienu! Kā Gatis katru rītu sešos ceļas un iestāda hektāru meža3

Foto: Valdis Semjonovs

Zigfrīds Dzedulis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Ventspils novada uzņēmums “Venta 1” ir viens no pirmajiem Latvijā, kurš atsaucies valsts uzņēmuma “Latvijas valsts meži” piedāvājumam stādīt mežu ar īpašu meža stādāmo mašīnu.

Gadu ilga pieredze

Augustā Talsu novada Ģibuļu pagastā uzņēmuma “Venta 1” meža stādāmās mašīnas operators Gatis Majors jau strādāja pilnā sparā. Ar ekskavatora kausu noņemot velēnu un no kabīnes nospiežot pogu, strēles galā uzkabinātā meža stādāmā mašīna pati cita pēc citu “šāva” zemē priežu stādus.

Izcirtumā ar divu metru atstarpi cits no cita kā zaldātiņi ierindā jau slējās priežu dēsti.

Gatis stāsta, ka ar rokām vienīgi esot jāielādē stādi, kuru mašīnā vienā reizē pavisam satilpst 120. Jautāts, cik ar šo mašīnu dienā varot apstādīt, Gatis atbild, ka pavisam droši vienu hektāru. Bet labos apstākļos, kad izcirtumā nav pārāk slapjš un zemākās vietās ekskavatoram nav pārlieku ilgi jākārpās, lai tiktu uz priekšu, dienā varot apstādīt arī lielāku platību.

“Ventas 1” valdes priekšsēdētājs Aldis Paulovskis saka, ka mežu mehanizētajai stādīšanai uzņēmums pievērsies kopš pagājušā gada pavasara, izturot “Latvijas valsts mežu” izsludināto konkursu par tiesībām pievērsties mehanizētai meža stādīšanai Kurzemē. Pērn Talsu novada Ģibuļu pagastā uzņēmums iestādījis mežu aptuveni 120 hekt­āru platībā.

“Ar uzņēmumu “Latvijas valsts meži” noslēgtā vienošanās paredz, ka mēnesī mums jāiestāda 22 līdz 25 hektāri, gadā – 120 hektāri.

Noteikumi ir ļoti stingri, un pasūtītājs laiku pa laikam pārbauda, ko esam paveikuši,” atklāj uzņēmuma vadītājs, “bet mēs iesākām ļoti veiksmīgi, jo pagājušā gada pavasarī meža stādīšanai bija ļoti labvēlīgi laika apstākļi. Mums ir paveicies arī tajā ziņā, ka esam atraduši labu un čaklu stādāmās mašīnas operatoru, kāds ir Gatis Majors. Tāpēc jau līdz šī gada beigām būsim paguvuši izpildīt triju gadu saistības, iestādot mežu ap 360 hektāru kopplatībā.”

Izmantojot Somijā ražoto meža stādāmo mašīnu, vienā hektārā pavisam varot iestādīt 2000 egļu vai 2400 priežu stādus. Bet “Venta 1” lielākoties stāda priežu stādus, kurus atved no valsts meža stādu kokaudzētavas Stendes pusē.

Vakarā mašīnu no meža izved

“Ar šo Somijā ražoto “Risutec” mašīnu mežu stādīšana, protams, sokas krietni ātrāk nekā tad, kad to pašu darīja ar rokām,” turpina Aldis. “Tik un tā arī ar šo mašīnu stādīšana nemaz nav tik vienkārša.

Rītos ekskavators un stādāmā mašīna jāuzlādē uz lafetes un jānogādā izcirtumā.

Bet vakaros, darbu beidzot, mežā šo dārgo tehniku atstāt nevar, tā jāaizved drošākā vietā.”

Gatis Majors stāsta, ka rītos jāceļas sešos, lai divās stundās pagūtu uzlādēt tehniku un aizvest līdz stādīšanai paredzētajam izcirtumam. Meža stādīšanu parasti sākot astoņos rītā, bet pabeidzot sešos vakarā.

Kad 120 mašīnas stādāmajā grozā ielādētie stādiņi iestādīti, jāapstājas, lai no kartona kastes ielādētu grozā nākamos 120 stādiņus. Vakarā darbu beidzot, pēc tam vēl divas stundas paiet, izvedot tehniku no meža un nogādājot drošā vietā.

“Konkursam par mežu mehanizētu stādīšanu esam pieteikušies arī šogad,” atklāj Aldis Paulovskis. “Ja izdosies izturēt šo konkursu, stādīsim mežu arī turpmāk.”

Mežu mehanizētā stādīšana uzņēmumam “Venta 1″ ir jauns, nesen apgūts uzņēmējdarbības virziens. 1997. gadā izveidotais uzņēmums sākumā dibināts kā zemnieku saimniecība, vēlāk SIA, ir viens no pirmajiem Latvijā, kurš pievērsās meža ceļu būvei valstij piederošajos Ziemeļkurzemes novadu mežos.

Aizvadītajos gados uzņēmums izbūvējis tos vairāk nekā 100 kilometru kopgarumā. Vienlaikus tas uztur kārtībā jau izbūvētos meža ceļus. Trešais uzņēmējdarbības virziens – vieglu un smago automašīnu un traktortehnikas remonts. Uzņēmumā pavisam strādā 27 darbinieki, tostarp meža ceļu būvē 14. Pērn uzņēmuma apgrozījums bija aptuveni 2 miljoni, bet peļņa – 0,7 miljoni eiro.

2019. gada nogalē gadskārtējā labāko meža nozares darbinieku godināšanas pasākumā nominācijā „Par inovatīvu uzņēmējdarbību” uzņēmums “Venta 1” saņēma “Zelta čiekuru”. Balva tagad nolikta goda vietā uzņēmuma vadītāja kabinetā.

Saistītie raksti

“Šis apbalvojums nāca pilnīgi negaidīti,” smaidot saka Aldis Paulovskis, “tāds gods mums ticis par meža mehanizēto stādīšanu.”

Pašlaik valsts mežos strādā divas mežu stādāmās mašīnas. Bet paredzēts, ka nākamā gada pavasarī to būs jau astoņas un mežu mehanizētā stādīšana Latvijā ies plašumā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.