Foto: SCANPIX/EPA/LETA

Rūpējamies par sava viedtālruņa drošību gan iekšēji, gan ārēji 0

Laikā, kad Covid-19 vīruss skāris arī Latviju, īpaši aktuāls kļuvis jautājums par netīrumiem un baktērijām, kas atrodas mums visapkārt – uz durvju rokturiem, iepirkuma groziņiem un sabiedriskajā transportā.

Reklāma
Reklāma
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 52
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties
TV24
NATO spēku komandieris Eiropā uzskata, ka karš Ukrainā ir iegājis izšķirošā posmā
Lasīt citas ziņas

Baktērijas nemanot tiek viegli pārnestas it visur, kur pieskaramies, turklāt nav šaubu, ka daļa no tām paliek arī uz mūsdienu cilvēka svarīgākā asistenta – viedtālruņa.

Vairums no mums viedtālruni neizlaiž no rokas ne minūti, tādēļ tas tiek pakļauts dažādiem ārējiem faktoriem, tikmēr iekšēji glabājot personisku un svarīgu informāciju – attēlus, video, tuvinieku ziņas un pat ļoti sensitīvus datus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tieši tādēļ laikā, kad īpašu uzmanību pievēršam higiēnas jautājumiem, ir svarīgi parūpēties arī par sava tālruņa tīrību un drošību ne tikai iekšēji, bet arī ārēji.

Tālruņa tīrība pirmajā vietā!

Svarīgi ir parūpēties gan par pašu viedtālruņa korpusu, gan par tā vāciņa tīrību. Vāciņiem, kas ir izgatavoti no tādiem droši mazgājamiem materiāliem kā, piemēram, plastmasa vai silikons, pietiks ar ziepēm un rūpīgu noskalošanu siltā ūdenī.

Taču jāņem vērā, ka gadījumā, ja viedtālruņa vāciņš ir izgatavots no ādas vai citiem luksusa materiāliem, jāizmanto materiālam raksturīgos tīrīšanas līdzekļus.

Un tomēr – ja nav pārliecības par to, kāds būtu efektīvākais vāciņa tīrīšanas veids, jāatceras, ka vāciņu ražotāji bieži iekļauj noteiktus tīrīšanas norādījumus uz produkta iepakojuma vai savā tīmekļa vietnē.

Savukārt ekrāna un tālruņa korpusa tīrībai noderēs ekrāniem paredzētās mitrās salvetes vai mikrošķiedras lupatiņas, kā arī specializēti tīrīšanas līdzekļi.

Kā norāda Huawei produktu apmācību vadītājs Latvijā Aleksandrs Jekimovs, viedtālruņa tīrīšanā jāizvairās no sadzīves ķīmijas tīrīšanas līdzekļiem: “Mobilos telefonus nekādā gadījumā nedrīkst tīrīt ar produktiem, kas ir uz alkohola, balinātāja vai etiķa bāzes, jo viedtālruņa ekrāniem ir oleofobais pārklājums, kas neļauj uz virsmas veidoties pirkstu nospiedumu traipiem.

Ķīmiskās vielas šo pārklājumu var sabojāt, tādēļ ieteicams izmantot datorvirsmām paredzētās mitrās salvetes, vienlaikus izvairoties no ekrāna noslaucīšanas ar papīra dvieļiem vai sūkļiem.” Izmantojot mitrus tīrīšanas līdzekļus, tāpat jāuzmanās, lai tie neiekļūtu tālruņa atverēs, piemēram, skaļruņos vai mikrofonā.

Reklāma
Reklāma

Ārvalstu zinātnieku pētījumi rāda, ka Covid-19 vīruss uz tādām virsmām kā stikls, metāls un plastmasa var izdzīvot pat divas līdz deviņas stundas, tādēļ telefona dezinfekcija ir svarīgs drošības pasākums, lai pasargātu savu veselību.

“Lai mazinātu risku pārnest vīrusu ar viedtālruni, tā virsmu būtu ieteicams dezinficēt ar 55 % izopropilspirta šķīdumu, taču jāizvairās no tieša kontakta ar ādu un jāizmanto mitrs auduma gabals,” stāsta A. Jekimovs.

Jāpatur prātā arī tālruņa izejas, kurās mēdz sakrāties putekļi un citi netīrumi. Lai tās iztīrītu, noderēs ikdienas preču veikalos nopērkamie vates kociņi, ar kuriem var viegli piekļūt un iztīrīt, piemēram, spraugas starp skaļruņiem, austiņu un citas izejas.

Īpaši piesardzīgiem jābūt, tīrot USB-C izeju, tā kā tajā bieži aizķeras vates kociņa šķiedras. Lai tas nenotiktu, ieteicams izmantot nelielas mīksto sariņu zobu birstes.

Droša lietotāja pieredze

No sociālo tīklu pieejām līdz pat sensitīvai bankas konta informācijai – mūsdienās tālruņi sevī glabā vissvarīgāko lietotāju informāciju. Lai gan esam ieraduši rūpēties par datu drošību datoros, izmantojot dažādas antivīrusa programmas, bieži aizmirstam, ka šādā veidā iespējams pasargāt arī tālruņus.

Tā kā viedtālruņi ir izkonkurējuši datorus to lietošanas biežumā, katram tālruņa lietotājam ir svarīgi veikt vajadzīgos drošības pasākumus savu datu pasargāšanai.

Lejuplādējot antivīrusa programmas tālrunī, lietotājs var būt drošs par savu datu drošību un nebaidīties par to nokļūšanu nelabvēļu rokās. Šobrīd viedtālruņu lietotņu veikali piedāvā dažādas antivīrusu programmas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.